Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pięć Smaków podczas Ińskiego Lata Filmowego - patronat medialny Globtroter.pl > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Festiwal Pięć Smaków 7 edycjaPolski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił nominacje do swoich corocznych nagród. W kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe” znalazło się Ińskie Lato Filmowe. Jubileuszowa 40. edycja imprezy odbędzie się w dniach 9-18 sierpnia. W programie znalazły się m.in. filmy reprezentujące Festiwal Filmowy Pięć Smaków.

W ramach pokazów Pięciu Smaków będzie okazja zobaczyć dwa filmy: „Norwegian Wood” Tran Anh Hunga oraz „Psychodetektywa” Johnniego To. Pierwszy tytuł był przebojem festiwalu w 2011 roku. Jest idealnym połączeniem zainteresowań leżących u podstaw Pięciu Smaków – z jednej strony reprezentuje kinematografię japońską, jedną z najpotężniejszych w Azji; z drugiej strony jest ekranizacją powieści bardzo popularnego i cenionego w Polsce pisarza – Harukiego Murakamiego; z trzeciej wreszcie strony film wyreżyserował Tran Anh Hung, jeden z najważniejszych wietnamskich twórców. Drugi z filmów w programie Ińskiego Lata Filmowego jest zapowiedzią tegorocznej edycji naszego festiwalu. Sekcja narodowa, tzw. focus, będzie poświęcona kinematografii Hongkongu. Jej obszerną część wypełnią filmy wybitnego twórcy kina gatunkowego - Johnniego To.


IŃSKIE LATO FILMOWE to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca zajmują obrazy komentujące w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców. Impreza odbywa się w uroczej miejscowości Ińsko na terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego (Pomorze Zachodnie).


W tegorocznym programie znalazły się:
 Najnowsze kino polskie (polskie produkcje fabularne i dokumentalne, filmy krótkometrażowe i długometrażowe spotkania z twórcami, prelekcje, debaty);
 Moje kino – kanon osobistych arcydzieł przygotowany przez wieloletnich uczestników Ińskiego Lata Filmowego;
 Kino Naszych Sąsiadów (przegląd najnowszych propozycji z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rosji);
 Retrospektywa Aleksieja Bałabanowa (Rosja);
 Panorama kina włoskiego;
 Dokumenty świata - obrazy współczesności (blok filmów poruszających aktualne problemy kulturowe i społeczne);
 Zaprzyjaźnione festiwale w Ińsku;
 Strach się bać - zestaw horrorów;
 Sezon 2012/2013 (roczne podsumowanie najciekawszych filmów w polskich kinach);
 Filmy i bajki dla dzieci i młodzieży;
 Kino w plenerze;
Jubileuszową edycję odwiedzi około 20 twórców filmowych. Pierwsi goście, którzy zapowiedzieli swój przyjazd do Ińska to m.in. aktor Eryk Lubos (m.in. "Drogówka", "Dziewczyna z szafy"), reżyser Ryszard Bugajski ("Układ zamknięty"), aktor Marian Dziędziel (m.in. "Drogówka"), aktor Andrzej Chyra (m.in. "Zdjęcie"), reżyser Maciej Adamek ("Zdjęcie"), reżyser Katarzyna Klimowicz.

Ińskie Lato Filmowe odbędzie się w dniach 9-18 sierpnia. 7. Edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków będzie miała miejsce w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada oraz w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu w dniach 8-14 listopada.


Patroni: Stopklatka, TVP2, TVP Kultura, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, Ekrany, AMS, Exklusiv, Filmaster, Hatak, Hiro, IRKA, Kontynenty, 5kilo kultury, Peron4, Globtroter, Popmoderna, Magazyn Portal Kulturalny.
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Japan Foundation, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce, Ambasada Japonii w Polsce, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Kinoplex, Kino Luna, Kino Muranów, Południk Zero.
Szczegóły: www.piecsmakow.pl

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Festiwal Pięć Smaków 7 edycja

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl