Przewodniki

KIRGIZJA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaKIRGIZJA
KIRGISTAN
(Republika Kirgiska)
Stolica: Biszkek
Waluta: som (KGS);
Języki urzędowe: kirgiski, rosyjski
Inne języki: uzbecki (na południu kraju)

Uwaga: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP doradza, aby przy planowaniu wyjazdów do Kirgistanu brać pod uwagę aktualny rozwój sytuacji w tym kraju, a szczególnie warunki bezpieczeństwa.

KIRGIZJA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Z dniem 27 lipca 2012 roku zniesiono do 31 grudnia 2020 rokuobowiązek posiadania wiz dla obywateli polskich, dla wszystkich typów paszportów, na czas pobytu do 60 dni.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Jednak w celu uniknięcia kłopotów tak przy wjeździe jak i wyjeździe lepiej jest zadeklarować większe sumy pieniędzy. W tym przypadku posiadane środki płatnicze należy wpisać do deklaracji celnej, wypełniając ją w 2 egzemplarzach, z których jeden (z podpisem i pieczątką celnika) należy zachować dla siebie. Jeżeli przy wyjeździe kwota środków wywożonych przewyższa kwotę środków wwożonych, należy przedstawić dokumenty potwierdzające legalność ich pochodzenia (np. potwierdzenia zakupu waluty w punktach wymiany lub banku bądź dokumenty świadczące o wypłacie środków z konta walutowego). W praktyce przy wjeździe do Kirgistanu uzyskanie druku deklaracji celnej na przejściu granicznym (poza lotniskiem Manas koło Biszkeku) może być trudne lub nawet niemożliwe.
Przepisy celne nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy jednak zachować daleko idącą ostrożność i umiar w tym, co się przewozi, ze względu na powszechną korupcję wśród urzędników.

MELDUNEK
Cudzoziemcy przebywający w Kirgistanie dłużej niż 3 doby objęci są obowiązkiem meldunkowym. Zameldowania (rejestracji) należy dokonać we właściwym ze względu na miejsce pobytu oddziale OWiR (rejonowy wydział MSW).

UBEZPIECZENIE
Nie jest obowiązkowe. Ponieważ koszty leczenia mogą okazać się wysokie, wskazane jest wykupienie ubezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Obowiązuje ubezpieczenie komunikacyjne OC. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane. Niektóre polskie firmy mają w Kirgistanie partnerów ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku przedstawienia świadectwa szczepień, niemniej cudzoziemcy przybywający do Kirgistanu mogą być zapytani o zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim) potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV. Głównym zagrożeniem są wszelkiego typu infekcje pokarmowe, w tym cholera i żółtaczka, oraz pasożyty. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Zaleca się dokładne mycie zakupionych produktów i picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody. Na bazarach należy unikać kupowania żywności gotowej do spożycia. Na południu Kirgistanu występuje zagrożenie malarią. Odnotowuje się również dużą liczbę przypadków zachorowań na gruźlicę, choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.Służba zdrowia w Kirgistanie jest na niskim poziomie, warunki w placówkach medycznych nie są najlepsze. Brakuje podstawowych lekarstw i sprzętu medycznego. Dlatego w nagłych wypadkach, nawet w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, uzyskanie odpowiedniej pomocy medycznej może okazać się niemożliwe. W większych miastach można znaleźć przychodnie o akceptowalnym standardzie i apteki, w których można kupić większość podstawowych leków. Niezbędne medykamenty lepiej jednak przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej wygląda sytuacja na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Ceny usług medycznych nie są nadmiernie wysokie, jednak przy braku ustalonego cennika, może okazać się, iż od cudzoziemca pobierane są opłaty na poziomie znacznie wyższym, niż od obywateli Kirgistanu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Ograniczenia w swobodnym podróżowaniu po kraju dotyczą strefy przygranicznej, gdzie wymagana jest specjalna przepustka. W jej uzyskaniu pośredniczą firmy turystyczne organizujące pobyt. Aby podróżować po Kirgistanu samochodem, trzeba się legitymować międzynarodowym prawem jazdy. Natężenie ruchu drogowego (poza Biszkekiem) nie jest duże, a komunikacja wewnętrzna słabo rozwinięta. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Podróżując samochodem należy zachowywać wzmożoną ostrożność, ponieważ kierowcy sporadycznie używają kierunkowskazów, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, jeżdżą z nadmierną prędkością, nocą bez włączonych świateł. W praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię należy zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne, rozległe bezludne przestrzenie i wysokogórski charakter kraju odradza się podróżowanie po Kirgistanie zimą. Drogi zwykle są nieodśnieżone, a w górach oblodzone. Infrastruktura turystyczna, poza północnym wybrzeżem jeziora Issyk-Kul, jest słabo rozwinięta. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna; w turystach upatruje dodatkowego źródła dochodów.

BEZPIECZEŃSTWO
Generalnie zagrożenie przestępczością nie jest dużo większe niż w Polsce. Jednak w ostatnim czasie sytuacja uległa pogorszeniu w następstwie pogłębiającego się kryzysu. Zdarzają się przypadki pobicia cudzoziemców czy napady z bronią w ręku. Trzeba uważać na złodziei kieszonkowych. Bezwzględnie należy odmawiać przewożenia przez granicę jakichkolwiek przesyłek, ponieważ jest to jedna z form przemytu narkotyków. Realnym zagrożeniem są silne trzęsienia ziemi.Dla osób uprawiających turystykę wysokogórską groźne są lawiny śnieżne, a w okresie wiosenno-letnim - błotne W tym okresie część łańcucha górskiego Tien-Shan jest zamknięta dla turystów. Znajdujący się na pograniczu Kazachstanu, Kirgistanu i Chin szczyt Khan Tengri, o wysokości 7010 m., w ostatnim czasie szczególnie przyciąga amatorów wspinaczki wysokogórskiej z całego Świata, w tym liczne wyprawy z Polski. Ekspedycje podejmujące wspinaczkę nie zawsze są profesjonalnie przygotowane, a ich członkowie nie dysponują często odpowiednim doświadczeniem, aby podejmować tego rodzaju wyzwania. Dlatego, w ostatnim czasie wydarzyło się relatywnie dużo wypadków z udziałem Polaków. Niestety, niektóre z nich zakończyły się śmiercią wspinaczy. Większość z nich niestety spowodowana była nadmierną beztroską, połączoną z brakiem doświadczenia. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyprawie na ten, lub jeden z sąsiednich szczytów pasma Tien-Shan należy bezwzględnie pamiętać, że wspinaczka powyżej 6 tys. metrów wymaga wysokich umiejętności i dlatego nie powinni podejmować tego ryzyka amatorzy, dopiero zdobywający doświadczenie wysokogórskie. Warunki panujące na tak znacznych wysokościach nie występują w Polsce i dlatego trudno się do takiej wyprawy właściwie przygotować. Planując wyprawę należy pamiętać, że w Kirgistanu nie istnieją służby ratunkowe przygotowane do podejmowania akcji ratowniczych w górach. Wobec tego, w przypadku nieszczęśliwego wypadku na stoku, praktycznie nie można liczyć na pomoc inną, niż udzieloną przez kolegów lub innych alpinistów znajdujących się w danej chwili na stoku. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek doświadczonych przewodników. Niezmiernie ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia, ponieważ praktyka wykazuje, iż polscy alpiniści zwykle nie posiadają odpowiednich polis ubezpieczeniowych, co przy bardzo wysokich kosztach transportu ofiar wypadków ze stoku ma ogromne znaczenie. Z powyższych powodów osoby udające się w góry proszone są o wcześniejsze powiadomienie polskiej placówki dyplomatycznej o swoich zamiarach oraz o bieżące informowanie bliskich i znajomych o aktualnym miejscu pobytu i planowanych wyprawach. Z tych samych powodów obywatele polscy winni mieć przy sobie kartkę z adresem i telefonem, zarówno do rodziny, jak i polskiej placówki dyplomatycznej (najlepiej w języku rosyjskim).

RELIGIA, OBYCZAJE
W Kirgistanie nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Należy jednak pamiętać, iż powszechną religią w Kirgistanie, szczególnie na południu kraju jest  islam.

ŚWIĘTA
Dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia, 7 stycznia - prawosławne Boże Narodzenie, 8 marca - Dzień Kobiet, 22 marca - Novruz (tradycyjny Nowy Rok), 1 maja, 5 maja - Dzień Konstytucji, 9 maja - Dzień Zwycięstwa, 31 sierpnia - Dzień Niepodległości, 7 listopada.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Zaopatrzenie się w podstawowe produkty spożywcze i środki czystości w miastach nie stanowi problemu. Nie ma też większych problemów z wymianą pieniędzy; można je bezpiecznie wymieniać w kantorach.
Urzędy są czynne od 8.00 do 17.00 z przerwą obiadową trwającą zwykle od 12.00 do 13.00.
Czas: + 4 godziny w stosunku do czasu warszawskiego.
Dodatkowe informacje o Kirgistanie można znaleźć na stronach internetowych: www.mfa.kg; www.president.kg; www.kabar.kg.

 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

KIRGIZJA - galerie i zdjęcia z podróży

KIRGIZJA / --- / --- / Volta ao Mundo- KirgistanKIRGIZJA / okolice Osz / w drodze, / Słonecznikowo...KIRGIZJA / obwód naryński / jezioro Song-kol / PasterzKIRGIZJA / Pamir / Pik Lenina / Konkurs - W górach najlepiejKIRGIZJA / Kirgistan / na bazarze /  Kirgiska babcia...KIRGIZJA / Naryń / Naryń / NaryńKIRGIZJA / obwód oszyński- / Osh / Zderzenie światów...KIRGIZJA / obwód naryński / okolice Song-kol / Przełęcz DolonKIRGIZJA / Pamir / Pamir / JurtyKIRGIZJA / obwód czujski / ok. Tokmok / Wieża BuranaKIRGIZJA / obód issykulski / ok. Karakol / Moze coś złapię na stopa...KIRGIZJA / okręg naryński / nad j. Song-kol / Górskie ostyKIRGIZJA / obwód issykulski / Czerwony Wąwóz  / ErozjaKIRGIZJA / --- / --- / Volta ao Mundo- KirgistanKIRGIZJA / obwód naryński / jezioro Song-kol / Song-kolKIRGIZJA / ok. jez. Song-kol / okręg naryński / Przy przełęczy...KIRGIZJA / obwód naryński / w drodze / W drodze nad Song-kolKIRGIZJA / Kirgizja / Kirgizja / KirgizjaKIRGIZJA / --- / --- / Volta ao Mundo- KirgistanKIRGIZJA / Kirgizja / Kirgizja / Jezioro

KIRGIZJA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Ala Archa - plan trekkingu plus MAPY! KIRGIZJA 3185 10-07-22
OFF ROAD KIRGIZJA 2814 15-07-21
Kierowca z samochodem KIRGIZJA 2740 02-10-19
przejścia graniczne KAZACHSTAN - KIRGISTAN - UZBEKISTAN KIRGIZJA 2897 26-07-19
KIRGIZJA lub MONGOLIA, góry, trekking, sierpień/wrzesień KIRGIZJA 2298 16-04-19
Ala Kol - plan trekingu plus MAPY KIRGIZJA 1789 22-01-19
Gora 7 tys pik awicenna KIRGIZJA 2309 02-01-19
Motocyklem do Kirgistanu w lato 2018 KIRGIZJA 2846 16-05-18
Właśnie wróciliśmy....info KIRGIZJA 3985 26-01-18
Kirgistan konno? KIRGIZJA 3927 04-08-17
wiza KIRGIZJA 5458 29-09-16
Dojazd i inne info KIRGIZJA 4476 29-09-16
Co polecacie zobaczyć?? KIRGIZJA 4973 29-09-16
Kirgizja w Lipcu KIRGIZJA 6051 07-07-15
Kirgistan w maju KIRGIZJA 5639 02-05-15
trekking w kirgistanie KIRGIZJA 6702 25-03-15
Ceny trekkingu KIRGIZJA 6125 11-02-15
Tien Szan/Kirgizja/sierpień 2008/szukamy chętnych KIRGIZJA 4407 14-08-14
ktoś chętny do Bishkeku za 1000zł ???? KIRGIZJA 4316 27-06-14
Kirgistan - październik 2013: kto pomoże? kto jedzie? KIRGIZJA 5991 15-06-14
koleja do Bishkeku KIRGIZJA 2723 06-06-14
Trekking nad Ala-Kol, wyjazd nad Song Kol - OPIS PORADY CENY KIRGIZJA 4195 14-12-13
Azja Środkowa z rowerem KIRGIZJA 4396 02-01-13
jak dolecieć KIRGIZJA 4898 01-02-12
Khan tengri KIRGIZJA 3717 09-06-09
trekking w kirgizji KIRGIZJA 4483 18-08-08
Wszelakie informacje mile widziane :) KIRGIZJA 4787 19-01-08
Pamir KIRGIZJA 3551 16-06-06

KIRGIZJA - artykuły i relacje z podróży

KIRGIZJA / Issyk Kul / Jakaś wiocha / Kąpielisko
2018-10-19
Opowiadacz

kraje: KIRGIZJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 852
liczba komentarzy: 0

Most na rzece Czu

Kirgistan III Wsiemirnyje Igry Koczewnikow

Czytaj więcej

KIRGIZJA / Tien Szan / Płaskowyż / W stepie
2018-10-05
Opowiadacz

kraje: KIRGIZJA, ABCHAZJA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 1041
liczba komentarzy: 0

Baran, wycieczka do Kirgizji

Aby zjeść na kolację barana trzeba go wybrać spośród stada kilkudziesięciu. W ciasnej grupie skubiących żółte jakieś źdźbła, które, przy dużej dozie dobrej woli mozna uznać za trawę. Tuż za jurtą i za tym blaszanym namiotem na krótkim sznurku przywiązanym do wbitego w ziemię kołka beczy czarny baran. Odległe o kilkadziesiąt metrów stado nie bardzo zwraca uwage na te żałosne beknięcia. Na chwilę tylko rogaty kozioł podnosi łeb i wzrokiem krótkowidza wpatruje się w obejście.

Czytaj więcej

KIRGIZJA / Kirgizja / tuż za Karkarą / Mieszkańcy przypudrowanych gór
2018-07-16
tom1971

kraje: KAZACHSTAN, KIRGIZJA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 2040
liczba komentarzy: 4

Przejażdżka rowerowa z widokiem na Tienszan

Tienszan - sama nazwa brzmi już jak zaklęcie ale najpierw trzeba uciec z wielkiego miasta Ałamty, a później spoglądając na nieskończone stepy uciec i od nich by otoczyć się jeszcze większą potęgą natury. Przekroczyć kolejne granice górskiego spokoju. Po drodze poniewierani kaprysami żywiołów zdołaliśmy poznać niezwykłość Kanionu Szaryńskiego, spotkać wielu miłych ludzi i wykąpać się w wielkim i zimnym jeziorze.

Czytaj więcej

KIRGIZJA / Północny wschód / Karakol / Mihrab
2017-07-24
Leoncjo

kraje: KAZACHSTAN, KIRGIZJA
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 1503
liczba komentarzy: 1

Subiektywnie o przewodnikach

Wybierając kategorię wahałem się pomiędzy tą a poradami praktycznymi. Obawiam się, że moje refleksje nie wyczerpują żadnej z nich. Coś jednak musiałem wskazać, zatem rozczarowanych z góry za to przepraszam. Mam jednak nadzieję, że nie odkrywając Ameryki, zwrócę uwagę na coś, co wydaje się być nieistotne a jednak nie pozostaje bez wpływu na efektywność podróżowania.

Czytaj więcej

KIRGIZJA / Tien-Shan / Gdzieś powyżej Kyzyl Tuu / Dolina
2017-07-17
Leoncjo

kraje: KIRGIZJA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1846
liczba komentarzy: 0

Niebiańskie Góry

Trzy tygodnie z namiotem w Kazachstanie i Kirgizji. Łącznie 14000 km, z tego połowa lokalnymi środkami transportu, autostopem i na piechotę. Upalne stepy, malownicze kaniony, szafirowe jeziora i jurty pośród ośnieżonych szczytów. Nie sposób zawrzeć to w jednej relacji, więc zainteresowanym proponuję lekturę w odcinkach. W tym relacja z wypadu w Tienszan

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl