Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Weekend w Karlskronie > SZWECJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SZWECJA / Blekinge / Karlskrona / Karlskrona - panorama miastaKarlskrona – czyli "Korona Karola", miasto na 33 wyspach jest stolicą prowincji Blekinge i głównym portem szwedzkiej marynarki wojennej. Miasto powstało na mocy rozkazu królewskiego.

Morska przygoda na wyciągnięcie ręki? Jak najbardziej możliwa, promami Stena Line na trasie Gdynia - Karlskrona. Stena Line zabierze nasz rower bez dodatkowych opłat. Można wybrać rejs połączony z jednodniowym pobytem w Karlskronie i zwiedzić ją pieszo lub rowerowo. Można spakować całą rodzinę w samochód i za podróż promem zapłać ok. 300 zł (5 osób plus samochód). Szczegóły rejsów, możliwość rezerwacji biletów oraz więcej informacji na stronie http://www.stenaline.pl
Karlskronę i okolicę można zwiedzać na rowerach lub wsiąść w samochód i pojechać dalej na północ. Istnieje także możliwość zwiedzania Karlskrony i okolic podczas fakultatywnych wycieczek proponowanych przez przewoźnika Stena Line na przykład Kalmar i Olandię. Region Blekinge, w którym leży miasto Karlskrona, jest malowniczy, usytuowany wśród lasów i jezior oraz bogaty w liczne ścieżki turystyczne. Całodzienna wycieczka autokarowa z przewodnikiem śladami Wikingów, pozwala odkryć niezwykłe miejsca Archipelagu Karlskrońskiego i poznać lepiej przodków dzisiejszych Szwedów – Wikingów. W trakcie wycieczki oglądamy: zagadkowe rysunki naskalne z figurami koni, łodzi, słońca i in., wyryte w skałach w Möckleryd w epoce brązu ok. 2500 – 3000 lat temu, kamień runiczny Björketorpsstenen z zagadkowym napisem – klątwą sprzed 1300 lat, jest okazją do poznania tajemnic pisma runicznego, używanego w Skandynawii w Epoce Wikingów, cmentarzysko z Epoki Wikingów (VIII – XI w.) w Hjortahammar z charakterystycznymi „kamiennymi kręgami” - skandynawskie wierzenia o krainie zmarłych i końcu świata, mity i bogowie nordyccy.
Mając samochód, można zapuścić się w dalsze zakątki Szwecji i zwiedzić na własną rękę np. miasto Kalmar z przepięknym zamkiem, huty szkła i wyspę wiatraków - Olandię. Dzieci będą zachwycone, jeśli zabierze się je do Barnens Lekland - krytego placu zabaw z piłkami i boiskami lub do Kretivum - centrum nauki i eksperymentów dla małych odkrywców. Całą rodziną można się bawić w świecie zagadek - Boda Borg, gdzie czekają wyzwania zarówno fizyczne, jak i logiczne. Do Kalmaru można wybrać się na wycieczkę również z przewodnikiem - przejazd 6-kilometrowym mostem na Olandię, z krótkim zwiedzaniem wyspy oraz największej barokowej katedry w Szwecji.
Karlskrona – czyli "Korona Karola", miasto na 33 wyspach jest stolicą prowincji Blekinge i głównym portem szwedzkiej marynarki wojennej. Miasto powstało na mocy rozkazu królewskiego. W połowie XVII w. Szwedzi po wojnach z Danią zdobyli prowincje Blekinge i Skane, co otworzyło możliwości przeniesienia bazy szwedzkiej floty ze Sztokholmu na południowe krańce królestwa. W roku 1680 Karol XI rozkazał na skalistej i niemal bezludnej wyspie Trossö, rozpocząć budowę nowego portu wojennego, stoczni wojskowej – a wraz z nimi też miasta, które miało świadczyć o ówczesnej potędze Szwecji. Miasto może pochwalić się wieloma zabytkami, a plan grodu nie został zmieniony od momentu zatwierdzenia go przez króla w XVII w. Zaprojektowany i zbudowany od podstaw historyczny port wojenny Karlskrona jest wyjątkowy na skalę światową. To właśnie zadecydowało o wpisaniu miasta w 1998 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Karlskronie warto zatrzymać się na największym w Skandynawii rynku, a także zwiedzić zabytkowy Kościół Admiralicji, będący największym drewnianym kościołem w Szwecji.
Warto wybrać się także bezpłatnym promem na malowniczą wyspę Aspo i zwiedzić siedemnastowieczną cytadelę. Promy na Aspö odchodzą co godzinę z przystani w porcie handlowym. Przejazd trwa niecałe 30 min. i pozwala zobaczyć Karlskronę od strony morza - prom mija Stumholmen z Muzeum Marynarki Wojennej i Bastionem Kungshall, port wojenny i wyspę Lindholmen ze zabudowaniami starej stoczni, a także wysepkę Godnatt z XIX-wieczną wieżą artyleryjską (zajmującą całą powierzchnię szkieru, obecnie wykorzystywaną jako latarnia morska). Twierdzę Drottningsskär zbudowano na przełomie XVII i XVIII w. i jest to starsza z dwóch fortec, broniących przejścia przez cieśninę Aspösund - jedyny żeglowny szlak, którym muszą przepłynąć wszystkie statki i okręty udające się do Karlskrony. Drottningsskär jest osobną wyspą, oddzieloną od Aspö cieśniną - przejście drewnianym mostem. Twierdza składa się z głównego budynku zbudowanego z grubych granitowych bloków z górnym piętrem przeznaczonym dla artylerii oraz czterech bastionów, w których umieszczone były kwatery załogi. Na dziedzińcu stoi dom komendanta. Wszystkie budynki zachowały się w niezmienionym stanie do dziś. Naprzeciw Drottningsskär, po drugiej stronie cieśniny, stoi młodsza twierdza Kungsholmen. Do dziś używana przez wojsko jako ośrodek szkoleniowy, dostępna tylko w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem.


Warto poświęcić Aspö więcej czasu, aby zobaczyć, jak wygląda szwedzka prowincja. Chociaż w okolicy przystani promowej jest sporo domków letniskowych, poza sezonem na wyspie pozostaje jedynie ok. 300 stałych mieszkańców. Polecam aktywny wypoczynek ze Stena Line, połączony z odkrywaniem nowych miejsc.
http://www.stenaline.pl
http://www.marinmuseum.se/pl-PL/Zwiedzanie/O-muzeum/
https://www.karlskrona.se/

Zdjęcia

SZWECJA / Blekinge / Karlskrona / Karlskrona - panorama miastaSZWECJA / Blekinge / Karlskrona / KarlskronaSZWECJA / Blekinge / Karlskrona / Dokąd z Karlskrony?SZWECJA / Blekinge / Karlskrona / Domki rybackieSZWECJA / Blekinge / Karlskrona / Kościół Admiralicji SZWECJA / Blekinge / Karlskrona / Na rynku w KarlskronieSZWECJA / Blekinge / Aspö / Twierdza na wyspie Aspö

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl