Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Monte Cassino > WłOCHY


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WłOCHY / Apeniny Środkowe, Lazio / Monte Cassino / Monte CassinoKolebka kultury Europejskiej- tak pokrótce można powiedzieć o tym miejscu. Nie rozumiałem dlaczego po wojnie je odbudowano, dziś jest to dla mnie jasne.

Gdy w 525 roku dotarł tu św. Benedykt z Nursii, poczuł wewnętrzny przymus, aby tu właśnie wybudować klasztor. Tu powstała reguła zakonu Benedyktynów. Także tutaj dokonał swojego żywota św. Benedykt i również św. Scholastyka- siostra św. Benedykta. Niedługo potem Longobardowie splądrowali klasztor i obrócili go w ruinę. W VIII wieku wrócili tam Benedyktyni, a wiek później zniszczyli go Saraceni. W X wieku nastąpiła odnowa klasztoru. Jego opat- Dezyderiusz- został wybrany na papieża, przyjął imię Wiktora III i przez rok rezydował w opactwie. Następni papieże także dbali o to miejsce. W XIV wieku nawiedziło je trzęsienie ziemi, ale mimo to trwało. W 1944 roku zostało doszczętnie zniszczone przez działania wojenne, ale i z tego upadku zdołało się podźwignąć.
Jak Feniks z popiołów odradzało się to miejsce. Czy jest znakiem Europy, która się tam odradza. To przecież we wczesnym średniowieczu Benedyktyni nieśli wiarę Chrześcijańską i cywilizację Rzymską na krańce kontynentu.
Wybierałem się tam niechętnie, patrząc, że w drodze musimy nadrobić tak wiele kilometrów w drodze z Rzymu do Asyżu. Jednak to co zobaczyłem przerosły moje oczekiwania. Już sam wjazd na górę był imponujący. Wizyta w klasztorze, kościele i kaplicy pozwoliły zrozumieć jego logikę i miejsce w historii cywilizacji.
Można powiedzieć, że wjechałem tam inny i wracałem już z innych pojmowaniem świata.
A osoby Benedykta i Scholastyki były tym impulsem budowania współczesnej Europy i świata.
Warto czasem nie mieć racji, warto być tam, gdzie się nie chce, by odkryć coś, co na zawsze pozostanie skarbem.

CDN

Zdjęcia

WłOCHY / Apeniny Środkowe, Lazio / Monte Cassino / Monte CassinoWłOCHY / Apeniny Środkowe, Lazio / Monte Cassino / Monte CassinoWłOCHY / Apeniny Środkowe, Lazio / Monte Cassino / Monte CassinoWłOCHY / Apeniny Środkowe, Lazio / Monte Cassino / Monte Cassino

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl