Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Premiera najnowszego filmu Wong Kar-waia na Pięciu Smakach - patronat medialny > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Festiwal Pięć Smaków 7 edycjaW programie Festiwalu Filmowego Pięć Smaków znalazł się najnowszy film Wong Kar-waia, Wielki mistrz (The Grandmaster). Pokazy specjalne w Warszawie oraz Wrocławiu będą premierowymi i aktualnie jedynymi planowanymi projekcjami filmu w Polsce.

Wielki mistrz (The Grandmaster/Yi dai zong shi) zostanie zaprezentowany w ramach pokazów specjalnych. Wong Kar-wai - najbardziej rozpoznawalny w Polsce hongkoński reżyser, znany z takich klasycznych już tytułów, jak Chungking Express, Happy Together, Spragnieni miłości, 2046 - ostatnią produkcję planował sześć lat, realizacja trwała trzy lata. Film opowiada historię zainspirowaną życiem legendarnego mistrza kung-fu - Ip Mana, odpowiedzialnego za styl walki Wing Chun i rozpoznawalnego na Zachodzie jako mistrz Bruce'a Lee. Nie mniej istotne są czasy, w których żył bohater. Akcja rozgrywa się w pierwszych latach republiki, tuż po upadku ostatniej chińskiej dynastii. Chaos, w jakim pogrążył się kraj, był jednocześnie złotym wiekiem sztuk walki.

Tony Leung (Wielki mistrz)
W roli głównej wystąpił stały współpracownik reżysera - Tony Leung Chiu-wai (Spragnieni miłości, 2046, Ostrożnie, pożądanie). Partneruje mu Zhang Ziyi (Przyczajony tygrys, ukryty smok, Dom latających sztyletów, Wyznania gejszy) oraz Chang Chen (Happy Together, Przyczajony tygrys, ukryty smok, Oddech).
Produkcję filmu poprzedziły lata przygotowań - treningi głównych aktorów, studiowanie historii oraz wywiady z mistrzami sztuk walki, w tym protegowanymi Ip Mana. Scenariusz filmu powstał we współpracy z Xu Haofeng oraz Zou Jingzhi. Za choreografię scen walki odpowiadał Yuen Wo Ping znany z takich produkcji, jak Matrix, Kill Bill, Przyczajony tygrys, ukryty smok. Wong Kar-wai swoim filmem stworzył artystyczny suplement do rozrywkowych, aczkolwiek dalekich od realizmu filmów z Donnie Yenem (Ip Man, Ip Man 2).

Zhang Ziyi (Wielki mistrz)
The Grandmaster jest powrotem reżysera do sztuk walki, które ostatni raz portretował w 1994 roku (w filmie Ashes of Time). Na chińskich ekranach tytuł zadebiutował w styczniu. Międzynarodowa premiera odbyła się podczas otwarcia Festiwalu Filmowego w Berlinie. "Variety" pisał o filmie, którego amerykańskiej premierze patronuje Martin Scorsese: "Staranne przygotowanie reżysera sprawia, że aktorzy są spragnieni kung-fu".
Pokazy najnowszego tytułu Wong Kar-waia będą wydarzeniami specjalnymi w ramach sekcji Focus: Hongkong. Jej program obejmuje szeroką prezentację tamtejszej kinematografii narodowej, zarówno gatunkowej, jak i artystycznej - klasycznej oraz najnowszej.

7. edycja festiwalu odbędzie się w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada. Replika w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu w dniach 8-14 listopada.
Do 9 września trwa rekrutacja do People's Jury, którego członkowie będą oceniać filmy w konkursie Nowe Kino Azji. Konkurs skierowany jest do do amatorów i półprofesjonalistów - w tym blogerów, studentów kierunków filmoznawczych i kulturoznawczych. Więcej informacji na stronie festiwalu.
Do 2 września można nadsyłać zgłoszenia udziału w konkursie Pięć Smaków Migruje na replikę festiwalu w małym ośrodku kultury. Więcej informacji na stronie festiwalu.


Organizator: Fundacja Sztuki Arteria
Patroni: Stopklatka, TVP2, TVP Kultura, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, miesięcznik Kino, EKRANy, AMS, Exklusiv, Filmaster, Hatak, Aktivist, Hiro, Kontynenty, 5kilo kultury, IRKA, Peron4, Popmoderna, Globtroter, Magazyn Portal Kulturalny, wazji.pl.
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Japan Foundation, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce, Ambasada Japonii w Polsce, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Hong Kong Economic and Trade Office w Berlinie, Kinoplex, Kino Luna, Kino Muranów, Południk Zero.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Festiwal Pięć Smaków 7 edycja

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl