Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kapitol, Rzym > WłOCHY


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WłOCHY / Lazio / Rzym / Kapitol, RzymNazwa Kapitol wywodzi się od Głowy. Jest to jedno ze wzgórz Rzymu. Ufortyfikowane i ozdobione świątyniami. Znajdowało się tam również miejsce straceń. Jedna z legend opowiada o gęsiach Kapitolińskich, które ocaliły miasto przed napadem Galów, Gęś została obniesiona w lektyce na znak dziękczynienia. W średniowieczu przeniesiono tutaj zarząd miasta, a potem wybudowano kościół Santa Maria in Capitolio.

W XV wieku papież Sykstus czwarty podarował Kapitol miastu i umieścił tu część zbiorów Laterańskich. Plac, jaki znamy został w XVI wieku zaprojektowany przez Michała Anioła, jednak jego realizacja zakończyła się dopiero w XVII wieku. Na środku stoi pomnik Marka Aureliusza. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego był wzorowany właśnie na nim. Zatybrza zajęło bardzo wiele czasu. Potem spacer wokół Forum Romanum, wspinaczka na wzgórze, Podziwianie starożytności, niestety nie dostępnych 1 maja. I widok na podświetlone fragmenty miasta, nagroda za wysiłek całego dnia. Gdy patrzy się na niektóre budynki Kapitolu widać przemijanie czasu. Jak jedno zbudowane jest na drugim, epoka na epoce, styl na stylu. Nie da się zaprzeczyć, że to nie od nas zaczął się świat, ale też nie można powiedzieć, że nic po sobie nie zostawimy. Gdy podziwia się starą architekturę, widać upadek współczesnej, prymitywnej sztuki budowlanej opartej na stali żelbetonie, konstrukcjach bez uroku i przyszłości. Czy coś po nas zostanie? Na pewno, ale czy coś pięknego? To ważne pytanie. Robimy zdjęcia, przechodzimy przez plac, wcześniej chwilę zatrzymujemy się koło wilczycy karmiącej dwu chłopców- symbolu Rzymu. Potem schodami schodzimy na plac Wenecki, ale o nim pisałem już w poprzej relacji...

Pewne miejsca są piękne i w dzień i w nocy. Do nich na pewno należy ten zakątek Rzymu.

Zdjęcia

WłOCHY / Lazio / Rzym / Kapitol, RzymWłOCHY / Lazio / Rzym / Kapitol, RzymWłOCHY / Lazio / Rzym / Kapitol, RzymWłOCHY / Lazio / Rzym / Kapitol, RzymWłOCHY / Lazio / Rzym / Widok z KapitoluWłOCHY / Lazio / Rzym / Widok z Kapitolu

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl