Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Konavle, urokliwe zakątki z tradycjami > CHORWACJA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CHORWACJA / Konavle / Ćilipi / Tradycja
Wielu turystów odwiedzających Dalmację, wybierają lot do Dubrownika, czyli lotnisko oddalone 20 km od centrum miasta, w miejscowości Čilipi, gmina Konavle. Po zwiedzeniu Chorwacji opuszczają tą przepiękną część kraju, która też ma wiele do zaoferowania.

Zdjęcia: Ćilipi, Konavle, Tradycja, CHORWACJA
Ćilipi, Konavle, Tradycja, CHORWACJA

Region Konavle znajduje się na południowym krańcu Chorwacji, od Cavtat na południe do granicy Czarnogóry. Obejmuje dolinę Konavle, oddzieloną od morza przez łańcuch mniejszych wzgórz. Większość terenu jest obsadzone winnicami i drzewami owocowymi.

Zdjęcia: Riwiera Dubrownicka, Południowa Dalmacja, Cavtat, CHORWACJA
Riwiera Dubrownicka, Południowa Dalmacja, Cavtat, CHORWACJA

Głównym miastem Konavle, najdalej na południe wysuniętego regionu Chorwacji jest Cavtat. Założone w starożytności, jest urokliwym miasteczkiem, pozbawionym dubrownickiego zgiełku. Cavtat oferuje nam bogactwo pięknych plaż, ciszę nadmorskich alejek oraz XV wieczne zabytki - klasztor franciszkański, Pałac Rektorów i kościół parafialny.

Zdjęcia: Cavtat, Konavle, Kościół św. Mikołaja, wnętrze, CHORWACJA
Cavtat, Konavle, Kościół św. Mikołaja, wnętrze, CHORWACJA


W Konavli jest 20 wiosek, z których największe to Čilipi i Gruda. Podobnie jak Rzym, Čilipi rozpościera się na siedmiu wzgórzach, gdzie jeszcze w czasach przed Chrystusem, w kraju Enchaelean mieszkali razem Grecy i Ilirowie. http://www.cilipifolklor.hr

Zdjęcia: Ćilipi, Konavle, Tkaczka, CHORWACJA
Ćilipi, Konavle, Tkaczka, CHORWACJA

Mieszkańcy Čilipi pielęgnują tradycyjne wartości Konavli, wykonując z jedwabiu piękne stroje ludowe. Podstawowym elementem dekoracyjnym jest haft, o geometrycznym wzorze w którym powtarzane są niezliczone motywy dekoracyjne. Ważnym wydarzeniem w życiu każdego z nas jest ślub i wesele. Może zdarzy się, że dopisze nam szczęście i zobaczymy taką uroczystość w Konavle, gdzie toast jest jedną z najbardziej uroczystych chwil. Toast za cały ślub, z gratulacjami dla nowożeńców i modlitwą do Boga o powodzenie i szczęście w życiu przyszłym.

Zdjęcia: Ćilipi, Konavle, Para taneczna, CHORWACJA
Ćilipi, Konavle, Para taneczna, CHORWACJA

Ceremonia weselna jest też częścią programu zespołu folklorystycznego z Čilipi. Od Wielkanocy aż do początku listopada o godzinie 11.15, po mszy świętej możemy być świadkiem ich tańców na placu, przed kościołem parafialnym.

Zdjęcia: Ćilipi, Konavle, Przed kościołem, CHORWACJA
Ćilipi, Konavle, Przed kościołem, CHORWACJA


Zaledwie 30 km od Dubrownika znajduje się miejscowość Gruda, znana z przetwórstwa produktów rolnych. Podobnie jak w przeszłości, jej ważną częścią jest uprawa winorośli.

Zdjęcia: Gruda, Konavle, Młyn na rzece Liuta, CHORWACJA
Gruda, Konavle, Młyn na rzece Liuta, CHORWACJA

To tutaj spróbowałem tradycyjnej chorwackiej peki. Potrawa pieczona pod peką czyli stalowym kloszem, którym przykrywa się potrawę i obsypuje się żarem. Kiedy palenisko jest już dobrze rozgrzane, odgarniany jest żar na bok, a na rozgrzane palenisko wkłada się misę z mięsem, którą przykrywają saczem i stalową obręczą, która zapobiegnie obsuwaniu się żaru. Całość zostaje zasypana żarem tak, by od dołu odciąć dopływ powietrza, a po ok. 45 min trzeba podnieść sacz i obrócić kawałki mięsa, by upiekły się równomiernie. Po upływie ok. 100 min peka powinna być gotowa. Do peki dodaje się marchwi, całe cebule oraz kapustę w głowach. Produkty polewa oliwą i soli. Pod peką piecze się kalmary, ośmiornicę i oczywiście chleb. Chorwaci podają do peki surówki z pomidorów i ogórków oraz sałaty, skropione octem winnym i przyprawione solą.

Zdjęcia: Gruda, Konavle, Przygotowanie tradycyjnej peki, CHORWACJA
Gruda, Konavle, Przygotowanie tradycyjnej peki, CHORWACJA


Największą fortyfikacją w regionie jest Twierdza Sokol, zwana Soko-Grad, skąd rozpościera się wspaniały widok na region Konavle. Wzniesiona została w średniowieczu na pozostałościach po warowni istniejącej prawdopodobnie jeszcze za czasów starożytnego Rzymu. Niedawno odnowiona i otwarta dla publiczności, część fortu została przekształcona w muzeum. http://www.croatiatraveller.com/southern_dalmatia/Konavle.html#ixzz4ESWeZbY6
Amatorom wycieczek rowerowych polecam malownicze trasy w rejonie miejscowości Gruda. Szlak prowadzi przez mosty na rzekach Ljuta i Konavočica, poprzez sady, pola uprawne i winnice, gdzie można spróbować i kupić słynne wina produkowane z lokalnych winogron. Bardzo klimatyczne miejsce, gdzie podczas wędrówki spotkamy stare młyny, kuźnie, gręplarnie, oraz smaczne dania w położonej dosłownie nad szumiącą rzeką rustykalnej restauracji Konavoski Dvori.


Amatorom wycieczek rowerowych polecam malownicze trasy w rejonie miejscowości Gruda.

Zdjęcia: Gruda, Konavle, Przygotowanie tradycyjnej peki, CHORWACJA
Gruda, Konavle, Przygotowanie tradycyjnej peki, CHORWACJA


Szlak prowadzi przez mosty na rzekach Ljuta i Konavočica, poprzez sady, pola uprawne i winnice, gdzie można spróbować i kupić słynne wina produkowane z lokalnych winogron. Bardzo klimatyczne miejsce, gdzie podczas wędrówki spotkamy stare młyny, kuźnie, gręplarnie, oraz smaczne dania w położonej dosłownie nad szumiącą rzeką rustykalnej restauracji Konavoski Dvori.

Zdjęcia

CHORWACJA / Konavle / Ćilipi / TradycjaCHORWACJA / Południowa Dalmacja / Riwiera Dubrownicka / CavtatCHORWACJA / Konavle / Cavtat / Kościół św. Mikołaja, wnętrzeCHORWACJA / Konavle / Ćilipi / TkaczkaCHORWACJA / Konavle / Ćilipi / Para tanecznaCHORWACJA / Konavle / Ćilipi / Przed kościołemCHORWACJA / Konavle / Gruda / Młyn na rzece LiutaCHORWACJA / Konavle / Gruda / Przygotowanie tradycyjnej pekiCHORWACJA / Konavle / Gruda / Nad rzeką Liuta

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

jabyrd dołączył
27.06.2014

jabyrd 2016-07-22 23:50:38

Ciekawy artykuł; fajne dziewczyny. Pozdrawiam :)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl