Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Projekt post- turysta.pl - wsparcie medialne Globtroter.pl > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Projekt Post-turysta.pl - wsparcie medialne Globtroter.plWychodząc z założenia, że tylko świadomy turysta może podróżować w pełni odpowiedzialnie i etycznie stworzono projekt o nazwie post-turysta.pl, któremu Globtroter.pl gorąco kibicuje!

Wychodząc z założenia, że tylko świadomy turysta, może podróżować w pełni odpowiedzialnie i etycznie stworzyliśmy projekt – o nazwie post-turysta.pl – składający się trzech elementów. Pierwszy z nich to wirtualny przewodnik po ideach podróży (post-turysta.pl). Docelowo, do końca grudnia, pojawi się na tej stronie 30 przystępnie napisanych artykułów wybitnych polskich socjologów, ekonomistów, geografów, etnologów oraz kulturoznawców zajmujących się problemami turystyki i podróży. Naszą ambicją jest stworzenie najpoważniejszej w polskim internecie ogólnodostępnej strony opisującej najpoważniejsze i najnowsze trendy w światowej myśli o podróżowaniu, turystyce, wakacjach.
Zależy nam, aby przedstawić w tej wirtualnej publikacji interdyscyplinarne spojrzenie na całe to zjawisko. Interesują nas przeróżne perspektywy: ekonomiczna, socjologiczna, postkolonialna, postmodernistyczna, poststrukturalna, ekologiczna, związana ze zrównoważonymi i odpowiedzialnymi formami turystyki, filozofią dialogu Levinasa. Interesuje nas nawet perspektywa lingwistyczna. Bo czyż nie warto sobie odpowiedzieć, czym w ogóle jest wymarzona przez nas egzotyka?
Jednakże tak naprawdę, to chcemy wywołać w turystach - publikowanymi tu tekstami - krytyczną refleksję nad mechanizmami rządzącymi procesami turystycznymi. Chcemy zaproponować teorie krytyczne zaangażowane na rzecz poszerzania samoświadomości turystów i ich świadomości odnośnie całości zjawisk znajdujących się w orbicie szeroko rozumianej turystyki globalnej. Teorie pozwalające zostać nie tylko odpowiedzialnym, ale przede wszystkim świadomym turystą
Dlatego też na dalszych stronach niniejszej publikacji odnaleźć będziecie mogli ciekawe i przystępnie napisane eseje, poświęcone takim zagadnieniom jak: etyka fotografii turystycznej, backpakerzy na konsumpcyjnym szlaku, dekonstrukcja słownictwa turystycznego, socjologia kurortów wypoczynkowych, rola Lonely Planet w pobudzaniu turystycznej wyobraźni czy psychologia wakacji
Drugi element to cykl darmowych szkoleń dla każdego – dla harcerzy, studentów turystyki, członków klubów górskich itd. Każde szkolenie to dwa czterogodzinne spotkania. Na pierwszym spotkaniu dowiemy się między innymi tego, kto jest narratorem turystycznej wyobraźni. Co znaczy słowo "egzotyka" i dlaczego my mamy "wsie", zaś Afrykanie "wioski", my mamy "języki", Indianie "narzecza" lub "dialekty"? Dlaczego na wakacjach człowiek zachowuje się inaczej niż na co dzień? Obejrzymy doskonały film - "Z kamerą wśród ludzi" - i zastanowimy się, co poza duszą kradną zdjęcia. Spróbujemy też zdekonstruować popularne turystyczne reklamy i kryjące się za nimi stereotypy oraz dowiedzieć się, co między wierszami przemyca Lonely Planet i National Geographic.
Na drugim spotkaniu dowiemy się z kolei, czy istnieje neokolonializm turystyczny. Jaki procent pieniędzy wydawanych przez turystów w krajach rozwijających się wraca na Zachód i dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy opozycja podróżnik a turysta jest prawdziwa, i dlaczego turyści tak często gardzą innymi turystami. Dowiemy się też między innymi, jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów, zaprojektujemy własną dzielnicę turystyczną i stworzymy kodeks post-turysty.
Ostatnim elementem projektu jest specjalny numer Magazynu Kontakt poświęcony post-turystyce. Będzie on pełen reportaży i lżejszych tekstów na ten temat – między innymi Olgi Stanisławskiej, Maxa Cegielskiego czy Wojtka Tochmana.
Całość projektu jest współfinansowana w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 roku oraz programu ministra MKiDN w 2013 roku. Pomysłodawcą i koordynatorem jestem ja – Paweł Cywiński. Jestem orientalistą, kulturoznawcą i podróżnikiem. Od lat zajmuję się teorią postkolonialną w turystyce, obecnie piszę na ten temat dwa doktoraty (na geografii i artes liberales). Zwiedziłem, robiłem badania, zbierałem materiały i odbywałem stypendia w prawie 50 krajach świat, jestem redaktorem działu „Poza Europą” w „Magazynie Kontakt” oraz publikuję od czasu do czasu w „Magazynie Świątecznym” Gazety Wyborczej.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Projekt Post-turysta.pl - wsparcie medialne Globtroter.pl

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl