Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Christmas Time, czyli Boże Narodzenie w Nowym Jorku > USA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie USA / New York / Rockefeller Center / AniołyNajsłynniejsza choinka przed Rockefeller Center w Nowym Jorku rozbłyśnie 4 grudnia.

Najsłynniejsza choinka świata, jak co roku (pierwsza zapłonęła w 1931r.), ciesząca kolorowymi lampkami przed Rockefeller Center w Nowym Jorku rozbłyśnie 4 grudnia. Tegoroczne manhattańskie drzewko świąteczne ufundowała rodzina z Shelton w Connecticut.

Świerk ma 76 stóp wysokości (ponad 23 metry), 47 stóp szerokości, waży 12 ton i liczy około 75 lat. Został ścięty 7 listopada, a następnie specjalnym konwojem przetransportowany do Nowego Jorku. 45 tysięcy kolorowych, diodowych światełek na gigantycznej choince, osobiście włączy burmistrz Nowego Jorku w środę, 4 grudnia, o godzinie 7 wieczorem. Ceremonię uświetnią koncerty gwiazd. Koronę świątecznego, manhattańskiego drzewka tradycyjnie zwieńcza kryształowa gwiazda Swarovskiego. Choinka będzie zdobiła Rockefeller Center aż do 7 stycznia przyszłego roku.

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia (Christmas) zaczynają się w Stanach Zjednoczonych już następnego dnia po Święcie Dziękczynienia (Thanksgiving Day), które w USA przypada zawsze w czwarty czwartek listopada. Tegoroczny Czarny Piątek (Black Friday) przypada 29 listopada i jak zwykle będzie dniem wolnym od pracy, oraz wielkim dniem wyprzedaży i promocji. Miliony
Amerykanów ruszy na zakupy, a kolejki przed wieloma sklepami ustawią się już dzień wcześniej, po wymarzone produkty tylko dla kilku pierwszych klientów - prawie jak w czasach PRL-u. Zgodnie z handlową tradycją, Amerykanie wydają w ciągu tego jednego dnia w sklepach ponad 40 miliardów dolarów.
- Patrząc trochę z boku na to, jak Amerykanie traktują święta, to na pierwszy plan wysuwają się względy komercyjne i wyprzedaże – mówi Wojciech Maślanka, dyrektor Polskiego Radia 910 AM w Nowym Jorku - Przy okazji Thanksgiving Day i Black Friday można stwierdzić, że dla wielu Amerykanów większą rolę odgrywa „czarny piątek”, niż samo Święto Dziękczynienia. Oczywiście żartobliwie mówiąc, jutro będziemy mieli zyski z tego, co dzisiaj przejedliśmy. Odzyskamy te pieniądze, które włożyliśmy w jedzenie, które dzisiaj było na stołach. Dla mnie, osoby przyzwyczajonej, że święta są w konkretnym okresie, atmosfera samych świąt Bożego Narodzenia w Ameryce rozmywa się. Amerykanie żyją świętami dużo wcześniej, święta Bożego Narodzenia, są tu trochę przytłoczone świętem Dziękczynienia, bo już wtedy w sklepach są choinki, pojawiają się Mikołaje na ulicach, a w rozgłośniach radiowych dominują kolędy czy też piosenki świąteczne. Po dwóch, trzech tygodniach to się już przejada ludziom i same święta, które przypadają pod koniec grudnia, już tej atmosfery nie mają. U mnie w domu ubierało się choinkę w wigilię, a tutaj choinka stoi na miesiąc przed świętami pod kościołem i świeci mi wieczorem w okna. Komercja pochłonęła wszelkie święta, wszyscy chcą dotrzeć jak najszybciej ze swoją ofertą wyprzedaży do klientów. Dlatego w sklepach święta zaczynają się dużo wcześniej. Komercja zabija atmosferę świąt, nie tylko Bożego Narodzenia ale wszelkich, jakie tutaj w USA są kultywowane.

Jednak nie sposób wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia bez prezentów pod choinką, pięknie opakowanych w kolorowy, ozdobiony wstążkami papier. Prezenty daje się oczywiście najbliższej rodzinie, jednak w dobrym tonie jest darowanie drobiazgu sekretarce w biurze, koleżance lub koledze. W okresie przedświątecznym nie zapomina się o ludziach będących w trudnej sytuacji materialnej. Przed centrami handlowymi i sklepami ochotnicy Armii Zbawienia śpiewając kolędy i pobrzękując dzwoneczkami, zachęcają do wrzucania datków do puszek. W sklepach przy wyjściu spotkamy pojemniki, do których można wkładać zakupione towary, z przeznaczeniem dla ubogich. Zbiórki pieniędzy, żywności, ubrań, zabawek oraz przedmiotów codziennego użytku, organizowane są w kościołach i miejscach pracy. Zdarza się, że w kościołach na choince wieszane są papierowe ozdoby z nazwiskami osób potrzebujących pomocy, bądź listą rzeczy potrzebnych w domu starców, domu samotnych matek, w rodzinach imigrantów, czy wielodzietnych rodzinach, których ojciec przebywa w więzieniu.

Okres przedświąteczny jest także okazją do wspólnych spotkań i rozrywek kulturalnych, jak koncerty, występy chórów. Pracownicy przedsiębiorstw uczestniczą wraz z małżonkami w przyjęciach świątecznych (Christmas party).

Amerykańskie święta są bardzo kolorowe. Jak wspomniałem wcześniej, w ogródkach i witrynach sklepowych dominują bożonarodzeniowe dekoracje. Wszędzie rozbrzmiewa dźwięk kolęd, a w powietrzu unosi się zapach choinek. Choinka często stawiana jest przy oknie, tak, aby jej ozdoby było widać z ulicy. Na domach wieszane są światełka, na trawniku sztuczny śnieg i oświetlona lampkami plastikowa sarenka i inne świąteczne ozdoby. Na drzwiach wejściowych domu zawieszany jest wieniec, a w środku rozstawione są aniołki, podświetlane domki, bożonarodzeniowa stajenka, nad kominkiem i przy łóżkach wiesza się duże, ozdobne skarpety na prezenty od Św. Mikołaja (Santa Claus).


Amerykańscy katolicy uczestniczą w pasterce zwykle nie o północy, lecz o godz. 22 w nocy 24 grudnia. Dzieci niecierpliwie czekają na swoje prezenty, które odpakują w poranek Bożego Narodzenia, przed śniadaniem. Kulminacyjnym punktem świąt jest uroczysty obiad, na którym nie może zabraknąć bliższej i dalszej rodziny. Na stole króluje pieczona szynka albo indyk. Niestety, świętowanie trzeba kończyć bardzo szybko, bo 26 grudnia, następnego dnia po Bożym Narodzeniu należy iść do pracy. Choinki i dekoracje są usuwane, a w sklepach następuje czas korzystnych wyprzedaży poświątecznych i wracają kolejki, ale po to, aby oddać to, co przyniósł św. Mikołaj.
http://www.nycgo.com/
http://www.timeout.com/newyork/city-guide
http://www.nytimes.com/travel/guides/north-america/united-states/new-york/new-york-city/maps.html
http://newyork.cbslocal.com/2013/11/09/rockefeller-center-prepares-to-put-christmas-tree-on-display/

Zdjęcia

USA / New York / Rockefeller Center / AniołyUSA / New York / Rockefeller Center / Lodowisko miejskieUSA / New York / Wall Street / Wall Street świątecznieUSA / New York / 50th Street / Radio City świątecznie

Dodane komentarze

marti33200 dołączył
04.09.2019

marti33200 2019-09-04 09:24:53

https://www.listymikolaja.pl/usa-swieta-w-trzech-kolorach.html

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl