Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Gdzie ziemia się kończy a morze zaczyna > PORTUGALIA


baobab-ka baobab-ka Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie PORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / Cabo da RocaPotężne klify ze śladami gigantycznych tsunami. Ocean wody i ocean zieleni. Wicher, co głowę urywa. I słowa kochliwego poety.
Cabo da Roca – zachodni cypel lądowej Europy.

Koniec znanego nam świata długo utożsamiano z przylądkiem Fisterra w hiszpańskiej Galicji. Zdążający ku grobowi św. Jakuba pielgrzymi tam właśnie kończyli swoją wędrówkę. Zrzucali brudne pielgrzymie szaty, a kąpiel w wodach oceanu stanowiła symboliczne obmycie z grzechów. Przed powrotem do domu, na dowód, że dotarli aż tam, na sam kraniec Ziemi, zabierali ze sobą popularną muszlę – przegrzebek św. Jakuba, dziś najbardziej znany symbol peregrinos przemierzających europejskie szlaki Camino de Santiago.

Już jednak starożytni Rzymianie za kraniec ziemi uznawali Promontorium Magnum – Wielki Przylądek, znany dziś jako Cabo da Roca. Aż do końca XIV wieku, kiedy śmiałkowie zaczęli wyruszać na zamorskie podboje wierzono, że smagane wiatrem klify to ostatni skrawek naszego świata. Dziś wiemy, że Cabo da Roca jest najdalej na zachód wysuniętym punktem lądu Starego Kontynentu.

Zdjęcia: Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Cabo da Roca, PORTUGALIA
Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Cabo da Roca, PORTUGALIAŁatwo tam dotrzeć. Z Lizbony to tylko 40 km, najpierw autostradą a potem malowniczą drogą N247, wiodącą przez ukwiecone kamienne wioski i piniowe lasy. Te ostatnie przywodzą na myśl postać XIII-wiecznego portugalskiego monarchy, Dionizego I. To on, chcąc zapobiec wdzieraniu się piasku w głąb lądu, kazał obsadzać brzegi oceanu sosnowymi lasami. Bronił uprawnej ziemi, produkując jednocześnie drewno. Dziś Portugalczycy sadzą lasy eukaliptusowe. Niestety, gdyż eukaliptus to chwast, niszczący endemiczną roślinność. Cóż, rośnie szybko i ma dobre jakościowo drewno. Zatem zarobić można niemało i to w krótkim czasie. Świat zazwyczaj kieruje się interesem. Nie myśli o szacie roślinnej przyszłości.

Droga na Cabo jest wąska i kręta, z każdym kilometrem krajobraz staje się coraz bardziej opustoszały i dziki. Wiatr z impetem uderza w okna samochodu. To dopiero zapowiedź podmuchów, które na Przylądku Roca są codziennością, uniemożliwiając zrobienie zdjęcia, rozmowę, a czasem nawet przejście kilku metrów.

Po dotarciu na miejsce okazuje się, że – jak na kraniec świata przystało – nie ma tu prawie nic. Tylko 144-metrowe klify, o które rozbijają się wzburzone fale, latarnia morska, sklepik z pamiątkami, kawiarnia i obelisk.
Na tym ostatnim, cytat z poematu Luzjady Luisa de Camoesa:
Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa – Tu, gdzie ziemia się kończy a morze zaczyna.

Zdjęcia: Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Obelisk, PORTUGALIA
Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Obelisk, PORTUGALIACamoes, zupełnie niedoceniony za życia portugalski książę poetów, był mężczyzną kochliwym. Prawnuk dworskiego trubadura, być może łatwość klecenia rymów i słabość do kobiet odziedziczył po swym przodku. Niestety, gdy wybranką jest dama dworu a rywalem król, pozostaje leczyć zranione serce na wygnaniu. Zwiedzając świat - wszak to czas, gdy karawele z krzyżem Zakonu Chrystusa na żaglach docierają w najdalsze zakątki globu. Afryka Północna, Goa, Makau – Camoes towarzyszy niestrudzonym navegadores, pisząc swoje największe dzieło, Luzjady. Opowieść o wyprawie Vasco da Gamy, dziś uważana za portugalski epos narodowy, w epoce Camoesa nie znalazła uznania. Bo i czasy, gdy na głównym placu w Lizbonie rozgościła się Inkwizycja, nie sprzyjały poetom. W dodatku umiera król, od którego Camoes otrzymywał niewielką pensję. Pozostaje zatem żebranie, a liche życie kończy atak malarii.
Dziś w lizbońskim klasztorze Hieronimitów zwiedzający podziwiają wspaniały, manueliński sarkofag Luisa de Camoesa. Stoi naprzeciw sarkofagu innego wielkiego Portugalczyka – Vasco da Gamy. Ale to tylko cenotaf. Ciało zmarłego w lizbońskim przytułku poety, podróżnika i wielbiciela kobiet spoczęło gdzieś bezimiennie.

Zdjęcia: Klasztor Hieronimitów, Lizbona, Sarkofag Luisa de Camoesa, PORTUGALIA
Klasztor Hieronimitów, Lizbona, Sarkofag Luisa de Camoesa, PORTUGALIATu rządzi wiatr. Targa włosy, zatyka oddech, aparat fotograficzny skacze na wszystkie strony, uniemożliwiając zrobienie ostrego zdjęcia.
Na skałach olbrzymiego klifu widać ślady po kilku tsunami. Najwyraźniejsze powstały tragicznego 1 listopada 1755 roku, kiedy region nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Lizbona legła w gruzach, zginęło 30 tysięcy jej mieszkańców. Fala tsunami na Cabo da Roca miała wtedy 50 metrów wysokości.

Zdjęcia: Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, (z)wiało!  ;-), PORTUGALIA
Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, (z)wiało! ;-), PORTUGALIAJak komuś wicher niestraszny, może wybrać się na spacer jedną z wielu nadbrzeżnych ścieżek, pamiętając, by nie wychodzić poza drewniane barierki. Choć dzikie, wydeptane ścieżki zdają się być daleko od skraju klifu, tu rządzi przyroda, o czym co rusz przekonuje się nieostrożny śmiałek. Upadek z tej wysokości zawsze kończy się tak samo. Nie tak dawno doświadczyło tego polskie małżeństwo. Osierocili dwójkę małych dzieci.

Zdjęcia: Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Niebezpieczne ścieżki, PORTUGALIA
Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Niebezpieczne ścieżki, PORTUGALIAKolekcjonerzy pamiątek z miejsc ważnych geograficznie mogą nabyć imienny certyfikat, potwierdzający pobyt na Cabo da Roca, w dwu różnych formatach, po całkiem przystępnej cenie. A miłośnicy kwiatów znajdą tu wiele ciekawych gatunków, zdolnych do życia w tak niesprzyjających, wietrznych warunkach. Jest więc zawciąg szerokolistny, kolcolist, goździk iberyjski, czystek. I przede wszystkim karpobrot jadalny – inwazyjny gatunek sukulenta, przybyły podobno aż z południowej Afryki. Z jego płatków można by usmażyć konfitury. Wiosną żółte i różowe kwiaty pokrywają cały przylądek i otaczające go wzgórza, tworząc barwne kobierce.

Zdjęcia: Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Wiosenne kobierce, PORTUGALIA
Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Wiosenne kobierce, PORTUGALIAZdjęcia: Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Karpobrot jadalny, PORTUGALIA
Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Karpobrot jadalny, PORTUGALIAZdjęcia: Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Flora Cabo da Roca, PORTUGALIA
Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Flora Cabo da Roca, PORTUGALIAOstatni autobus do Cascais, oddalonego o 15 km nadmorskiego kurortu, odjeżdża o 20.00. Cabo pustoszeje. Dlatego lepiej przyjechać tu samochodem. Bo najpiękniej jest u schyłku dnia, kiedy ognista kula słońca zanurza się w falach oceanu. Obserwując to widowisko, łatwo zrozumieć Starożytnych – tam, gdzie słońce znika, musi być koniec świata.

Zdjęcia: Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Cabo da Roca - latarnia, PORTUGALIA
Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Cabo da Roca - latarnia, PORTUGALIAZdjęcia: Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Cabo da Roca na azulejos, PORTUGALIA
Cabo da Roca, Park Narodowy Sintra-Cascais, Cabo da Roca na azulejos, PORTUGALIA
Komunikacją lokalną na Cabo da Roca dojechać można z Sintry lub Cascais. Autobus nr 403 z Sintry odjeżdża z przystanku koło dworca kolejowego. Przejazd trwa ok. 40 min. Autobusy z Cascais (również nr 403) odjeżdżają co godzinę, z przystanku koło dworca (kierunek Estaçao de Sintra). Podróż trwa około 20 min. Z Lizbony do Sintry dotrzeć można pociągiem z dworca Rossio, do Cascais z dworca Cais do Sodre. Parking na Cabo da Roca jest bezpłatny.

Zdjęcia

PORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / Cabo da RocaPORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / ObeliskPORTUGALIA / Lizbona / Klasztor Hieronimitów / Sarkofag Luisa de CamoesaPORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / (z)wiało!  ;-)PORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / Niebezpieczne ścieżkiPORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / Wiosenne kobiercePORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / Karpobrot jadalnyPORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / Flora Cabo da RocaPORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / Cabo da Roca - latarniaPORTUGALIA / Park Narodowy Sintra-Cascais / Cabo da Roca / Cabo da Roca na azulejos

Dodane komentarze

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2017-04-04 00:02:12

Dziękuję pięknie :) Byłam na Cabo w ubiegłym tygodniu i wiało tak piekielnie, że ledwie mogłam iść. O zrobieniu fotek nie było mowy.

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2017-04-02 17:09:29

"Tam rzadzi wiatr, a w relacji Ty. Jak zwykle z zainteresowaniem przeczytałam :)"

baobab-ka dołączył
02.10.2015

Ruda66 dołączył
05.07.2014

Ruda66 2016-12-20 11:11:18

Przydatne informacje. Dziękuję! :) Wykorzystam w 2017r.

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2016-09-05 00:47:07

Dzięki stokrotne. Ale, Nitkaska, mam pomysł, załatwiaj wolne i wsiadaj ze mną we wtorek w samolot do Lizbony :)))

nitkaska dołączył
21.05.2011

nitkaska 2016-09-04 23:22:56

Paweł napisał wszystko, cóż tu więcej dodać. Pozostaje żalować, że ciągle nie możemy się zgadać z terminami :(

baobab-ka dołączył
02.10.2015

baobab-ka 2016-08-25 18:05:54

Pawle, dziękuję za miłe słowa :) Tak po prawdzie, od zawsze wolałam pisać niż mówić. A od pewnego momentu przyszło mi robić jedno i drugie, okazuje się, że z tą samą przyjemnością :)

paweł.p dołączył
01.05.2014

paweł.p 2016-08-22 22:26:10

Kolejna rewelacyjna relacja!!!! Baobab-ka, jak ja Ci zazdroszczę lekkości języka. Twoje relacje czytam z najwyższą przyjemnością. Po mistrzowsku łączysz tyle odległych, zdawałoby się, nieprzystających do siebie faktów, informacji używasz oszczędnie, a wychodzi taki spójny i kompletny tekst, że aż mnie skręca z zazdrości. Ciekawi mnie czy pisanie należy do zakresu Twojej pracy zawodowej?

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl