Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

16 DNI PO ETIOPII cz.1 > ETIOPIA


mariusback mariusback Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ETIOPIA / PÓŁNOC - POŁUDNIE / DOLINA OMO. LALIBELLA / TRASA PRZEJAZDU PO ETIOPIIArtykuł opisuje wyprawę po Etiopii na przełomie stycznia i lutego 2016 roku. Wyprawa obejmowała zwiedzanie zarówno południa jak i północy kraju, który jako jedyny w Afryce oparł się kolonizacji. W sumie przemierzyliśmy 4 500 km przez doliny, koryta rzek, jeziora oraz góry.

Zdjęcia: DOLINA OMO. LALIBELLA, PÓŁNOC - POŁUDNIE, TRASA PRZEJAZDU PO ETIOPII, ETIOPIA
DOLINA OMO. LALIBELLA, PÓŁNOC - POŁUDNIE, TRASA PRZEJAZDU PO ETIOPII, ETIOPIA

Zdjęcia: CAŁA ETHIOPIA, ETIOPIA, POLSKA NA TLE ETIOPII, ETIOPIA
CAŁA ETHIOPIA, ETIOPIA, POLSKA NA TLE ETIOPII, ETIOPIA


1. Naszą podróż po Etiopii zaczynaliśmy od stolicy Addis Abbab-y. Plan zakładał w pierwszej kolejności przejazd do Doliny Omo, a następnie zwiedzanie górzystej północy z wysoko położoną Lalibellą.
Jeszcze przed wyjazdem zarezerwowaliśmy hotel na pierwszą noc pobytu. Była to jedyna rezerwacja noclegu jaką dokonaliśmy na całą podróż. Pozostałe noclegi załatwialiśmy na miejscu. Los przewrotny jest. Pierwszą noc spędziliśmy w samochodzie marki toyota. Pół nocy szukaliśmy naszego hotelu. Dzwoniliśmy do właściciela, ale telefon milczał. Nad ranem po długich poszukiwaniach zakotwiczyliśmy na kanapach w hotelu napotkanym w trakcie poszukiwań. Krótko po tym, zadzwonił właściciel hotelu, w którym dokonaliśmy rezerwacji. Przyjechał i przeprosił, a w ramach rekompensaty zaoferował pokrycie kosztów noclegu w którym przycupnęliśmy. Pokój kosztował jedyne 70$. No cóż trudno było odmówić ;). Pamięć mam dobrą. ale krótką. Hotel chyba nosił nazwę Soramba.

Zdjęcia: Addis Abbaba, STOLICA, Addis Abbaba z okna hotelu, ETIOPIA
Addis Abbaba, STOLICA, Addis Abbaba z okna hotelu, ETIOPIA


Stolicę Etiopii zwiedzaliśmy z chłopakiem o imieniu Gashaw (gashaw87@yahoo.com). To bardzo pomocny i miły młody Etiopczyk, z którym nawiązałem kontakt jeszcze przed wyjazdem. Na dodatek posiadał duża wiedzę na temat tego co zwiedzać w jego kraju. W Addis oglądaliśmy: Muzeum Narodowe Etiopii ze słyną Lucy, dzielnicę Piazza z najstarszym hotelem Itegue Taitu z 1907r. (Taitu to cesarzowa, żona Menelika II i właśnie dla niej powstał ten hotel). W hotelu odwiedziliśmy restaurację, gdzie skosztowaliśmy indżerę. W dalszej części więcej informacji na temat placka z mąki abisyńskiej. Ten ciężko przełknęliśmy.

Zdjęcia: Addis Abbaba, STOLICA, GASHAW - PRZYJACIEL Z ADDIS, ETIOPIA
Addis Abbaba, STOLICA, GASHAW - PRZYJACIEL Z ADDIS, ETIOPIA

Zdjęcia: Addis Abbaba, STOLICA, GASHAW - PRZYJACIEL Z KWALIFIKACJAMI, ETIOPIA
Addis Abbaba, STOLICA, GASHAW - PRZYJACIEL Z KWALIFIKACJAMI, ETIOPIA


Odwiedzamy Merkato–największy otwarty (na powietrzu) targ w Afryce. Oprócz tego pojechaliśmy na wzgórze Entoto. Na wzgórzu można odwiedzić kościół Entoto Marjam (Dom Maryi). Miejsce, w którym koronowano cesarza Menelika. W drodze powrotnej mijaliśmy piękne lasy eukaliptusowe. Następnego dnia chcieliśmy wyjechać dość wcześnie, ale trochę czasu zmitrężyliśmy w sklepie. Dodatkowo dość długo czekaliśmy na Wandimu (nasz organizator transportu), bo poszedł do banku i nie wracał nie wracał nie wracał..... Za nami w szarym furgonie obserwował nas Ejob, nasz kierowca z czasem ochrzczony imieniem EDEK.
Cel dnia to dotrzeć do Arba Mynch, a po drodze odwiedzenie wioski Adagi, z etiopskim kościołem skalnym Adadi Marjam (najdalej wysuniętym na południe). Kościół pochodzi z XII wieku, formą podobny do kościołów w Lalibeli. Aczkolwiek mniejszy, bardziej surowy. Ma 24 okna i 10 par drzwi, kilka cel mnichów. Wstęp do Kościoła to koszt 100 birrrrr.

Zdjęcia: CENTRALNA ETIOPIA, CENTRALNA ETIOPIA, Adadi Marjam - kościół skalny, ETIOPIA
CENTRALNA ETIOPIA, CENTRALNA ETIOPIA, Adadi Marjam - kościół skalny, ETIOPIA

Zdjęcia: CAŁA ETHIOPIA, CENTRALNA ETIOPIA, Adadi Marjam - kościół skalny, ETIOPIA
CAŁA ETHIOPIA, CENTRALNA ETIOPIA, Adadi Marjam - kościół skalny, ETIOPIA


Plan zakładał dotarcie do Arba Myncz jeszcze za widoku, ale ponieważ „nam zeszło” trochę w stolicy, a potem trochę w drodze, to dojechaliśmy w środku nocy. Podróż po ciemku była naprawdę ekscytująca. Aż dziw, że to przeżyliśmy bez zawału serca.

2. W Arba Mynch spaliśmy w hotelu Four Seasons, ceny nie pamiętam. Chyba coś około 350 birr za pokój. Rano ruszyliśmy dalej do Turmi (po drodze przejechaliśmy przez miejscowość Komso, ale Edek powiedział, że nie będziemy się teraz tutaj zatrzymywać. W drodze powrotnej spędzimy tu więcej czasu i tak też było). Do Turmi dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. Rozstawiliśmy namioty w Kaske River Campsite (Mango Camp) na polu namiotowym około 3 km od Turmi. Pole otacza las figowy, na brzegu wyschniętej rzeki Kaske. Z campingu poszliśmy do maleńkiej wioski Hamerów. Właśnie wtedy, gdy tak sobie szliśmy przepięknie zachodziło słońce, a krajobraz był śliczny, jak z pocztówki. Po drodze mijaliśmy krzewy Aloesu stosowanego przez miejscowych jako lekarstwo, a także drzewo słoniowe z różowymi kwiatuszkami.

Zdjęcia: Kaske River Campsite (Mango Camp), DOLINA OMO, ETIOPIA-KASKE RIVER, ETIOPIA
Kaske River Campsite (Mango Camp), DOLINA OMO, ETIOPIA-KASKE RIVER, ETIOPIA

Zdjęcia: TURMI, DOLINA OMO, Ludzie Hamer, ETIOPIA
TURMI, DOLINA OMO, Ludzie Hamer, ETIOPIAcdn.....

Artykuł to w ogromnej mierze dzieło jednej z uczestniczek naszej wyprawy. W języku Etiopskim jej imię brzmi Chilli, a w naszym Basia.
Obecnie kończę montaż filmu, który kręciłem w czasie podróży. Jak tylko ujrzy światło dzienne poinformuje o tym fakcie.
Gorąco zachęcam do przeczytania artykułu.

Zdjęcia

ETIOPIA / PÓŁNOC - POŁUDNIE / DOLINA OMO. LALIBELLA / TRASA PRZEJAZDU PO ETIOPIIETIOPIA / ETIOPIA / CAŁA ETHIOPIA / POLSKA NA TLE ETIOPIIETIOPIA / STOLICA / Addis Abbaba / Addis Abbaba z okna hoteluETIOPIA / STOLICA / Addis Abbaba / GASHAW - PRZYJACIEL Z ADDISETIOPIA / STOLICA / Addis Abbaba / GASHAW - PRZYJACIEL Z KWALIFIKACJAMIETIOPIA / CENTRALNA ETIOPIA / CENTRALNA ETIOPIA / Adadi Marjam - kościół skalnyETIOPIA / CENTRALNA ETIOPIA / CAŁA ETHIOPIA / Adadi Marjam - kościół skalnyETIOPIA / DOLINA OMO / Kaske River Campsite (Mango Camp) / ETIOPIA-KASKE RIVERETIOPIA / DOLINA OMO / TURMI / Ludzie Hamer

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl