Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Operacja Iran 2013 - Soliści > IRAN


solisci solisci Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie IRAN / Bliski Wschód / Iran / Operacja Iran 2013 - SoliściCo Wam się nasuwa gdy słyszycie "IRAN"? Jeden z naszych znajomych z projektu "Soliści" postanowił sam zbadać tę tajemniczą krainę. Już niedługo...

Łukasz Nowak po autostopowym wyzwaniu do Stambułu i solowym, zimowym zdobyciu najwyższego szczytu Afryki Północnej rusza w kolejną podróż. Samotna, prawie 3 tygodniowa wyprawa do jednego z najrzadziej odwiedzanych i owianych złą sławą krajów Świata – Iranu. Wyjazd podzielony został na 2 etapy.
Pierwszym celem będzie zdobycie najwyższego szczytu Iranu i jednocześnie czynnego wulkanu – Mt. Demawend’a 5671 m. n.p.m.. Trudności wyzwaniu dodaje krótki czas planowanej akcji górskiej (zaledwie 24 h), ekstremalna pogoda oraz brak wsparcia ze strony przewodników górskich czy tragarzy.
Drugi etap to podróż po dawnym imperium Perskim, zobaczenie niezwykłych, często trudno dostępnych miejsc, uważanych za kolebkę naszej cywilizacji. Na długiej liście niezwykłych miejsc jest między innymi Teheran, wielka stolica państwa z niecodzienną architekturą. Odwiedzenie Qom, ważnego ośrodka teologicznego, będzie doskonałą szansą aby zrozumieć kulturę kraju gdzie aż 99,5% to muzułmanie. W planie oprócz dawnej stolicy Persii (Persepolis) jest również uważana za najstarsze zamieszkane miejsce na Świecie – Yazd. Znaleziono tam dowody na obecność ludzi już 8 tys. lat temu. Podczas 4,5 tys. trasie po Iranie nie może zabraknąć czasu żeby odwiedzić świątynie zeostarian, religii, z której teologii czerpali zarówno chrześcijanie jak i wyznawcy islamu. Zwieńczeniem 19 dniowej podróży będzie kilkudniowy trekking po bajecznych górach Alborz gdzie w 12 wieku ród Assasinów stworzył niewiarygodnie dobrze ufortyfikowane zamki. Iran to spektakularna mieszanka historii, niesamowicie uczynnych ludzi i bywającej trudną do zrozumienia kultury. Cały wyjazd będzie nagrywany najwyższej jakości kamerami do sportów ekstremalnych.
Śledź relację z wyprawy na www.solisci.com.pl i www.facebook.com/solisci.com.pl.travel.

Zdjęcia

IRAN / Bliski Wschód / Iran / Operacja Iran 2013 - Soliści

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl