Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Chania - zakątek do pokochania > GRECJA


Iwona Niedopytalska Iwona Niedopytalska Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Chania w kolorachZakochać się w Chanii brzmi wielowymiarowo, bo miłość może znaleźć nas wszędzie, a i my w każdym miejscu i do każdego miejsca możemy poczuć tę cudowną emocję. Powiem krótko: Chania jest jak kobieta z przeszłością, której oczy nie mogą kłamać.

Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Chania w kolorach, GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Chania w kolorach, GRECJANieważne w którym ciepłym miesiącu przylecimy do Chanii – dawnej stolicy Krety - zachód słońca w scenerii weneckiego portu jest lepszy niż romantyczna kolacja we dwoje. Wystarczy usiąść na ławeczce na nabrzeżu lub na murze długiej grobli wiodącej do latarni morskiej i obserwować kolory nieba przy muzyce lutni czy cytry, dochodzącej z pobliskich knajpek. Jest tu bowiem wiele tawern, w których tradycja zajmuje pierwsze miejsce, a muzyka ludowa to przecież podstawa.
Miłośnicy innych muzycznych gatunków też nie odejdą rozczarowani, bo rozpiętość stylów jest jak Kreta – szeroka od zachodu, aż po wschód. W dyskotekach zlokalizowanych blisko portu można szaleć do bladego świtu, a przy okazji obejrzeć wschód słońca i porównać obydwa zjawiska na niebie, jak i wygląd miejsc, które o poranku wyglądają zupełnie inaczej niż wieczorem.

Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Sztuczna grobla , GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Sztuczna grobla , GRECJAMożna powiedzieć, że Chania jako miasto \\\"z niejednego pieca chleb jadła\\\". Przechodziła z rąk do rąk, a ci którzy mieli ją w swoim władaniu pozostawiali po sobie liczne ślady. Wenecjanie na przykład „gościli” tu ponad cztery wieki, budując w swoim stylu wielopiętrowe kamienice z rodzinnymi herbami, piękne loggie i pałace . Kiedy wyspa dostała się w ręce Turków - ci zmieniali wszystko na własną modłę. W tym czasie miało miejsce wiele powstań przeciwko najeźdźcom i kobiety bały się wychodzić ze swoich domów , więc najczęściej obserwowały ulice przez małe okienka, a w razie niebezpieczeństwa uciekały ze swoich domostw przez sieć ukrytych drzwi, którymi połączone były kamienice.
Wąskie uliczki i blisko położone dachy też miały swoją przyczynę, bo łatwo się po nich ewakuowało, skacząc z dachu na dach, podczas gdy piraci łupili miasto, gubiąc się w ciasnych zaułkach.
W porcie – najpopularniejszym miejscu spotkań, można pooglądać weneckie pozostałości, wybudowane przez najeźdźców ponad siedemset lat temu. Kiedyś port służył jedynie do przechowywania galer, ponieważ miał aż dwadzieścia arsenałów. Do dzisiejszych czasów przetrwało zaledwie dziewięć.

Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Po prawej arsenały, GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Po prawej arsenały, GRECJACentralnym punktem jest plac nazywany Sandrivani.
Nabrzeże ma kształt półkola i ograniczone jest sztuczną groblą, na końcu której stoi niewielka wenecka latarnia morska przebudowana przez Egipcjan na kształt minaretu. Dzisiaj nie pełni już swojej dawnej funkcji, ale odremontowana w 2006 r i odpowiednio oświetlona stanowi interesujący element krajobrazu tego portu. Natomiast grobla z długim murem jest doskonałym punktem obserwacyjnym nabrzeża i wiszących nad nim gór Lefka Ori, których szczyty jeszcze w maju pokryte są śniegiem. Podobno właśnie do maja na jednym ze stoków działa wyciąg narciarski.

Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Grobla prowadząca do latarni morskiej, GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Grobla prowadząca do latarni morskiej, GRECJA


Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Latarnia morska przebudowana przez Egipcjan, GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Latarnia morska przebudowana przez Egipcjan, GRECJANajbardziej charakterystyczną świątynią Chanii usytuowaną w porcie jest Meczet Janczarów, związany z okupacją turecką, trwającą około 250 lat. Był to pierwszy meczet wybudowany w tym mieście przez Turków. Odznacza się on masywną, jasną kopułą i kilkoma mniejszymi kopułkami. Obecnie jest to miejsce, gdzie odbywają się liczne wystawy.

Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Kopuły meczetu, GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Kopuły meczetu, GRECJACentrum dawnego miasta weneckiego znajduje się na wzgórzu Kastelli, gdzie dziś możemy natknąć się na wykopaliska z czasów minojskich. Mówi się, że w tym miejscu stało kiedyś tętniące życiem miasto Kydonia (cydonia to w języku greckim pigwa), a jeszcze wcześniej, właśnie tutaj, usytuowane było najstarsze siedlisko naszego kontynentu.
Warto zawiesić oko na ruinach weneckich murów, które kiedyś okalały miasto. Niewiele z nich zostało, ale zawsze to atrakcja, szczególnie dla osób mieszkających w nowoczesnych miastach, gdzie najstarsze zabytki pochodzą z minionej epoki. Podobno wzgórze Kastelli było najbardziej bombardowanym miejscem na Krecie podczas II wojny światowej.

Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Ruiny starego miasta, GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Ruiny starego miasta, GRECJASpacerując uliczkami dzielnic Evreiki i Topanas natkniemy się na stare weneckie wille, kamienice i inne budowle świadczące o podboju Krety. Możemy też celowo zgubić się w wąskich uliczkach, którymi przemykają leniwe koty, by po takim spacerze usiąść w zacisznej tawernie ukwieconej krzewami bugenwilli i napić się aromatycznej kawy, a darowaną chwilę wytchnienia osłodzić jakimś ciastkiem kapiącym od kreteńskiego miodu czy syropu z cukru, cynamonu i wody. I , broń Boże, nie myśleć o kaloriach, tylko posiedzieć, pooddychać atmosferą miasta i naprawdę poczuć klimat miejsca.

Zdjęcia: Chania, Kreta, Chodźmy na kawę, GRECJA
Chania, Kreta, Chodźmy na kawę, GRECJA


Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Wąskie przesmyki Chanii, GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Wąskie przesmyki Chanii, GRECJAInne zakątki do wyciszenia to kościoły – enklawy spokoju, oddzielające nas od gwarnego otoczenia. Zdecydowana większość to budowle prawosławne, w środku których specyficzną atmosferę stwarzają ikony spoglądające na nas ze ścian, długie płonące świece z pszczelego wosku wbite w piasek i ubrane na czarno kobiety krzątające się tu i tam. Idąc w głąb dzielnicy portowej natkniemy się katedrę Marii Panny, która w czasach tureckich była po prostu mydlarnią, a także liczne minarety wpisane w historię miasta. Wiele kościołów można ominąć nie zauważywszy nawet, ponieważ są pochowane pomiędzy budynkami, albo połączone z nimi – wszystko po to, by nie zamieniono je na meczety.
Interesującą budowlą jest kościół Św. Mikołaja (Agios Nikolaos) , pochodzący z XIV wieku, który przebudowano na meczet, a później z powrotem na obiekt chrześcijański. Jest to jedyny kościół prawosławny, w którym widziałam jednocześnie dzwonnicę i minaret.

Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Kościół z dzwonnicą i minaretem, GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Kościół z dzwonnicą i minaretem, GRECJA


Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Katedra Marii Panny po deszczu, GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Katedra Marii Panny po deszczu, GRECJAWażnym miejscem handlowym jest Agora, którą tworzy hala targowa zbudowana na planie krzyża. Można tu nabyć wszystko co daje kreteńska ziemia: oliwę, oliwki, pyszne sery, aromatyczne zioła, kolorowe przyprawy, miody - spośród których największe wzięcie ma tymiankowy, owoce morza, mięso, wiejski bimber czy lokalne ouzo. Oprócz wyrobów spożywczych można tu kupić niemal wszystko, co jest związane z Kretą – od pamiątek po specjalne skórzane buty, które wyrabia się ze skóry sprowadzanej z gór Lefka Ori. Zaraz przy hali znajduje się nawet specjalna „skórzana ulica”, na której tubylcy zaopatrują się w tradycyjne, kreteńskie, czarne buty. Jednak wielu mieszkańców wyspy robi zakupy nie na hali a na lokalnym ryneczku, gdzie ceny są przystępniejsze, a owoce i warzywa kuszą intensywnością kolorów i aromatem, które wydobywa z nich kreteńskie słońce.

Zdjęcia: Chania, Kreta Zachodnia, Na kreteńskim rynku, GRECJA
Chania, Kreta Zachodnia, Na kreteńskim rynku, GRECJAWiele uliczek w dzień wygląda zupełnie inaczej niż wieczorem (mam tu szczególnie na myśli uliczkę prowadzącą do małego minaretu), kiedy to wraz z nadchodzącym zmierzchem właściciele tawern zastawiają przejście stołami, przy których biesiadują Kreteńczycy i turyści. Wtedy dopiero jest naprawdę ciasno i głośno.
Dość specyficznym miejscem jest Knife Street czyli Ulica Noży. Znajdują się tutaj małe sklepiki, w których właściciele wytwarzają i sprzedają tradycyjne kreteńskie noże z rączkami zrobionymi z kozich kości. Ich lokalna nazwa to macheradika. Bardzo często można w nich spotkać aktywne zawodowo starsze osoby, które pomagają w rodzinnych biznesach. Czują się potrzebne, kochane i dzięki temu nie gorzknieją na starość, obdarzając turystów szerokim uśmiechem. Może również dlatego tak miło wspominam Chanię?


Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Wam to piękne miasto, mające niesamowitą atmosferę i sami przyznacie, że to port, do którego warto wpłynąć i opuścić kotwicę na dłużej.

Zdjęcia

GRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Chania w kolorachGRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Sztuczna grobla GRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Po prawej arsenałyGRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Grobla prowadząca do latarni morskiejGRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Latarnia morska przebudowana przez EgipcjanGRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Kopuły meczetuGRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Ruiny starego miastaGRECJA / Kreta / Chania / Chodźmy na kawęGRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Wąskie przesmyki ChaniiGRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Kościół z dzwonnicą i minaretemGRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Katedra Marii Panny po deszczuGRECJA / Kreta Zachodnia / Chania / Na kreteńskim rynku

Dodane komentarze

mmaJola dołączył
11.01.2018

mmaJola 2018-02-03 10:30:09

Lubie czytac o tym co znam. Wspomnienia wracaja i chec ponownego odwiedzenia. Pozdrawiam.

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2017-07-18 10:59:20

Dziękuję baobab-ko za Twój ślad :)

[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 2017-07-17 00:42:09

A najlepiej romantyczna kolacje we dwoje w knajpce z rzeczonym widokiem na port :) Kolejny sympatyczny tekst o urokliwym miejscu :)

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2017-07-04 18:16:20

Miło było poznać Twój gust w sprawie tego uroczego kreteńskiego miasta :)

ru_da dołączył
16.06.2014

ru_da 2017-07-04 16:53:03

Cieszę się, że się zgadzamy - Chania, to rzeczywiście wyjątkowe miasto, o szczególnej atmosferze. Ciekawy artykuł - z przyjemnością przeczytałam.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl