Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Palmyra - drzazga w oku ślepego barbarzyńcy > SYRIA


baobab-ka baobab-ka Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Ruiny PalmyryKiedy dziś przeglądam zdjęcia z podróży do Syrii czuję się tak, jakbym wertowała stary album z fotografiami osób, które już odeszły.

Jedna z legend mówi, że Palmyrę kazał zbudować król Salomon dla królowej Saby, korzystając przy tym z pomocy dżina. Faktem jest, iż oaza Tadmor, o której wspomina Biblia, założona została już w III w. p.n.e. i przez długi okres znajdowała się pod wpływem cywilizacji greckiej, jednak czas jej wielkości rozpoczyna się w I wieku n.e. gdy – już jako Palmyra – włączona zostaje w granice Imperium Rzymskiego, stając się ważnym punktem na szlaku handlowym łączącym Cesarstwo z Dalekim Wschodem. W tamtych czasach luksusowe towary z Chin, Persji czy Indii nie trafiają nad Morze Śródziemne drogą morską. Jedwab, szlachetne kamienie, olejki, perfumy trzeba transportować lądem, przez Pustynię Syryjską, na której skraju leży Palmyra. Pieniądze pobierane jako cło od przejeżdżających tędy kupców pozwalają miastu bogacić się i rozwijać, a wyrazem tego bogactwa jest wspaniała architektura, wpisana w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia: Palmyra, Pustynia Syryjska, Ruiny Palmyry, SYRIA
Palmyra, Pustynia Syryjska, Ruiny Palmyry, SYRIAWspółcześni palmyreńczycy chętnie opowiadają historię królowej Zenobii, starożytnej femme fatale, nazywanej przez historyków syryjską Kleopatrą oraz Żelazną Damą Bliskiego Wschodu i porównywanej do babilońskiej Semiramidy. Jest poliglotką i mecenasem sztuki. Olśniewa mężczyzn swą urodą, zaletami ducha i walecznością. Za jej panowania miasto liczy ponad sto tysięcy mieszkańców, posługujących się głównie językiem greckim oraz własną odmianą języka aramejskiego. Zenobia pragnie niezależności swego państwa, buntuje się przeciw rzymskiej władzy, walczy i zwycięża Rzymian, napada na Egipt. Niestety, cesarz Aureliusz atakuje Palmyrę i od 272 roku rozpoczyna się upadek miasta. Pojmana Zenobia spędza resztę życia uwięziona w jednej z willi w słynnym Tivoli.

Zdjęcia: Palmyra, Pustynia Syryjska, Wielka Kolumnada, SYRIA
Palmyra, Pustynia Syryjska, Wielka Kolumnada, SYRIAOstatniego dnia mojego pobytu w Palmyrze siedziałam na wzgórzu przy Kalat Ibn Maan, mameluckiej twierdzy zbudowanej w XIII wieku.

Zdjęcia: Palmyra, Pustynia Syryjska, Kalat Ibn Maan- mamelucka twierdza, SYRIA
Palmyra, Pustynia Syryjska, Kalat Ibn Maan- mamelucka twierdza, SYRIAByło późne popołudnie. Obserwowałam zmieniające się kolory: piaskowy żółty przechodził w coraz bardziej nasycony pomarańczowy, a ten zamieniał się stopniowo w czerwień. Wiał silny wiatr i przy okazji można było zobaczyć jak rośliny zatrzymują niesiony piasek. W oazie palmy - w większości daktylowe - podsypane są wałem z piasku, który chroni je przed obłokami kolejnych ostrych ziarnek. Jak silne jest działanie wiatru i pustyni widać w starożytnych ruinach: większość kolumn u dołu ma gładką powierzchnię – do tego miejsca były zasypane. Wyższe partie, wiekami obrabiane przez piasek, wyglądają jakby powygryzały je kamieniolubne korniki.

Tego dnia nie było mi dane zobaczyć zachodu słońca nad malowniczymi ruinami. Za to ujrzałam nagle dwie olbrzymie ciemne chmury. Jedna nadciągała zza starożytnych grobowców, druga zza arabskiego zamku. Nie były to chmury deszczowe lecz kłęby unoszonego wiatrem piasku. Po chwili poczułam ostre uderzenia drobnych ziarenek. Piasek wdzierał się wszędzie, tnąc jak drobne ostrza. Słońce wyglądało trochę jak podczas zaćmienia, potem zniknęło zupełnie. Burza piaskowa. W tym rejonie normalne zjawisko. Wtedy, w 2009 roku, nic jeszcze nie zapowiadało tej wielkiej burzy nienawiści, która miała się niebawem rozpętać, niszcząc tysiące ludzkich istnień i część zabytków Palmyry.

Zdjęcia: Palmyra, Pustynia Syryjska, Nadciąga burza piaskowa, SYRIA
Palmyra, Pustynia Syryjska, Nadciąga burza piaskowa, SYRIAW maju 2015 roku miasto zajmują bojownicy tzw. Państwa Islamskiego. Scena antycznego teatru znowu staje się miejscem widowiska. Jakże strasznego. Islamiści przeprowadzają tu publiczne egzekucje. Syryjskie źródła podają, że w mieście dokonano rzezi 400 osób, z których większość stanowiły kobiety i dzieci. Ucięto im głowy. Zamordowano także Khaleda al-Asaada, wieloletniego dyrektora muzeum w Palmyrze. Za to, że przez 40 lat strzegł „bałwochwalczych” rzeźb. Zdjęcia z egzekucji upubliczniono w sieci, zdekapitowane ciało 82-letniego archeologa powieszono na jednej ze starożytnych kolumn.
Dżihadyści zniszczyli monumentalny łuk triumfalny z II-III w. n.e., stanowiący zwieńczenie Wielkiej Kolumnady,

Zdjęcia: Palmyra, Pustynia Syryjska, Łuk Triumfalny , SYRIA
Palmyra, Pustynia Syryjska, Łuk Triumfalny , SYRIAświątynię Baalszamina,

Zdjęcia: Palmyra, Pustynia Syryjska, Świątynia Baalszamina, SYRIA
Palmyra, Pustynia Syryjska, Świątynia Baalszamina, SYRIAtrzy wieże grobowe o kwadratowej podstawie pochodzące z I i II wieku - Jamblique, Kithot, Elhabel. W tej ostatniej, liczącej cztery piętra, wieczny spoczynek znalazło aż 300 zmarłych. Spoczynek - tak. Spokój - nie.

Zdjęcia: Palmyra, Pustynia Syryjska, Wieże grobowe, SYRIA
Palmyra, Pustynia Syryjska, Wieże grobowe, SYRIABarbarzyńcy wysadzili nawet świątynię Bela, chociaż przez ponad tysiąc lat pełniła rolę meczetu.

Zdjęcia: Palmyra, Pustynia Syryjska, Świątynia Bela, SYRIA
Palmyra, Pustynia Syryjska, Świątynia Bela, SYRIAŚlady ich okrucieństwa też kiedyś zasypie piasek...
Zdjęcia

SYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Ruiny PalmyrySYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Wielka KolumnadaSYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Kalat Ibn Maan- mamelucka twierdzaSYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Nadciąga burza piaskowaSYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Łuk Triumfalny SYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Świątynia BaalszaminaSYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Wieże groboweSYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Świątynia BelaSYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Świątynia pogrzebowaSYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Rzeźba sepulklarna SYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / TetrapylonSYRIA / Pustynia Syryjska / Palmyra / Dolina Grobów

Dodane komentarze

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2018-03-13 21:08:29

Luke, masz rację, nie warto odkładać. I ze względu na zmieniający się świat i nieprzewidywalność życia. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Luke79 dołączył
27.02.2018

Luke79 2018-03-05 21:33:37

To też jest przykład, żeby nie odkładać podróży w jakieś miejsce, w które się chce jechać. To dzieje się wszędzie niestety, także z przyrodą, zwierzętami, a przykłady można mnożyć.. Opisy profesjonalne i poruszające zarazem.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2016-08-26 16:42:46

Choć zapewne doskonale zdają sobie z tego sprawę. I to jest tragiczne...

Jacky dołączył
15.08.2006

Jacky 2016-08-09 17:01:33

Pięknie, że podjęłaś ten temat. Też miałem niewątpliwie to szczęście że w 2008 roku własnymi rękami dotykałem tych wszystkich rzeczy. Dziś podobnie jak Ty, gdy oglądam swoje zdjęcia (przecież to tylko parę lat) z tamtego okresu - wydaje mi się że są niewiarygodnie stare. Stoję sobie z uśmiechem na scenie teatru, w miejscu gdzie parę miesięcy temu wykonano barbarzyńską egzekucję syryjskich żołnierzy przez zepsutych diabelskim duchem kilkunastoletnich smarkaczy. Szefowie najbogatszych i najsilniejszych krajów patrzą na to, drapią się po głowach...Chyba nie zdają sobie sprawy że spokojne spoglądanie na takie wynaturzenie jest w jakimś procencie wyrażeniem na to zgody.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2016-08-01 09:00:39

Ten "cyrk" tak szybko zapewne się nie skończy... Zobaczymy, czy w ogóle zdecydują się coś odbudować. Dokumentacja na pewno została, wiele rzeźb zdążyli wywieźć, nim Państwo Islamskie wkroczyło do Palmyry. Jakkolwiek się nie stanie, odbudowane obiekty będą tylko rekonstrukcją. Na szczęście archeolodzy wiedzą, że część miasta nadal jest przysypana. Odkopią więc może "nową Palmyrę". Jednak barbarzyńsko zniszczone budowle, to strata, której nie da się "odrobić". A kiedy to szaleństwo wojenne ustanie, najpierw pomyślą o ludziach, o odbudowie kraju...

[fb] Tom Beer dołączył
20.04.2016

[fb] Tom Beer 2016-07-31 11:48:41

Dobrze ze uwiecznione zostały na fotografi,miejmy nadzieje ze jak skonczy sie "cyrk" ISIS zostanie to jakos odbudowane.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2016-07-28 11:45:52

Jedyna nadzieja w tym, że piaski pustyni skrywają wiele nieodkrytych jeszcze obiektów...

Smok-1 dołączył
09.03.2010

Smok-1 2016-07-28 10:24:39

Dodam jeszcze że całe miasto mniej lub bardziej żyło dzięki tym ruinom - hotele, taksówki, obsługa ruchu turystycznego. To środek pustyni. Nie ma przemysłu, uprawy ograniczone do szczątkowych gajów palmowych, nie wiadomo z czego ci ludzie będą teraz żyć .... Do niedawna mówiło się o odbudowie / rekonstrukcji przynajmniej części zabytków, ale to chyba było bardziej myślenie życzeniowe ...

Ela30 dołączył
12.05.2011

Ela30 2016-07-28 08:43:07

też miałam szczęście zobaczyć piękno Palmyry i całej Syrii i nie mogę zrozumieć, że zostało to zniszczone...

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2016-07-25 22:47:25

Dziękuję :) Szkoda, że o tak pięknym miejscu nie można napisać radośniej. Szkoda, że o tak pięknym świecie też coraz częściej mówi się smutne rzeczy. O tempora, o mores!

[konto usuniete] dołączył
03.07.2010

[konto usuniete] 2016-07-24 21:17:06

Bardzo ładny i sugestywny opis.

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2016-07-22 19:41:04

Piękna, wzruszająca i poruszająca do głębi opowieść. Mam ściśnięte gardło i brak mi słów...

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl