Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

W mieście tysiąca okien > ALBANIA


addicted2travel addicted2travel Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ALBANIA / Berat / Berat / Miasto 1000 okienZapraszamy do miasta tysiąca okien - czyli ciąg dalszy relacji z Albanii autorstwa ekipy addicted4travel.

Opuszczamy albańskie wybrzeże kierując się w stronę Beratu – miasta tysiąca okien. Docieramy do miasto Fier, dokąd prowadzą dość dobre, jak na albańskie standardy, drogi. Niestety dalsza droga w kierunku Beratu jest w stanie krytycznym i nic nie zapowiada na poprawę w najbliższym czasie. To jeden z gorszych odcinków, który pokonywaliśmy podczas naszej 6,5-tysięcznej trasy wiodącej przez Rumunię, Bułgarię, Grecję, Albanię i Macedonię.

Mimo, że wyruszyliśmy dość wcześnie, do Beratu docieramy o zmierzchu. Zaczynamy rozglądać się za jakimś noclegiem. Centrum miasta zdecydowanie odpada, bo nie za bardzo jest gdzie zostawić auto. Odjeżdżamy kilka kilometrów dalej i zatrzymujemy się przy pierwszym napotkanym hotelu. Jego dość ekskluzywny wygląd początkowo zniechęca nas do wejścia. Po chwili namysłu postanowiliśmy jednak wejść i zapytać o ceny – w końcu gdzieś spać musimy. Bardzo miły pan w recepcji informuje nas, że niestety nie ma już wolnych miejsc. Z ciekawości pytamy o cenę. I tu miłe zaskoczenie. Cena pokoju to jedyne 9 EUR za osobę. Jaka szkoda, że wszystkie pokoje są zajęte. Ruszamy dalej i po chwili zatrzymujemy się w kolejnym hotelu. Początkowo mamy małe problemy z komunikacją, bo Pan w recepcji nie zna angielskiego. Szybko jednak woła kolegę i dogadujemy warunki. Negocjujemy cenę do 8 EUR za osobę i dwa oddzielne pokoje a nie jeden trzyosobowy. Początkowo wszystko wygląda super, za tą cenę mamy 2 duże pokoje, zamknięty parking i dostęp do wifi. Warunki super – cóż chcieć więcej. Przy rozpakowywaniu plecaków szybko zauważamy, że pokoje chyba dość dawno nie były sprzątane. Kosze na śmieci są pełne, w szufladach można znaleźć nadgryzione wafelki i inne skarby, a w łazience pozostawione przez poprzednich lokatorów kosmetyki. Nie to jednak przeszkadzało nam najbardziej, lecz totalnie lodowata woda w kranach. Wiele razy podczas naszych podróży zdarzało nam się kąpać w zimniej wodzie, ta jednak była tak zimna, że zdołaliśmy się jedynie ochlapać, a o umyciu włosów można było jedynie pomarzyć. Dobrze, że zostajemy tu tylko jedną noc – jakoś wytrzymamy.

Rano po śniadaniu odbywamy spacer po starym mieście Beratu. Błądząc uroczymi, wąskimi uliczkami wspinamy się coraz wyżej. Po drodze mijamy gromadkę roześmianych dzieciaków, które bardzo chętnie pozują do zdjęć. Docieramy na szczyt, skąd rozpościera się przepiękny widok na całe miasto, góry Tomorri oraz rzekę Osum. Niestety czas nas goni i powoli musimy ruszać dalej.

c o tym, że nie mamy pojęcia skąd odchodzą autobusy. Wysyłamy sms-a pod wskazany numer z zapytaniem, czy możemy się umówić o 8:30, bo dopiero odczytaliśmy wiadomość. Asia odpisuje, że ok, w dalszą drogę ruszy najwyżej późniejszym autobusem. I tak poznajemy Asię z Wędrownych Ufali. Idziemy do jakiejś knajpki zjeść razem śniadanie. Zamawiamy pyszne naleśniki, opowiadając sobie wzajemnie o swoich podróżniczych przygodach. Dodatkowo okazuje się, że Paulinę i Asię łączy nie tylko pasja do podróży, ale obie pracują na uczelni i zajmują się zbliżoną tematyką badawczą. Rozmawia nam się tak dobrze, że postanawiamy zmienić plany i zamiast do Kruje, ruszamy razem z Asią w kierunku Macedonii. Niech żyje spontan!

cdn

Zdjęcia

ALBANIA / Berat / Berat / Miasto 1000 okienALBANIA / Berat / Berat / Miasto 1000 okienALBANIA / Berat / Berat / Miasto 1000 okienALBANIA / Berat / Berat / Miasto 1000 okienALBANIA / Berat / Berat / Miasto 1000 okienALBANIA / Berat / Berat / Miasto 1000 okienALBANIA / Berat / Berat / Miasto 1000 okienALBANIA / Gjirokaster / Gjirokaster / Miasto białych dachów

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl