Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

753 Jarmark św. Dominika w Gdańsku > POLSKA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Pomorze / Gdańsk, Jarmark Św. Dominika w Gdańsku, parada / Hermes, patron kupców, otwiera paradęCeremonię otwarcia 753 Jarmarku św. Dominika w dniu 27 lipca, tradycyjnie uświetni koncert na największym (10 metrów średnicy membrany), najwyższym (1.5 m wysokości) i najcięższym (ponad 3 tony) bębnie świata, na którym zagrać może jednocześnie ponad 100 osób. W koncercie czynny udział weźmie również publiczność pod wodzą koncertmistrza – Ryszarda Bazarnika. Śpiew - Iza Kowalewska. W tegorocznym Jarmarku św. Dominika wezmą udział wystawcy z 10 krajów: Białorusi, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Ukrainy i Węgier.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim Dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Na sierpniowe Jarmarki do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z najróżniejszymi dobrami. Pośród nich znajdowały się francuskie i hiszpańskie wina, jedwab, konfitury, przyprawy korzenne, cyna, angielskie sukna, bursztyn, czeskie szkło, toruńskie pierniki i rosyjskie futra. Zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Uroczyste rozpoczęcie handlowania i dobrej zabawy oznajmiały w samo południe gdańskie dzwony. Początkowo Jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać, przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich, ul. Długiej i nowych placów targowych jak Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny, których nazwy pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano.
Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 roku z inicjatywy Wojciecha Święcickiego – dziennikarza popularnej gdańskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”. W latach siedemdziesiątych Jarmark był przede wszystkim imprezą handlową, umożliwiającą zakup poszukiwanych towarów.
W ubiegłym roku imprezę odwiedziło 6 milionów gości. Raport „Turystyka Gdańska w sezonie letnim 2012” opracowany przez Instytut EUROTEST informuje, że na liście Atutów Gdańska Jarmark św. Dominika 2012 zajął: 4 miejsce w opinii turystów zagranicznych, 5 miejsce w opinii turystów krajowych - przed Jarmarkiem uplasowały się kolejno: morze, Neptun, plaża i Stare Miasto. Na liście odpowiedzi na pytanie o jedno najważniejsze skojarzenie z Gdańskiem Jarmark św. Dominika 2012 zajął 5 miejsce. Turyści, którzy przyjechali na imprezy kulturalne, rozrywkowe i sportowe (36,4% ankietowanych) podawali najczęściej następujące imprezy: Jarmark św. Dominika, Festiwal Carillonowy (program kulturalny Jarmarku św. Dominika), Międzynarodowy Bieg Św. Dominika, Strefa kibica na Placu Zebrań Ludowych, Koncert Gospel (program kulturalny Jarmarku św. Dominika), FETA - Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych w Gdańsku.
Dziś Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku. Jest porównywalny z tak znanymi imprezami europejskimi jak Oktoberfest w Monachium czy Weinachtsmarkt w Hamburgu. Atrakcyjność produktu wynika z połączenia oferty handlowej – starocie, antyki, wyroby artystyczne i rzemieślnicze, co roku prezentowane są na ponad 1000 kramach – z programem kulturalnym, bogatym w wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle teatralne, parady kostiumowe, projekty familijne i interaktywne. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów.28 lipca w godz. 10.00-19.00 na Długim Targu odbędzie się - Święto smaków i zapachów – festyn rzemiosła piekarskiego i cukierniczego, degustacje, konkurs na Smakołyk Jarmarku św. Dominika 2013 i na Super Stoisko Święta Chleba.
W niedzielę 29 lipca rozpocznie się Morski Odpust św. Dominika, który stanowi duchową pamiątkę religijnych korzeni Jarmarku. Zapoczątkuje XI Festiwal św. Dominika "Dusza Jarmarku", organizowany przez ojców Dominikanów. Zakonnicy udostępnią zakamarki kościoła św. Mikołaja, wieżę i strychy, organizują też pokazy ośmiu filmów pod chmurką, koncerty, wystawy, oraz intrygujący wykład popularnego dziennikarza Bogusława Wołoszańskiego - "Memling i Herman Goring - cena śmierci". Goście, którzy zechcą oglądać wydarzenia sportowe z Igrzysk Olimpijskich w Londynie, będą mogli się udać do olimpijskiej strefy kibica, na Targu Węglowym.
XV Gdański Festiwal Carillonowy odbędzie się 2-3 sierpnia. Koncerty będą odbywały się w każdy piątek, do 30 sierpnia. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada carillony. Dwa z nich znajdują się na wieżach – Kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta, trzeci jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów o masie od 9 do 845 kg. Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów połączonych z klawiaturą umożliwiającą wykonywanie różnych utworów. Carillonista gra uderzając pięściami w drewniane kołki, przypominające swoim układem klawisze pianina. Oprócz gry ręcznej wykorzystuje się także podobny nieco do organów pedał nożny. Kołki połączone są z sercami nieruchomych dzwonów. XV Festiwal Carillonowy rozpoczną dwa specjalne koncerty z udziałem carillonu mobilnego i dj-a. Gościem specjalnym Festiwalu będzie znakomity duet carillonowy: Anna Maria Reverte z Katalonii i Coen van Arche z Belgii. http://rozrywka.trojmiasto.pl/Letnie-Koncerty-Carillonowe-imp376380.html
Międzynarodowy Bieg Św. Dominika, organizowany w tym roku po raz 20, odbędzie się 3 sierpnia 2013r. obejmuje 5 biegów: Bieg Kobiet i Bieg Mężczyzn – otwarte dla wszystkich amatorów biegania, Wyścig „wózkarzy”, Bieg VIP-ów oraz skupiającym uwagę kibiców i mediów Bieg Elity Mężczyzn – Mistrzostwa Polski na 10 km. Organizatorem jest Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk
Podczas jarmarku w punktach informacyjnych będzie można otrzymać certyfikat nadawany imiennie, opieczętowany okolicznościowym stemplem i poświadczający, iż posiadacz tegoż podtrzymał 753-letnią tradycję uczestnictwa w najstarszym Jarmarku Europy.


Bogaty program zaskakuje zarówno mieszkańców Gdańska jak i przybyłych gości. Każdego roku przybywają nowe wydarzenia. Bogaty program i bieżące relacje z imprezy znajdziemy na stronach : http://jarmarkdominika.pl/, http http://www.gdansk.pl/ , https://www.facebook.com/events/471472196208509/
http://www.gdansk4u.pl/jarmark-dominikanski?gclid=CIuh_rCZv7gCFQSS3godl0IAgA.

Zdjęcia

POLSKA / Pomorze / Gdańsk, Jarmark Św. Dominika w Gdańsku, parada / Hermes, patron kupców, otwiera paradęPOLSKA / Pomorze / Gdańsk, Jarmark Św. Dominika w Gdańsku, parada / Największy bęben świataPOLSKA / Pomorze / Gdańsk, Jarmark Św. Dominika w Gdańsku - Święto Chleba  / Wielki chlebPOLSKA / Pomorze / Gdańsk, Jarmark Św. Dominika w Gdańsku - Święto Chleba  / Swięto chleba - paradaPOLSKA / Pomorze / Gdańsk / Kościół Św. KatarzynyPOLSKA / Pomorze / Gdańsk / WiatraczkiPOLSKA / Pomorze / Gdańsk, Jarmark Św. Dominika w Gdańsku / Chrzest drukarzaPOLSKA / Pomorze / Gdańsk wiosną / Kto zgubił melonik?POLSKA / Pomorze / Gdańsk / Bieg Św. Dominika w Gdańsku

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl