Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wspomnienie czerwonych maków, czyli Monte Cassino > WłOCHY


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WłOCHY / Lazio, Apeniny Środkowe / Monte Cassino / Monte Cassino, cmentarzNim wiedziemy do starodawnego opactwa Benedyktynów na Monte Cassino oczom naszym ukazuje się drogowskaz na cmentarz wojskowy. Co więcej, są tam pochowani żołnierze- Polacy. W mogiłach spoczywa 1051 walecznych ludzi, którzy dokonali tego co dla wielu innych armii było niemożliwe- zdobyli Monte Cassino.

Na przełęczy, którą szły ataki Polaków na umocnienia niemieckie dziś znajduje się cmentarz, który oddano 1 września 1945 r. Mało który ze zwiedzających zdaje sobie sprawę, że ta kamienna nekropolia znajdowała się pod morderczym ostrzałem karabinów maszynowych i artylerii poukrywanych w zaułkach skał. Klasztor, który ozdabia szczyt góry też utracił wiele w czasie zmagań. Przez pomyłkę szyfrantów został zbombardowany i zniszczony, mimo, że wcześniej podjęto decyzję, że nie będzie teatrem tragedii wojennej. Nim odkryto błąd, wielki i piękny zabytek stał się jeno stertą kamieni. Przypominają dzisiaj o tym jedynie zdjęcia. Sama budowla została odnowiona. Kościół nosi datę 1947.
W natarciu 2 Korpusu Gen Władysława Andersa poległo wielu żołnierzy. Niektórzy jednak, podobnie jak ich dowódca, zostali tutaj przywiezieni i pochowani po swej śmierci.
Gdy zwiedza się tę nekropolię to wydaje się, że jest to tylko okrutny żart, bajka, legenda, że taka tragedia nie mogła się wydarzyć. Jednak jest inaczej. To stało się naprawdę. Jedna z najbardziej krwawych bitew pochłonęła tysiące istnień ludzkich, w tym ponad 1000 istnień ludzi z Polski. Leżą tu wszyscy, którym bliski był kraj nad Wisłą, nawet jeżeli dzieliła religia i pochodzenie etniczne. Wielu z nich gen. Anders wyprowadził z Gułagów. Wielu nigdy już nie mogło oglądać swojej ziemi. Nawet jeżeli przeżyli to zmaganie to sowiecki okupant wspomagany przez polskich oprawców nie pozwolił im wrócić, a tych, którzy wrócili pozbawiał wolności i życia.
Dziwne te losy, ale to miejsce bardzo ważne. By kamienie wołały, uczyły, przestrzegały...


CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Zdjęcia

WłOCHY / Lazio, Apeniny Środkowe / Monte Cassino / Monte Cassino, cmentarzWłOCHY / Lazio / Monte Cassino / Monte Cassino, cmentarzWłOCHY / Lazio, Apeniny Środkowe / Monte Cassino / Monte Cassino, cmentarzWłOCHY / Lazio / Monte Cassino / Monte Cassino, cmentarzWłOCHY / Lazio / Monte Cassino / Monte Cassino, cmentarzWłOCHY / Lazio, Apeniny Środkowe / Monte Cassino / Monte Cassino, cmentarzWłOCHY / Lazio, Apeniny Środkowe / Monte Cassino / Monte Cassino, cmentarz

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl