Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

"Mój Madagaskar" Jarosław Kret > POLSKA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
patronaty medialne

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Jeśli podczas podróży podobnie jak autor książki lubicie oglądać, wąchać, smakować, rozmawiać, dziwić się i pokonywać trudności, to polecamy najnowszą książkę Jarosława Kreta!

Jarosław Kret
„Mój Madagaskar”
Seria: Przygoda życia
Premiera: 21 maja 2014 r.

Zdjęcia: ---, ---, "Mój Madagaskar" Jarosław Kret, POLSKA
---, ---, "Mój Madagaskar" Jarosław Kret, POLSKACzerwone, spękane góry, którymi na czerwoną ziemię spływa czerwona woda do turkusowego oceanu, tworząc bajecznie kolorowe wzory… Ten iście marsjański widok, podziwiany z samolotu – to Madagaskar. Choć pełen lemurów, nie jest bynajmniej wyspą z animowanej bajki dla dzieci, które skądinąd zajadają się tam prażoną szarańczą. Przez wieki „zapomniany przez Boga i ludzi”, wciąż zazdrośnie strzeże swoich tajemnic. Jarosław Kret zna ich coraz więcej, jeździ na Madagaskar od 1996 roku mniej więcej raz na dwa lata. Czy należy do ostatniego pokolenia, które może podziwiać w całej krasie to niebywale piękne i w błyskawicznym tempie niszczejące miejsce, a zarazem jeden z najbiedniejszych krajów świata?

Podobnie jak „Mój Egipt” i „Moje Indie”, książka Jarosława Kreta o Madagaskarze jest bardzo osobista. I to jej największy walor. Autor ogląda, wącha, smakuje, rozmawia, dziwi się, pokonuje trudności, a wszystko opisuje w barwny, lekki i elokwentny sposób.

Z jednej strony dostajemy zatem garść informacji i ciekawostek. Skąd wzięła się niezwykła, azjatycko-afrykańsko-polinezyjska mieszanka etniczna Madagaskaru? Dlaczego pałac prezydencki w stolicy wybudowali pracownicy z Korei Północnej? Jaki wpływ na życie Malgaszów ma wiara w fady, czyli tabu oraz poczucie wspólnej egzystencji z duchami przodków? Co to są vatolahy? Do czego w kuchni mogą służyć liście baobabu? Ile centymetrów mierzy sobie najmniejszy przedstawiciel lemurów? Co się dzieje, gdy w wiosce urodzą się bliźnięta?

Z drugiej strony ta książka to wciągający pamiętnik podróżnika. Dlaczego podczas pierwszej wspólnej wyprawy słynny Olgierd Budrewicz miał najmniejszy bagaż, z którego wyciągnął… najwięcej? Jak na Madagaskarze smakuje jajecznica na… maślakach? Skąd misjonarze wiedzieli, że malgaskie dziewczyny są tak higieniczne iż golą się na… całym ciele? W jaki sposób odbywa się legendarny obrzęd famadihana (przewijanie zwłok), którego nie oglądał niemal żaden obcokrajowiec, a Jarosław Kreta oglądał rytuał na własne oczy? Ile trwa… malgaski kwadrans? Dlaczego na Madagaskarze najlepiej kupić pamiątki z… Mauritiusu?

Ciekawe miesza się z tu osobliwym (jak przysłowie: Słowa są jak jajka, to, co się z nich wykluje, dostaje skrzydeł), przejmujące dreszczem grozy z zabawnym, bo jak tu się nie uśmiechnąć na wspomnienie pięknej Malgaski w samolocie, którym autor podróżuje do wioski w środku dżungli, w poszukiwaniu bohaterów Arkadego Fiedlera… Nie jedynym zaskoczeniem dla nas będzie, że na Madagaskarze, powszechnie kojarzonym z upałem i piękną pogodą, wcale tak nie jest: w stolicy zimą temperatura spada do zera i wieją cyklony! Ale ta książka zapewni Ci pogodę ducha, a piękne zdjęcia pomogą Ci jeszcze lepiej poznać wyjątkową wyspę, na której nigdy do końca nie wiadomo, czy to, co pijesz, to faktycznie herbata, bo Madagaskar to także ojczyzna najbardziej tajemniczych i najwymyślniejszych trucizn...O autorze:
Jarosław Kret – dziennikarz, fotoreporter, prezenter telewizyjny. Studiował egiptologię, a także archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. W latach 90. był reporterem i prezenterem Teleexpressu. Prowadził autorskie programy telewizyjne „Klub Podróżników”, „Polska według Kreta”, „Planeta według Kreta”, nakręcił ponad 20 filmów dokumentalnych i reportaży w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie, pracował jako starszy redaktor i fotoreporter w Magazynie National Geographic Polska.
Od 2002 jest prezenterem Pogody w TVP. Członek prestiżowego The Explorers Club, Climate Broadcasters Network Europe oraz Rady Fundacji WWF Polska.
Jest autorem książek m.in. „Moje Indie”, „Mój Egipt” oraz albumów fotograficznych „Ziemia Święta”, „Moja Ziemia Święta” i „Madagaskar”.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- /

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl