Przewodniki

KOLUMBIA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka PołudniowaKOLUMBIA
KOLUMBIA
(Republika Kolumbii)
Stolica: Bogota
Waluta: peso kolumbijskie (COP), 1 COP = 100 centavo;
Język urzędowy: hiszpański

KOLUMBIA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP mogą przebywać na terenie Kolumbii bez wiz. Okres bezwizowego przebywania na terytorium Republiki Kolumbii zależy od charakteru pobytu i wynosi odpowiednio:
- dla turystów - do 90 dni (z możliwością odpłatnego przedłużenia o kolejny okres, do 90 dni);
- dla osób uczestniczących w seminariach naukowych, konferencjach, sympozjach, wystawach, kursach, stażach nie przekraczających 1 semestru akademickiego, odbywających leczenie, udających się do Kolumbii w sprawach handlowych lub w celu nawiązania współpracy gospodarczej - do 180 dni;
- dla techników wykonujących usługi lub szkolenia na rzecz podmiotów państwowych lub prywatnych na podstawie stosownego zaproszenia - do 30 dni (z możliwością przedłużenia o kolejny okres, do 15 dni lub do zakończenia wymienionych zajęć).
Charakter pobytu na terytorium Republiki Kolumbii przybywający deklarują każdorazowo - w momencie przekraczania granicy - funkcjonariuszom służb granicznych, którzy na tej podstawie podejmują decyzję określająca czas pobytu i termin opuszczenia kraju, dokonując stosownego zapisu w paszporcie. Od decyzji funkcjonariusza zależy ostateczna długość pobytu.
Wszelkie informacje dotyczące wjazdu do Kolumbii i pobytu cudzoziemców na jej terenie można uzyskać, kontaktując się z:
- Ambasadą Republiki Kolumbii, ul. Zwycięzców 29, 03-936 Warszawa; tel. (22) 617 09 73; fax (22) 617 66 84, e-mail: evarsovia@cancilleria.gov.co Wydział Konsularny tel. (22) 617 71 57, e-mail: cvarsovia@cancilleria.gov.co
- Unidad Administrativa Especial Migración Colombia, Dirección de Extranjería; adres: Calle 100 No. 11B-27 - Edificio Platinum - Bogotá, czynne pon-pt. 8:00 a.m. - 4:00 p.m., tel. (57-1) 5111150, call center (57-1) 5954331, linia bezpłatna (z Kolumbii) 018000-957777, www.migracioncolombia.gov.co
Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. W określonych przypadkach można ubiegać się o 50-procentową zniżkę, która uzależniona jest od czasu pobytu w Kolumbii i kategorii posiadanej wizy. Uwaga: Kasy pobierające opłaty lotniskowe nie przyjmują banknotów 100-dolarowych. Nie można też ich rozmienić w kasach na lotnisku.
PRZEPISY CELNECudzoziemcy mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD. Przy wyjeździe z Kolumbii nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.
PRZEPISY PRAWNE
W Kolumbii obowiązują wysokie kary za przestępstwa związane z przemytem narkotyków. Zwolnienie warunkowe (bez możliwości opuszczenia Kolumbii) można uzyskać po odbyciu 2/3 zasądzonego wyroku. Ze względu na brak umowy o wzajemnym wykonywaniu wyroków w sprawach karnych obywatele polscy skazani za przestępstwa narkotykowe na terenie Kolumbii nie mogą odbywać wyroków w Polsce.
MELDUNEK

Turyści korzystający z usług hoteli mają obowiązek wypełnienia formularza meldunkowego oraz okazania paszportu. Wymóg dokonania rejestracji w ciągu 15 dni od przybycia do Kolumbii, obowiązuje cudzoziemców posiadających wizy powyżej 3 miesięcy. Zarejestrowani cudzoziemcy w ciągu 15 dni muszą też zgłosić zmianę miejsca zamieszkania/adresu. Rejestracji/notyfikacji zmiany adresu należy dokonać w Unidad Administrativa Especial Migración Colombia, Dirección de Extranjería; adres: Calle 100 No. 11B-27 - Edificio Platinum - Bogotá, czynne pon-pt. 8:00 a.m. - 4:00 p.m., tel. (57-1) 5111150, call center (57-1) 5954331, linia bezpłatna (z Kolumbii) 018000-957777, www.migracioncolombia.gov.co  Za niedopełnienie tych obowiązków grozi grzywna.
UBEZPIECZENIE
W Kolumbii nie ma wymogu posiadania ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków, natomiast bardzo zachęcamy Państwa do ich wykupienia. Na ogół nie honoruje się polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Ważne są natomiast ubezpieczenia wynikające z posiadania niektórych kart kredytowych. Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność i zakres ubezpieczenia w swoim banku. Można również wykupić polisę na miejscu, np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w towarzystwach ubezpieczeniowych Suramericana de Seguros lub Colseguros. Koszt ubezpieczenia wynosi ok. 30 USD miesięcznie.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe przy wjeździe do Kolumbii, jednakże wymaga się szczepień przeciw żółtej febrze przed lotniczymi podróżami do stref tropikalnych tego kraju, tj. do departamentu Amazonas i niektórych rejonów wybrzeża Pacyfiku. Zachorowania na żółtą febrę odnotowuje się w okresie zimowym w departamentach: Magdalena, Guajira, Cesar, Atlántico, Santander i Norte Santander. Na głównych lotniskach kraju można się odpłatnie zaszczepić przeciw tej chorobie. Należy jednak pamiętać, że szczepionka jest skuteczna dopiero po 10 dniach od jej przyjęcia.
Cudzoziemcy mogą korzystać z systemu płatnej opieki medycznej. Oferowane usługi są na dość wysokim poziomie, a koszty usług medycznych są zbliżone do obowiązujących w Polsce lub nieco wyższe. Na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich można jednak mieć trudności z dostępem do pomocy lekarskiej. Leki można kupować zarówno w aptekach (niektóre punkty apteczne otwarte są przez całą dobę), jak i na wydzielonych stoiskach w niektórych sklepach i w dużych sieciach handlowych.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓWLegitymując się międzynarodowym prawem jazdy, można wypożyczyć samochód. Wypożyczalnie znajdują się głównie na międzynarodowych lotniskach oraz w hotelach. Przepisy ruchu drogowego są zbliżone do polskich. Prowadząc samochód w Kolumbii, należy jednak pamiętać, że miejscowi kierowcy nie znają, ani nie stosują przepisów ruchu drogowego. Często nie używają kierunkowskazów i nie przestrzegają zasady pierwszeństwa przejazdu - nawet na skrzyżowaniach ze znakami STOP. Należy uważać na nieprzewidywalne manewry taksówek i autobusów w dużych miastach.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Kolumbia ma dobrze rozwinięty system transportu kołowego i praktycznie do wszystkich dużych i średniej wielkości miast można dotrzeć autobusami dalekobieżnymi linii prywatnych. Usługi te są na stosunkowo dobrym poziomie, a ceny przystępne. W rejonach górskich komunikację mogą utrudniać osuwiska ziemi oraz lokalne podtopienia dróg. W Kolumbii nie istnieje pasażerska komunikacja kolejowa. Najbezpieczniejszym środkiem transportu są samoloty.
Sieć lotniczych połączeń krajowych jest rozbudowana i obejmuje wszystkie stolice departamentów oraz inne ośrodki miejskie. W niektórych rejonach kraju jest to jedyny możliwy transport. Obsługiwane są także połączenia międzynarodowe. Bilety lotnicze można kupić w biurach turystycznych i na lotniskach.
Najpopularniejsze środki transportu miejskiego to autobusy oraz taksówki (dwie linie metra funkcjonują jedynie w Medellin). Poza najważniejszymi arteriami Bogoty (system Transmilenio) przystanki autobusowe nie istnieją; obowiązuje zasada przystanku „na żądanie”. Za bilet płaci się w autobusie. Na korzystanie z tzw. buset i większych autobusów w Bogocie mogą sobie pozwolić tylko najodważniejsi. W związku z zagrożeniem porwaniami dla okupu i napadami rabunkowymi zaleca się korzystanie wyłącznie z taksówek zamawianych telefonicznie.
Stanowczo zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy podróżowaniu po dżungli, szczególnie szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych wioskach i miasteczkach.
BEZPIECZEŃSTWO
Dzięki wysiłkom rządu na rzecz stabilizacji sytuacji wewnętrznej, trwający od ponad 40 lat wewnętrzny konflikt zbrojny powoli wygasa. Mimo wszystko nadal istnieją zagrożenia, również dla cudzoziemców. Szczególne środki ostrożności należy zachować, udając się na teren departamentów Caqueta, Antioquia (rejon Urabá), Norte de Santander (rejon La Gabarra), Putumayo, Magdalena Medio, Arauca, Vichada, Vaupés, Chocó i rejon Sierra Nevada de Santa Marta. Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne i niekiedy stają się terenem regularnych walk z użyciem wojsk lądowych i lotnictwa. Coraz rzadziej, jednak istnieje potencjalne zagrożenie zamachami terrorystycznymi w różnych częściach kraju, z reguły w miejscach użyteczności publicznej. Na szlakach komunikacyjnych kraju zdarzają się porwania. Należy korzystać z pewnych i godnych zaufania środków transportu/firm transportowych. W okresach świątecznych wybrane szlaki komunikacyjne są specjalnie chronione przez zmotoryzowane oddziały policji i wojska, co ma poprawiać bezpieczeństwo podróży. Szczegółowe informacje o przebiegu tego typu tras można uzyskać na stronie internetowej kolumbijskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Turystyki: www.mincomercio.gov.co (dział zatytułowany Vive Colombia - Viaja por Ella). W związku z możliwością zagrożenia aktami terroru służby policyjne stosują na szeroką skalę różnego typu działania prewencyjne, w tym kontrole pojazdów oraz rewizje osób i bagażu przy wchodzeniu na teren centrów handlowych, restauracji, lotnisk, dworców autobusowych itp.
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest wysokie. Turyści powinni szczególnie uważać w środkach komunikacji miejskiej oraz w taksówkach, przy bankomatach i w centrach handlowych. Zdarzają się przypadki (głównie w zabytkowych rejonach Bogoty i Cartageny) okradania turystów przez osoby nie umundurowane, podszywające się pod funkcjonariuszy policji oraz służb antynarkotykowych. Wówczas należy bezzwłocznie zwrócić się o pomoc do tzw. policji turystycznej, która patroluje zabytkowe rejony miast, lub do najbliższego posterunku policji (CAI). Niewskazane jest posiadanie przy sobie znacznych kwot pieniędzy, paszportu (wystarczy mieć fotokopię, w tym stron ze stemplem kontroli granicznej), drogich aparatów fotograficznych ani biżuterii.
PRZYDATNE INFORMACJE:
- Praktycznie nie istnieje baza kempingowa.
- Waluty można wymieniać w kantorach, które znajdują się w centralnych częściach miast, w centrach handlowych oraz na lotniskach. Dokonując wymiany, należy przedstawić paszport (w tym przypadku nie akceptuje się kopii) oraz złożyć odcisk palca. Jednorazowo można wymienić kwotę stanowiącą równowartość 1000 USD. Taką samą kwotę można przesłać jednorazowo w systemie przekazów elektronicznych, realizowanych głównie przez firmę Western Union (wysokie opłaty). W walutach obcych (prawie wyłącznie w USD) można płacić tylko w hotelach o wysokim standardzie, w sklepach jubilerskich i galeriach sztuki.
- Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Ze względu na rosnącą liczbę prób stosowania przez grupy przestępcze urządzeń umożliwiających odczytywanie i kopiowanie danych z kart zaleca się korzystanie z bankomatów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków, restauracji. Kartą można także płacić w prawie wszystkich sklepach oraz w hotelach, galeriach, restauracjach, muzeach i ośrodkach wypoczynkowych.
- Nawet w dni wolne od pracy można bez większych problemów zrobić zakupy, a także kupić leki. Sklepy czynne są bardzo długo (w okresie poprzedzającym święta niektóre centra handlowe są otwarte 24 godziny na dobę). Urzędy są czynne we wszystkie dni z wyjątkiem sobót i niedziel oraz dni wolnych od pracy (najczęściej są to poniedziałki). Praktycznie we wszystkich instytucjach publicznych obowiązuje dwugodzinna przerwa obiadowa (między 12.00 a 14.00).
- Różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi zimą minus 6, a latem minus 7 godzin.


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kolumbii
chargé d’affaires a.i. : Piotr Wyziński
Kolumbia, Bogota, Carrera 21 bis No 104A-15,
Tel.: +571 2140400 Tel. dyżurny: +57 313 870 15 23 Faks: +571 2140854
bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

KOLUMBIA - galerie i zdjęcia z podróży

KOLUMBIA / Cauca / Tierradentro / Malowane grobowce (2)KOLUMBIA / płd-zach Kolumbia / Rezerwat przyrodniczo-archeologiczny Tierradentro / Kościółek w San AndresKOLUMBIA / Bolivar / Cartagena / Dawny cyrkKOLUMBIA / Choco / Los Katios NP / DrogaKOLUMBIA / płn Kolumbia / Taganga / Obraz nędzy i rozpaczy....KOLUMBIA / Wypalanie traw / Wypalanie traw / Wypalanie trawKOLUMBIA / Distrito Capital / Bogota / Mały LondynKOLUMBIA / Sierra Nevada / góry / Terytorium indian KogaKOLUMBIA / Papayan / Papayan / SprzedawcaKOLUMBIA / - / Tierradentro / KolumbijkaKOLUMBIA / Quindio / Cocora / SzlakKOLUMBIA / płn Kolumbia / Sierra Nevada / Kamień ofiarny w Ciudad PerdidaKOLUMBIA / Salenta / Salenta / SalentaKOLUMBIA / Huila / Obando / GrobowceKOLUMBIA / Quindio / Cocora / Panorama doliny CocoryKOLUMBIA / Salenta / Salenta / PalmyKOLUMBIA / - / Villa de Leyva / Niedzielne rozmowy piwneKOLUMBIA / Cartagena  / Cartagena  / Czeka KOLUMBIA / Cartagena  / Cartagena  / Uliczka  KOLUMBIA / Wulkan  Galeras / Wulkan  Galeras / Kwiaty na  wulkanie

KOLUMBIA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Jaka Sytuacja KOLUMBIA 1213 02-03-21
noclegi KOLUMBIA 1653 19-09-19
Jedziemy do Kolumbii w marcu 2020 KOLUMBIA 1328 23-05-19
trip Panama, Nikaragua i Kolumbia KOLUMBIA 1715 04-02-19
Pomocne informacje o kolumbi KOLUMBIA 1174 08-01-19
kto się wybiera do Kolumbii ? kto był ostatnio ? KOLUMBIA 5257 08-01-18
Kolumbia CZERWIEC - LIPIEC 2018 KOLUMBIA 2184 07-01-18
Bohaterowie do programu "Polacy w świecie" KOLUMBIA 1558 28-06-17
Fabularna relacja z autostopowego zwiedzania Kolumbii KOLUMBIA 1531 06-03-17
szukam towarzystwa KOLUMBIA 2545 13-12-16
Uwaga przy wymianie pieniędzy na lotnisku KOLUMBIA 4026 09-06-15
Trekking El Cocuy KOLUMBIA 3797 27-02-15
09.03-30.03 KOLUMBIA 3759 09-02-15
Barranquilla pre carnival, polecacie? KOLUMBIA 3356 09-01-15
Szukam towarzystwa na wyjazd do Kolumbii 16.01-31.01.15 KOLUMBIA 3495 05-01-15
Szukam towarzystwa na wyjazd do Kolumbii 24.01-15.02 KOLUMBIA 6674 04-01-15
czy lecąc z przesiadką w USA można się starć o wizę amerykańską zwykłą czy tylko standardową KOLUMBIA 2930 31-10-14
Leticia KOLUMBIA 2666 03-10-14
przejazd z Bogoty do Quito KOLUMBIA 1951 23-03-14
Loty wewnętrzne KOLUMBIA 2551 06-02-14
Marzec w Kolumbii KOLUMBIA 1685 23-01-14
KOLUMBIA - 2 tyg, marzec, promocja do jutra KOLUMBIA 3321 14-01-14
Bezpieczeństwo w Kolumbii KOLUMBIA 3979 09-07-13
PESO KOLUMBIJSKIE,ARGENTYŃSKIE KOLUMBIA 2079 27-06-13
Zarobki - turystyka (hotel, przewodnik) m.in. w Kolumbii KOLUMBIA 2905 11-06-13
Własnie wróciłem z tego pieknego kraju KOLUMBIA 3899 09-02-13
Bilety Kolmbia KOLUMBIA 4241 03-02-13
dołącz/dołączę ;) KOLUMBIA 2505 29-01-13
Kolumbia, lotnisko, bezpieczeństwo, 17 lat. KOLUMBIA 4809 29-01-13
przepisy celne KOLUMBIA 2150 21-01-13

KOLUMBIA - artykuły i relacje z podróży

KOLUMBIA / Antioquia / Medellin / Kolejka Górska w Centrum Miasta
2017-03-07
Tuan de Paso

kraje: KOLUMBIA
zawartość: droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1274
liczba komentarzy: 0

Nowe Medellin, Kolumbia

Kilka miesięcy po tej tragicznej serii wydarzeń reprezentacja Kolumbii remisuje w fazie grupowej Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej z reprezentacją Niemiec. 1:1. Opowieści o tamtej nocy urastają do miary legendy. Los uśmiechnął się wreszcie do Kolumbii. Ustały zamachy, ślepi zaczęli widzieć, a głusi słyszeć. Powszechna miłość zapanowała wśród obywateli. Świętować na ulicę wyszli dosłownie wszyscy. Rum lał się strumieniami. Można było odnieść wrażenie, że Kolumbia co najmniej wygrała Mundial. Ludzie dostawali wolne w pracy, premie, młode matki zaczęły nazywać dzieci imionami piłkarzy. Wszyscy świętowali, wszyscy się bawili, wszyscy byli tacy szczęśliwi, tacy beztroscy. Absolutnie nikt nie pamiętał o tak niedalekiej przeszłości.

Czytaj więcej

KOLUMBIA / Antioquia / Guatapé / El Peñol
2017-01-13
emerytkawpodrozy

kraje: KOLUMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3876
liczba komentarzy: 3

La Piedra del Peñol – skała Guatapé

Do 1954 roku skałę Guatapé zamieszkiwały tylko ptaki. Teraz może na nią wdrapać się każdy. To tylko 695 schodów…

Czytaj więcej

KOLUMBIA / Sierra Nevada del Cocuy / Sierra Nevada del Cocuy / Morenowe jeziora
2016-02-02
Ed Bochnak

kraje: KOLUMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2278
liczba komentarzy: 1

Sierra Nevada del Cocuy

Miłośnicy górskich wędrówek nie mogą przegapić relacji z wyprawy w góry del Cocuy!

Czytaj więcej

KOLUMBIA / Taganga / Taganga / Kolumbia
2016-01-31
Borneo85

kraje: KOLUMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 2978
liczba komentarzy: 1

Lokombia - Kolumbia

Mało który kraj na świecie budzi tak sprzeczne emocje. Mało który też ustępuje jej urodzie i różnorodności. Niesłusznie i niesprawiedliwie oceniana jako pokryte dżunglą piekło, gdzie od lat toczy się krwawa wojna domowa, a turyści są porywani i mordowani. Prawdą jest, że kraj ten boryka się z wieloma problemami w tym z największym swoim przekleństwem – kokainą. Nie zmienia to jednak faktu, że Kolumbia to niezwykle ciekawe i różnorodne, a co za tym idzie, warte odwiedzenia miejsce.

Czytaj więcej

KOLUMBIA / Okolice Bogoty / Guatavita / Jezioro Guatavita
2015-12-14
emerytkawpodrozy

kraje: KOLUMBIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4013
liczba komentarzy: 2

Guatavita – Tam gdzie zrodziła się legenda o Eldorado

Złoto – przedmiot pożądania kobiet i mężczyzn, symbol zamożności i statusu społecznego. I chciwości też. Zapraszam na wędrówkę do miejsca gdzie się wszystko zaczęło.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl