Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

KONKURS - Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu > WłOCHY


magda_lena2 magda_lena2 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WATYKAN / Rzym / Plac Św Piotra / Plac Św PiotraKolejna konkursowa relacja przedstawia krótki pobyt w Rzymie i chwile które w pamięci pozostaną na bardzo długo.

Plac św Piotra w Watykanie to jeden z najsłynniejszych placów świata. Powstał w latach 1656 - 1667. Zaprojektował go Bernini. Składa się z dwóch części. Pierwszej, bliżej fasady w kształcie trapezu i drugiej w kształcie elipsy. Plac otoczony jest kolumnadą na której ustawiono 140 posągów przedstawiających świętych. Można tam też zobaczyć posąg Polaka św Jacka Odrowąża. Kolumnady te składają się z czterech rzędów kolumn, które podziwiane z platform umieszczonych po bokach posągu św Piotra tworzą wizualne złudzenie jednej kolumny. Głównym wejściem do pałacu papieskiego jest Spiżowa Brama przy której wartę trzymają gwardziści szwajcarscy. Dostać się tam można po Scala Regia czyli Schodach Królewskich zaprojektowanych przez wyżej wspomnianego Berniniego. Plac św Piotra podczas uroczystości religijnych może pomieścić do 300 tys osób.

Zdjęcia: Plac Św Piotra, Rzym, Plac Św Piotra, WATYKAN
Plac Św Piotra, Rzym, Plac Św Piotra, WATYKANBazylika św Piotra w Rzymie to druga pod względem wielkości katolicka świątynia na świecie. Jest tam grób św Piotra Apostoła. Znajdują się tam też groby licznych papieży. Bazylika św Piotra jest najczęściej odwiedzanym miejscem na świecie przez licznych pielgrzymów. Początki jej powstania sięgają czasów Konstantyna Wielkiego (324r),który polecił zbudować pięcionawową bazylikę nad grobem św Piotra na wzgórzu watykańskim.

Zdjęcia: Plac św Piotra, Rzym, Bazylika św Piotra , WATYKAN
Plac św Piotra, Rzym, Bazylika św Piotra , WATYKANWśród budowniczych bazyliki był min. Michał Anioł, którego słynną "pietę Michała Anioła" możemy podziwiać w bocznej nawie kaplicy bazyliki.
Znakiem charakterystycznym bazyliki jest olbrzymia kopuła pod nią wewnątrz bazyliki znajduje się ołtarz papieski z baldachimową konfesją nad grobem św Piotra.

Znajduje się tam też znakomity fresk z dwu metrowymi literami tworzącymi cytat z Ewangelii św Mateusza: "Tu es Petrus et super hanc Petram eadificabo ecclesiam meam et tibi dabo claves regni caelorum (Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój,a bramy piekielne go nie przemogą. I Tobie dam klucze królestwa niebieskiego)".

Tuż obok wejścia znajdują się "Drzwi Święte", które otwiera się tylko i wyłącznie na specjalne okazje np: Rok Jubileuszowy. Drzwi od wewnątrz są zamurowane.

Zwiedzając bazylikę na każdym kroku można natknąć się na wspaniałe arcydzieła.
Planując zwiedzanie Bazyliki św Piotra musimy pamiętać o stosownym odzieniu.

Po intensywnym zwiedzaniu Watykanu i Bazyliki św Piotra przyszedł czas na Castel Sant'Angelo (Zamek św Anioła) czy też zwane inaczej Mauzoleum Hadriana. Wzniesiony jako grobowiec dla cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. Obecnie od 1933r. znajduje się w nim watykańskie muzeum średniowiecznej broni. Od 1752r. Zamek św Anioła zdobi rzeźba przedstawiająca anioła z mieczem.

Następnie przechadzamy się Ponte Sant'Angelo (Most św Anioła). Jest to bardzo piękny i wolny od ruchu samochodowego most. Charakterystyczne dla niego są rzeźby aniołów autorstwa Berniniego, a ustawione na cokołach powyżej balustrad. Znajdują się tam też rzeźby św Piotra i św Pawła.

Po przedostaniu się z Castel Sant'Angelo na drugi brzeg Tybru Ponte Sant'Angelo udajemy się na Piazza Navona (Plac Navona). Jest to wspaniały plac z cudownymi fontannami i niezwykłym Kościołem Sant'Agnese wzniesionym przez Borrominiego na życzenie papieża Innocentego X Pamphili. Na środku placu znajduje się Fontana dei Quatro Fiumi (Fontanna Czterech Rzek), której autorem był Bernini. Na pierwszy rzut oka widać, że autor tej fontanny to mistrz w swoim fachu, gdyż przykuwa ona spojrzenia zachwyconych turystów, którzy fotografują się na tle fontanny i kościoła.

Zdjęcia: Piazza Navona, Rzym, Fontanna Czterech Rzek, WłOCHY
Piazza Navona, Rzym, Fontanna Czterech Rzek, WłOCHYNa placu umieszczono jeszcze dwie fontanny. W południowej części placu znajduje się Fontana del Mora (postać Maura w centralnej części i otaczające go delfiny z innymi zwierzętami morskimi) oraz w północnej części placu fontanna Neptuna z grupą morskich nimf.Z Piazza Navona przemykamy pięknymi ale tłocznymi uliczkami Rzymu w stronę Panteonu.

Panteon to świątynia dedykowana wszystkim bogom. Korpus budowli tworzy rotunda nakryta olbrzymią kopułą. Rotunda nie posiada okien a jedyne źródło światła wpada przez okulus tzn. okrągły otwór w sklepieniu czaszy o średnicy 9m. Odpływ wody zapewniają otwory w posadzce.

Po zwiedzeniu Panteonu możemy podziwiać najsłynniejszą i najbardziej znaną fontannę na świecie. Jest nią Fontana di Trevi. Niestety miałam pecha, gdyż fontanna w tym czasie była w renowacji i nie można było jej podziwiać w całej okazałości, ale patrząc na jej rozmiar i zerkając na jej wcześniej zrobione zdjęcie można było wyobrazić sobie kunszt tego arcydzieła.
Po małej chwili udajemy się by zobaczyć Kapitol czyli tzw. Ołtarz Ojczyzny. Głównym akcentem fasady jest konny posąg Wiktora Emanuela II, pierwszego króla Italii. Niestety nie jest to budowla, która spotkała się z przychylną opinią Rzymian. Uważają oni, że przypomina monstrualnych rozmiarów maszynę do pisania. Mimo wszystko przykuwa uwagę turysty.
Jeden z najpiękniejszych widoków ruin starożytnego Rzymu to bardzo dobrze zachowane Forum Romanum. Poświęcone pierwotnie bogini Weście z czasem stało się areną polityczną z której zarządzano Rzymem a także Cesarstwem Rzymskim. Można dużo pisać o tym miejscu. Znajduje się tu między innymi: Łuk Augusta (Arco d Augusto), Święta Droga (Via Sacra), bazylika Julia (Basilica Julia), a także owalna świątynia Westy (Temio di Vesta).

W pobliżu Łuku Tytusa znajduje się droga wiodąca w górę na Palatyn gdzie bogaci Rzymianie posiadali swoje wille np: Cyceron, Kato.

Przyznam szczerze że lubię takie zabytki i mam nadzieję zobaczyć ponownie to cudo architektury starożytnej.

Ostatnim przystankiem na drodze zwiedzania Rzymu było Koloseum i Łuk Konstantyna.

Zdjęcia: Rzym, Rzym, Koloseum, WłOCHY
Rzym, Rzym, Koloseum, WłOCHYKoloseum to budowla starożytna, która jest znakiem rozpoznawczym Rzymu. Zabytek ten był pierwotnie areną walk gladiatorów. Budowę amfiteatru rozpoczął cesarz Wespazjan z rodu Flawiuszów a dokończyli jego synowie w I w. n.e. Obecnie na terenie Koloseum odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa celebrowana przez papieża.
Patrząc od ulicy Via dei Fori

Imperiali dostrzec można kolejny zabytek architektury starożytnej Arco di Constantino (Łuk Konstantyna). Jest to brama wzniesiona z okazji zwycięstwa cesarza nad Makencjuszem w 312r. n.e. )


Na tym zakończyłam zwiedzanie Rzymu i mam nadzieję, że jeszcze będę mogła zobaczyć te starożytne cuda. Rzym to miasto , które zasługuje na to by poświęcić mu troszkę naszego czasu. :)

Zdjęcia

WATYKAN / Rzym / Plac Św Piotra / Plac Św PiotraWATYKAN / Rzym / Plac św Piotra / Bazylika św Piotra WłOCHY / Rzym / Piazza Navona / Fontanna Czterech RzekWłOCHY / Rzym / Rzym / Forum RomanumWłOCHY / Rzym / Rzym / Koloseum

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl