Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Tetsuya Nakashima - retrospektywa podczas Pięciu Smaków - patronat medialny > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Festiwal Pięć Smaków 7 edycjaPodczas 7. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (4-11 listopada 2013 roku) odbędzie się retrospektywa filmów wybitnego japońskiego twórcy – Tetsui Nakashimy. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć pięć niepokazywanych dotąd w Polsce tytułów.

Tetsuya Nakashima to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych filmowców japońskich, wielokrotnie nagradzany przez Japońską Akademię Filmową i doceniany na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Puchon, Singapurze, Hongkongu, Yokohamie, Montrealu i Udine.
Tetsuya Nakashima wydobywa to, co najbardziej oryginalne i pociągające w japońskiej popkulturze, która w Azji stanowi wyrazistą alternatywę dla masowej kultury amerykańskiej. Reżyser w ekstrawagancki sposób wykorzystuje konwencje gatunkowe, od psychologicznego thrilleru po musical. Za pomocą wyrazistej formy opowiada o uniwersalnych emocjach, problemach jednostek we współczesnej rzeczywistości: osamotnieniu, wyobcowaniu, niezrozumieniu.

Kamikaze Girls
Spod jego ręki wyszły takie tytuły jak Beautiful Sunday (1998), Kamikaze Girls (2004), czy Memories of Matsuko (2006). Retrospektywa podczas Pięciu Smaków obejmie pięć tytułów:
 Happy-Go-Lucky (Natsu jikan no otonatachi, 1997)
 Kamikaze Girls (Shimotsuma monogatari, 2004)
 Memories of Matsuko (Kiraware Matsuko no isshô, 2006)
 Paco (Pako to mahô no ehon, 2008)
 Confessions (Kokuhaku, 2010)
Wielokrotnie nagradzane Confessions to historia wyrafinowanej zemsty, rozgrywająca się między młodą nauczycielką a jej uczniami. Film był japońskim kandydatem do Oscara. Michael Mann, dziennikarz „Heat" i „The Insider", tworząc swoją listę filmów wszech czasów dla magazynu „Sight and Sound" na jedenastej pozycji umieścił na niej dzieło Nakashimy. Pisał o nim: „Przerażająco, precyzyjnie kontrolowana forma, to niekwestionowanie najwyższa sztuka".

Confessions
Retrospektywa przygotowywana we współpracy z Wydziałem Informacji i Kultury Ambasady Japonii, wsparcie finansowe Japan Foundation.
7. edycja festiwalu odbędzie się w kinach Muranów i Luna w dniach 4-11 listopada. Replika w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu w dniach 8-14 listopada.
Trwa rekrutacja do People's Jury, którego członkowie będą oceniać filmy w konkursie Nowe Kino Azji. Zgłoszenia można przesyłać do 9 września. Więcej informacji można znaleźć tu.
Organizator: Fundacja Sztuki Arteria
Patroni: Stopklatka, TVP2, TVP Kultura, Gazeta Co Jest Grane, TOK FM, Kino, EKRANy, AMS, Exklusiv, Filmaster, Hatak, Hiro, IRKA, Kontynenty, 5kilo kultury, Peron4, Popmoderna, Globtroter, Magazyn Portal Kulturalny, wazji.pl.
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Japan Foundation, Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Polsce, Ambasada Japonii w Polsce, Konsulat Generalny RP w Hongkongu, Hong Kong Economic and Trade Office w Berlinie, Kinoplex, Kino Luna, Kino Muranów, Południk Zero.

kontakt: Joanna Jakubik
joanna@arteria.art.pl
+48 600 944 351
pr@arteria.art.pl

www.piecsmakow.pl

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Festiwal Pięć Smaków 7 edycja

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl