Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zatybrze, Rzym > WłOCHY


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WłOCHY / Lazio / Rzym / Zatybrze, RzymZatybrze, czyli Trastevere, prawdopodobnie najstarsza część Rzymu. Właśnie na tę dzielnicę patrzył Neron, gdy podziwiał płonącą stolicę świata. To przez ten pożar chrześcijanie musieli zapłacić swoją krwią. W dawnych czasach była to dzielnica ubogich. Dziś trudno tu kupić mieszkanie, te które są rozchodzą się na pniu. W dobrym tonie jest mieszkać w dawnej dzielnicy biedoty. Zjawisko to sprawia, że z dnia na dzień Zatybrze zyskuje na swym uroku.

Gdy przekroczyliśmy Tyber, nagle znaleźliśmy się w splocie maleńkich uliczek miasta. Nie dotknięte jeszcze narzędziami konserwatorów kamieniczki sprawiały, że klimat miasta stał się niesamowity. Gdzieniegdzie napotykaliśmy na małe placyki. W pewnym momencie natrafiliśmy na Bazylikę św. Cecylii, męczennicy z III wieku, patronki śpiewu kościelnego. Niestety dzień 1 maja okazał się kiepski, jeżeli chodzi o zwiedzanie zabytków. Duża część jest niestety pozamykana. Mogliśmy podziwiać jedynie fasadę i dziedziniec bazyliki. Dalej udaliśmy się na zwiedzanie pozostałej części miasta. Byliśmy w Santa Maria in Trastevere, kościele św. Chryzogona, odnaleźliśmy nawet ślady obecności w Rzymie św. Franciszka z Asyżu.
Klimatyczne place i placyki, fontanny, kaplice i kościółki Zatybrza sprawiały, że coraz bardziej nasze serca grzęzły w tym miejscu.
W pewnym momencie krople deszczu postraszyły nas nieco. Po krótkim poszukiwaniu schronienia znaleźliśmy się w małej klimatycznej restauracji, do której zaprosiła nas jej właścicielka. I tam odkryliśmy cudowne smaki Włoskiej kuchni. Szczególnie smaczna okazała się carbonara. Śmietanowy sos, z dodatkiem jajek i dobrze przygotowanym boczkiem oraz spaghetti al dente sprawił, że nasze kubki smakowe niemal oszalały z radości.

Niestety wieczór zakradł się do nas jak kot i podjęliśmy decyzje o powrocie, lecz obiecaliśmy sobie, że jeszcze na Zatybrze wrócimy...

Zdjęcia

WłOCHY / Lazio / Rzym / Zatybrze, RzymWłOCHY / Lazio / Rzym / Zatybrze, RzymWłOCHY / Lazio / Rzym / Zatybrze, RzymWłOCHY / Lazio / Rzym / Zatybrze, Rzym

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl