Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Michał Zieliński - Przesmyk Darien - Magazyn Globtroter.pl Inspiracje > KOLUMBIA


GlobAdmin GlobAdmin Dodaj do: wykop.pl
magazyn

Zdjęcie KOLUMBIA / --- / --- / Przesmyk Darien Michał Zieliński Magazyn Globtroter.pl InspiracjeTym z nas, którym wydaje się, że każdy zakątek świata został już przystosowany do potrzeb turystów, relacja Michała Zielińskiego z wyprawy na Przesmyk Darien, otworzy szeroko oczy!

Przesmyk Darien jest małym skrawkiem ziemi na południowym terenie Panamy. Jest to naturalna granica pomiędzy Kolumbią a Panamą. Nikt o zdrowych zmysłach raczej nie powinien się pchać w samą dżunglę, która de facto jest największą przygodą i jedną z wielu atrakcji Prowincji Darien.

Zdjęcia: ---, ---, Przesmyk Darien Michał Zieliński Magazyn Globtroter.pl Inspiracje, KOLUMBIA
---, ---, Przesmyk Darien Michał Zieliński Magazyn Globtroter.pl Inspiracje, KOLUMBIADarien

W Darien czeka wiele niebezpieczeństw takich jak na południowym zachodzie bojownicy z FARC (na szczęście grupa rebeliantów stale się pomniejsza), wszystko co jadowite, dżungla a przede wszystkim Natura - napisana świadomie wielką literą. Zagłebianie się w dżunglę w Darien na stałe pozostawia w nas ‘’bliznę’’ przygody i chęć szybkiego powrotu w dzicz ku nowej ekscytacji.

Panama City

Panama jest znana przede wszystkim z osławionego Kanału, który łączy świat wschodu i zachodu. Jest furtką dla wielkich transakcji i inwestycji - i na tym wiedza laika się kończy, jeżeli chodzi o ten kraj. Panama City jest także stolicą kontrastów i paradoksów. W cieniach wielkich wieżowców chowają się dzielnice, które nie są chlubą dla państwa. Do jednej z nich należy dzielnica Santa Ana znajdująca się w części Central. W niej miałem przyjemność mieszkać podczas pobytu w Ameryce Łacińskiej. W dzień ulice tętnią życiem, handel kwitnie w najlepsze. Pośród niezliczonych chińskich knajpek serwujących tradycyjne panamskie potrawy, ulice przemierzają lokalni ‘’biznesmeni’’ sprzedający zawieszone na szyi maszynki do golenia, klej typu ‘’superglue’’ czy plastikowe węże takie jak podczas odpustów. Dzielnica ma swój urok. Po sąsiedzku znajduje się Pałac Prezydencki, który jest chroniony przez bandę służbistów rozleniwionych przez gorące powietrze. Podczas chęci przejścia na Casco Viejo tuż przy siedzibie głowy państwa jeden z policjantów na punkcie kontrolnym sprawdza nasze plecaki. W czasie takiej rewizji bez problemu można przenieść C4 lub inne środki zakazane. Rutyna dnia codziennego jest pełna pośpiechu, chaosu a czasem kontrolowanego bałaganu.

Tak jak w dżungli, tak i w mieście, nocą na żer wychodzą drapieżniki. W drodze do hotelu w Panama City usłyszałem od znajomego opowieść, że dzień wcześniej była bójka. Niby nic takiego, ale policja która interweniowała nawet nie wyszła z radiowozu. Zaświeciła tylko światłami i odjechała.Nazajutrz podczas śniadania zaczepia nas starsza kobieta. Wypytuje o wiele rzeczy, w tym skąd jesteśmy. Odpowiadamy, że z Polski. Z serdecznością w głosie wypowiada słowa: ‘’Witajcie w Panamie przyjaciele Jana Pawła II’’. Po tych słowach robi nam się miło i czujemy szacunek od wszystkich, którzy byli w lokalu. Odniosłem wrażenie, że Ameryka Łacińska i Południowa inaczej postrzegają Polaków niż Europa. Dla tych pierwszych nie jesteśmy tylko tanią siłą roboczą lecz ludźmi, którzy walczyli o swoje.

Droga morska

W Prowincję Darien można się dostać na trzy sposoby. Pierwszy z nich to lot awionetką do La Palmy. Drugi to tułaczka Interamericaną z Panama City do Yaviza. Bywa, że osławiona droga jest jeszcze w trakcie budowy i czasami jedzie się tym, co asfaltem nazywać się nie powinni. My wybraliśmy wariant trzeci, a mianowicie drogę morską.


-> dalszy ciąg relacji Michała Zielińskiego znajdziecie w najnowszym Magazynie Globtroter.pl Inspiracje nr 6!

Zdjęcia: ---, ----, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 6, POLSKA
---, ----, Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 6, POLSKA
Magazyn do bezpłatnego pobrania z konta każdego zarejestrowanego użytkownika, a dla pozostałych osób ze strony Globtroter.pl Inspiracje

Zdjęcia

KOLUMBIA / --- / --- / Przesmyk Darien Michał Zieliński Magazyn Globtroter.pl InspiracjePOLSKA / ---- / --- / Magazyn Globtroter.pl Inspiracje nr 6

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl