Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zalew Wiślany, zalewem wielkich możliwości > POLSKA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Woj. warmińsko-mazurskie / Tolkmicko / Port żeglarski w TolkmickuZalew Wiślany (ros. Zalew Kaliningradzki) o powierzchni 838 km² (w granicach Polski 328 km²)jest zalewem słonowowodnym, płytką zatoką, o średniej głębokości 2,7 m, którą od Morza Bałtyckiego oddziela Mierzeja Wiślana. Akwen dzieli granica między Polską a Federacją Rosyjską. Tędy przebiega Pętla Żuławska i Międzynarodowa Droga Wodna E-70, która łączy Zalew Wiślany z Europą Zachodnią.

Pętla Żuławska jest częścią Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, następnie drogą wodną Niemna, Pregołą i Dejmą do Kłajpedy. To 303 km pięknych i malowniczych szlaków, dla wielu nadal do odkrycia, niezapomnianej przygody, na wyciągnięcie ręki, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem.
Pętla Żuławska jest atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo drogą wodną łączącą ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. Cały obszar Pętli Żuławskiej może być dla każdego doskonałym miejscem wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody. Obejmuje obszar Żuław Wiślanych, Mierzei Wiślanej, subregionu Zalewu Wiślanego wraz z Wysoczyzną Elbląską (Tolkmicko, Frombork, Suchacz, Elbląg) i Wybrzeżem Staropruskim (Nowa Pasłęka, Braniewo), także Kociewie (Tczew, Gniew, Pelplin), Dolinę Kwidzyńską oraz Powiśle ze Sztumem i Kwidzynem. Na przyjęcie turystów czeka nowoczesna infrastruktura wodniacka. Bezpieczną przystań znajdą turyści w zmodernizowanych do europejskich standardów portach. System przystani Pętli Żuławskiej uzupełniają nowe pomosty cumownicze. Pętla Żuławska łączy w sobie atrakcyjną sieć szlaków wodnych, wyposażonych w nowoczesną infrastrukturę z fascynującą przyrodą oraz atrakcjami dziedzictwa kulturowego. Żuławy Wiślane położone wokół Delty Wisły w kształcie odwróconego trójkąta, którego wierzchołek stanowi rozwidlenie Wisły na rzeki Leniwkę i Nogat. Podstawą jest Mierzeja Wiślana rozciągająca się od Gdańska po Bałtijsk w Rosji, która oddziela Zalew Wiślany od otwartych wód Zatoki Gdańskiej i zamyka ujście Wisły. To rozległa powstała piaszczysta wydma, zbudowana przez morze w wyniku działań fal morskich, której wysokość w niektórych miejscach przekracza 30 metrów. Najwyższa wydma, Wielbłądzi Garb (56m n.p.m.) znajduje się kilka kilometrów na wschód od Krynicy Morskiej. Dawne wioski rybackie na Mierzei, z czasem stały się oazą dla wypoczywających latem turystów i zamieniły się w miejscowości wypoczynkowe, które dziś prowadzą całoroczną obsługę turystyczną. Najważniejszymi miastami i miejscowościami na Mierzei Wiślanej są: Gdańsk, Stegna, Sztutowo i Krynica Morska.
Zalew Wiślany w części polskiej administracyjnie należy do powiatu elbląskiego, woj. Warmińsko-Mazurskie i powiatu nowodworskiego, woj. Pomorskie. Szerokość Zalewu waha się od 6,8 km do 13 km, średnia głębokość 2,7 m. z tendencją, że im dalej na wschód, tym głębiej. Trzeba pamiętać, że polskie wody Zalewu to obszar dwa i pół razy większy niż jezioro Śniardwy. Zalew jest akwenem morskich wód wewnętrznych, występuje tutaj morskie oznakowanie nawigacyjne i zarządza nim administracja Urzędu Morskiego. Jest znakomitym akwenem dla żeglarzy śródlądowych, którzy myślą o morskim pływaniu. Spore odległości, długohalsowa żegluga, konieczność czytania mapy, locji, wykorzystanie GPS, morskie oznakowanie portów i torów wodnych, pławy, światła, stawy. Wytrawne „wilki morskie” nazywają go przedszkolem dla żeglarzy. Żeglując po Zalewie możemy odwiedzić wiele atrakcyjnych i ciekawych miejsc, jak: Planetarium we Fromborku, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich i Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie. Na piękne morskie plaże Mierzei Wiślanej dowiezie nas kursująca ze Sztutowa Żuławska Kolej Dojazdowa. Obszar ten jest jednym z piękniejszych zakątków Polski i doprawdy wierzyć się nie chce, że stopa bezrobocia w powiecie nowodworskim wynosi powyżej 20%. Samorządy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, wraz z samorządami lokalnymi i pozostałymi partnerami (m.in. Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gdańsku), przystąpiły do rewitalizacji tutejszych szlaków wodnych. Zwieńczeniem prac będzie połączenie obszaru Delty Wisły z europejskimi drogami wodnymi. Służy temu, realizowany od 2010 roku, „Program rozwoju dróg wodnych Delty Wisły i Zalewu Wiślanego”, którego liderem jest Pomorskie. Dzięki realizacji projektu: „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej” zbudowane zostały przystanie żeglarskie w Braniewie, Nowej Pasłęce, rozbudowany port jachtowy w Krynicy Morskiej i zagospodarowane nabrzeże zachodnie portu w Tolkmicku. Pomiędzy portami w sezonie letnim kursują statki oraz odbywają regularne rejsy tramwaje wodne. Fani sportów wodnych, którzy nie posiadają własnego jachtu, mogą skorzystać z ofert firm czarterowych. Oferują one czartery jachtów motorowych lub żaglowych na wodach Zalewu Wiślanego. Każdy znajdzie coś na własną kieszeń. Wystarczy wynająć jacht, by udać się w rejs po Pętli Żuławskiej. Pod koniec sierpnia 2014r. miałem przyjemność odbyć rejs z Kątów Rybackich na Mierzei Wiślanej do Tolkmicka, następnie do Krynicy Morskiej i powrót do Kątów Rybackich.

Zalew Wiślany łączy się z Morzem Bałtyckim wąskim kanałem usytuowanym w rosyjskiej części akwenu (Cieśnina Piławska), przez który w czasie silnych sztormów następują wlewy wód morskich. Niestety korzystanie z przejścia przez Cieśninę Pilawską wiąże się z relacjami politycznymi pomiędzy Polską i Rosją. Potrzeby żeglugowe na akwenie Zalewy Wiślanego oraz rozwój portu w Elblągu skłania do podjęcia niezwłocznej decyzji budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Prawdopodobnie prace nad rozpoczęciem budowy w miejscowości Nowy Świat na Mierzei Wiślanej rozpoczną się już w przyszłym roku.

Zdjęcia

POLSKA / Woj. warmińsko-mazurskie / Tolkmicko / Port żeglarski w TolkmickuPOLSKA / Pomorze / Krynica Morska / Marina w budowiePOLSKA / Pomorze / Kąty Rybackie / Tramwaj wodnyPOLSKA / Pomorze / Zalew Wiślany / Zalew wielkich możliwościPOLSKA / Pomorze / Gdańsk / Bulwar nad MotławąPOLSKA / Pomorze / Gdańsk / Żuraw gdański

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl