Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Santa Maria in Trastevere, Rzym > WłOCHY


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WłOCHY / Lazio / Rzym / Santa Maria in TrasteverePierwszy kościół na tym miejscu stanął w III wieku, intensywna przebudowa świątyni została przeprowadzona w wieku XII. Piękne mozaiki, kasetony, zdobienia, podłoga Cosmatich... To wszystko sprawia, że dusza ulatuje w modlitewnym skupieniu ku twórcy nieba i ziemi.

Zatybrze stało się celem wyprawy przypadkowo. Chwila wachania, czy pięknym starym mostem przejść nad wodami Tybru, czy udać się do Rzymskiego getta i zatrzymać na chwilę nad dziedzictwem narodu wybranego. Zwyciężyło Zatybrze. Uliczki nieco zaniedbane, gdzieniegdzie zamknięte budynki, placyki czarujące swoją kameralnością, miejsca piękne, lecz nie znane z przewodników... I nagle zza zakrętu wynurzyła się ona, Santa Maria in Trastevere. Kościół w większości języków jest rodzaju żeńskiego. Ta monumentalna świątynia miała w sobie też coś z uroku pięknej kobiety o dobrym smaku i guście. Choć zewnętrzna część świątyni była dość skromna, to jednak wnętrze powalało na kolana- i dosłownie i w przenośni. Jednak to piękno przyciągało nie tylko migawkę aparatu i źrenicę oka. Sprawiało również, że wchodzący do niej człowiek dotykał tajemnicy Najwyższego. Tak jak Maryja zrodziła Jezusa, tak piękno tego kościoła poczynało i rodziło Jezusa w sercu człowieka. Potem dalsza wędrówka, ale jakoś tak już w towarzystwie św. Maryi z Zatybrza...

http://www.albumromanski.pl/album/rzym-kosciol-santa-maria-trastevere-z-xii-wieku

Zdjęcia

WłOCHY / Lazio / Rzym / Santa Maria in TrastevereWłOCHY / Lazio / Rzym / Santa Maria in TrastevereWłOCHY / Lazio / Rzym / Santa Maria in Trastevere

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl