Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Kirgistan > KIRGIZJA


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie KIRGIZJA / Tien-Szan / - / Piękne jezioro Kirgistan to kraj dla miłośników górskich wędrówek, amatorów leniuchowania nad jednym z największych górskich jezior na świecie i osób, które rzadko spoglądają na zegarek

Oglądając stolicę Kirgistanu – Biszkek, po wizycie w niedalekiej Astanie można doznać szoku. Astana to miasto na wskroś nowoczesne, czyste, z budynkami niczym w Dubaju. Biszkek to zupełnie inna bajka, klasyczne postradzieckie budowle, z pasącymi się owcami w samym centrum milionowego miasta. Poza bazarem Osz jest mało ciekawych miejsc do zobaczenia. Natomiast góry w Kirgistanie są cudowne, zróżnicowane, z feerią niesamowitych barw, miejscami przypominające najpiękniejsze widoki znane z zachodnich USA.

Zdjęcia: Tien-Szan, Piękne jezioro , KIRGIZJA
Tien-Szan, Piękne jezioro , KIRGIZJASierpień jest dobrym miesiącem do odwiedzenia tego kraju. Temperatury zmieniają się oczywiście wraz z wysokością – gdy w Biszkeku jest 32 stC, to w górach będzie znacznie chłodniej. Podróżowanie po kraju jest bezproblemowe, a drobne problemy logistyczne rozwiązują się „w zasadzie same”. Ceny umowne, więc konieczne jest targowanie się. Z lotniska do centrum miasta zapłaciliśmy za taxi 1000 somów, przepłacając dwa razy. Natomiast w drodze powrotnej 160 somów, bo tylko tyle nam zostało, a zabrał nas kierowca jadący po kogoś na lotnisko.

Zdjęcia: Tien-Szan, Centralny Tien Szan, KIRGIZJA
Tien-Szan, Centralny Tien Szan, KIRGIZJANajdogodniejszy sposób to przemieszczenie się właśnie taksówkami , czyli każdym samochodem, który się zatrzyma. Szczególnie wygodne jest to na dalsze odległości, gdyż na krótszych dystansach tańsze są marszrutki. W naszym wypadku koszt taksówki dzielił się na 4 osoby, więc cena nie była zaporowa. Przykładowo, przejazd z Biszkeku do Kochkor (ok. 200 km) kosztował 150 zł, czyli niespełna 40 zł na osobę. Wśród turystów zdarza się też zwiedzanie kraju rowerami. Spotkaliśmy nawet dwie ekipy z Polski, wyraźnie oznaczone biało-czerwonymi flagami. Przemieszczanie się rowerem to na pewno duża frajda, ale potrzeba na to czasu, a my byliśmy w Kirgistanie tylko 11 dni.

Zdjęcia: Tien-Szan, Ja tu rządzę, KIRGIZJA
Tien-Szan, Ja tu rządzę, KIRGIZJAJedzenie nie jest może jakoś specjalnie wykwintne, ale w miarę zróżnicowane. Kuchnia kirgiska jest pod wpływem Uzbeków i Ujgurów. Do najczęściej dostępnych dań należy pilaw, lagman, szaszłyki, pierogi manty i samsy, kurdrak, beshbarmak, a także kurut – kulki z suszonego mleka. Wszelkie te potrawy najczęściej zawierają mięso baranie, które jest smaczne, ale jego codzienne jedzenie może się znudzić. Ceny obiadu w restauracji oscylują wokół 10 zł, a za tę sumę można naprawdę się dobrze najeść, a na piwo też wystarczy. Natomiast ceny w hotelach to wydatek 40 zł/osobę; co prawda nocleg ze śniadaniem, ale mimo to tanio nie jest.

Zdjęcia: Tien-Szan, Świstaki są płochliwe, KIRGIZJA
Tien-Szan, Świstaki są płochliwe, KIRGIZJAKirgistan to kraj muzułmański, ale sami Kirgizi mówią, że to taki „miękki islam”. Ogromne reklamy przy drogach nawołują do utrzymania narodowego charakteru ubioru noszonego przez kobiety, a nie naśladowanie tego, z czego znane są bardziej ortodoksyjne kraje arabskie. Rzadko spotyka się kobiety nakrywające włosy, jednak ku naszemu zaskoczeniu, takie widoki częściej zdarzały się w stolicy niż na prowincji. Zazwyczaj w dużych miastach dochodzi do rozluźnienia nakazów, ale nie w Biszkeku. W niektórych, skądinąd miłych restauracjach, obowiązuje prohibicja, ale smaczne potrawy i życzliwa obsługa wynagradzają to z nawiązką. Generalnie jednak, nawet jeżeli restauracja nie ma w menu alkoholi to nie ma nic przeciwko, aby klienci przynieśli je ze sobą.

Zdjęcia: Tien-Szan, Lodowiec jest blisko, KIRGIZJA
Tien-Szan, Lodowiec jest blisko, KIRGIZJAKirgistan, chyba najbardziej znany jest z ogromnego Jeziora Issyk-Kul, gdzie podczas kąpieli ogląda się w oddali majaczące lodowce. Wokół jeziora ciągną się ośrodki wypoczynkowe, których więcej jest po stronie północnej, nie oznacza to jednak, że brzeg południowy jest totalnie dziewiczy. W niektórych miejscach czas się zatrzymał i tam gdzie kiedyś tętniło życie, teraz stoją zardzewiałe konstrukcje i budowle bez szyb w oknach. W innych miejscach można poczuć się jak na naszych Krupówkach, a hotele ociekają luksusem, przynajmniej z zewnątrz, bo w środku nie byłem.

Zdjęcia: Kanion Skazka, Jezioro Issyk-kul, Kolory się mienią, KIRGIZJA
Kanion Skazka, Jezioro Issyk-kul, Kolory się mienią, KIRGIZJA
Zdjęcia: Kanion Skazka, Jezioro Issyk-kul, Fantazyjne skały, KIRGIZJA
Kanion Skazka, Jezioro Issyk-kul, Fantazyjne skały, KIRGIZJAJak już ktoś nachodzi się po górach, wyjeździ konno, to na bazarze Osz w Biszkeku można zaopatrzyć się w pamiątki. Co prawda nie jest to takie proste, bo odpowiednich sklepów jest tylko kilka, ale sama atmosfera ogromnego bazaru podzielonego wg sprzedawanych towarów robi duże wrażenie.

Zdjęcia: Tradycyjny poczęstunek kumysem, KIRGIZJA
Tradycyjny poczęstunek kumysem, KIRGIZJAKirgistan to kraj stworzony dla miłośników gór, którymi można nasycić się do woli przemierzając je wzdłuż i wszerz. Pomocna będzie znajomość języka rosyjskiego, gdyż po angielsku można porozumieć się tylko w niektórych miejscach, ale ludzie są bardzo życzliwi.

Zdjęcia

KIRGIZJA / Tien-Szan / - / Piękne jezioro KIRGIZJA / Tien-Szan / - / Centralny Tien SzanKIRGIZJA / Tien-Szan / - / Ja tu rządzęKIRGIZJA / Tien-Szan / - / SzczekuszkaKIRGIZJA / Tien-Szan / - / Świstaki są płochliweKIRGIZJA / Tien-Szan / - / Lodowiec jest bliskoKIRGIZJA / Jezioro Issyk-kul / Kanion Skazka / Kolory się mieniąKIRGIZJA / Jezioro Issyk-kul / Kanion Skazka / Fantazyjne skałyKIRGIZJA / - / - / Tradycyjny poczęstunek kumysemKIRGIZJA / - / - / PastwiskaKIRGIZJA / - / - / Niespokojna pogodaKIRGIZJA / - / - / Atrybuty jeźdźca używane od dzieckaKIRGIZJA / - / - / Gra Kok Boru (z martwą owcą)

Dodane komentarze

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2016-12-17 17:44:09

W zasadzie kierunek niszowy, a jak widać z powyższego opisu, naprawdę ciekawy.

johana dołączył
30.03.2013

johana 2016-11-18 21:48:46

Bardzo fajnie wszystko opisane, naprawdę zachęca do wyjazdu do tego kraju. Pięknie zdjęcia

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl