Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Po Kujawsko - Pomorskim: Chełmża i Chełmno (cz. 3) > POLSKA


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, ratuszW tym artykule, po długiej przerwie spowodowanej wieloma zmianami w moim życiu, pragnę kontynuować opowieść o wyprawie na tereny Kujawsko - Pomorskiego. Sprawa jest o tyle interesująca, że wchodzimy na teren ziemi chełmińskiej i diecezji chełmińskiej. Czy to jest to samo? Zobaczymy! Nie pozostało nam nic innego, jak ruszyć w drogę i zanurzyć się w odmętach historii i architektury.

Zdjęcia: Chełmno, Kujawsko-Pomorskie, Chełmno, ratusz, POLSKA
Chełmno, Kujawsko-Pomorskie, Chełmno, ratusz, POLSKA

Kolejny dzień przywitał nas wielce niewyraźną pogodą. Niby deszcz wisiał w powietrzu i chmury straszyły swoim majestatem, ale o poranku nie można było znaleźć żadnej kropelki. I tu zaczyna się kolejny etap naszej wyprawy. Wyruszyliśmy z naszej bazy, czyli Torunia, na kolejny już dzień pełen niespodzianek.
Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była Chełmża.

Zdjęcia: Chełmża, Kujawsko-Pomorskie, Chełmża, katedra, POLSKA
Chełmża, Kujawsko-Pomorskie, Chełmża, katedra, POLSKA

Szukając parkingu, można było obejrzeć jedno z wielu miast polskich. Posiada duszę, wiele zabytków, ale czasem wydaje się, że zapomnieli o nim wszyscy. Widok pięknych kamienic, niestety zaniedbanych rodził różne emocje. Jednym z pierwszych obiektów, do których udało się dotrzeć, a wywołały pozytywne emocje było jezioro. Czysta piaszczysta plaża, pomost i zadbane jezioro, mimo pierwszych kropli deszczu, stanowiło zachętę, żeby mimo brudu i obskurnego wyglądu zaniedbanego miasta iść dalej. Nagroda pojawiła się już przy schodach.

Zdjęcia: Chełmża, Kujawsko-Pomorskie, Chełmża, POLSKA
Chełmża, Kujawsko-Pomorskie, Chełmża, POLSKA

Pomnik Błogosławionej Juty i Biskupa Heidenryka wraz z makietą dotykową miasta z czasów średniowiecza wywołał moje zainteresowanie. Przeniósł jakby kilka wieków wstecz. Okazało się, że był Heidenryk dominikaninem i pierwszym biskupem chełmińskim. Był również spowiednikiem bł. Juty. Te informacje dodały tej wyprawie smaczku.

Zdjęcia: Chełmża, Kujawsko-Pomorskie, Chełmża, katedra, POLSKA
Chełmża, Kujawsko-Pomorskie, Chełmża, katedra, POLSKA


Dlaczego diecezja chełmińska nie chełmżyńska? Okazało się, że diecezja, która powstała w wieku XIII i miała swoją katedrę właśnie w Chełmży nazwę swoją zaczerpnęła od nazwy ziemi chełmińskiej, której stolicą jest Chełmno.

Zdjęcia: Chełmża, Kujawsko-Pomorskie, Chełmża, katedra, POLSKA
Chełmża, Kujawsko-Pomorskie, Chełmża, katedra, POLSKA


Ale chwileczkę, tę nazwę już gdzieś słyszeliśmy. Czy to nie było przypadkiem miasto i ziemia podarowana przez Konrada Mazowieckiego Krzyżakom? Tak. Tu osiedlili się Rycerze Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego (tak brzmi pełna nazwa Krzyżaków). Mimo, że nasze wspólne relacje, a potem sojusz z Litwą doprowadziły do demonizacji i spiskowej teorii na temat tego faktu, to warto go nieco odbarwić. Pogranicze z Prusami to nie była idylla. Wzajemne najazdy i pustoszenie włości było na porządku dziennym. Książę Konrad, choć miał dobre chęci, nie bardzo sobie potrafił poradzić z wojowniczymi i dobrze zorganizowanymi sąsiadami. Gdy zorganizował wyprawę krzyżową przeciwko uciążliwym, pogańskim sąsiadom, w odwecie dostał takiego łupnia, że z północnych miast jego księstwa ostał się mu w całości jeno Płock. Mimo kłopotów na Węgrzech Krzyżacy musieli mieć opinię dobrych wojowników, a że tonący brzytwy się chwyta, to zaprosił braci rycerzy do ziemi chełmińskiej. I tu pojawia się spór historyczny.
Oficjalna wersja mówi, że Krzyżacy sfałszowali dokument nadania ziemi chełmińskiej i podstępem wyprosili u cesarza Fryderyka II potwierdzenie nadania. Jednak patrząc na sytuację Konrada Mazowieckiego i koszty, jakie ponosili Krzyżacy walcząc z Prusami, należy przyjąć, że spór został wymyślony znacznie później, jako element polityki skierowanej przeciwko państwu krzyżackiemu.
Wracając do Chełmży, deszcz zagonił nas do katedry. Siedziba diecezji chełmińskiej w Chełmży trwała od XIII do XIX w. Następnie została przeniesiona do Pelplina. Katedra jednak pozostała. Jest to naprawdę interesujący obiekt. Wybudowana w XIII w., kilkukrotnie niszczona i odbudowywana. Posiada bogate wyposażenie, zaczynając od zabytków średniowiecza, poprzez renesans i barok. Ma również swoje smaczki. Płyta nagrobna mistrza krzyżackiego Siegfrieda von Feuchtwangena (to on przeniósł stolicę krzyżacką z Wenecji do Malborka). Jego nagrobek został pocięty i służy jako schody do jednej z kaplic.
Po zwiedzeniu katedry udaliśmy się do Chełmna.

Zdjęcia: Chełmża, Kujawsko-Pomorskie, Chełmża, katedra, POLSKA
Chełmża, Kujawsko-Pomorskie, Chełmża, katedra, POLSKA

I tu dopiero można było zanurzyć się po same uszy w pięknie historii. Pierwszym miejscem, do którego podążają wszyscy przybyli jest rynek. I na nim wznosi się przepiękny ratusz. Jest on pierwotnie gotycki, ale ostatecznie w pięknym renesansowym opakowaniu. Dalej, nie wiadomo właściwie, gdzie obrócić głowę, bo ciekawostek jest tak wiele.

Zdjęcia: Chełmno, Kujawsko-Pomorskie, Chełmno, fosa miejska , POLSKA
Chełmno, Kujawsko-Pomorskie, Chełmno, fosa miejska , POLSKA

Miasto posiada prawie kompletny obwód murów obronnych z niektórymi zachowanymi bramami. Dawne fosy przerobione zostały na miejscami przeurocze planty. Zabytkowe kościoły i kaplice sprawiają, że człowiek przenosi się jakby w inny świat. Choć kościoły pofranciszkański i podominikański kuszą swoją piękną bryłą, to nie one są głównym smaczkiem Chełmna. Jest to kompleks pocysterski i pobenedyktyński, będący obecnie pod patronatem sióstr szarytek.
Piękny kościół klasztorny, wnętrze, baszta w której Krzyżacy więzili księcia Mestwina.

Zdjęcia: Chełmno, Kujawsko-Pomorskie, Chełmno, kościół pofranciszkański, POLSKA
Chełmno, Kujawsko-Pomorskie, Chełmno, kościół pofranciszkański, POLSKA

A z tyłu klasztoru jest najpiękniejszy widok na Świecie. Jaki? powiem w kolejnym odcinku. Teraz nasze kroki kierujemy do dawnej fary. A jest to miejsce, dzięki któremu Chełmno zyskało sobie miano miasta zakochanych. Stało się tak, ponieważ właśnie w pięknej gotyckiej farze znajdują się relikwie św. Walentego.

Zdjęcia: Chełmno, Kujawsko-Pomorskie, Chełmno, Fara, POLSKA
Chełmno, Kujawsko-Pomorskie, Chełmno, Fara, POLSKA

Ciekawostką jest też postać Ludwika Rydygiera, chirurga, który w 1880 r. przeprowadził w Chełmnie pierwszą w Polsce operację częściowego wycięcia żołądka. Jego pomnik jest niedaleko ławki zakochanych. Niestety plan wyprawy był zbyt napięty, a szkoda, bo temu miastu warto poświęcić znacznie więcej czasu. Jeszcze tylko posiłek w starym spichlerzu i powrót do Torunia.


To jeszcze nie koniec wyprawy, czekają nas jeszcze zamki krzyżackie. O nich w kolejnej części. Zainteresowanych większą ilościom zdjęć z tych miast odsyłam do swoich galerii Chełmża i Chełmno.

Zdjęcia

POLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, ratuszPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmża / Chełmża, katedraPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmża / ChełmżaPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmża / Chełmża, katedraPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmża / Chełmża, katedraPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, fosa miejska POLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, kościół pofranciszkańskiPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, FaraPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, FaraPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, Zespół klasztorny Sióstr MiłosierdziaPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, brama miejskaPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.POLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, widok ulicyPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, stary młynPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, Zespół klasztorny Sióstr MiłosierdziaPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, zespół klasztorny ss. MiłosierdziaPOLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.POLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.POLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.POLSKA / Kujawsko-Pomorskie / Chełmno / Chełmno, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dodane komentarze

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2016-12-17 17:38:12

Władze Chełmna mają naprawdę na sercu dobro miasta. Starając się przyciągnąć jak najwięcej turystów, dbają jednocześnie o zachowanie jego charakteru. Moja mama uczyła się w tutejszym liceum i kiedy w ubiegłym roku pojechała tam po raz pierwszy po 50 latach, z łezką w oku rozpoznawała wszystkie miejsca.To naprawdę piękne, zabytkowe miasteczko z charakterem.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl