Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Zastępy skalnych żołnierzy w Bryce Canyon > USA


Awa Awa Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie USA / Utah / Park narodowy Bryce Canyon / Kamienna armiaTo jeden z najbardziej widowiskowych parków narodowych na Zachodzie Ameryki. Zachwyca nie tylko kształtem skał, ale także różnorodnością kolorów. Całość - nie spiesząc się - można obejść w 4 godziny*.

Zdjęcia: Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Kamienna armia, USA
Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Kamienna armia, USATo jeden z najbardziej widowiskowych parków narodowych na Zachodzie Ameryki. Zachwyca nie tylko kształtem skał, ale także różnorodnością kolorów. Całość - nie spiesząc się - można obejść w 4 godziny*.

Stajemy na rozległym parkingu, zabieramy zapasy na kilka godzin i podchodzimy do brzegu kanionu. Zatyka nam dech w piersiach - z 2 powodów:
• niesamowitych widoków aż po horyzont
• bardzo silnie wiejącego wiatru, który każe nam nawet założyć kaptury na głowy.

Zdjęcia: Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Skalni żołnierze aż po horyzont, USA
Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Skalni żołnierze aż po horyzont, USAPrzed nami kilka godzin marszu jedną trasą, ale w dwóch kierunkach do wyboru. My skręcamy w prawo. Można też pójść w lewo (cała trasa zatacza koło), ale przestrzeżono nas, że jest tam bardzo strome zejście. Idziemy gęsiego w dół ze skalną ścianą po jednej stronie, a sporą przepaścią z drugiej. Droga wije się zakrętasami, aż dochodzi do miejsca, gdzie przemienia się w mocno skręconego węża. Drepczemy wolniutko omijając służby porządkowe, które cały czas odgarniają zsypujące się z góry kamienie.

Zdjęcia: Park narodowy Bryce Canyon, Utah, I gęsiego w dół, USA
Park narodowy Bryce Canyon, Utah, I gęsiego w dół, USADalej droga się wypłaszcza, a my mijamy coraz więcej drzew. Wszystkie są albo całkiem uschnięte, albo osmolone z dołu. Dochodzimy do wniosku, że musiał tędy przejść rozległy pożar. Niespodziewanie dużo drzew jednak przetrwało: na czarnych pniach wciąż tkwiły zielone korony.

Zdjęcia: Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Tyle ze mnie zostało po pożarze, USA
Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Tyle ze mnie zostało po pożarze, USA

Zdjęcia: Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Ale mnie poskręcało!, USA
Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Ale mnie poskręcało!, USADocieramy do dna kanionu. Na rozległych skalnych przestrzeniach tu i ówdzie pojawiają się samotne strzeliste skały lub ich grupy. Krajobraz przywodzi na myśl filmy z Indiana Jonesem. Pstrykamy zdjęcia, a ja próbuję niektórym skałom nadawać nazwy: wielbłąd, oczy, młot, świeca.

Zdjęcia: Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Za chwilę wjedzie tu Indiana Jones!, USA
Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Za chwilę wjedzie tu Indiana Jones!, USADroga zaczyna piąć się w górę. Przechodzimy przez skalną bramę i docieramy do najbardziej znanej formacji kanionu Bryce - Młotu Thora. Nie robi ona jednak na mnie wielkiego wrażenia. Więcej zadumy wywołują połacie powykręcanych, jakby umierających drzew.

Zdjęcia: Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Oj, ciężko nam - ale trwamy!, USA
Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Oj, ciężko nam - ale trwamy!, USARobi się naprawdę stromo. Dostajemy zadyszki (oj, mieli rację ci, co nas ostrzegali). Dla złapania tchu rozglądamy się dookoła obserwując ponownie wyłaniające się skalne zastępy wojsk: poszczególne regimenty różnią się kolorem (mundurów), kształtem (uzbrojenia) i liczebnością. Prawdziwa kamienna armia!

Zdjęcia: Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Skały i skały, aż po horyzont, USA
Park narodowy Bryce Canyon, Utah, Skały i skały, aż po horyzont, USAI jesteśmy w powrotem w punkcie wyjścia. Znowu zaczyna sztormowo wiać (aż strach podejść do krawędzi z obawy, że nas zdmuchnie - w typowy dla siebie sposób Amerykanie prawie w ogóle nie stosują barierek wokół przepaści). Jest kilka godzin później, więc zmienił się kąt padania światła. Bezkresne skały przybierają teraz nowe, zachwycające kolory.

O kanionach Zion, Red (Czerwonym) i Grand (Wielkim) możecie poczytać na moim blogu: awawdrodze.wordpress.com. Serdecznie zapraszam.


* Podczas naszych odwiedzin jedna z tras była zamknięta.

Zdjęcia

USA / Utah / Park narodowy Bryce Canyon / Kamienna armiaUSA / Utah / Park narodowy Bryce Canyon / Skalni żołnierze aż po horyzontUSA / Utah / Park narodowy Bryce Canyon / I gęsiego w dółUSA / Utah / Park narodowy Bryce Canyon / Tyle ze mnie zostało po pożarzeUSA / Utah / Park narodowy Bryce Canyon / Ale mnie poskręcało!USA / Utah / Park narodowy Bryce Canyon / Za chwilę wjedzie tu Indiana Jones!USA / Utah / Park narodowy Bryce Canyon / Oj, ciężko nam - ale trwamy!USA / Utah / Park narodowy Bryce Canyon / Skały i skały, aż po horyzont

Dodane komentarze

Sa-Bina dołączył
27.01.2013

Sa-Bina 2016-02-03 13:52:22

Taki wlasnie jest plan :)

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2016-02-02 14:45:11

Sa-Bina, trzymam kciuki, by Ci się udało. Przyroda amerykańska jest naprawdę warta zobaczenia. A najlepiej, gdy jeździ się samemu (bez wycieczek), zwiedza w swoim tempie i zawsze ma czas na robienie zdjęć :)

Sa-Bina dołączył
27.01.2013

Sa-Bina 2016-02-02 13:57:34

Ale Ci zazdroszcze! Wspaniale widoki i na pewno niesamowite wrazenia! Mialam tam byc w maju zeszlego roku. Zly los sprawil, ze zaplanowana objazdowka po trzech stanach nie doszla do skutku (operacja). Nadrobie za jakis czas! :) Pozdrawiam!

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2016-01-31 21:49:09

Tearose, zapraszam Cię więc na mój blog: awawdrodze.wordpress.com. Opisuję tam inne moje amerykańskie przeżycia oraz 2-dniowe włóczenie się po Rzymie. Wpisy krótkie, sporo zdjęć. Powinno Ci się spodobać :)

tearose dołączył
27.03.2012

tearose 2016-01-30 07:21:52

Interesująca i barwna relacja. Byłam z Tobą;)

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2016-01-29 22:23:26

Ja widziałam tylko 4 parko-kaniony: Bryce, Zion, Czerwony i Grand. Bryce na pewno pozostawił najgłębsze wrażenia. Czerwony widzieliśmy tylko przejazdem, Grand uraczył nas mgłą, śniegiem i temperaturą w okolicy 0 stopnia C. Zion był ciekawy, ale dopiero Bryce zachwycił.

Menhir dołączył
02.11.2015

Menhir 2016-01-29 22:13:56

Tam chyba tak wieje stale. Byłam dwa razy i za każdym razem "urywało głowę". Ale gdy się schodzi w dół, to wiatr jest sprzymierzeńcem - podobno bez niego jest tam taka"patelnia", że trudno wytrzymać. Będąc w Bryce nie można pominąć tego spaceru. Wiele osób uważa, że to najpiękniejszy kanion na świecie!

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl