Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Odwiedźmy Finlandię > FINLANDIA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
porady praktyczne

Zdjęcie FINLANDIA / Helsinki / Plac senacki  / Wielka Katedra LuterańskaTematem przewodnim obchodów stulecia niepodległości Finlandii jest hasło RAZEM. 100-lat jest znakiem, który daje szansę ludziom spojrzeć wstecz, aby zrozumieć wspólny wysiłek narodu w budowaniu niepodległości, jednocześnie pozwala spojrzeć w przyszłość, aby stworzyć kierunek dla przyszłości Finlandii. Wydarzenia rocznicowe w całej Finlandii i poza granicami kraju, uświetni 100 projektów związanych z historią, kulturą i krajobrazem Finlandii.

Finlandia niepodległym krajem stała się 6 grudnia 1917 r. Finowie wywołali efekt domina. Pokrewni Finom Estończycy (Inflanty) nie zwlekali, proklamując w dniu 24 lutego 1918 r. powstanie państwa Estonia. Następnie Litwini (Żmudź) proklamowali w dniu 16 października1918 niepodległość Litwy, Polacy 11 listopada 1918 r., zaś 18 listopada tego roku, Łotysze, (Kurlandia) ogłosili niepodległość Łotwy.

Zdjęcia: Plac senacki , Helsinki, Wielka Katedra Luterańska, FINLANDIA
Plac senacki , Helsinki, Wielka Katedra Luterańska, FINLANDIA


Naród fiński obchodzi w tym roku 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Począwszy od roku 1809, aż do uniezależnienia się, Finlandia tworzyła autonomiczne Wielkie Księstwo w cesarstwie rosyjskim. Przed rokiem 1809, tereny obecnej Finlandii były pod panowaniem szwedzkim, od co najmniej 13 wieku. Finlandia, 6 grudnia 1917 r. stała się niepodległym krajem. Dobrze wiemy, że już kilka miesięcy później, w roku 1918, niepodległość odzyskała Estonia, następnie Łotwa, Litwa i Polska.
Stuletni kraj ma stuletnią perspektywę przeszłości i przyszłości, jak też stabilne podstawy rozwoju w teraźniejszości. W 2017 roku, wydarzenia rocznicowe w całej Finlandii i poza granicami kraju, uświetni 100 projektów, które w swoim działaniu zakładają wspólne budowanie programu obchodów przez wszystkich Finów oraz przyjaciół Finlandii, w kraju i za granicą. Oto kilka z nich.

Zdjęcia: Helsinki, Uusimaa, Pomnik Sibeliusa, FINLANDIA
Helsinki, Uusimaa, Pomnik Sibeliusa, FINLANDIA


W sylwestra Helsinki stały się wielkim parkietem, gdy koncerty i fajerwerki na powitanie nowego roku zainaugurowały obchody stulecia odzyskania niepodległości. Począwszy od 1 stycznia 2017 roku, paszport fiński i dowód mają nową grafikę, przedstawiającą krajobraz fińskiej Laponii, zorzy polarnej i płatki śniegu. 27 stycznia w Teatrze Miejskim w Turku odbyła się premiera musicalu Tom of Finland.
Uroczyste otwarcie wystawy fińskiej architektury i designu miało miejsce w styczniu 2017 roku w Warszawie w prestiżowym muzeum POLIN, zaprojektowanym przez fińskiego architekta Rainera Mahlamäki. Siedmiu fińskich artystów fotografików pokazało swoje prace w ramach Photo Festival, wystawy objazdowej po krajach europejskich. "100 Cudów Finlandii" – to zestaw wskazówek, co warto zobaczyć w Finlandii. Jej mieszkańcy będą wybierać, jakie miejsca w kraju są dla nich szczególnie ważne. Finowie i cudzoziemcy z różnych środowisk, w serii wywiadów, zostaną zapytani „czym jest fińskość?" Artyści fińscy będą prezentować sztukę i muzykę fińskich kompozytorów. Będzie można obejrzeć zdjęcia zorzy polarnej z kosmosu. Zostanie wydane 100 – daniowe menu, wraz z recepturami. Kulminacja obchodów nastąpi 6 grudnia, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Finlandię.
Niepodległość uzyskana po roku 1917 nie była trwała. Pakt Ribbentrop - Mołotow wystarczył, by kraje bałtyckie wcielono w 1939 r. i w 1945 do ZSRR, zaś Finlandię, zmuszono do przyjęcia ustroju określonego pojęciem „finlandyzacja” (niby niepodległość). Odzyskiwanie wolności nad Bałtykiem, rozpoczęte w 1980 r. (nieprzypadkowo w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie) przez ruch Solidarności, doprowadziło do ponownego ustanowienia niepodległej rodziny państw nadbałtyckich.
Polskie województwa od lat współpracują z fińskimi miastami. Na Pomorzu: Gdańsk – Turku, Gdynia – Kotka, Puck – Naantali i Słupsk – Vantaa. Podobne porozumienia istnieją w każdym z województw. Dzięki istniejącym partnerstwom, możliwa jest realizacja wielu wspólnych projektów, głównie w dziedzinie kultury, ekologii i edukacji. Tym wszystkim, którzy szukają pomysłu na tegoroczne wakacje, bądź podróże, polecam Finlandię. Setna rocznica odzyskania niepodległości naszych bałtyckich sąsiadów mobilizuje do bliższego poznania się, zasmakowaniu w ich kulturze, muzyce, literaturze i krajobrazie.


Polskie województwa od lat współpracują z fińskimi miastami. Na Pomorzu: Gdańsk – Turku,

Zdjęcia: Turku - widok na katedrę znad rzeki Aura, Turku, Katedra w Turku, FINLANDIA
Turku - widok na katedrę znad rzeki Aura, Turku, Katedra w Turku, FINLANDIA

Gdynia – Kotka, Puck – Naantali i Słupsk – Vantaa. Podobne porozumienia istnieją w każdym z województw. Dzięki istniejącym partnerstwom, możliwa jest realizacja wielu wspólnych projektów, głównie w dziedzinie kultury, ekologii i edukacji. Tym wszystkim, którzy szukają pomysłu na tegoroczne wakacje, bądź podróże, polecam Finlandię. Setna rocznica odzyskania niepodległości naszych bałtyckich sąsiadów mobilizuje do bliższego poznania się, zasmakowaniu w ich kulturze, muzyce, literaturze i krajobrazie.

Zdjęcia

FINLANDIA / Helsinki / Plac senacki  / Wielka Katedra LuterańskaFINLANDIA / Uusimaa / Helsinki / Pomnik SibeliusaFINLANDIA / Turku / Turku - widok na katedrę znad rzeki Aura / Katedra w Turku

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl