Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Włochy - Rzym i Watykan > WłOCHY, WATYKAN


szkoda-czasu.pl szkoda-czasu.pl Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WATYKAN / Watykan / Watykan / BazylikaRzym i Watykan cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Jeśli i Wy szukacie informacji praktycznych oraz chcecie nacieszyć oczy interesującymi zdjęciami, to polecamy nową relację.

Rzym i Watykan. Relacja i zdjęcia z wizyty na przełomie sierpnia i września 2013r. W relacji znajdziecie praktyczne informacje, które pomogą zorganizować samodzielny wyjazd. W relacji umieściłem również linki do polecanego noclegu. Nasza wizyta była częścią dłuższego wyjazdu do Włoch. Na mojej stronie www.szkoda-czasu.pl opis z pozostałych odwiedzonych miejsc we Włoszech.

W tej relacji opiszę część naszej podróży do Włoch. A mianowicie odwiedziny Rzymu i Watykanu. Relacje zdjęcia z pozostałych odwiedzonych miejsc na mojej stronie www.szkoda-czasu.pl
- Rzym i Watykan
- Wulkan Wezuwiusz i Pompeje
- Kampania , wybrzeże Amalfi, Positano oraz Ravello
- Wyspa Capri
- Sorrento

Rzym i Watykan
Wylatywaliśmy z Okęcia 26.08.2013r. o godzinie 20.20 linią Ryanair. Lądowanie w Rzymie na lotnisku Roma-Ciampino. Bilety kupiliśmy dość późno bo na początku lipca. Ponieważ nie mogliśmy się doczekać urlopu zależało nam na tym żeby wyjazd rozpoczął się jeszcze w sierpniu, więc były to najtańsze bilety jakie wtedy znaleźliśmy na sierpień (230zł/os.). Na tej trasie można kupić zdecydowanie tańsze bilety, ale na inne miesiące. Dodatkowo wzięliśmy jeden bagaż rejsowy za 120 zł.
Po wylądowaniu odebraliśmy bagaż rejsowy i udaliśmy się do wyjścia. Przed lotniskiem na głównym placu po lewej stronie znajduje się przystanek autobusowy Terravision skąd można dojechać bezpośrednio do centrum Rzymu. Bilety na autobus o godzinie 00.15 mieliśmy kupione on-line. Jednak bez problemów udało nam się znaleźć miejsca we wcześniejszym o 23.15. Cena biletu to 4€ za osobę. Na stronie przewoźnika znajduje się informacja, że bilet kupiony u kierowcy kosztuje 6€, jednak na przystanku kręcił się pracownik w kamizelce Terravision, u którego można kupić bilety również za 4€ .
Autobusy Terravision jeżdżą bezpośrednio na dworzec Termini. Dotarliśmy tam kilka minut po północy. W trakcie przejazdu autobusem zaczął padać deszcz, jednak po dojechaniu do Termini pogoda była bardzo przyjemna i nie padało. Postanowiliśmy nie brać żadnego hotelu na tę noc i rozpocząć od nocnego zwiedzania.
W pierwszej kolejności wizyta na peronach kolejowych żeby zobaczyć jakie pociągi sprawi nam już niedługo PKP :) a więc zobaczenie słynnych Pendolino.
Następnie spacer w okolice Koloseum. Moim zdaniem Koloseum w nocy robi największe wrażenie. Dodatkowy plus to mniej turystów. O tej porze kręciło się tam jedynie kilka zakochanych parek i osoby wracające z imprez, pomimo tego miasto robi wrażenie bardzo bezpiecznego w nocy.

Zdjęcia: Koloseum, Rzym, Rzym Koloseum Nocą 1, WłOCHY
Koloseum, Rzym, Rzym Koloseum Nocą 1, WłOCHYZdjęcia: Koloseum, Rzym, Rzym Koloseum Nocą 2, WłOCHY
Koloseum, Rzym, Rzym Koloseum Nocą 2, WłOCHYZdjęcia: Koloseum, Rzym, Rzym Koloseum Nocą 3, WłOCHY
Koloseum, Rzym, Rzym Koloseum Nocą 3, WłOCHYPo kilku godzinach wróciliśmy na Termini żeby kupić bilety RomaPass. Jest to imienny trzydniowy bilet na metro, autobusy, tramwaje oraz upoważniający do wejścia do dwóch muzeów/zabytków w Rzymie. Polecam. Przed wyjazdem znalazłem informację, że ten bilet można kupić jedynie w Punktach Informacji Turystycznej. Punkt ten na Termini jest czynny od 8.00, a pozostałe od 9.00 - trochę późno. Zniecierpliwiony zapytałem w kiosku czynnym od godziny 07.00 i okazało się, że RomaPass jest do kupienia prawie w każdym sklepiku/kiosku z prasą i pamiątkami.
Po kupieniu biletów udaliśmy się do naszego miejsca noclegu.
Pokój wynajęliśmy u włoskiej rodziny. Ogłoszenie Mario i Ingrid znaleźliśmy przez stronę www.airbnb.pl/c/rjerka ( referal - rejestrując się przez ten link 77 zł zniżki ). Pod tym adresem natomiast znajduje się pokój, który wynajęliśmy ( www.airbnb.pl/rooms/1297152 ). Pierwszy raz korzystaliśmy z tego serwisu i jesteśmy w 100% zadowoleni. Mario przesłał nam sporo wskazówek odnośnie okolicy, dobrych restauracji, sklepów oraz wskazówki jak najwygodniej dojechać o głównych atrakcji Rzymu. Koszt pokoju dwuosobowego to 35€ za noc. Do tego opłata serwisowa airBnB 10 € za cały pobyt. W mieszkaniu oprócz Mario i Ingrid była jeszcze jedna para z Francji. Z domownikami i parą z Francji nie spędziliśmy zbyt dużo czasu, jedynie porozmawialiśmy chwilę i wypiliśmy po lampce wina ostatniego wieczora.
W dniu przyjazdu byliśmy umówieni z Mario na 9.30. Po rozpakowaniu, krótkiej rozmowie, kawie i prysznicu ruszyliśmy zwiedzać Watykan.
Na początek okolica placu Św. Piotra oraz Zamku Anioła.

Zdjęcia: Zamek Świętego Anioła, Rzym, Rzym - Zamek Świętego Anioła, WłOCHY
Zamek Świętego Anioła, Rzym, Rzym - Zamek Świętego Anioła, WłOCHYKolejnym punktem programu była Bazylika św. Piotra. Kolejka do bazyliki miała ok 50m, jednak stanie w kolejce trwało max 10min. Wejście do bazyliki jest darmowe.

Zdjęcia: Watykan, Watykan, Bazylika, WATYKAN
Watykan, Watykan, Bazylika, WATYKANZdjęcia: watykan, Watykan, Watykan, WATYKAN
watykan, Watykan, Watykan, WATYKANZdjęcia: watykan, Watykan, Watykan Bazylika, WATYKAN
watykan, Watykan, Watykan Bazylika, WATYKANZdjęcia: Watykan, Watykan, Ołtarz, WATYKAN
Watykan, Watykan, Ołtarz, WATYKANZdjęcia: Watykan, Watykan, Ołtarz, WATYKAN
Watykan, Watykan, Ołtarz, WATYKANNa godzinę 14.00 mieliśmy zarezerwowane wejście do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej. Mając rezerwację na konkretną godzinę warto wiedzieć, że Bazylika i Muzea Watykańskie to dwa zupełnie różne miejsca, do tego oddalone od siebie o kilkanaście minut spacerem.
W tamtym momencie w Rzymie było bardzo ciepło, jednak na niebie pojawiało się sporo chmur. Jak tylko weszliśmy do Muzeów Watykańskich zaczął padać deszcz. Padał ponad 2 godziny. W tym czasie zwiedzaliśmy muzea. Bilety mieliśmy kupione online co upoważnia do wejścia bez kolejki. Jednak o tej godzinie kolejka była bardzo krótka, więc nie miało to większego znaczenia. Cena biletów przy zakupie internetowym to 20€ od osoby.

Zdjęcia: Muzea Watykańskie, Watykan, Muzea Watykańskie - schody, WATYKAN
Muzea Watykańskie, Watykan, Muzea Watykańskie - schody, WATYKANZdjęcia: Muzea Watykańskie, Watykan, Muzea Watykańskie - schody, WATYKAN
Muzea Watykańskie, Watykan, Muzea Watykańskie - schody, WATYKANZdjęcia: Muzea Watykańskie, Watykan, Muzea Watykańskie - schody, WATYKAN
Muzea Watykańskie, Watykan, Muzea Watykańskie - schody, WATYKANPo zwiedzeniu Watykanu, pojechaliśmy na chwilę do mieszkania, a następnie zamierzaliśmy zobaczyć Fontannę di Trevi, Panteon i Schody Hiszpańskie wieczorową porą. Podjechaliśmy więc okolice Placu Weneckiego, pospacerowaliśmy i zjedliśmy lody. Rzym nocą i wieczorem żyje bardzo intensywnie. Setki kawiarenek, barów, pubów, restauracyjek i w każdej większość stolików zajętych. Do tego mnóstwo artystów, muzyków, malarzy, sprzedawców pamiątek i tysiące turystów.

Zdjęcia: Panteon, Rzym, Rzym Panteon 1, WłOCHY
Panteon, Rzym, Rzym Panteon 1, WłOCHYZdjęcia: Panteon, Rzym, Rzym Panteon 2, WłOCHY
Panteon, Rzym, Rzym Panteon 2, WłOCHYZdjęcia: Rzym, Lacjum, Rzym - uliczny artysta, WłOCHY
Rzym, Lacjum, Rzym - uliczny artysta, WłOCHYZdjęcia: Rzym, Lacjum, Sprzedawca kasztanów, WłOCHY
Rzym, Lacjum, Sprzedawca kasztanów, WłOCHYWróciliśmy późnym wieczorem, zwiedziliśmy okolicę mieszkania i poszliśmy spać z zamiarem wczesnego wstania.
Na początek kolejnego dnia zaplanowaliśmy zwiedzenie Koloseum. Bilet RomaPass okazał się bardzo przydatny. Wykorzystaliśmy pierwsze wejście do zabytku i ominęliśmy kilkuset metrową kolejkę (1h czekania) do Koloseum. Byliśmy w Koloseum przed 10.00, wejście zajęło nam ok 5min. Decydując się na wejście do Koloseum mamy możliwość darmowego zwiedzania pobliskiego Forum Romanum i Palatynu. Z czego oczywiście skorzystaliśmy.

Zdjęcia: Rzym, Lacjum, Koloseum, WłOCHY
Rzym, Lacjum, Koloseum, WłOCHYZdjęcia: Koloseum, Lacjum, Koloseum, WłOCHY
Koloseum, Lacjum, Koloseum, WłOCHYZdjęcia: Rzym, Lacjum, Rzym, WłOCHY
Rzym, Lacjum, Rzym, WłOCHYZ placu Weneckiego pojechaliśmy do Zamku Św. Anioła. Nie płaciliśmy za wstęp ponieważ wykorzystaliśmy drugie wejście z biletem RomaPass.

Zdjęcia: Zamek Świętego Anioła, Rzym, Rzym - Zamek Świętego Anioła, WłOCHY
Zamek Świętego Anioła, Rzym, Rzym - Zamek Świętego Anioła, WłOCHYZ zamku wróciliśmy do mieszkania na szybki prysznic, obiad i znów wróciliśmy zwiedzać.

Zdjęcia: Rzym, Lacjum, Panteon, WłOCHY
Rzym, Lacjum, Panteon, WłOCHYPokój mieliśmy wynajęty w Rzymie na Zatybrzu (Trastevere). Bardzo fajne miejsce, dobry punkt komunikacyjny. Autobusem lub tramwajem w najważniejsze dla nas miejsca dojeżdżaliśmy do 10min. Jeśli ktoś woli pieszo to 30 min. do Koloseum, 20 min. do Watykanu, 10 min. do Placu Weneckiego. Poza tym mnóstwo restauracyjek w pobliżu. Klimatyczne miejsce, dużo się dzieje, a jednocześnie na uboczu głównych szlaków turystycznych.

Następnego dnia rano (ok. 07.00) pożegnaliśmy się z Mario i pojechaliśmy na lotnisko Ciampino odebrać auto z wypożyczalni. Żeby było taniej (cały czas mieliśmy ważny bilet RomaPass) i szybciej dojechaliśmy metrem do ostatniej stacji Anagnina i tam przesiedliśmy się w autobus na lotnisko. Linia ATRAL bilet za 1,2€/os..
Z wypożyczalni odebraliśmy auto. Trafiła nam się wypasiona furka :) Lancia Ypsilon. Z Ciampino ruszyliśmy na południe. Fotki i opis w następnej części.


Bardzo polecam odwiedzenie Rzymy i Watykanu. Mam nadzieję że zdjęcia choć trochę oddają klimat tego miast.

Zdjęcia

WATYKAN / Watykan / Watykan / BazylikaWATYKAN / Watykan / Muzea Watykańskie / Muzea Watykańskie - schodyWATYKAN / Watykan / Muzea Watykańskie / Muzea Watykańskie - schodyWATYKAN / Watykan / Muzea Watykańskie / Muzea Watykańskie - schodyWATYKAN / Watykan / Watykan / OłtarzWATYKAN / Watykan / Watykan / OłtarzWATYKAN / Watykan / watykan / WatykanWATYKAN / Watykan / watykan / Watykan BazylikaWłOCHY / Lacjum / Rzym / KoloseumWłOCHY / Lacjum / Koloseum / KoloseumWłOCHY / Lacjum / Rzym / PanteonWłOCHY / Lacjum / Rzym / RzymWłOCHY / Lacjum / Rzym / Rzym - uliczny artystaWłOCHY / Rzym / Zamek Świętego Anioła / Rzym - Zamek Świętego AniołaWłOCHY / Rzym / Koloseum / Rzym Koloseum Nocą 1WłOCHY / Rzym / Koloseum / Rzym Koloseum Nocą 2WłOCHY / Rzym / Koloseum / Rzym Koloseum Nocą 3WłOCHY / Rzym / Panteon / Rzym Panteon 1WłOCHY / Rzym / Panteon / Rzym Panteon 2WłOCHY / Lacjum / Rzym / Sprzedawca kasztanów

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl