Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kirgistan część 8 > KIRGIZJA


benbm benbm Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WĘGRY / Węgry / Węgry / WiśniePolecamy ósmą już część relacji Hajera z podróży po Kirgistanie.

JADYMY

Grałem w piłkę mówi oficer – dowódca przejścia granicznego, byłem w Chorzowie na meczu – a Górnik Zabrze jeszcze gra? i zasypali mnie pytaniami o polski futbol, niestety ja w te klocki jestem marny – mało oglądam mecze jak gra reprezentacja tylko. Pozdrów Latę i Bońka z nimi grałem to byli moi przeciwnicy. Proszą bym nie robił zdjęć na granicy nie chcą mieć kłopotów. Rowerzystka jest trzepana jak nas kiedyś na przejściach granicznych. Nigdy tego nie zapomnę, pracowałem na Węgrzech i co trzy tygodnie mykałem do domu na kilka dni a na granicy traciło się z dobę. A jeszcze łapówa w postaci mydełka fa i innych pierdołek, od razu pytam czego się czepiacie tej Australijki. To nie Australijka a Niemka a my tu Germańców ścigamy ot tak mamy w krwi. Kiedy dobrali się do pakunków intymnych to na głos mówię – dajcie spokój to przecież kobieta. Odpuścili i kazali pakować i możemy jechać dalej. Pożegnałem miłych pograniczników wycierając jeszcze raz w matę do odkażania. Niemka od razu do mnie z pretensjami przecież mogłeś wcześniej się za mną wstawić, dlaczego tego nie zrobiłeś? – to tak jak ty też prawdy nie powiedziałaś że jesteś z Niemiec, i tu jak zwykle cały akapit i kolaborant połowa powieści o tym jacy są Polacy, zjebałem ją na amen i przyspieszyła tępa. Mam nadzieję, że tego dnia zrobiła więcej kilometrów niż zwykle.

.

Góry w oddali to naturalna granica z Chinami mówi jeden z prastarzy, my przez góry do Chin nie przechodzimy ale do Kirgizi bez problemu bo tam soczyste trawy. Poczęstował mnie papierosem, zapaliłem bo ostatni adwersarz doprowadził mnie do szału. Dojeżdżam do miejscowości Kazai, nie mam Kazachskich pieniędzy więc szukam banku – pech wszystko zamknięte, mają kolejne święto i to trzy dni.

Bazar jak u nas. Żelazne szczeki poustawiane dokoła placu, pytam czy wymienią mi pieniądze, nikt się nie pali ale jedna z pań zaprasza mnie do siebie na herbatę. Sklep bogaty w chińskie badziewia, ale to najlepiej idzie mówi miła Aleksandra, czasami przemycamy z Kirgistanu papierosy i inne dobra bo tam trzy razy taniej. Nad biurkiem ma jednodolarówkę pięknie oprawiona, dostałam ją od mamy by się rozmnażała i rozmnaża się śmieje się. Wymienia mi pieniądze bo Kirgiskich mi zostało. Pytam o możliwość rozbicia namiotu, ale od razu mi odradziła, to miasteczko przy granicy tu różni się kręcą jeszcze ci krzywdę jakiś narkoman zrobi, zapraszam do siebie do domu.

Zadzwoniła po syna by zaprowadził mnie bo dom na obrzeżach miasta. Chłopak o kruczych włosach z lekka kuleje już taki się urodziłem i wszędzie się ze mnie śmieją, ojciec jak zobaczył że urodziłem się inwalidą uciekł do Rosji i z mamą jestem szczęśliwy. Domek to kuchnia i duży pokój umeblowany jest internet i telewizja. Alka bo tak do dziewczyny mówiłem w skrócie przyniosła mięso baranie i butelkę wina. Wanny ni prysznica ale nagrzała wody i wyjęła okrągłą ocynkowaną wannę i cudowna kąpiel tak jak w dzieciństwie gdzie co sobotę z piwnicy przynosiło się wannę i najpierw kąpali siostrę, brata, ja trzeci w kolejce a na końcu mama. Ojciec kąpał się na hucie gdzie pracował na okrągło świątki piątki, na taka sobotę sie czekało. A tu proszę sobota na podwórku znajomej, szorowanie pleców masaż i Waron – tak ma na imię chłopak.


Wieczorem opowieści bez końca uśmiecha się do mnie zalotnie, w końcu kazała synowi iść spać do babci, na szczęście babci nie było i chłopak wrócił do domciu na nocleg, Alka pomruczała tylko pod nosem. Śniadanie i prosi bym jeszcze został z dwa dni, ale co ja mam w tym miasteczku robić więc mówię że jednak pojadę dalej. Nagotowała mi jajek dostałem miodu i koziny, poprosiła tylko bym przyjechał się pożegnać na bazar co uczyniłem. Dopadła mnie i przytulała mówiąc a niech baby zazdroszczą, oczywiście baby z bazaru od razu docinki gwizdy, więc długo się żegnam żartując czy mam zostać jeszcze kilka dni.

Godzina dziesiąta rano a temperatura dawno przekroczyła czterdzieści stopni. Pocę się niesamowicie, każdy oddech zaczyna boleć od temperatury zakładam chusteczkę na twarz żeby powietrze nie paliło płuca. Ostatnia jurta słyszę – dalej pustynia słyszę od starczej pani. Nabieram wody i kumysu w każdy możliwy garnek butelkę i w drogę.


Nie daję rady więc rozbijam namiot i w dzień przesypiam do wieczora. Staram się nie rosząc by się pocić jak najmniej. Wieczorem ruszam dalej do późnej nocy i nad ranem do dziesiątej. W południe słońce tak daje że nie ma możliwości jazdy. Czasami na horyzoncie pokazywał się samochód więc błagalnie wyciągam ręce za wodą, bo wypijałem jak wielbłąd i czym więcej piłem tym bardziej chciało się pić.

Jaką radość mi sprawił widok kanionu Szaryńskiego nad rzeką Szaryn, długość kanionu to 150 km a głębokość dochodzi do trzystu metrów. Kazachowie często mówią że to młodszy brat kanionu Colorado, ponieważ powstał z tych samych skał piaskowych. Jest wejście do parku Narodowego co kosztuje dwieście tenge. Każą mi rower zostawić na parkingu, ale w końcu pozwolili wejść z Matyldą odwiedziłem dwa miejsca, czerwony kanion i kanion czarownic.

Próbuje popływać w rzece ale nurt niesamowicie szybki więc w zatoczce wziąłem kąpiel nocleg w kanionie i jak zwykle kolacja z poznanymi Kazachami.

Przez kolejne stepy jazda zajęło mi dwa dni, aż w końcu zrobiło się zielono. Szukałem miejsca na namiot, gdy podszedł do mnie człowiek Wołodia jestem nie rozbijaj namiotu zapraszam cię do mojego mieszkania rower zostawisz w garażu. Mieszka od siedemnastu lat sam, żona pojechała do Tiumenia w Rosji i nie wróciła zabrała syna a ja zacząłem pić na umór i tak pięć lat byłem alkoholikiem przepiłem ziemie ojców, a gdy się opamiętałem sprzedałem dom i kupiłem mieszkanie i samotnie mieszkam. Mam syna ale on się nie odzywa ślad po nim zagonił a oddał bym mu mieszkanie.

Za jego namową jadę nad jezioro Ecik. Po drodze mijam dwie elektrownie wodne, sanatorium, nowo wybudowany meczet. Do jeziora prowadzi droga asfaltowa pełna dziur czasem tak głębokich, że rower trzeba przenosić na drugą stronę. Obok drogi wartka rzeka, do której wpływają rwące potoki strumienie. Co kilka zakrętów platformy widokowe dla kuracjuszy, ale to wszystko już było teraz budynki altany straszą. Jezioro niesamowicie turkusowe, jest już późno po południu więc rozglądam się za noclegiem, ale turyści ostrzegają, że ten rejon roi się od niedźwiedzi więc lepiej zjedz do osady tam będziesz bezpieczny. Już mam odtrąbić odwrót, gdy poznałem strażników parku i oni zaprosili mnie na nocleg do dyrekcji parku. Od razu kolacja i butelka mocnego trunku, opowieści o niedźwiedziach, zwierzętach nie było końca, a ja zasypiam w wygodnym łóżku.Kolejny dzień spędziłem z strażnikami parku, ci opowiedzieli historię jeziora – kiedyś było gigantyczne, pływały po nim statki wycieczkowe były hotele sanatoria. W 1963 roku przebywała tu na wakacjach Walentina Tiereszkowa, kiedy na tamie zaczęły się pokazywać pęknięcia po Tiereszkową przyleciał helikopter i sławną kosmonautkę wywieźli. Tama pękła i fala wysokości 70 m runęła zabierając ze sobą dwie wioski i miasteczko. Oficjalnie mówiono, że trzy tysiące zginęło ale teraz można mówić więc katastrofa zabrała dwanaście tysięcy istnień ludzkich. Chruszczow zabronił mówić o tym nieszczęściu, ci co się odezwali znikali z okolicznych wiosek. Teraz poziom wody obniżono o kilkadziesiąt metrów pobudowali zapory bezpieczeństwa by zapobiec nieszczęściu CDN

Ściana deszczu więc chowam się pod daszkiem przystanku, po mimo że jestem pod dachem deszcz zacina więc jestem zmoczony. Otwiera się furtka i przyjaznym gestem zapraszają mnie do domu. Gospodarz to wysoki Uzbek, a żona Polka z Syberii. Jej dziadowie dobrowolnie wyjechali z Polski z okolic Czeladzi, Sosnowca i okolicznych wiosek w 1905 roku. Każdy dostał wagon do dyspozycji by mógł zabrać dobytek zwierzęta, w tym samym czasie ludzie wyjeżdżali do USA, ale ci mogli zabrać tylko walizkę lub tobołek.Car dał po pięć hektarów ziemi i można było jeszcze wykarczować kolejne dziesięć, chętnych było dużo bo nie musieli płacić za transport. Pierwsze lata mieli ciężko bo zimy srogie a i zasiewali naszymi ziarnami, które w tamtym klimacie nie zdawały egzaminu, ale szybko nauczyli się uprawiać ziemię i żyli dostatnio. Nawet rewolucja bolszewicka ich za bardzo nie dotknęła. On był w wojsku i tam się poznali, dzieci urodziły się w Alma Aty za zarobione pieniądze kupiliśmy ten dom, żona z pochodzenia Polka zawsze przyzwyczajona do czystości jest za wzór gospodyni a dokoła mieszkają Muzułmanie ale przychodzą po porady.

Oglądam gospodarstwo dom tonie w kwiatach na stare fotografie w tym główna ulica Sosnowca Modrzejewska, nocka nie przespana, tysiące pytań o Polsce o polakach. Kolejnego dnia chcą mnie odwieść do Alma Aty, ale serdecznie podziękowałem bo oprócz wspaniałych ludzi poznaje kolejną niesamowitą historię Polaków.Do byłej stolicy mam z górki, ludzie kiwają mi przyjaźnie. Czasami ktoś bierze rower i towarzyszy mi kilka kilometrów. Docieram do posterunku gdzie rejestrują cudzoziemców zamknięte, a od jutra cztery dni świętują z okazji dnia urodzin prezydenta dni Astany. Świąt maja połowę roku na to wychodzi. Jeden z policjantów wziął paszport do ręki i mówi mi że będę miał kłopoty bo już pięć dni minęło od mojego wjazd do Kazachstanu. Doradził mi bym załatwił sobie zaświadczenie w obojętnie jakim hoteliku, że tam spałem z data wsteczną bo grozi ci wydalenie, 100 USA kary a i trzy miesiąca więzienia możesz dostać jak trafisz na służbistę. Oddał paszport życząc powodzenia. Łatwo powiedzieć, kręcę się po kilku hotelikach ale nikt nie chce mieć kłopotów. Olać to jadę w góry będę się martwił jak skończą świętować. Objechałem całe centrum, widać różnicę między moją pierwszą wizytą w 2006 rokiem a teraz. Nowe budynki, dworzec autobusowy i cała infrastruktura przeżyła lifting. Robię w kilku miejscach za misia, ale to wycieczki szkolne nie odpuszczą by sobie nie zrobić zdjęcia z Matyldą, a przy okazji i ja się załapałem.Starsi pytają o Janka z pancernych a to jak wam tam w Polsce. Piękną nową drogą dopiero po remoncie jadę w kierunku gór. Po drodze odwiedzam kilka znajomych źródełek z wodą leczniczą. Pamiętam wszystko z przed lat tu akurat nic się nie zmieniło, po drodze widzę całe połacie łysych polan. Ja pamiętam te góry zalesione, ale dowiedziałem się że spotkała ich tragedia przyszedł huragan i powaliło dziesiątki tysięcy drzew. Powoli uprzątają te pobojowisko ale jeszcze z kilka lat zejdzie. Z za zakrętu ukazuje mi się stadion zimowy, szok przede mną stoi ogromna nowoczesna bryła kolejki wyciągowej. Została oddana niedawno słyszę stojącego za mną brodatego kolesia, dotyka flagi i tajemniczo uśmiecha się. Szukam noclegu, gdzieś namiot rozstawić mowie, bez problemu wysoko w górach ale tu nie za bardzo ale zapraszam cię na kwaterę jest ramadan więc czas dobrych uczynków.

Obok kolejki stoi kilka starych bloków mieszkalnych pamiętające czasy kołchozowe z zewnątrz zaniedbane wyglądają podobnie jak na moim osiedlu grafiki wszędobylskie jak u nas tak i u nich. Klatka schodowa jak w chlewni, ale kiedy otwarły się drzwi szok wszystko w nowoczesnych klimatach kuchnia styl włoski z najnowszymi urządzeniami. Dwa pokoje ale tylko w jednym szerokie małżeńskie łoże. Jestem Czeczeńcem usłyszałem w Polsce bylem kilka razy pracowałem tam, ale teraz nie da się pracować bo pilnują i teraz pracujemy w Wiedniu i Słowacji. Jestem i byłem złodziejem, a kradniemy wszystko co ma większą wartość, a więc sklepy ze złotem drogimi zegarkami, teraz mam urlop tu mnie nie szukają więc mogę skupić się na modlitwie, nie musisz się mnie bać lubię Polaków.

Mój gospodarz wyszedł wieczorem i dopiero ranem się z nim spotkałem. O czwartej obudził mnie na śniadanie, bo w dzień pości. Nie znałem tych potraw, ważne że smaczne i w ogromnych ilościach. Juto jest dzień urodzin Prezydenta więc szykują się imprezy. Cały dzień w mieście wszystkie środki transportu są bezpłatne, a i kolejka górska, która nie jest tania bo 30 USA kosztuje wyjazd na szczyt. Dostaje klucz do mieszkania i ruszam w góry. Kilka godzin zajęło mi podejście pod drugą stację kolejki i zdecydowałem się że kolejne odcinki pokonam kolejką i tak na 3100 wjechałem w kilkanaście minut. W kolejce, a raczej w gondoli, sami emeryci. Ci mają wyjazd za darmo każdego dnia w góry za okazaniem legitymacji. To samo tyczy transportu publicznego, co ciekawe emeryci nie płacą podatku od emerytury. Tylko pozazdrościć i trudno było im zrozumieć jak to całe życie płaciłeś na emeryturę i zabierają ci podatek? kiwają głowami. Tłumaczę im, że emeryci w Polsce są najuczciwszymi ludźmi jeśli chodzi o podatki bo nie ma jak oszukać zakombinować. Jedzie emeryt z Leningradu, on też nie płaci za kolejkę bo mają podpisana umowę międzynarodową. On przypadł mi do gustu i z nim maszeruję pod Pik Nauczyciela. Kilka godzin opowieści o sytuacji w Rosji i w Azji. Krok za krokiem i co ciekawe krążą co chwilę helikoptery nad głowami, okazało się że transportują namioty żywność na jutrzejszy dzień świąteczny. To od pracowników ochrony parku dowiedziałam się, że główna nagroda za wejście pierwszemu na szczyt Komsomołu to wypasiony model Porsze drugie miejsce to Land Rower. Wypijamy ze strażnikami kilka kielonków i schodzimy jęzorem lodowca w kierunku kolejki i tu zaświtało mi że wracam do kraju nowiutkim modelem, już się widzę za kierownicą.


CDN

Zdjęcia

WĘGRY / Węgry / Węgry / Wiśnie

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl