Przewodniki

IRAN - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaIRAN
IRAN
(Islamska Republika Iranu)
Stolica: Teheran
Waluta: rial (IRR);
Język urzędowy: perski (farsi)
Inne języki: turecki (azerski), kurdyjski, arabski (w południowo -zachodnim Iranie)

IRAN


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP muszą posiadać wizę, zarówno na pobyt, jak i tranzyt. Można ją uzyskać w irańskiej placówce dyplomatycznej w Warszawie. Procedura wydania wizy trwa nawet około miesiąca. Wizy tranzytowe są wystawiane na 5 dni, co często (zwłaszcza gdy przejazd przez Iran chce się połączyć ze zwiedzaniem) jest okresem niewystarczającym.
Obywatele polscy udający się do Iranu na podstawie zwykłych paszportów w celach turystycznych na okres do 15 dni mogą ubiegać się o wizy także na następujących lotniskach międzynarodowych: Teheran - Imam Khomeini, Teheran - Mehrabad, Sziraz, Tebriz, Meszhed. Dokumenty niezbędne do uzyskania wizy na lotnisku: paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu, powrotny bilet lotniczy, jedno zdjęcie paszportowe. Opłata za wystawienie wizy na lotnisku wynosi 50 USD od osoby. Nie ma możliwości uzyskania wizy na lądowych i morskich przejściach granicznych.
Procedura przedłużania wizy po przyjeździe jest skomplikowana i żmudna; wymaga z reguły poparcia Ambasady RP w Teheranie. Długotrwała jest także procedura zalegalizowania pobytu w nowym paszporcie, wydanym w miejsce utraconego - może to trwać ok. 10 dni.

PRZEPISY CELNE
Wwóz i wywóz pieniędzy odbywa się na ogólnych zasadach (deklaracja celna). Większych kwot (ponad 1500 USD) nie wolno wywozić bez zezwolenia odpowiedniego banku. Nie wolno wwozić alkoholu (w tym piwa), wieprzowiny, a także wydawnictw o charakterze politycznym, antyislamskim lub erotycznym. Kasety magnetofonowe, wideo, płyty DVD, VCD lub CD mogą być sprawdzane na granicy; w tym celu zatrzymywane są do depozytu. Zakazany jest wywóz przedmiotów i sprzętów mogących uchodzić za antyki.

PRZEPISY PRAWNE
Przemyt lub posiadanie narkotyków zagrożone są bardzo surowymi konsekwencjami karnymi, łącznie z karą śmierci.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Iranie zgodnie z regulacjami WTO żadne dodatkowe szczepienia nie są wymagane.  Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Usługi świadczone są zarówno w placówkach zdrowotnych państwowych jak i prywatnych; cudzoziemiec w każdym przypadku musi za te usługi płacić. Pomoc medyczna w placówkach prywatnych w każdym zakresie jest na wysokim poziomie- porównywalnym z europejskim. Znajomość języka angielskiego wśród irańskich lekarzy jest dość powszechna. Większość lekarstw jest dostępna w aptekach, najczęściej są to lokalne odpowiedniki zagranicznych leków, dostępne są również zagraniczne specyfiki.  Cena rutynowej wizyty lekarskiej wynosi 15-20 USD, u specjalisty 30-50 USD, u stomatologa 50-70 USD. Jest wiele prywatnych gabinetów lekarskich, gdzie ceny mogą być dwu- lub trzykrotnie wyższe.INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W związku z utrzymywanym systemem subsydiów, w Iranie funkcjonują karty do tankowania i limity paliwowe. Cena nielimitowanego paliwa to ok. 0,7 - 0,8 USD za 1 litr. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma możliwości wjazdu na terytorium Iranu pojazdem zarejestrowanym za granicą bez wcześniejszego uzyskania pisemnej zgody władz irańskich bądź posiadania Carnet de Passage; brak dokumentów świadczących o uzyskaniu takiej zgody oznacza bezwzględne zatrzymanie pojazdu na granicy. Drogowe przejścia graniczne czynne są najczęściej przez kilka godzin dziennie; w czasie ważniejszych świąt mogą być zamknięte. Sieć drogowa jest dobrze rozwinięta, główne drogi są dobrej jakości i mają właściwie oznakowanie, chociaż część informacji dla kierowców może być podawana wyłącznie w języku perskim (drogowskazy, tablice informacyjne). Za przejazd niektórymi autostradami pobierane są niewysokie opłaty. Benzyna jest łatwo dostępna na stacjach paliwowych, mogą natomiast wystąpić trudności z zakupem oleju napędowego (jest on sprzedawany tylko na wybranych stacjach - przy trasach tranzytowych) - w Iranie silniki Diesla mogą posiadać tylko samochody ciężarowe. Ograniczenia ilościowe w zakupie paliwa obowiązują na niektórych obszarach przygranicznych, szczególnie we wschodnim Iranie. Podczas prowadzenia pojazdu w Iranie, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wielu miejscowych kierowców nie przestrzega przepisów drogowych. W razie kolizji winę za jej spowodowanie najczęściej przypisuje się cudzoziemcowi.
Iran mimo posiadania bardzo dobrej sieci dróg znajduje się na jednym z czołowych miejsc w świecie jeśli idzie o ilość śmiertelnych wypadków drogowych ze względu na kiepską jakość techniczną używanych samochodów, brawurę oraz słabe wyszkolenie kierowców.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
W miejscowych środkach transportu (autokary, samoloty) panuje spore obłożenie - bilety najlepiej kupować z  wyprzedzeniem. W Teheranie funkcjonuje sieć metra. Koszt środków transportu jest stosunkowo niewielki. Cudzoziemcy mogą zatrzymywać się tylko w hotelach, motelach i guest-house’ach. Ograniczenia w podróżowaniu dotyczą terenów wojskowych; poza tym niektóre obszary mogą być niedostępne dla obcokrajowców z uwagi na sytuację polityczną (pogranicze z Irakiem) lub aktywność band przestępczych (pogranicze z Afganistanem i Pakistanem). Zdecydowanie odradza się podróży do tych części kraju. BEZPIECZEŃSTWO
Fala protestów i demonstracji po wyborach prezydenckich w czerwcu 2009 r., wywołała zdecydowaną reakcję irańskich sił policyjnych i bezpieczeństwa. Tłumienie opozycji i zaostrzenie reżimu doprowadziło do wzrostu napięć i niepokojów społecznych. Nie odnotowano bezpośrednich zagrożeń dla cudzoziemców, lecz przy podróżach do Iranu w dalszym ciągu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Zdecydowanie odradza się zbliżania do miejsc ew. demonstracji. Ponadto należy bezwzględnie powstrzymać się od fotografowania lub filmowania tego typu sytuacji. Prowadzenie jakiejkolwiek działalności dziennikarskiej, reporterskiej lub informacyjnej wymaga uzyskania akredytacji od stosownych organów państwowych. Złamanie powyższego prawa grozi aresztowaniem i postawieniem poważnych oskarżeń, ze szpiegostwem włącznie.
Ze względu na typowo policyjny charakter kraju Iran jest względnie bezpieczny, jeśli chodzi o przestępczości pospolitą. Oczywiście są miejsca gdzie przebywanie cudzoziemców może się wiązać z zagrożeniem ze strony ludności miejscowej. Ambasada jest na bieżąco informowana przez tutejszy MSZ o zakazie wjazdu do poszczególnych prowincji Iranu (prowincje przygraniczne z Irakiem, Afganistanem i Pakistanem, gdzie występuje zagrożenie ze strony grup terrorystycznych i przemytników narkotyków). Zagrożenie przestępczością jest umiarkowane. Turyści najczęściej stają się ofiarami pospolitych kradzieży, jak wyrwanie torebki z ręki; często sprawcami takich napadów bywają motocykliści. Zdarza się także, że złodzieje - udając funkcjonariuszy służb porządkowych, sił bezpieczeństwa - pod pozorem kontroli kradną paszport, pieniądze lub inne cenne rzeczy. Wynajmując przypadkowy samochód z kierowcą, należy uważać, by nie dać się okraść: zdarzają się kierowcy-oszuści, którzy proszą o popchnięcie auta, po czym odjeżdżają z bagażem; podobnie może się zdarzyć, gdy turysta wysiądzie z samochodu, np. przed hotelem.
W Iranie, praktycznie na całym jego terytorium, występuje stałe zagrożenie trzęsieniem ziemi.
Wszystkim obywatelom polskim udającym się do Iranu zaleca się rejestrację pobytu na stronie www.e-konsulat.gov.pl lub nawiązanie kontaktu z Ambasadą RP w Teheranie w celu zgłoszenia swojej obecności i podania numerów kontaktowych.

RELIGIA, OBYCZAJE
Oficjalną religią jest islam szyicki. Prawo irańskie opiera się na prawie koranicznym (szariacie) i najczęściej znacznie odbiega od międzynarodowych standardów. W Teheranie nabożeństwa katolickie zapewnia Nuncjatura Apostolska (w języku angielskim, włoskim, francuskim oraz Farsi).
W Iranie obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia przez wszystkie kobiety i dziewczynki powyżej 9 lat chustek przykrywających włosy i długiego, luźnego płaszcza zakrywającego nogi (przynajmniej do kolan, przy jednoczesnym noszeniu spodni - spódnice, nawet do kostek, są niewskazane) oraz pełnych butów, niezależnie od pory roku. Mężczyźni nie mogą chodzić w krótkich spodniach; w miejscach kultu (zwłaszcza na prowincji) nie powinni nosić koszul z krótkimi rękawami. Ogólnie zalecane jest unikanie ekstrawagancji w ubiorze i wyglądzie (np. mocnego makijażu). W okresie ramadanu w miejscach publicznych nie można spożywać posiłków, pić napojów ani palić papierosów. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej pytać o zgodę na fotografowanie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
W Iranie nie są akceptowane karty kredytowe i płatnicze inne niż wydane przez banki irańskie, nie ma natomiast problemu z wymianą euro lub dolarów amerykańskich.
Typowe jest zawyżanie cen za towary i usługi wobec cudzoziemców; w wielu hotelach, zgodnie z irańskimi przepisami, ceny dla cudzoziemców są znacznie wyższe.
W miesiącach maj - wrzesień występuje bardzo wysoka temperatura (do 50 st. C w cieniu). Na południu kraju należy liczyć się dodatkowo z wysoką wilgotnością.
Bezpłatny autostop praktycznie nie występuje, większość kierowców oczekuje zapłaty za podwiezienie. Wiele nie oznakowanych samochodów jest w rzeczywistości taksówkami - wskazane jest uzgodnienie ceny za przejazd przed rozpoczęciem podróży.
Należy liczyć się z problemami z roamingiem telefonów komórkowych.
Występują trudności z dostępem do Internetu.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Iranu
ambasador: Juliusz Gojło
Iran, Teheran, Africa Ekspressway; Pirouz str. 1-3, 19-174
Tel. dyżurny: +9821 8878 72 63 Tel. dyżurny: +9821 8878 72 64 Tel. dyżurny: +9821 8878 72 62 Faks: +9821 8878 8774
teheran.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

IRAN - galerie i zdjęcia z podróży

IRAN / - / wesoly autobus / iranIRAN / środkowy Iran / Kashan / meczet w KASHANIRAN / Wyżyna Irańska / Isfahan / Na Placu Naqsh-e JahanIRAN / Eshafan / Eshafan / Kosciol ormianski w EshafanIRAN / Azerbejdżan / Alwares / Góry ElbrusIRAN / YAZD / YAZD / PANORAMA YAZDIRAN / QOM / Bazar w Qom / reklama sklepu mięsnegoIRAN / Iran środkowy / Yazd / Wieże CiszyIRAN / brak / brak / YazdIRAN / Wyżyna Irańska / Isfahan / Masjid-e-Jameh IsfahanIRAN / Południowy Iran / SHIRAZ / mauzoleum Shah-CheraghIRAN / Iran środkowy / Yazd / Jami MosqueIRAN / Zagros / Hamadon / MaryamIRAN / Wyżyna Irańska / Isfahan / Masjed-e Sheikh Lotf-ollahIRAN / brak / Yazd / YazdIRAN / brak / brak / ArdabilIRAN / Dar er Anjir / Moqestan / owczarniaIRAN / Wyżyna Irańska / Isfahan / Kopuły Meczetu ImamaIRAN / Wyżyna Irańska / Isfahan / Mułła YousefIRAN / brak / brak / Ardabil

IRAN - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Wizy do Iranu IRAN 9417 25-04-20
Varzaneh - pustynia, lokalna kultura i pyszne jedzenie IRAN 2987 14-10-19
świeże informacje IRAN 3135 29-08-19
Relacja z podróży - odpowiem na pytania IRAN 3907 29-08-19
Wiza na lotnisku IRAN 9676 19-06-19
styczen 2019 IRAN 2935 10-03-19
Auto w IRANIE - wypożyczalnie aut IRAN 3075 05-01-19
odstąpienie taniego biletu do Iranu IRAN 3004 19-11-18
Jakie są ceny jedzenia i papierosów w Iranie IRAN 4538 17-09-18
wiza i wymiana pieniędzy IRAN 4155 31-08-18
Iran - całodniowa wycieczka z Yazd IRAN 3362 11-07-18
Bandar Abbas - Hormoz - Qeshm - Bandar Abbas ( dwa dni ) IRAN 3386 08-07-18
Teheran - Ali Sadr - Teheran ( jeden dzien ) IRAN 3155 08-07-18
Parę słów po objeździe kraju IRAN 4742 02-12-17
Pośrednictwo wizowe IRAN 5255 16-11-17
wyjazd w pażdzierniku IRAN 5823 17-09-17
Irańska waluta a posteriori IRAN 5361 06-09-17
Mashad Święto IRAN 4410 06-09-17
Bilet lotniczy do Iranu IRAN 4408 20-08-17
Wypożyczenie auta , lub skutera IRAN IRAN 5450 03-05-17
Teheran - hotel IRAN 6065 03-04-17
IRAN - 16-29 marca - wolne miejsce! IRAN 4761 22-02-17
Film z Iranu IRAN 4933 13-02-17
Ta'arof IRAN 5163 23-01-17
Tomany - riale irańskie IRAN 4751 22-01-17
Jesteśmy w Iranie IRAN 7046 19-01-17
Parę informacji IRAN 5881 16-01-17
Promy na wyspę Qeshm IRAN 4637 16-01-17
Loty na płd Iranu, np do Bandar-e Abbas IRAN 5027 17-12-16
Tani nocleg w Teheranie. IRAN 6305 03-12-16

IRAN - artykuły i relacje z podróży

IRAN / Teheran / Teheran / Wieża Wolności
2022-05-25
igebski

kraje: IRAN
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 767
liczba komentarzy: 0

Irańskie pejzaże

Relacja z dwutygodniowego objazdu Iranu. Odwiedzone między innymi: Teheran, Kaszan, Jazd, Bam, Keszm, Ormoz, Hengen, Biszapur, Perspolis, Suza, Dez Ful. Kom. Isfahan i Szusztar

Czytaj więcej

IRAN / - / Jazd / Amir Chakhmaq Complex
2019-07-09
ArturG

kraje: IRAN
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1677
liczba komentarzy: 1

Na styku dwu pustyń

Kupujesz bilet i lecisz. Wizę i ubezpieczenie uzyskasz na lotnisku. Obecnie odwiedzić Iran jest prosto. Trzeba mieć nadzieję, że zapędy \\\"wielkich tego świata\\\" względem Iranu przygasną, bo warto zobaczyć różnorakie skarby dawnej Persji i doświadczyć niezmiernej życzliwości Irańczyków.

Czytaj więcej

IRAN / - / Teheran / Widok z wieży Milad na Teheran północny
2018-03-09
AdamBB

kraje: IRAN
zawartość: zdjęcia, mapy
liczba odwiedzin: 4382
liczba komentarzy: 3

Iran - trzy tygodnie podróżowania samodzielnie lub w towarzystwie miejscowych.

W październiku i listopadzie 2017r spędziłem 21 dni podróżując po Iranie. To była moja pierwsza podróż poza Europę samodzielnie. Generalnie pomimo dość napiętego planu i obaw na początku, radziłem sobie dobrze i udało się zrealizować plan prawie w całości. Poniżej opisuję kilka ciekawszych historii i zdarzeń z wycieczki. Dodatkowo zamieszczam artykuł "Iran - informacje praktyczne i ciekawostki".

Czytaj więcej

IRAN / - / cały kraj / Irańskie pieniądze
2018-03-01
AdamBB

kraje: IRAN
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3895
liczba komentarzy: 1

Iran - informacje praktyczne i ciekawostki

W okresie październik-listopad 2017 byłem na wycieczce w Iranie. Spędziłem tam 21 dni. Wyjazd w pojedynkę organizowany samodzielnie. Była to moja pierwsza samotna podróż poza Europę. Relacja znajduję się w oddzielnym artykule, a tutaj zamieszczam informacje praktyczne oraz ciekawostki.

Czytaj więcej

IRAN / Pustynia / Kaluts / Mina, my i jej przyjaciele w oczekiwaniu na zachód słońca na pustyni
2016-11-23
krzychum

kraje: IRAN
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3977
liczba komentarzy: 4

Irańskie ABC

Luźne zapiski z dwutygodniowej podróży po Iranie, jaką odbyła czwórka lekko już dojrzałych (mam nadzieję, że nie tylko wiekiem) podróżników w listopadzie 2016 roku. Za wyrażane tu opinie biorę jednak odpowiedzialność osobiście.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl