Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Paul Bowles „Podróże. Pisma zebrane 1950-1993” > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
patronaty medialne

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Paul Bowles „Podróże. Pisma zebrane 1950-1993”Dzięki wydawnictwu Świat Książki polscy czytelnicy będą mają okazję bliższego poznania twórczości Paula Bowlesa (1910-99), jednego z najbardziej fascynujących pisarzy XX wieku.

W serii autorskiej ukaże się szereg najwybitniejszych dzieł pisarza, w większości niepublikowanych dotychczas w Polsce. Po wydanych w maju 2014 r. „Podróżach”, będą wydane kolejno: powieść „Ponad światem” (sierpień 2014), „Bez zatrzymywania. Autobiografia” (październik 2014), powieść „Dom Pająka” (listopad 2014), „Dni. Dziennik z Tangeru” (luty 2015). Listę tych premierowych w Polsce tytułów dopełnią dwie powieści Bowlesa, publikowane wcześniej w Polsce: „Pod osłoną nieba” (marzec 2015) i „No więc dobrze” (maj 2015).

Zdjęcia: ---, ---, Paul Bowles „Podróże. Pisma zebrane 1950-1993”, POLSKA
---, ---, Paul Bowles „Podróże. Pisma zebrane 1950-1993”, POLSKA
Trudno o lepszy wstęp do bliższego poznania osoby i twórczości Paula Bowlesa niż ten tom pism rozproszonych i zebranych po śmierci artysty: reportaży podróżniczych, fragmentów dzienników, artykułów pisanych na zamówienie rozmaitych gazet i magazynów, nierzadko, jak „Holiday”, drukujących tylko największych: Hemingwaya, Steinbecka, Durrella…

Paul Bowles, nowojorczyk i obywatel świata, intelektualista, pisarz i kompozytor, podróżnik i entuzjasta kifu (palonej w specjalnym naczyniu, sproszkowanej marihuany), i przez większość swego życia mieszkaniec Tangeru, zapisał się w historii nie tylko jako autor niepokojących powieści i przeszywających do bólu opowiadań, ale również jako kapitalny gawędziarz i niewyczerpane źródło anegdot, w tym o słynnych artystach, których spotkał w życiu – a spotkał niemal wszystkich, od Gertrudy Stein i Christophera Isherwooda (Sally Bowles nosi nazwisko na cześć Paula Bowlesa), przez elitę „bitników” na czele z Allenem Ginsbergiem i Williamem Burroughsem (jego „Nagi lunch” zainspirował pobyt w Tangerze, gdzie regularnie spotykał Bowlesa), po zespół The Rolling Stones i Patti Smith.

Swoje podróżnicze opowieści Bowles często fabularyzuje, wprowadza dialogi, a ciekawe dygresje i zaskakujące obserwacje sprawiają, że jego relacje czyta się jednym tchem. Opisując podróże po Europie, Afryce (szczególnie po ukochanym Maroku, ale także po Kenii) i po Azji (Indie, Cejlon), zwraca szczególną uwagę na miejsca, których nie dotknęła jeszcze gangrena dwudziestego wieku. Dziś oczywiście jest znacznie mniej takich miejsc niż wówczas, gdy oglądał je Paul Bowles, więc jego teksty mają również wielką wartość historyczną, ale to co w nich najważniejsze i ponadczasowe to rzadka umiejętność pisania o sensie istnienia – nas samych i pomiędzy ludźmi o całkowicie odmiennych kulturach, o innym podejściu do codziennego życia. – Po co jechać krócej? Co będziesz robił tam, dokąd dotrzesz, czego nie mógłbyś zrobić później? Może Francuzom wydaje się, że jeśli będą jechać wystarczająco szybko, śmierć ich nie dogoni – mówi Sidi, mieszkaniec Fezu, zachęcany przez Bowlesa do obejrzenia automobilu.

Znajdziemy tu jedyne w swoim rodzaju opisy Stambułu (mimo że stanowi tak ładną scenerię wielu powieści detektywistycznych, trudno doszukać się w nim jakiejkolwiek powagi), Kolombo, Tangeru, Casablanki czy Sahary. Gdy czytamy, że nikt, kto był na Saharze i przeżył chrzest samotności, nie potrafi się temu oprzeć. (…), podróżny musi wrócić, nie bacząc na wydatki i niedogodności, bo doskonałość nie ma ceny, od razu przypominamy sobie najsłynniejsze dzieło Bowlesa, powieść z 1947 roku „Pod osłoną nieba”, sfilmowaną po latach przez Bernardo Bertolucciego z Debrą Winger i Johnem Malkovitchem w rolach głównych. (Dla ciekawych: w filmie pojawia się sam Paul Bowles, wygłaszając w finale pamiętny monolog).

W „Podróżach” dostajemy, a jakże, niezwykły słownik wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć o paleniu kifu od CHQUAF – naczynia, w jakim się je pali, przez MAJOUN, specjalny dżem z kifu, z orzechami, po ZREYE, ziarna konopii jeszcze do niedawna sprzedawane w aptekach i sklepach zielarskich jako dodatek kulinarny. Czytamy o mówiących papugach, którymi zafascynował się w Meksyku (na marginesie notuje: słowo mówione, nawet jeśli pozbawione logiki, znaczy bardzo wiele dla samotnego człowieka) i o kotach syjamskich: szczególnie lubię te zwierzęta pomimo ich ogólnej niepoczytalności (albo właśnie ze względu na nią).

I właśnie za takie pisanie można obcować z Bowlesem bez końca z ogromną przyjemnością. Pomimo jego niebezpiecznych, mrocznych ciągot albo właśnie ze względu na nie.


O autorze:
Paul Bowles – pisarz, kompozytor i podróżnik, jedna z najbardziej fascynujących postaci kultury amerykańskiej dwudziestego wieku. Urodził się w 1910 roku w dzielnicy Queens w Nowym Jorku, ale większość życia mieszkał w Tangerze. Już jako nastolatek, nie mówiąc nikomu o swoich planach, wyruszył w podróż do Paryża. W 1931 roku wraz z ówczesnym nauczycielem kompozycji, Aaronem Coplandem, po raz pierwszy odwiedził Maroko. Początkowo znany był jako kompozytor – tworzył muzykę kameralną, pieśni i muzykę teatralną (m.in. do sztuk Tennessee Williamsa). W 1938 roku ożenił się z pisarką Jane Auer. Po wojnie para osiedliła się w Tangerze (mimo że oboje utrzymywali głównie homoseksualne relacje, byli oddanymi przyjaciółmi). Od tego czasu Bowles skupił się przede wszystkim na pisaniu. Jego debiutancka powieść „Pod osłoną nieba”, zainspirowana podróżami przez Saharę, w 1950 roku dostała się na listę bestsellerów New York Timesa; po latach została przeniesiona na wielki ekran przez Bernarda Bertolucciego. Paul Bowles jest autorem jeszcze trzech powieści, licznych opowiadań, tekstów podróżniczych i przekładów, w szczególności twórców marokańskich (m.in. Mohammeda Mrabeta). Zmarł w Tangerze w 1999 roku.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Paul Bowles „Podróże. Pisma zebrane 1950-1993”

Dodane komentarze

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 2014-07-14 15:11:10

Akras, nawet bardzo ciekawy :-) Książka wędruje do Ciebie!

[konto usuniete] dołączył
03.07.2010

[konto usuniete] 2014-07-14 15:05:28

Paul Bowles - jego debiutancką powieścią była "Pod osłoną nieba" wydana w 1949. Dziękuję za zwrócenie mojej uwagi na tego pisarza. Jakoś do tej pory o nim nie słyszałam, a wygląda na to, że to bardzo ciekawy twórca :)

GlobAdmin dołączył
04.09.2001

GlobAdmin 2014-07-14 12:12:35

Osoba, która jako pierwsza udzieli w komentarzu prawidłowej odpowiedzi na pytanie otrzyma książkę Paula Bowlesa. Oto pytanie: jak nazywała się debiutancka powieść Bowlesa?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl