Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Finlandia? To tak blisko! Jedziemy do Laponii > FINLANDIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie FINLANDIA / Laponia / Rovaniemi / Arktyczny zaprzęgCzy wiecie, że Rovaniemi nazywane jest często Bramą Arktyki, jego uliczki zostały zaprojektowane tak, że gdybyśmy spojrzeli na miasto z góry zobaczylibyśmy, że tworzą kształt rogów renifera!

Rovaniemi nazywane jest często Bramą Arktyki, jego uliczki zostały zaprojektowane tak, że gdybyśmy spojrzeli na miasto z góry zobaczylibyśmy, że tworzą kształt rogów renifera! To tutaj znajduje się wioska Świętego Mikołaja, z jego domem, biurem i słynną pocztą, w której pracują elfy, jego wierni pomocnicy. Oczywiście, jeśli będziemy mieli szczęście, zobaczymy światła zorzy polarnej w naturze na wieczornym niebie.

Zdjęcia: Rovaniemi, Laponia, Arktyczny zaprzęg, FINLANDIA
Rovaniemi, Laponia, Arktyczny zaprzęg, FINLANDIAZałóżmy, że przylecieliśmy do Turku zimą w środę, spędzamy tu popołudnie i w zależności od tego jaki rodzaj transportu lubimy oraz jakie posiadamy wcześniej zakupione bilety, udajemy się na dworzec autobusowy, bądź kolejowy, skąd jedziemy do Laponii. Jeśli udajemy się do Rovaniemi http://www.visitrovaniemi.fi/, podróż zajmie nam całą noc.

Zdjęcia: Rovaniemi, Laponia, Recepcja Świętego Mikołaja, FINLANDIA
Rovaniemi, Laponia, Recepcja Świętego Mikołaja, FINLANDIARovaniemi nazywane jest często Bramą Arktyki, jego uliczki zostały zaprojektowane tak, że gdybyśmy spojrzeli na miasto z góry zobaczylibyśmy, że tworzą kształt rogów renifera! Po zakwaterowaniu się w wybranym hotelu, bądź hostelu czekają nas dwa dni atrakcji. Wszystkim zainteresowanym Laponią polecam Muzeum i Centrum Nauki Arktikum http://www.arktikum.fi.

Zdjęcia: Rovaniemi, Laponia, Padający śnieg w błysku flesza, FINLANDIA
Rovaniemi, Laponia, Padający śnieg w błysku flesza, FINLANDIAWystawa ukazuje naturę, kulturę i adaptację ludzi do życia w ekstremalnych warunkach, jakie występują na dalekiej północy. Zwraca uwagę na zmiany klimatu i status rdzennej ludności w zmieniającym się świecie. Jedną z stałych atrakcji muzeum, jest animacja zorzy polarnej, prezentowana na suficie w 3D z projektora. Oczywiście, jeśli będziemy mieli szczęście, zobaczymy światła zorzy polarnej w naturze na wieczornym niebie. Do wioski Świętego Mikołaja http://www.santaclausvillage.info/ można dojechać samochodem lub autobusem Santa’s Express, czyli miejskim autobusem nr 8, który dowiezie nas 8 km na północ do Napapiri, gdzie droga przecina Koło Polarne.

Zdjęcia: Rovaniemi, Laponia, Pomocnica Świętego Mikołaja, FINLANDIA
Rovaniemi, Laponia, Pomocnica Świętego Mikołaja, FINLANDIATo tutaj znajduje się wioska Świętego Mikołaja, z jego domem, biurem i słynną pocztą, w której pracują elfy, jego wierni pomocnicy. Możemy też udać się do jego rezydencji, na osobiste spotkanie. Przechodzimy przez wielkie, pokryte niezwykłymi wzorami żelazne drzwi, przez labirynt jaskiń i tuneli z atrakcjami, i docieramy na spotkanie. Możemy z nim porozmawiać, dostać z jego rąk prezent, który wybieramy z pomocą elfów z katalogu przy wejściu, (ceny zaczynają się od 10 euro) i zrobić wspólne zdjęcia. W domu św. Mikołaja, zdjęć nie wolno robić samemu, wyręczają nas elfy. Pamiątkową fotografię odbierzemy po zakończeniu audiencji, płacąc od 35 euro wzwyż, w zależności od zestawu.

Zdjęcia: Rovaniemi, Laponia, Napapiiri, FINLANDIA
Rovaniemi, Laponia, Napapiiri, FINLANDIAWioska otwarta jest cały rok, natomiast tylko podczas Bożego Narodzenia i w czasie wakacji działa Santa Park www.santapark.com . Są tu karuzele i kolejki górskie oraz lodowe galerie i Szkoła Elfów. Można też zajrzeć do kuchni Pani Mikołajowej i spróbować jej pierniczków, przejechać się mikołajowymi saniami, a nawet zdobyć certyfikat potwierdzający przekroczenie koła podbiegunowego lub... prawo jazdy na renifera.

Zdjęcia: Rovaniemi, Laponia, Zaprzęg, FINLANDIA
Rovaniemi, Laponia, Zaprzęg, FINLANDIAKrótki spacer dzieli nas od Husky Park, gdzie czeka na nas około 100 rasowych psów husky, z czego około dwadzieścia, to urodzone latem lub jesienią szczenięta. Gospodarzy Husky Park rano nie budzi pianie koguta, lecz dźwięczny chór szczekających husky. Na śniadanie psy otrzymują ciepłą i mięsistą zupę na dobry początek dnia. Kiedy wszystkie kojce zostaną oczyszczone, husky rozpoczynają gromkie i radosne szczekanie informujące maszera, że wszystkie są gotowe do pracy. Psy husky od urodzenia są wspaniałymi biegaczami i ciągnięcie sań z przyjaciółmi jest dla nich prawdziwą przyjemnością. Z łatwością pokonują odległości 30-60 km dziennie. http://www.huskypark.fi

Zdjęcia: Rovaniemi, Laponia, A kuku, FINLANDIA
Rovaniemi, Laponia, A kuku, FINLANDIAPo dwóch dniach spędzonych w Rovaniemi czas wracać do Turku. Po drodze warto odwiedzić miasto Kemi http://www.visitkemi.fi , gdzie możemy wybierać, począwszy od rejsów lodołamaczem po zamarzniętym morzu, po narciarstwo biegowe, saneczkarstwo, arktyczne safari - psie i reniferowe zaprzęgi, oraz połowy ryb pod lodem, a wokół skrzypiący śnieg, iskrzące w późnym zimowym słońcu rzeźby w śniegu i lodzie. Alternatywą dla tradycyjnych form wypoczynku jest zwiedzanie lub pobyt w śnieżnym zamku, budowanym na początku każdego sezonu zimowego, o zmiennej architekturze każdego roku. Tej zimy wnętrza budowli wchodzi się przez dziób statku, zaś na zamku króluje Neptun w iście królewskiej morskiej scenerii. Budowa zamku zwykle trwa około 5 tygodni. W tym roku ciepła pogoda w grudniu i styczniu sprawiła, że aby zdążyć z otwarciem przed końcem stycznia, zamek zbudowano w 15 dni.

Zdjęcia: Kemi, Laponia, Lodowa, kryształowa brama pałacu, FINLANDIA
Kemi, Laponia, Lodowa, kryształowa brama pałacu, FINLANDIAOd ponad dziesięciu lat w śnieżnym zamku znajduje się ekumeniczna kaplica z 60 miejscami. Można tu zorganizować śluby, chrzciny lub inne religijne uroczystości. Zamek zwiedzamy kupując bilety wejściowe. Jeśli jednak zechcemy zostać na dłużej, należy wcześniej zarezerwować pobyt. Do dyspozycji znajduje się 18 dwuosobowych pokoi, są też pokoje dla pięciu osób i apartament np. na miesiąc miodowy dla nowożeńców. Witają nas ascetyczne, ośnieżone białe ściany, przy temperaturze około – 5 stopni Celsjusza i lodowe łoża pokryte jagnięcymi i reniferowymi skórami. Przed spaniem każdy gość otrzymuje ciepły arktyczny śpiwór, w którym ma gwarantowany zdrowy sen. Po przebudzeniu następnego dnia rano, czeka pyszne śniadanie kontynentalne serwowane w restauracji, a następnie można udać się do sauny lub sąsiedniej hali na basen. Lodowa budowla jest czynna do końca zimowego sezonu, w roku 2014 była otwarta do 6 kwietnia.

Zdjęcia: Kemi, Laponia, Piękne i zimne, FINLANDIA
Kemi, Laponia, Piękne i zimne, FINLANDIAOpuszczamy śnieżny zamek i udajemy się w dalszą podróż do Turku, by następnego dnia w samo południe stawić się w porcie lotniczym, gdzie czeka na nas samolot. Po niespełna dwóch godzinach lotu wraz z setkami zdjęć i wspaniałymi wspomnieniami lądujemy na naszym lokalnym lotnisku.

Zdjęcia: Kemi, Laponia, Restauracja w śniegu, ze ścianą i stołami z lodu, FINLANDIA
Kemi, Laponia, Restauracja w śniegu, ze ścianą i stołami z lodu, FINLANDIAZdjęcia

FINLANDIA / Laponia / Rovaniemi / Arktyczny zaprzęgFINLANDIA / Laponia / Rovaniemi / Recepcja Świętego MikołajaFINLANDIA / Laponia / Rovaniemi / Padający śnieg w błysku fleszaFINLANDIA / Laponia / Rovaniemi / Pomocnica Świętego MikołajaFINLANDIA / Laponia / Rovaniemi / NapapiiriFINLANDIA / Laponia / Rovaniemi / ZaprzęgFINLANDIA / Laponia / Rovaniemi / A kukuFINLANDIA / Laponia / Kemi / Lodowa, kryształowa brama pałacuFINLANDIA / Laponia / Kemi / Piękne i zimneFINLANDIA / Laponia / Kemi / Restauracja w śniegu, ze ścianą i stołami z loduFINLANDIA / Laponia / Kemi / Neptun - rzeźba w śnieguFINLANDIA / Laponia / Kemi / Morskie opowieściFINLANDIA / Laponia / Kemi / Kaplica w lodowym zamkuFINLANDIA / Laponia / Kemi / Lodowy witrażFINLANDIA / Laponia / Kemi / Stół w pałacu lodowymFINLANDIA / Laponia / Kemi / Ślizgawka w lodowym pałacuFINLANDIA / Laponia / Kemi / Rzeźbiarze lodowi przy pracyFINLANDIA / Laponia / Kemi / Kryształowy fotelFINLANDIA / Laponia / Kemi / KawiarenkaFINLANDIA / Laponia / Rovaniemi / Spotkanie z żywiołemFINLANDIA / Pohjois-Savo / Vesanto / Droga do lasu... przez jezioroFINLANDIA / Laponia / Rovaniemi / Pejzaż zimowy

Dodane komentarze

Sylwia Lis-Pieper dołączył
04.02.2017

Sylwia Lis-Pieper 2017-04-25 23:20:01

Zazdroszczę bardzo bym się chciała tam wybrać. Świetny artykuł.

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2014-12-09 16:13:49

Byłem tam ok. tygodnia, na początku lutego 2014. Zwiedziłem kilka ciekawych miejsc, poznałem kilka osób w tym właścicieli Husky Park oraz farmy reniferów. Niestety zorzy polarnej nie doświadczyłem.

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2014-12-09 15:44:59

Antoni, a w jakich dniach Ty tam byłeś?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl