Artyku y i relacje z podr y Globtroter w
Festiwal PODRÓ¯OWISKO - patronat medialny Globtroter.pl > POLSKA



Festiwal PODRÓ¯OWISKO odbêdzie siê w dniach 19-20.10.2013r. Jest przede wszystkim ogólnodostêpn± przestrzeni± do wymiany pogl±dów, do¶wiadczeñ i spotkañ z podró¿nikami, którzy opowiedz± o swoich wyprawach do najdalszych zak±tków ¶wiata. W ci±gu dwóch dni festiwalu odbêdzie siê wiele podró¿niczych atrakcji. Zaproszeni go¶cie zabior± nas w podró¿ m.in. do Afryki, Gruzji, Ameryki £aciñskiej i Indii. Poznamy symbole i znaki ró¿nych kultur, dowiemy siê równie¿, jak podró¿owaæ z dzieckiem, jak tanio lataæ albo jak przywie¼æ z dalekich podró¿y dobre zdjêcia.
W ramach wydarzeñ towarzysz±cych zapraszamy m.in. na: pokaz filmu Marka Klonowskiego "Sam nie wiem gdzie", spotkania autorskie: z Giorgim Maglakelidze i podró¿nikiem i pisarzem historycznym Jaros³awem Wojtczakiem. W ramach festiwalu odbêdzie siê bazar podró¿niczy, wystawy fotografii, atrakcje dla ma³ych globtroterów, Ma³y Sputnik na Bemowie – pokazy bajek rosyjskich, konkursy z nagrodami, gry, atrakcje przygotowane przez partnerów imprezy oraz wiele innych.
Na zakoñczenie festiwalu zapraszamy w muzyczn± podró¿ z zespo³em Wielb³±dy - muzyka inspirowana jest g³ównie afrykañskim bluesem, odnajdziemy w niej tak¿e inspiracje i brzmienia muzyki arabskiej, perskiej, a nawet ormiañskiej.
Po zakoñczeniu pokazów w Artbem serdecznie zapraszamy do lokalu festiwalowego Ciekawa Cafe. Odbêdzie siê tam dalszy ci±g atrakcji festiwalowych.
Szczegó³owy program imprezy: www.artbem.pl, www.facebook.com/Podrozowisko
Bilety:
- pokazy g³ówne w sali koncertowej: 20 z³ za dzieñ, karnet na dwa dni 30 z³;
- koncert zespo³u Wielb³±dy: 10 z³
- wydarzenia towarzysz±ce: wstêp wolny
*bilety na pokazy g³ówne nie upowa¿niaj± do wstêpu na koncert
Bilety online do nabycia na stronie: http://bilety.artbem.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=32
Miejsce: Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201 (róg Konarskiego)
WYDARZENIA TOWARZYSZ¡CE: bazar podró¿niczy, atrakcje dla ma³ych globtroterów, ma³y Sputnik na Bemowie – pokazy bajek rosyjskich, konkursy z nagrodami, gry, stoiska promocyjne, atrakcje przygotowane przez partnerów imprezy oraz wiele innych.
SOBOTA 12.00-18.00
I piêtro/ wstêp wolny
godz. 12.00/ sala koncertowa
- pokaz filmu: Marek Klonowski - "Sam nie wiem gdzie".
Motocyklami w poszukiwaniu przygód w kierunku gór Tien-Shan. Marek Klonowski z ekip± znale¼li ich co niemiara, zw³aszcza, ¿e mechaniczne "bestie" psu³y siê, a góry Tien-Shan by³y daleko na kirgizko-kazachsko-chiñskim pograniczu. Drogi nie zawsze istnia³y, policjanci nie zawsze byli trze¼wi, benzyny nie zawsze starcza³o... 16 tys. km przez Polskê, Ukrainê i Rosjê, a potem przez kazachskie stepy a¿ do Kirgistanu i z powrotem, w trakcie – dla urozmaicenia – trekking na lodowcu Inylczek oraz próba zdobycia siedmiotysiêcznika Chan Tengri.
godz. 13.00/ sala koncertowa
- spotkanie autorskie: Giorgi Maglakelidze "Gruzja - przewodnik reporta¿owo-kulturowy"
Naszym go¶ciem bêdzie Giorgi Maglakelidze, Gruzin, który od lat przybli¿a Polakom tajniki gruziñskiej kultury - jest autorem ksi±¿ek "Toasty Gruziñskie", "Rozmówki polsko-gruziñskie" oraz "Gruzja. Przewodnik reporta¿owo-kulturowy". Na spotkaniu wys³uchamy m.in. legendy o powstaniu Gruzji, historii najstarszych Europejczyków. Dowiemy siê tak¿e, jak podró¿owaæ po Gruzji, poznamy miejscowe zwyczaje i tradycje oraz wiele innych niezbêdnych do wybrania siê w podró¿ do Gruzji informacji. Wiêcej informacji: www.gruzja-przewodnik.pl, www.toastygruzisnkie.pl
godz. 12.00/ sala teatralna (215)
- Ma³y Sputnik na Bemowie: „ILJA MUROMIEC I ROZBÓJNIK-S£OWIK”
Bajka przeniesie widza w czasy Rusi Kijowskiej, która s³ynê³a z odwa¿nych bohaterów i z³ych rozbójników. Rozbójnik-S³owik kradnie kniaziowi skarbiec. Na poszukiwanie zaginionych cenno¶ci wyrusza odwa¿ny Ilja Muromiec, któremu towarzyszyæ bêdzie sam knia¼. Droga przed nimi jest bardzo niebezpieczna. Ani spryt, ani perfidia Rozbójnika nie mog± jednak przezwyciê¿yæ dobroci i duchowej si³y rosyjskiego bohatera. Czas trwania: 65 min
NIEDZIELA 12.00 – 18.00
I piêtro/ wstêp wolny
godz. 12.00/ sala koncertowa
- spotkanie autorskie z podró¿nikiem i pisarzem historycznym Jaros³awem Wojtczakiem
„OD INDIAÑSKICH INSPIRACJI DO PODRÓ¯Y I PISARSTWA HISTORYCZNEGO”.
godz. 12.00/ sala teatralna (215)
- Ma³y Sputnik na Bemowie: DOBRYNIA NIKITICZ I SMOK GORYNYCZ.
Oto dzielny wojownik – Dobrynia Nikiticz, przed którym dr¿± wrogowie. Odby³ on s³u¿bê u Kniazia Kijowskiego, który mia³ siostrzenicê – Zabawê. Wuj pragnie bogato wydaæ za m±¿ dziewczynê. Ale dzieje siê nieszczê¶cie. Smok Gorynycz porywa Zabawê. Dobrynia pragnie j± uratowaæ, ale Knia¼ mu tego zabrania. Mimo tego wojownik wyrusza wraz z Elisejem – zakochanym w Zabawie. Ich wyprawa bêdzie bardzo ciê¿ka, gdy¿ Dobrynia nie wie, ¿e Knia¼ nie ¿yczy sobie powrotu siostrzenicy. Podczas wyprawy Dobrynia do¶wiadczy zdrady, goryczy rozczarowania, ale nie przeszkodzi to w wype³nieniu misji dzielnego wojownika i jego towarzysza Eliseja. Czas trwania: 76 min
godz. 20.15
KONCERT – WIELB£¡DY
Wielb³±dy to autorski projekt do¶wiadczonych muzyków polskiej sceny world music. Nie jest to jednak muzyka folkowa, choæ czerpie z muzyki etnicznej. Wyra¼nie s³ychaæ w niej inspiracje bluesem, a dziêki przy³±czeniu siê do projektu doskona³ego jazzowego saksofonisty Jacka Mielcarka nabiera tak¿e jazzowego charakteru. Trzonem zespo³u jest Gwidon Cybulski, którzy jest artyst± wyj±tkowym na scenie nie tylko polskiej. Jego teksty s± niezwyk³e bogate w sensy, szczere i g³êbokie w swojej prostocie. Artysta przeplata w nich filozoficzne wizje ³±cz±c idee mesjanistycznego ¶wiata zachodniego z buddyjsk± refleksj± i chêci± poznania. Pierwsza p³yta zespo³u Wielb³±dy ukaza³a siê w 2012 roku i ju¿ po kilku miesi±cach, mimo tego ¿e nie znajduje siê w mainstreamie, konieczny by³ dodruk egzemplarzy. Sk³ad zespo³u: Gwidon Cybulski, Kuba Pogorzelski, Sebastian Wiel±dek, Mateusz Szemraj, Jacek Mielcarek. Wiêcej informacji o zespole: http://www.strefarytmu.pl/oferta/wielb³±dy
WYSTAWY
- DARIA PAWÊDA WYSTAWA FOTOGRAFII "RUM THAI CZYLI TANIEC TAJSKI"
Tajski taniec – Rum Thai – od wieków stanowi integraln± czê¶æ kultury Tajlandii. Tradycyjnie dzielony na tañce klasyczne i ludowe, by³ i jest wykonywany podczas ¶wi±t i ró¿nych uroczysto¶ci, a tak¿e w celach rytualnych. Ka¿dy region Tajlandii ma swoj± w³asn± formê tañca, która podkre¶la jego unikatowe zwyczaje i tradycje. Do najpopularniejszych nale¿± Ram Wong, Fawn, Serng, Manohra i Khon. Ogl±danie tañca tajskiego jest urzekaj±ce – piêkne, barwne stroje tancerzy, choreografia czêsto wzbogacona akrobatycznymi figurami oraz akompaniuj±ca muzyka sprawi±, ¿e ogl±danie takiego przedstawienia jest wydarzeniem, które na d³ugo pozostaje w pamiêci. Na po³udniu Tajlandii najpopularniejsz± i najstarsz± form± jest taniec Manohra, który wyj±tkowo mnie zafascynowa³. Jest to jeden z najciekawszych tajskich tañców. Jedn± z jego charakterystycznych cech jest bogato zdobiony strój – z³ote korony, ptasie skrzyd³a i ogony, bransoletki, a tak¿e zdobione koralikami nak³adki na palce imituj±ce bardzo d³ugie, wywiniête paznokcie.
- DARIA PAWÊDA WYSTAWA FOTOGRAFII „LIBAN“
Liban – Lubnan - al-Jumhūrīya al-Lubnānīya – to kraj gór pokrytych ¶niegiem, zielonych cedrów, ukrytych w dolinach klasztorów, zabytków siêgaj±cych czasów fenickich, sklepów pe³nych ekskluzywnych marek i kuchni, chyba najlepszej na ca³ym Bliskim Wschodzie.
Liban, który wspominany jest ponad 70 razy w Starym Testamencie, nazywany niegdy¶ Szwajcari± Bliskiego Wschodu, prze¿ywaj±cy wci±¿ swoje wzloty i upadki, ró¿norodny religijnie i bêd±cy ojczyzn± w równej mierze muzu³manów i chrze¶cijan, stanowi niezwyk³y cel ka¿dej podró¿y. Dla mnie by³a to podró¿ spontaniczna i krótka, jednak wystarczaj±ca by podziwiaæ wspania³e zabytki, w tym niezwyk³e mozaiki w s³ynnym Meczecie Al-Omari w Bejrucie, wspi±æ siê na zbocze góry Makmal, ¿eby zobaczyæ s³ynny Las Bo¿ych Cedrów, odpocz±æ i medytowaæ w Klasztorze ¦wiêtego Antoniego Wielkiego w Qozhaya w Dolinie Kadisza... a wieczorami spacerowaæ nadmorskim bulwarem czy odpocz±æ w jednej z libañskich restauracji rozkoszuj±c podniebienie najlepsz± na ¶wiecie sa³atk± tabouleh, s³odk± baklaw± i kaw± za kardamonem. Do Libanu na pewno jeszcze wrócê, na d³u¿ej.
- DARIA PAWÊDA WYSTAWA FOTOGRAFII "RDZENNI MIESZKAÑCY AUSTRALII"
Podró¿uj±c po Terytorium Pó³nocnym Australii pozna³am kilku wspania³ych artystów, a jeden z nich Billy Cooley spotkany w okolicach Uluru malowa³ nawet specjalnie dla mnie! A w³a¶ciwie na moj± pro¶bê doda³ kolor niebieski do obrazu przedstawiaj±cego wê¿a Liru. Obraz wisi teraz u mnie w domu przypominaj±c tamto niezwyk³e spotkanie. Rdzennych mieszkañców Australii spotka³am równie¿ w innych czê¶ciach tego kraju, m.in. w Qeensland w Centrum Kultury i Sztuki Tjupukai, gdzie mog³am zapoznaæ siê z kultur±, wierzeniami, muzyk± i tañcem rdzennych mieszkañców zamieszkuj±cych g³ównie lasy tropikalne Qeensland. Niesamowite wra¿enie zrobi³y na mnie opowie¶ci z przesz³o¶ci, a tak¿e muzyka grana na didgeridoo (tradycyjny instrument dêty rdzennych mieszkañców Australii).
Daria Pawêda: www.dariapaweda.pl, www.facebook.com/DariaPawedaPhotography
- WYSTAWA FOTOGRAFII – KADRY ZE ¦WIATA
Mówi siê, ¿e marzenia dodaj± skrzyde³. Warto wiêc sprawiaæ, aby spe³nia³y siê one równie¿ tym, których los nie oszczêdza.
Fundacja KADRY ZE ¦WIATA to grupa zapalonych podró¿ników i fotografów, których po³±czy³y zami³owania i chêæ pomocy innym. Podczas wspólnych rozmów zrodzi³ siê
w ich g³owach pomys³, aby wybraæ naj³adniejsze zdjêcia ze swoich podró¿y i przekazaæ je na aukcje, a za zebrane pieni±dze zorganizowaæ podró¿ marzeñ dla dzieci, które na co dzieñ zmagaj± siê z chorob± lub znajduj± siê w trudnej sytuacji ¿yciowej. W ten sposób zapocz±tkowali oni coroczn± zbiórkê zdjêæ podró¿niczych na cele charytatywne.
W ramach festiwalu podró¿niczego organizowanego przez ArtBem mamy przyjemno¶æ zaprosiæ Pañstwa wystawê fotografii, przekazanych przez ludzi, którzy na co dzieñ realizuj± swoje fantastyczne podró¿nicze cele, a dodatkowo znajduj± czas aby pomagaæ tym dla których dalekie wyjazdy pozostaj± wci±¿ w sferze marzeñ.
Wiêcej informacji: www.kadryzeswiata.pl
- MARCIN OSMAN – WYSTAWA FOTOGRAFII „Z BLISKA I Z DALEKA”.
Ekspozycja to opowie¶æ o ¿yciu koczowniczych ludów Syberii, hodowcach reniferów, ascetach ¿yj±cych na odludziu, ludziach, poznanych w drodze, nierzadko skromnych i ubogich, pokazuj±cych autorowi istotê ich poczucia szczê¶cia, bezinteresownej go¶cinno¶ci. To tak¿e obraz ich ¶rodowiska i kultury. Jak twierdzi sam autor: Je¶li mi³o¶æ jest rodzajem choroby to bez oporów chcê widzów zaraziæ pasj± do tamtych miejsc…
Zapraszamy na fotoblog Marcina Osmana: http://nomad123.blogspot.com
W ramach wydarzeñ towarzysz±cych zapraszamy m.in. na: pokaz filmu Marka Klonowskiego "Sam nie wiem gdzie", spotkania autorskie: z Giorgim Maglakelidze i podró¿nikiem i pisarzem historycznym Jaros³awem Wojtczakiem. W ramach festiwalu odbêdzie siê bazar podró¿niczy, wystawy fotografii, atrakcje dla ma³ych globtroterów, Ma³y Sputnik na Bemowie – pokazy bajek rosyjskich, konkursy z nagrodami, gry, atrakcje przygotowane przez partnerów imprezy oraz wiele innych.
Na zakoñczenie festiwalu zapraszamy w muzyczn± podró¿ z zespo³em Wielb³±dy - muzyka inspirowana jest g³ównie afrykañskim bluesem, odnajdziemy w niej tak¿e inspiracje i brzmienia muzyki arabskiej, perskiej, a nawet ormiañskiej.
Po zakoñczeniu pokazów w Artbem serdecznie zapraszamy do lokalu festiwalowego Ciekawa Cafe. Odbêdzie siê tam dalszy ci±g atrakcji festiwalowych.
Szczegó³owy program imprezy: www.artbem.pl, www.facebook.com/Podrozowisko
Bilety:
- pokazy g³ówne w sali koncertowej: 20 z³ za dzieñ, karnet na dwa dni 30 z³;
- koncert zespo³u Wielb³±dy: 10 z³
- wydarzenia towarzysz±ce: wstêp wolny
*bilety na pokazy g³ówne nie upowa¿niaj± do wstêpu na koncert
Bilety online do nabycia na stronie: http://bilety.artbem.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=32
Miejsce: Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201 (róg Konarskiego)
WYDARZENIA TOWARZYSZ¡CE: bazar podró¿niczy, atrakcje dla ma³ych globtroterów, ma³y Sputnik na Bemowie – pokazy bajek rosyjskich, konkursy z nagrodami, gry, stoiska promocyjne, atrakcje przygotowane przez partnerów imprezy oraz wiele innych.
SOBOTA 12.00-18.00
I piêtro/ wstêp wolny
godz. 12.00/ sala koncertowa
- pokaz filmu: Marek Klonowski - "Sam nie wiem gdzie".
Motocyklami w poszukiwaniu przygód w kierunku gór Tien-Shan. Marek Klonowski z ekip± znale¼li ich co niemiara, zw³aszcza, ¿e mechaniczne "bestie" psu³y siê, a góry Tien-Shan by³y daleko na kirgizko-kazachsko-chiñskim pograniczu. Drogi nie zawsze istnia³y, policjanci nie zawsze byli trze¼wi, benzyny nie zawsze starcza³o... 16 tys. km przez Polskê, Ukrainê i Rosjê, a potem przez kazachskie stepy a¿ do Kirgistanu i z powrotem, w trakcie – dla urozmaicenia – trekking na lodowcu Inylczek oraz próba zdobycia siedmiotysiêcznika Chan Tengri.
godz. 13.00/ sala koncertowa
- spotkanie autorskie: Giorgi Maglakelidze "Gruzja - przewodnik reporta¿owo-kulturowy"
Naszym go¶ciem bêdzie Giorgi Maglakelidze, Gruzin, który od lat przybli¿a Polakom tajniki gruziñskiej kultury - jest autorem ksi±¿ek "Toasty Gruziñskie", "Rozmówki polsko-gruziñskie" oraz "Gruzja. Przewodnik reporta¿owo-kulturowy". Na spotkaniu wys³uchamy m.in. legendy o powstaniu Gruzji, historii najstarszych Europejczyków. Dowiemy siê tak¿e, jak podró¿owaæ po Gruzji, poznamy miejscowe zwyczaje i tradycje oraz wiele innych niezbêdnych do wybrania siê w podró¿ do Gruzji informacji. Wiêcej informacji: www.gruzja-przewodnik.pl, www.toastygruzisnkie.pl
godz. 12.00/ sala teatralna (215)
- Ma³y Sputnik na Bemowie: „ILJA MUROMIEC I ROZBÓJNIK-S£OWIK”
Bajka przeniesie widza w czasy Rusi Kijowskiej, która s³ynê³a z odwa¿nych bohaterów i z³ych rozbójników. Rozbójnik-S³owik kradnie kniaziowi skarbiec. Na poszukiwanie zaginionych cenno¶ci wyrusza odwa¿ny Ilja Muromiec, któremu towarzyszyæ bêdzie sam knia¼. Droga przed nimi jest bardzo niebezpieczna. Ani spryt, ani perfidia Rozbójnika nie mog± jednak przezwyciê¿yæ dobroci i duchowej si³y rosyjskiego bohatera. Czas trwania: 65 min
NIEDZIELA 12.00 – 18.00
I piêtro/ wstêp wolny
godz. 12.00/ sala koncertowa
- spotkanie autorskie z podró¿nikiem i pisarzem historycznym Jaros³awem Wojtczakiem
„OD INDIAÑSKICH INSPIRACJI DO PODRÓ¯Y I PISARSTWA HISTORYCZNEGO”.
godz. 12.00/ sala teatralna (215)
- Ma³y Sputnik na Bemowie: DOBRYNIA NIKITICZ I SMOK GORYNYCZ.
Oto dzielny wojownik – Dobrynia Nikiticz, przed którym dr¿± wrogowie. Odby³ on s³u¿bê u Kniazia Kijowskiego, który mia³ siostrzenicê – Zabawê. Wuj pragnie bogato wydaæ za m±¿ dziewczynê. Ale dzieje siê nieszczê¶cie. Smok Gorynycz porywa Zabawê. Dobrynia pragnie j± uratowaæ, ale Knia¼ mu tego zabrania. Mimo tego wojownik wyrusza wraz z Elisejem – zakochanym w Zabawie. Ich wyprawa bêdzie bardzo ciê¿ka, gdy¿ Dobrynia nie wie, ¿e Knia¼ nie ¿yczy sobie powrotu siostrzenicy. Podczas wyprawy Dobrynia do¶wiadczy zdrady, goryczy rozczarowania, ale nie przeszkodzi to w wype³nieniu misji dzielnego wojownika i jego towarzysza Eliseja. Czas trwania: 76 min
godz. 20.15
KONCERT – WIELB£¡DY
Wielb³±dy to autorski projekt do¶wiadczonych muzyków polskiej sceny world music. Nie jest to jednak muzyka folkowa, choæ czerpie z muzyki etnicznej. Wyra¼nie s³ychaæ w niej inspiracje bluesem, a dziêki przy³±czeniu siê do projektu doskona³ego jazzowego saksofonisty Jacka Mielcarka nabiera tak¿e jazzowego charakteru. Trzonem zespo³u jest Gwidon Cybulski, którzy jest artyst± wyj±tkowym na scenie nie tylko polskiej. Jego teksty s± niezwyk³e bogate w sensy, szczere i g³êbokie w swojej prostocie. Artysta przeplata w nich filozoficzne wizje ³±cz±c idee mesjanistycznego ¶wiata zachodniego z buddyjsk± refleksj± i chêci± poznania. Pierwsza p³yta zespo³u Wielb³±dy ukaza³a siê w 2012 roku i ju¿ po kilku miesi±cach, mimo tego ¿e nie znajduje siê w mainstreamie, konieczny by³ dodruk egzemplarzy. Sk³ad zespo³u: Gwidon Cybulski, Kuba Pogorzelski, Sebastian Wiel±dek, Mateusz Szemraj, Jacek Mielcarek. Wiêcej informacji o zespole: http://www.strefarytmu.pl/oferta/wielb³±dy
WYSTAWY
- DARIA PAWÊDA WYSTAWA FOTOGRAFII "RUM THAI CZYLI TANIEC TAJSKI"
Tajski taniec – Rum Thai – od wieków stanowi integraln± czê¶æ kultury Tajlandii. Tradycyjnie dzielony na tañce klasyczne i ludowe, by³ i jest wykonywany podczas ¶wi±t i ró¿nych uroczysto¶ci, a tak¿e w celach rytualnych. Ka¿dy region Tajlandii ma swoj± w³asn± formê tañca, która podkre¶la jego unikatowe zwyczaje i tradycje. Do najpopularniejszych nale¿± Ram Wong, Fawn, Serng, Manohra i Khon. Ogl±danie tañca tajskiego jest urzekaj±ce – piêkne, barwne stroje tancerzy, choreografia czêsto wzbogacona akrobatycznymi figurami oraz akompaniuj±ca muzyka sprawi±, ¿e ogl±danie takiego przedstawienia jest wydarzeniem, które na d³ugo pozostaje w pamiêci. Na po³udniu Tajlandii najpopularniejsz± i najstarsz± form± jest taniec Manohra, który wyj±tkowo mnie zafascynowa³. Jest to jeden z najciekawszych tajskich tañców. Jedn± z jego charakterystycznych cech jest bogato zdobiony strój – z³ote korony, ptasie skrzyd³a i ogony, bransoletki, a tak¿e zdobione koralikami nak³adki na palce imituj±ce bardzo d³ugie, wywiniête paznokcie.
- DARIA PAWÊDA WYSTAWA FOTOGRAFII „LIBAN“
Liban – Lubnan - al-Jumhūrīya al-Lubnānīya – to kraj gór pokrytych ¶niegiem, zielonych cedrów, ukrytych w dolinach klasztorów, zabytków siêgaj±cych czasów fenickich, sklepów pe³nych ekskluzywnych marek i kuchni, chyba najlepszej na ca³ym Bliskim Wschodzie.
Liban, który wspominany jest ponad 70 razy w Starym Testamencie, nazywany niegdy¶ Szwajcari± Bliskiego Wschodu, prze¿ywaj±cy wci±¿ swoje wzloty i upadki, ró¿norodny religijnie i bêd±cy ojczyzn± w równej mierze muzu³manów i chrze¶cijan, stanowi niezwyk³y cel ka¿dej podró¿y. Dla mnie by³a to podró¿ spontaniczna i krótka, jednak wystarczaj±ca by podziwiaæ wspania³e zabytki, w tym niezwyk³e mozaiki w s³ynnym Meczecie Al-Omari w Bejrucie, wspi±æ siê na zbocze góry Makmal, ¿eby zobaczyæ s³ynny Las Bo¿ych Cedrów, odpocz±æ i medytowaæ w Klasztorze ¦wiêtego Antoniego Wielkiego w Qozhaya w Dolinie Kadisza... a wieczorami spacerowaæ nadmorskim bulwarem czy odpocz±æ w jednej z libañskich restauracji rozkoszuj±c podniebienie najlepsz± na ¶wiecie sa³atk± tabouleh, s³odk± baklaw± i kaw± za kardamonem. Do Libanu na pewno jeszcze wrócê, na d³u¿ej.
- DARIA PAWÊDA WYSTAWA FOTOGRAFII "RDZENNI MIESZKAÑCY AUSTRALII"
Podró¿uj±c po Terytorium Pó³nocnym Australii pozna³am kilku wspania³ych artystów, a jeden z nich Billy Cooley spotkany w okolicach Uluru malowa³ nawet specjalnie dla mnie! A w³a¶ciwie na moj± pro¶bê doda³ kolor niebieski do obrazu przedstawiaj±cego wê¿a Liru. Obraz wisi teraz u mnie w domu przypominaj±c tamto niezwyk³e spotkanie. Rdzennych mieszkañców Australii spotka³am równie¿ w innych czê¶ciach tego kraju, m.in. w Qeensland w Centrum Kultury i Sztuki Tjupukai, gdzie mog³am zapoznaæ siê z kultur±, wierzeniami, muzyk± i tañcem rdzennych mieszkañców zamieszkuj±cych g³ównie lasy tropikalne Qeensland. Niesamowite wra¿enie zrobi³y na mnie opowie¶ci z przesz³o¶ci, a tak¿e muzyka grana na didgeridoo (tradycyjny instrument dêty rdzennych mieszkañców Australii).
Daria Pawêda: www.dariapaweda.pl, www.facebook.com/DariaPawedaPhotography
- WYSTAWA FOTOGRAFII – KADRY ZE ¦WIATA
Mówi siê, ¿e marzenia dodaj± skrzyde³. Warto wiêc sprawiaæ, aby spe³nia³y siê one równie¿ tym, których los nie oszczêdza.
Fundacja KADRY ZE ¦WIATA to grupa zapalonych podró¿ników i fotografów, których po³±czy³y zami³owania i chêæ pomocy innym. Podczas wspólnych rozmów zrodzi³ siê
w ich g³owach pomys³, aby wybraæ naj³adniejsze zdjêcia ze swoich podró¿y i przekazaæ je na aukcje, a za zebrane pieni±dze zorganizowaæ podró¿ marzeñ dla dzieci, które na co dzieñ zmagaj± siê z chorob± lub znajduj± siê w trudnej sytuacji ¿yciowej. W ten sposób zapocz±tkowali oni coroczn± zbiórkê zdjêæ podró¿niczych na cele charytatywne.
W ramach festiwalu podró¿niczego organizowanego przez ArtBem mamy przyjemno¶æ zaprosiæ Pañstwa wystawê fotografii, przekazanych przez ludzi, którzy na co dzieñ realizuj± swoje fantastyczne podró¿nicze cele, a dodatkowo znajduj± czas aby pomagaæ tym dla których dalekie wyjazdy pozostaj± wci±¿ w sferze marzeñ.
Wiêcej informacji: www.kadryzeswiata.pl
- MARCIN OSMAN – WYSTAWA FOTOGRAFII „Z BLISKA I Z DALEKA”.
Ekspozycja to opowie¶æ o ¿yciu koczowniczych ludów Syberii, hodowcach reniferów, ascetach ¿yj±cych na odludziu, ludziach, poznanych w drodze, nierzadko skromnych i ubogich, pokazuj±cych autorowi istotê ich poczucia szczê¶cia, bezinteresownej go¶cinno¶ci. To tak¿e obraz ich ¶rodowiska i kultury. Jak twierdzi sam autor: Je¶li mi³o¶æ jest rodzajem choroby to bez oporów chcê widzów zaraziæ pasj± do tamtych miejsc…
Zapraszamy na fotoblog Marcina Osmana: http://nomad123.blogspot.com
Dodane komentarze
brak komentarzy
Przydatne adresy
Brak adres w do wy wietlenia.
Inne materia y
Dzia³ Artyku³y
Dzia³ Artyku³y powsta³ w celu umo¿liwienia zarejestrowanym u¿ytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podró¿y i pomocy innym podró¿nikom w planowaniu wyjazdów.
Uwaga:
za ka¿de dodany artyku³ otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.