Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pamir - Tienszan > TADŻYKISTAN, KIRGIZJA


BylismyTam.pl BylismyTam.pl Dodaj do: wykop.pl
patronaty medialne

Zdjęcie TADŻYKISTAN / Pamir / Pamir / PamirOto kolejny patronat Globtrotera! Tym razem ekipia BylismyTam.pl wyjeżdża do Pamiru (Tadżykistan) oraz planuje przejazd przez Tienszan (Kirgistan). Założeniem jest poznanie z bliska symbiozy ludzi i przyrody opisywanej przez polskiego podróżnika i badacza Bronisława Grąbczewskiego.

Jesteśmy zgraną i sprawdzoną w boju grupą zapaleńców. W roku 2015 z dużym sukcesem zdobyliśmy rowerami Kaukaz. Łączymy skutecznie dwie nasze pasje rower i podróże. To one dają nam siłę do dalszej pracy. Podróżowanie rowerem napędzanym siłą naszych mięśni, obładowanym całym ekwipunkiem daje nam dobrą perspektywę i spojrzenie na otaczający nas świat i wzbudza zaufanie i ciekawość mijanych przez nas ludzi.

Nasza trasa przebiegać będzie po terenach byłych republik radzieckich na odludnych terenach stepowych, gdzie latem panują potworne upały a zimą mrozy. Dodatkowo droga nasza wznosić się będzie aż na wysokość ponad 4500 m n.p.m. między siedmiotysięcznymi szczytami.

Kirgistan i Tadżykistan kraje, które zmagają się z własną tożsamością kulturową i etniczną po latach sowieckich rządów. Nasza wspólna wyprawa „siedmiu wspaniałych na dwóch kolkach” pozwoli nam poznać i posmakować ten zakątek świata. Tam gdzie inni nie mogą wjechać, dojechać, przejechać my pragniemy podjąć to wyzwanie. Planujemy podziwiać otwarte przestrzenie równin i stepów, zajrzeć do pasterskich jurt i wspólnie z gospodarzami napić się kumysu. Opowiadać Kirgizom nasze historie i słuchać ich opowieści. Poznać tradycje i obyczaje, nawiązać relacje szczere i przyjacielskie, propagować turystykę rowerowa oraz pokonać własne słabości. To nas motywuje aby w taką podróż wyruszyć.


Planując jakąkolwiek podróż w jakiekolwiek miejsce na świecie pragniemy zrealizować jakiś plan i zamierzenie. Wytyczamy sobie cele i zadania. Przeszukujemy internetowe strony i fora pragnąc wynaleźć perełki godne naszej uwagi i czasu potrzebnego aby tam dotrzeć. Planując podróż rowerem musimy również zmierzyć się z trudnościami terenu, pogodą, własnymi siłami i współpracą w grupie. Lecz właśnie podróż na dwóch kółkach daje nam wielką swobodę oraz możliwości posmakowania naszej podróży bardzo dogłębnie .4

Wyjeżdżając do Pamiru (Tadżykistan) oraz planując przejazd przez Tienszan (Kirgistan) założyliśmy sobie, że esencją naszej wyprawy będzie poznanie z bliska symbiozy ludzi i przyrody opisywanej przez polskiego podróżnika i badacza Bronisława Grąbczewskiego. Spróbujemy odnaleźć punkty i szlaki po raz pierwszy wytyczone przez Grabczewskiego.

Pragniemy zmierzyć się z zupełnie inną rzeczywistością gdzie ludzie żyją swoim światem, tak bardzo odmiennym od naszego. Pragniemy zobaczyć przestrzenie, które przenikają się z życiem i gdzie (o zgrozo) zamiast piłki do bramki próbuje się wstrzelić martwego kozła. Wyobraźnie rozbudza też jezioro z zatopionym średniowiecznym klasztorem w którym pochowany został św. Mateusz . W tym samym jeziorze Rosjanie w czasach zimnej wojny testowali wojenne okręty i torpedy.

Wyobraźnię rozbudzają również góry, których siedmiotysięczne ośnieżone szczyty górują majestatycznie nad krajobrazem. Szczyty noszą najczęściej nazwy nadane przez „radzieckich przyjaciół”: Pik Lenina, Pik Pobiedy. Zielone doliny otoczone ośnieżonymi szczytami, z których spływają lodowce, lasy orzechowe nieopodal Andidżanu oraz „Patagonia Azji Środkowej ” czyli potężne skalne ściany w rejonie Batkenu pokazują przedsmak czekającej nas przygody i trudności . Nieliczne miasta, których większość trąci sowieckim stylem również kuszą nas, aby zobaczyć gwarny i kolorowy targ .Pragniemy poczuć klimat Azji Centralnej, klimat orientu .


Więc podróż da nam wiele możliwości do przeżycia niesamowitych przygód , poznania ludzi i ich życia z bliska i bardzo bliska. Pragniemy odwiedzić pasterskie jurty, napić się sławnego kumysu i spróbować pogalopować na kirgiskich konikach .

Kiedy tak się stanie opowiemy wam o tym wszystkim co nas spotkało i co my spotkaliśmy podczas nasze rowerowej drogi .

Zdjęcia

TADŻYKISTAN / Pamir / Pamir / Pamir

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl