Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Festiwal PODRÓŻOWISKO - patronat medialny Globtroter.pl > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Podróżowisko - Festiwal Podróżniczy - patronat medialny Globtroter.plFestiwal PODRÓŻOWISKO jest przede wszystkim ogólnodostępną przestrzenią do wymiany poglądów, doświadczeń i spotkań z podróżnikami, którzy opowiedzą o swoich wyprawach do najdalszych zakątków świata.

Festiwal PODRÓŻOWISKO odbędzie się w dniach 19-20.10.2013r. Jest przede wszystkim ogólnodostępną przestrzenią do wymiany poglądów, doświadczeń i spotkań z podróżnikami, którzy opowiedzą o swoich wyprawach do najdalszych zakątków świata. W ciągu dwóch dni festiwalu odbędzie się wiele podróżniczych atrakcji. Zaproszeni goście zabiorą nas w podróż m.in. do Afryki, Gruzji, Ameryki Łacińskiej i Indii. Poznamy symbole i znaki różnych kultur, dowiemy się również, jak podróżować z dzieckiem, jak tanio latać albo jak przywieźć z dalekich podróży dobre zdjęcia.
W ramach wydarzeń towarzyszących zapraszamy m.in. na: pokaz filmu Marka Klonowskiego "Sam nie wiem gdzie", spotkania autorskie: z Giorgim Maglakelidze i podróżnikiem i pisarzem historycznym Jarosławem Wojtczakiem. W ramach festiwalu odbędzie się bazar podróżniczy, wystawy fotografii, atrakcje dla małych globtroterów, Mały Sputnik na Bemowie – pokazy bajek rosyjskich, konkursy z nagrodami, gry, atrakcje przygotowane przez partnerów imprezy oraz wiele innych.
Na zakończenie festiwalu zapraszamy w muzyczną podróż z zespołem Wielbłądy - muzyka inspirowana jest głównie afrykańskim bluesem, odnajdziemy w niej także inspiracje i brzmienia muzyki arabskiej, perskiej, a nawet ormiańskiej.
Po zakończeniu pokazów w Artbem serdecznie zapraszamy do lokalu festiwalowego Ciekawa Cafe. Odbędzie się tam dalszy ciąg atrakcji festiwalowych.


Szczegółowy program imprezy: www.artbem.pl, www.facebook.com/Podrozowisko


Bilety:
- pokazy główne w sali koncertowej: 20 zł za dzień, karnet na dwa dni 30 zł;
- koncert zespołu Wielbłądy: 10 zł
- wydarzenia towarzyszące: wstęp wolny
*bilety na pokazy główne nie upoważniają do wstępu na koncert
Bilety online do nabycia na stronie: http://bilety.artbem.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=32
Miejsce: Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201 (róg Konarskiego)


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE: bazar podróżniczy, atrakcje dla małych globtroterów, mały Sputnik na Bemowie – pokazy bajek rosyjskich, konkursy z nagrodami, gry, stoiska promocyjne, atrakcje przygotowane przez partnerów imprezy oraz wiele innych.
SOBOTA 12.00-18.00
I piętro/ wstęp wolny
godz. 12.00/ sala koncertowa
- pokaz filmu: Marek Klonowski - "Sam nie wiem gdzie".
Motocyklami w poszukiwaniu przygód w kierunku gór Tien-Shan. Marek Klonowski z ekipą znaleźli ich co niemiara, zwłaszcza, że mechaniczne "bestie" psuły się, a góry Tien-Shan były daleko na kirgizko-kazachsko-chińskim pograniczu. Drogi nie zawsze istniały, policjanci nie zawsze byli trzeźwi, benzyny nie zawsze starczało... 16 tys. km przez Polskę, Ukrainę i Rosję, a potem przez kazachskie stepy aż do Kirgistanu i z powrotem, w trakcie – dla urozmaicenia – trekking na lodowcu Inylczek oraz próba zdobycia siedmiotysięcznika Chan Tengri.
godz. 13.00/ sala koncertowa
- spotkanie autorskie: Giorgi Maglakelidze "Gruzja - przewodnik reportażowo-kulturowy"
Naszym gościem będzie Giorgi Maglakelidze, Gruzin, który od lat przybliża Polakom tajniki gruzińskiej kultury - jest autorem książek "Toasty Gruzińskie", "Rozmówki polsko-gruzińskie" oraz "Gruzja. Przewodnik reportażowo-kulturowy". Na spotkaniu wysłuchamy m.in. legendy o powstaniu Gruzji, historii najstarszych Europejczyków. Dowiemy się także, jak podróżować po Gruzji, poznamy miejscowe zwyczaje i tradycje oraz wiele innych niezbędnych do wybrania się w podróż do Gruzji informacji. Więcej informacji: www.gruzja-przewodnik.pl, www.toastygruzisnkie.pl

godz. 12.00/ sala teatralna (215)
- Mały Sputnik na Bemowie: „ILJA MUROMIEC I ROZBÓJNIK-SŁOWIK”
Bajka przeniesie widza w czasy Rusi Kijowskiej, która słynęła z odważnych bohaterów i złych rozbójników. Rozbójnik-Słowik kradnie kniaziowi skarbiec. Na poszukiwanie zaginionych cenności wyrusza odważny Ilja Muromiec, któremu towarzyszyć będzie sam kniaź. Droga przed nimi jest bardzo niebezpieczna. Ani spryt, ani perfidia Rozbójnika nie mogą jednak przezwyciężyć dobroci i duchowej siły rosyjskiego bohatera. Czas trwania: 65 min

NIEDZIELA 12.00 – 18.00
I piętro/ wstęp wolny

godz. 12.00/ sala koncertowa
- spotkanie autorskie z podróżnikiem i pisarzem historycznym Jarosławem Wojtczakiem
„OD INDIAŃSKICH INSPIRACJI DO PODRÓŻY I PISARSTWA HISTORYCZNEGO”.

godz. 12.00/ sala teatralna (215)
- Mały Sputnik na Bemowie: DOBRYNIA NIKITICZ I SMOK GORYNYCZ.
Oto dzielny wojownik – Dobrynia Nikiticz, przed którym drżą wrogowie. Odbył on służbę u Kniazia Kijowskiego, który miał siostrzenicę – Zabawę. Wuj pragnie bogato wydać za mąż dziewczynę. Ale dzieje się nieszczęście. Smok Gorynycz porywa Zabawę. Dobrynia pragnie ją uratować, ale Kniaź mu tego zabrania. Mimo tego wojownik wyrusza wraz z Elisejem – zakochanym w Zabawie. Ich wyprawa będzie bardzo ciężka, gdyż Dobrynia nie wie, że Kniaź nie życzy sobie powrotu siostrzenicy. Podczas wyprawy Dobrynia doświadczy zdrady, goryczy rozczarowania, ale nie przeszkodzi to w wypełnieniu misji dzielnego wojownika i jego towarzysza Eliseja. Czas trwania: 76 min

godz. 20.15
KONCERT – WIELBŁĄDY
Wielbłądy to autorski projekt doświadczonych muzyków polskiej sceny world music. Nie jest to jednak muzyka folkowa, choć czerpie z muzyki etnicznej. Wyraźnie słychać w niej inspiracje bluesem, a dzięki przyłączeniu się do projektu doskonałego jazzowego saksofonisty Jacka Mielcarka nabiera także jazzowego charakteru. Trzonem zespołu jest Gwidon Cybulski, którzy jest artystą wyjątkowym na scenie nie tylko polskiej. Jego teksty są niezwykłe bogate w sensy, szczere i głębokie w swojej prostocie. Artysta przeplata w nich filozoficzne wizje łącząc idee mesjanistycznego świata zachodniego z buddyjską refleksją i chęcią poznania. Pierwsza płyta zespołu Wielbłądy ukazała się w 2012 roku i już po kilku miesiącach, mimo tego że nie znajduje się w mainstreamie, konieczny był dodruk egzemplarzy. Skład zespołu: Gwidon Cybulski, Kuba Pogorzelski, Sebastian Wielądek, Mateusz Szemraj, Jacek Mielcarek. Więcej informacji o zespole: http://www.strefarytmu.pl/oferta/wielbłądy
WYSTAWY
- DARIA PAWĘDA WYSTAWA FOTOGRAFII "RUM THAI CZYLI TANIEC TAJSKI"
Tajski taniec – Rum Thai – od wieków stanowi integralną część kultury Tajlandii. Tradycyjnie dzielony na tańce klasyczne i ludowe, był i jest wykonywany podczas świąt i różnych uroczystości, a także w celach rytualnych. Każdy region Tajlandii ma swoją własną formę tańca, która podkreśla jego unikatowe zwyczaje i tradycje. Do najpopularniejszych należą Ram Wong, Fawn, Serng, Manohra i Khon. Oglądanie tańca tajskiego jest urzekające – piękne, barwne stroje tancerzy, choreografia często wzbogacona akrobatycznymi figurami oraz akompaniująca muzyka sprawią, że oglądanie takiego przedstawienia jest wydarzeniem, które na długo pozostaje w pamięci. Na południu Tajlandii najpopularniejszą i najstarszą formą jest taniec Manohra, który wyjątkowo mnie zafascynował. Jest to jeden z najciekawszych tajskich tańców. Jedną z jego charakterystycznych cech jest bogato zdobiony strój – złote korony, ptasie skrzydła i ogony, bransoletki, a także zdobione koralikami nakładki na palce imitujące bardzo długie, wywinięte paznokcie.
- DARIA PAWĘDA WYSTAWA FOTOGRAFII „LIBAN“
Liban – Lubnan - al-Jumhūrīya al-Lubnānīya – to kraj gór pokrytych śniegiem, zielonych cedrów, ukrytych w dolinach klasztorów, zabytków sięgających czasów fenickich, sklepów pełnych ekskluzywnych marek i kuchni, chyba najlepszej na całym Bliskim Wschodzie.

Liban, który wspominany jest ponad 70 razy w Starym Testamencie, nazywany niegdyś Szwajcarią Bliskiego Wschodu, przeżywający wciąż swoje wzloty i upadki, różnorodny religijnie i będący ojczyzną w równej mierze muzułmanów i chrześcijan, stanowi niezwykły cel każdej podróży. Dla mnie była to podróż spontaniczna i krótka, jednak wystarczająca by podziwiać wspaniałe zabytki, w tym niezwykłe mozaiki w słynnym Meczecie Al-Omari w Bejrucie, wspiąć się na zbocze góry Makmal, żeby zobaczyć słynny Las Bożych Cedrów, odpocząć i medytować w Klasztorze Świętego Antoniego Wielkiego w Qozhaya w Dolinie Kadisza... a wieczorami spacerować nadmorskim bulwarem czy odpocząć w jednej z libańskich restauracji rozkoszując podniebienie najlepszą na świecie sałatką tabouleh, słodką baklawą i kawą za kardamonem. Do Libanu na pewno jeszcze wrócę, na dłużej.
- DARIA PAWĘDA WYSTAWA FOTOGRAFII "RDZENNI MIESZKAŃCY AUSTRALII"
Podróżując po Terytorium Północnym Australii poznałam kilku wspaniałych artystów, a jeden z nich Billy Cooley spotkany w okolicach Uluru malował nawet specjalnie dla mnie! A właściwie na moją prośbę dodał kolor niebieski do obrazu przedstawiającego węża Liru. Obraz wisi teraz u mnie w domu przypominając tamto niezwykłe spotkanie. Rdzennych mieszkańców Australii spotkałam również w innych częściach tego kraju, m.in. w Qeensland w Centrum Kultury i Sztuki Tjupukai, gdzie mogłam zapoznać się z kulturą, wierzeniami, muzyką i tańcem rdzennych mieszkańców zamieszkujących głównie lasy tropikalne Qeensland. Niesamowite wrażenie zrobiły na mnie opowieści z przeszłości, a także muzyka grana na didgeridoo (tradycyjny instrument dęty rdzennych mieszkańców Australii).
Daria Pawęda: www.dariapaweda.pl, www.facebook.com/DariaPawedaPhotography
- WYSTAWA FOTOGRAFII – KADRY ZE ŚWIATA
Mówi się, że marzenia dodają skrzydeł. Warto więc sprawiać, aby spełniały się one również tym, których los nie oszczędza.
Fundacja KADRY ZE ŚWIATA to grupa zapalonych podróżników i fotografów, których połączyły zamiłowania i chęć pomocy innym. Podczas wspólnych rozmów zrodził się
w ich głowach pomysł, aby wybrać najładniejsze zdjęcia ze swoich podróży i przekazać je na aukcje, a za zebrane pieniądze zorganizować podróż marzeń dla dzieci, które na co dzień zmagają się z chorobą lub znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. W ten sposób zapoczątkowali oni coroczną zbiórkę zdjęć podróżniczych na cele charytatywne.
W ramach festiwalu podróżniczego organizowanego przez ArtBem mamy przyjemność zaprosić Państwa wystawę fotografii, przekazanych przez ludzi, którzy na co dzień realizują swoje fantastyczne podróżnicze cele, a dodatkowo znajdują czas aby pomagać tym dla których dalekie wyjazdy pozostają wciąż w sferze marzeń.
Więcej informacji: www.kadryzeswiata.pl

- MARCIN OSMAN – WYSTAWA FOTOGRAFII „Z BLISKA I Z DALEKA”.
Ekspozycja to opowieść o życiu koczowniczych ludów Syberii, hodowcach reniferów, ascetach żyjących na odludziu, ludziach, poznanych w drodze, nierzadko skromnych i ubogich, pokazujących autorowi istotę ich poczucia szczęścia, bezinteresownej gościnności. To także obraz ich środowiska i kultury. Jak twierdzi sam autor: Jeśli miłość jest rodzajem choroby to bez oporów chcę widzów zarazić pasją do tamtych miejsc…
Zapraszamy na fotoblog Marcina Osmana: http://nomad123.blogspot.com

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Podróżowisko - Festiwal Podróżniczy - patronat medialny Globtroter.pl

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl