Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Emirat Abu Zabi. Część II. > ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE


mmaJola mmaJola Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Abu Zabi / Abu ZabiDalsza czesc informacji o emiracie Abu Zabi.


Miasto Al Ain
Al Ain to oaza mająca dostęp do świeżej wody pitnej, gdzie rosną plantacje palm daktylowych, a w okresie letnim ludność z Abu Zabi szuka schronienia przed upałem. W tym miejscu w najgorętszym okresie roku panuje stosunkowo niska wilgotność powietrza, nie przekraczająca 60%, a w tym samym czasie nad brzegiem Zatoki Perskiej dochodzi do 90%. W XIX wieku mieszkał tam szejk Za’id Bin Chalifa zwany Wielkim, czyli dziadek twórcy ZEA, szejka Za’ida Bin Sultan Al Nahajan, który w 1946 r., mając 28 lat, stał się zarządcą tego obszaru z ramienia szejka Szahbuta i sprawił, że przewyższało ono w niektórych dziedzinach rozwoju Abu Zabi. Widział tam możliwość rozwoju rolnictwa i zachęcał lokalną ludność do zakładania gospodarstw rolnych oraz robienia odwiertów studni irygacyjnych, które sam finansował. Dzięki niemu powstała tam w 1961 r. pierwsza klinika misyjna, a w Abu Zabi pierwszy szpital otworzono dopiero pięć lat później. Z jego inicjatywy zbudowano tam rynek — souq, na którym wymieniano skóry zwierząt na owoce czy daktyle na ubrania. Wiele takich rynków – souqs w ZEA miały medbasas, specjalne pokoje, które zawierały rowki w podłodze do zbierania dibs daktylowej melasy. Worki z daktylami były ułożone jeden na drugim nad rowkowaną podłogą. Pod ciężarem z toreb wyciskała się melasa odprowadzana rowkami do garnka. Kilka medbasas nadal istnieje w Szardży. Szejk Za’id miał też tam swój pałac zbudowany w 1937 r. z błotnych cegieł, drewna i liści palmowych i kiedy zainstalowano w nim generator prądu, to każdy kto chciał mógł oglądać wyświetlany na ścianie pierwszy film pt. „Czarny rycerz produkcji egipskiej”. Rodzina Nahajanów mieszkała w nim do 1966 r., a obecnie mieści się tam muzeum The Al Ain Palace Museum. Eksponaty, jakie zostały tam pokazane, to przede wszystkim rzeczy należące do królewskiej rodziny, a atrakcyjność tego miejsca polega na tym, że można poznać rozmieszczenie i wielkość budynków, dziedzińców składających się na siedzibę władcy. Można zapoznać się z drzewem genealogicznym szejka Za’ida rozpoczynającym się od 1633 r.
https://www.abudhabi.ae/portal/public/en/citizens/culture-and-recreation/cultural-and-historical-sites/al-ain-palace-museum
Sultan Fort zbudowany w 1910 r. przez byłego władcę Abu Zabi, szejka Za’id Bin Sultan Al Nahajana, syna Za’ida Bin Chalify, był miejscem zamieszkania jego rodziny, miejscem sprawowania rządów i pełnił funkcje obronne do 1922 r., kiedy to objął władzę, ale tylko na cztery lata. Na jego terenie mieściło się więzienie. W nim wychowywał się jego syn, szejk Za’id „Ojciec Narodu”. Już w 1969 r. gromadzono w nim eksponaty, które potem przeniesiono do Muzeum Narodowego Al Ain.
Al Jahili Fort to jeden z najstarszych odrestaurowanych budynków w kraju i mieści się w nim stała ekspozycja prac brytyjskiego podróżnika Sir Wilfreda Thesigera, którego lokalna ludność nazywała Mubarak bin London. Człowiek ten poznał i opisał zachodnią część emiratu, czyli Empty Quarter. Zdjęcia wykonane przez niego podczas podróży dokumentują historię ZEA. Był gościem szejka Za’ida w 1948 r. w Al Ain.
Fort zbudowany z błotnych cegieł za czasów szejka Za’ida Bin Chalifa Al Nahajan, powstał w 1898 r.. Jego zadaniem była obrona i ochrona źródła wody — Falaj Al Jahili i całej oazy Al Ain. Jest doskonałym przykładem lokalnej militarnej architektury. Na początku 1950 r. „Trucial Oman Levies”, paramilitarna jednostka włączona w 1971 r. do armii ZEA, stacjonowała w forcie, przekształcając go w bazę wojskową. Jednym z elementów fortu jest okrągła wieża o wysokości 50 m składająca się z czterech koncentrycznych warstw. Odzwierciedla ona architekturę tradycyjnych fortyfikacji. Były tam stajnie dla koni, które szejk kochał, a jego najlepszy wierzchowiec nazywał się Rab’dan.
https://visitabudhabi.ae/en/see.and.do/attractions.and.landmarks/iconic.landmarks/al.jahili.fort.aspx

Kolejnym miejscem, które dostarcza wiedzy o kulturze i dziedzictwie kraju, jest Al Ain National Museum, otwarte w 1971 r. z polecenia szejka Za’ida. Jako najstarsza placówka tego typu w kraju gromadzi dużą ilość eksponatów wydobytych przez archeologów, prezenty, jakimi obdarowywany był szejk Za’id przez głowy innych państw, oraz stare fotografie.
https://visitabudhabi.ae/en/see.and.do/attractions.and.landmarks/cultural.attractions/al.ain.national.museum.aspx

Całą okolicę można oglądać ze szczytu Jebel Hafeet, góry mającej 1 240 metrów, a u jej podnóża leży park zwany Green Mubazarrah, gdzie znajdują się źródła ciepłej wody, tworzące strumienie i jeziorka, oraz miejsca do grillowania.
Na szczyt prowadzi dwunastokilometrowa asfaltowa droga z sześćdziesięcioma zakrętami, wybudowana w 1980 r. Jest ona uznana za jedną z najciekawszych tras w świecie. W 2015 r. odbywał się na niej jeden z etapów wyścigu kolarskiego Abu Dhabi Tour organizowanego przy współpracy z RCS Sport, włoską organizacją organizującą sporty szosowe.
https://visitabudhabi.ae/en/see.and.do/attractions.and.landmarks/family.attractions/jebel.hafeet.aspx
Hili Archaeological Park to miejsce oddalone o 10 km od Al Ain, gdzie archeolodzy odkryli groby, szczątki osady i inne znaleziska z epoki brązu. Znajduje się tam zrekonstruowany grobowiec datowany na ok. 2 000 p.n.e. Zbudowany w okrągłej formie o średnicy 12 m i wysokości 4 metrów był wykorzystywany do pochówku ludzi z okolicznych rejonów. Grób ma dwa wejścia, które są ozdobione pięknymi reliefami ukazującymi wyryte figurki ludzi i zwierząt.
https://visitabudhabi.ae/en/see.and.do/attractions.and.landmarks/cultural.attractions/hili.archaeological.garden.aspx
Al Ain Zoo to 900-hektarowy park w pobliżu Jebel Hafeet, gdzie można obejrzeć ponad 4 tys. zwierząt, przy czym co najmniej 30% z 180 gatunków jest uznanych za zagrożone. Zwiedzający mogą karmić żyrafy marchwią i sałatą pięć razy dziennie w specjalnej strefie. Jest tam też „Elezba Zoo”, miejsce zaprojektowane w stylu lokalnej farmy, gdzie można karmić i chodzić wśród owiec, kóz, wielbłądów, lam, kur i kaczek.
http://www.alainzoo.ae/en/
W Al Ain nie ma wieżowców zaburzających panoramę tego zielonego miasteczka pełnego drzew. O wysokości budynków decydują specjalne przepisy zakazujące budowy powyżej czterech kondygnacji. W dalszym ciągu zasilane jest słodką wodą spływającą z pobliskich gór, a Oaza Al Ain z plantacjami daktyli usytuowana jest w centrum miasta z tradycyjnym systemem nawadniającym zwanym falaj. Są tam pola golfowe oraz tradycyjny rynek wielbłądów z setkami zwierząt, które można oglądać od 6 rano. Al Ain Camel Market znajduje się na wschód od Jebel Hafeet.
https://visitabudhabi.ae/en/see.and.do/attractions.and.landmarks/family.attractions/al.ain.oasis.aspx
https://visitabudhabi.ae/en/see.and.do/attractions.and.landmarks/cultural.attractions/al.ain.camel.market.aspx
Biorąc pod uwagę cały kraj, w Al Ain mieszka najwyższy odsetek Emiratczyków.


Miasto Liwa
Zachodnia część emiratu Abu Zabi nazywa się Al Gharbia i zajmuje prawie dwie trzecie powierzchni kraju.
Liwa to oaza położona na skraju wielkiej pustyni zwanej „Pusty Kwadrat”, która nie nadaje się do życia, bo nie ma tam wody. Jest oddalona od Abu Zabi o 220 km w kierunku południowo-zachodnim. Nazwa Liwa pochodzi od arabskiego słowa aljawaa, co oznacza zieloną oazę lub spokojne miejsce odpoczynku. Stąd wywodzi się historyczna konfederacja plemienia Bani Yas i Bu Fallah, z której pochodzą Emiratczycy o nazwiskach Al Nahajan, Al Manaseer, Al Mazaree, Al Hawamel, Al Qubesi, Al Mansoori, Al Amiri oraz wielu innych, łącznie z panującym obecnie rodem w Abu Zabi.
Przed odkryciem ropy naftowej w skład Liwy wchodziło ok. 50 osad ze swoimi studniami i gospodarstwami, a latem mężczyźni przenosili się do Abu Zabi, by zarabiać przy połowie pereł.
Podróż z Liwy do oddalonego o 80 kilometrów Al Mirfy trwała ok. pięciu dni. Godzinę przed wschodem słońca karawana wyruszała z osady i po pięciu godzinach marszu zatrzymywała się na posiłek i odpoczynek. Działo się to ok. dziesiątej. Następny etap podróży zaczynał się wczesnym popołudniem i trwał do wieczora. Wtedy rozbijano obóz, najczęściej przy miejscu, gdzie mieszkali Beduini i była woda. Podróż zawsze planowano i nie zbaczano z trasy. Ale jeśli karawana zbłądziła lub z innej przyczyny nie dotarła w odpowiednie miejsce na noc, to wtedy wystarczyło wykopać dół głęboki na pięć metrów, by ukazała się woda. Zakładano też pułapki na zające, których było sporo na pustyni, by zdobyć wyżywienie. Często karawany szły też nocą, gdy księżyc był w pełni i oświetlał drogę.
W tym rejonie do najpiękniejszych należy pustynia Bu Fallah, która wzięła swoją nazwę od plemienia, które ją zamieszkiwało. Na tej pustyni znajdują się najwspanialsze wydmy w ZEA, a jedna z nich nazywa się Tel Moreeb. Jest ona jedną z najwyższych na świecie i ma 300 m wysokości, 1 600 m długości oraz nachylenie 50 stopni. Obecnie odbywają się tam międzynarodowe zawody sportów ekstremalnych w podjeżdżaniu na czas na szczyt wydmy. Droga do niej prowadzi wśród wydm zmieniających swoją barwę w ciągu dnia. Najpiękniej wygląda o wschodzie i zachodzie słońca.
W Liwie odbywają się wyścigi i aukcje wielbłądów, wyścigi koni, festiwal daktyli.
Na południowym końcu oazy Liwa mieści się gospodarstwo rybne ze słodką wodą, gdzie hoduje się kilka gatunków ryb słodkowodnych, takich jak: tilapia, karp i inne. Gospodarstwo to zlokalizowano blisko Khanur, leży ok. 20 km na zachód od Mezaira'a. Aby je znaleźć, należy jechać do Ardy z Mezaira, kierując się drogowskazami na Khanur. W Khanur mijamy meczet i strażnicę, które znajdują się z prawej strony, i po ok. trzech kilometrach należy skręcić w prawo przy małym meczecie. Budynek hodowli ryb można rozpoznać po czerwonym dachu.
Koordynaty: N23 05.066 E53 33.667.
Miasto Madinat Zayed
Madinat Zayed powstało w 1968 r. W tym mieście budowana jest największa elektrownia słoneczna na świecie, która zajmie powierzchnię ponad dwóch i pół km2, a jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego słońce: „Shams 1”. Będzie mogła wygenerować ponad 100 megawatów energii, niwelującej 170 tys. ton emisji dwutlenku węgla rocznie, co jest równoznaczne z zasadzeniem 1,5 mln drzew lub pozbyciem się z dróg Abu Zabi 150 tys. samochodów.
https://web.archive.org/web/20131014023251/http://www.algharbia.ae/contents.php?pageid=20
Obszar Dżabal az-Zann
Dżabal az-Zann to miejsce oddalone od Abu Zabi w kierunku zachodnim o 250 km. Tam wybudowano rafinerię na polu naftowym zwanym Bab. Uruchomiona została w 1981 r. Obecnie jest to największy kompleks petrochemiczny, z największą fabryką na świecie, gdzie przetwarza się ropę naftową.
http://www.adias-uae.com/jebeldhanna.html
Miasto Al Ruwais
Miasteczko Al Ruwais od 1970 r. pełni rolę sypialni dla pracowników Jebel Dhanna, obszaru przemysłowego, gdzie na każdej drodze dojazdowej umieszczono punkty kontrolne i szlabany.
http://ruwais.ae/about-us/
Miasto Ghayathi
Na wschodzie Ghayathi, w Bu Ghar, archeolodzy znaleźli skamieniałości sprzed ok. ośmiu mln lat i było ono oazą z wodą pitną, plantacjami drzew daktylowych, gdzie karawany zatrzymywały się, idąc z Liwa na wybrzeże zatoki, aby zatrudnić się przy połowie pereł. W październiku 1979 r. szejk Za’id odwiedził w tym mieście studentów szkoły militarnej, która miała tam swoją siedzibę. Obecnie sama miejscowość nie oferuje nic dla zwiedzających, ale okolica jest fascynująca.
https://web.archive.org/web/20131012015507/http://www.algharbia.ae/contents.php?pageid=17
Miasto Al Mirfa
Al Mirfa to małe miasteczko, gdzie odbywają się cyklicznie zawody wodnych sportów. Znajduje się tam nowoczesny port dla łodzi turystycznych i komercyjnych oraz magazyny daktyli.
https://web.archive.org/web/20131013235802/http://www.algharbia.ae/contents.php?pageid=21
Miasto Sila
Sila leży na granicy z Królestwem Arabii Saudyjskiej. Na jej obszarze jest kilka naturalnych ujęć wody pitnej i rośnie tam dużo drzew ghaf.
https://web.archive.org/web/20131014042711/http://www.algharbia.ae/contents.php?pageid=16
Wyspa Dalma
Wyspa Dalma w XIX wieku stanowiła miejsce handlu perłami. Był tam duży bazar i do brzegu przybijało wiele łodzi. W okresie letnim mężczyźni pracowali przy połowie pereł, a w okresie zimowym przenosili się na wyspę Abu Zabi. Na tej wyspie znajdowało się też ujęcie słodkiej, pitnej wody i to od niej powstała jej nazwa. Dalma to po arabsku: wiadro wody.
https://web.archive.org/web/20131013233134/http://www.algharbia.ae/contents.php?pageid=15
http://dalmaisland.com/?lang=en
Wyspa Sir Bani Yas
Wyspa Sir Bani Yas ma powierzchnię 87 km2. Jej nazwa pochodzi od plemienia Bani Yas. Aby się do niej dostać, należy pokonać 250-kilometrową trasę z Abu Zabi, w kierunku zachodnim do Jebel Dhanna i tam wsiąść na łódź. Można też polecieć samolotem, startując z lotniska Al Bateen w Abu Zabi. W 1977 r. szejk Za’id założył na niej rezerwat, gdzie hodowano gatunki zagrożone wymarciem, jak: oryksy arabskie oraz gazele, żyrafy, lamy, nandu, strusie, hienę pręgowaną, gepardy, wiele gatunków ptactwa, żółwie. Obecnie mieści się tam kompleks hoteli i organizowane są safari, na których można oglądać zwierzęta. Do atrakcji tego miejsca należą też: jazda na rowerze po górach, łucznictwo, kajakarstwo, nurkowanie. Na tym terenie prowadzone są prace wykopaliskowe, a do najciekawszych odkryć należą ruiny nestoriańskiego kościoła i klasztoru z VI wieku n.e., gdzie żyło ok. 30 mnichów. Uważa się, że było to ważne miejsce dla pielgrzymów podróżujących wzdłuż szlaku handlowego do Indii, a klasztor działał jeszcze przez 100 lat po rozprzestrzenieniu się islamu na tych terenach. Nie ma tam śladów zniszczeń świadczących o jakiejś dewastacji czy interwencji z zewnątrz. Najprawdopodobniej został opuszczony albo mnisi wymarli.
http://gulfnews.com/news/uae/environment/sir-bani-yas-island-a-haven-for-endangered-arabian-wildlife-1.1425785
Wyspy Discovery
Wyspy o nazwach — Gasha, Umm Al Kurkum, Umm Qasar, Jaber, Umm Al Hamas i Alaqua znajdują się tuż obok wyspy Sir Bani Yas, ale służą do celów badawczych, a nie turystycznych z uwagi na siedliska ptaków wędrownych i żółwi. Ekolodzy, biolodzy oraz inni naukowcy zaklasyfikowali te wyspy jako ważne obszary lęgowe.
http://icdlarabia.org/uploads/news/english/2009/icdlnews01312009.pdf
Wyspa Das
Bezludna wyspa Das od 1958 r. stała się jednym z pierwszych miejsce, gdzie wybudowano bazę dla rafinerii wydobywającej ropę naftową na morzu. Płynęło się na nią kilkanaście godzin łodzią, choć oddalona jest tylko 60 km od Abu Zabi. To miejsce stanowiło wielką budowę portu, osiedli mieszkalnych z prądem, kanalizacją, kinem, restauracjami, czego jeszcze w Abu Zabi nie było.
https://www.besix.com/en/projects/das-island

Wyspa Umm Al Nar
Wyspa ta wzięła swoją nazwę od okresu brązu, a w języku arabskim oznacza „matka ognia”. Jest usytuowana w obszarze mało dostępnym dla turystów, gdyż w jej okolicy znajduje się rafineria i baza wojskowa, ale istnieją plany, by stała się turystyczną enklawą. Prace wykopaliskowe na tej wyspie prowadziła duńska ekspedycja archeologiczna już w 1959 r., czyli kilkanaście lat przed utworzeniem ZEA. Odkryto tam siedem okrągłych grobów z dopasowanych kamieni w ruinach starożytnej osady datowanej na okres 2700–2000 p.n.e.
http://www.rakheritage.rak.ae/en/Pages/Umm-an-Nar-Tomb.aspx
http://www.khaleejtimes.com/article/20090303/ARTICLE/303039925/1002
Wyspa Lulu
„Lulu” znaczy w arabskim „perła”. Wyspa znajduje się po drugiej stronie Corniche w Abu Zabi i dobrze ją widać z brzegu kanału. Zagospodarowanie jej znajduje się w fazie projektu. Można się na nią dostać tylko prywatną łodzią.
https://www.thenational.ae/arts-culture/lulu-island-an-uncultured-pearl-in-a-sea-of-development-1.25720
Wyspa Futaisi
Znajduje się pięć km na południe od Abu Zabi i można dostać się na nią łodzią w ciągu dziesięciu minut. To bezludna wyspa, na której mieści się ośrodek wypoczynkowy wraz z polem golfowym, plażami i widokami na morze oraz sąsiednie wyspy.
http://www.uaetrips.com/portal/location.php?locs=sea&location=11
Wyspa Nurai
Wyspa Nurai położona jest w dziewiczych wodach Zatoki Perskiej na wschód od wybrzeża miasta Abu Zabi, zaledwie dziesięć minut jazdy łodzią od wyspy Saadiyat. Po arabsku słowo „Nur” znaczy światło. Znajduje się tam prywatny hotel.
https://visitabudhabi.ae/en/explore/islands/nurai.island.aspx
Na drodze z Abu Zabi do Liwy lub Sir Banyas znajduje się Emirates National Auto Museum stworzone z prywatnej kolekcji szejka Hamada Bin Hamdan Al Nahyana. Można w nim oglądać odrestaurowane auta nawet z 1886 r. po współczesne. Wśród 230 egzemplarzy znajdują się limuzyny, pojazdy militarne, pojedyncze pojazdy tworzone na zamówienie, klasyczne, off road.
http://www.enam.ae/
https://visitabudhabi.ae/en/see.and.do/attractions.and.landmarks/cultural.attractions/emirates.national.auto.museum.aspx

Parki Narodowe
Mangrove National Park to obszar 19 km2 lasów namorzynowych w emiracie Abu Zabi. Rozciąga się w obszarach przybrzeżnych. Namorzyny zapewniają bezpieczne, osłonięte miejsce dla setek gatunków ptaków i zwierząt morskich i przyczyniają się do zwiększenia populacji ryb w Zatoce. Można oglądać ten park, płynąc kajakiem.
https://www.ead.ae/Pages/Mangrove-National-Park.aspx
Ain Al Faydah to obszar u podnóża góry Dżabal Hafid w Al Ain, z siedliskiem wielu ptaków oraz kanałami wodnymi.
http://www.uaebirding.com/sites/al_ain/ainal-fayda.html
Rezerwaty przyrody i unikalne obszary naturalne

Wathba Wetland Reserve rozciąga się na skraju Baniyas w emiracie Abu Zabi i jest również znany jako Flamingo City, gdyż żyją tam setki flamingów, które można oglądać z wyznaczonego ukrycia. Zajmuje obszar 5 km2, 40 km na południowy wschód od centrum Abu Zabi.
https://www.ead.ae/Pages/al-wathba-wetland-2.aspx
Jebel Dhanna to obszar na północy emiratu Abu Zabi, gdzie w rejonach przybrzeżnych istnieje kilka gór i malownicze klify z niesamowitymi formacjami skalnymi w miejscu wyschniętej rzeki. Znaleziono tam skamieniałości kręgowców, takie jak szczęki hipopotama, czaszkę krokodyla sprzed kilku milionów lat i zęba trzonowego słonia. Formacje te są znane jako Baynunah i Shuwaihat.
Marawah Marine Biosphere Reserve to zespół wysp, jak na przykład Ganana, który odznacza się najwyższą różnorodnością gatunków koralowców, czy Salaha, należących do emiratu Abu Zabi, zamieszkałych jeszcze do 2012 r., gdzie nadal znajdują się tam domy z liści palmowych. Mogą tam przebywać jedynie potomkowie ludności dawniej je zamieszkującej. Na wyspę Bu Tinah wpuszczani są naukowcy i pracownicy Agencji Ochrony Środowiska Abu Zabi. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała Bu Tinah za jedno z najważniejszych sanktuariów dla dwóch gatunków żółwi zagrożonych — zielonych i szylkretowych w Oceanie Indyjskim. Prawo ZEA zabrania tam wędkowania i uprawiania sportów wodnych, gdyż żyją tam też ssaki morskie, diugonie przybrzeżne.
https://www.thenational.ae/uae/environment/marawah-marine-biosphere-reserve-is-protected-and-preserved-1.96236
http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/environment/ecological-sciences/biosphere-reserves/arab-states/united-arab-emirates/marawah/
Zirku Island Bird Sanctuary to wyspa na wulkanicznej skale, o pagórkowatym terenie, w emiracie Abu Zabi, gdzie nie ma słodkiej wody i dlatego nigdy nie była zamieszkała, ale rosną tam palmy daktylowe rodzące owoce z gatunku Anbar mające kilka centymetrów długości. Dzięki projektom ochrony środowiska obecnie żyją tam gazele, koziorożce, strusie emu, są stawy z kaczkami i łabędziami. Na wyspie uprawiane są również mango, cytryny, papaje, truskawki, winogrona i guawy. Ta wyspa nie jest dostępna dla turystów.
http://www.khaleejtimes.com/nation/general/an-exotic-island-you-cannot-visit
Jebel Ali Wildlife Sanctuary to rezerwat, którym opiekuje się Emirates Marine Environmental Group (EMEG).Obejmuje on wybrzeże pomiędzy Dżabal Ali i Ghantoot. Dostęp jest zazwyczaj zamknięty dla turystów, ale czasami istnieje możliwość zorganizowania tam wycieczki przez biuro podróży. Plaża i las mangrowy znajdują się na Jabal Ali Beach.
Jebel Hafit to góra w emiracie Abu Zabi. Znajduje się na przedmieściach Al Ain. Dżabal Hafit posiada rozbudowany system naturalnych jaskiń i jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym nietoperzy, lisów i węży.
Sir Bani Yas Island mieści się na wyspie w emiracie Abu Zabi. Założona jako rezerwat przyrody w 1971 r., stanowi dom dla wielu tysięcy zwierząt, w tym żyraf, gepardów i zagrożonych oryxów. Roślinność jest tam pielęgnowana i dosadzana. Znajduje się tam baza hoteli 5-gwiazdkowych.
https://visitabudhabi.ae/en/explore/islands/sir.bani.yas.island.aspx
The Bul Syayeef Marine Protected Area mieści się w Abu Zabi u wybrzeży Mussafah i obejmuje obszar o powierzchni 14 50 ha. Tworzą go borowiny, żerowiska, bagna solne i jedne z największych kolonii lęgowych flamingów.
Turystyka wypoczynkowa
Cel — rozrywka

https://www.cityscapeabudhabi.com/content/dam/Informa/cityscapeabudhabi/english/pdf/presentations/AEC17ACS-dam-TCA.pdf
Yas Waterworld jest wyposażony w ponad 18 zjeżdżalni. Park podzielony został na cztery „poziomy emocji”: adrenalina, ekscytująca przygoda, przenoszenie po torach oraz zabawa dla dzieci, więc wszyscy goście znajdą coś dla siebie. Dodatkowe atrakcje to tradycyjny rynek z pamiątkami, sklepy i restauracje.
https://yaswaterworld.com/
Ferrari World Abu Dhabi to park rozrywki stworzony dla miłośników motoryzacji i szybkiej jazdy. Główna atrakcja, „Formula Rossa”, to najszybszy na świecie roller coaster. Można w nim poczuć się jak w bolidzie F1, bo ma przyspieszenie 240 km na godzinę, które osiąga w 4,9 sekundy, a hamowanie przy maksymalnej prędkości dostarcza niesamowitych emocji.
https://ferrariworldabudhabi.com/
Turystyka poznawcza
Cel — ekoturystyka
Do ekoturystyki w ZEA, uprawianej w okresie zimy, zalicza się turystykę pieszą, rowerową, eksplorację kanionów, alpinistykę.
Przy wszystkich tych aktywnościach należy zachować ostrożność, gdyż szlaki nie mają oznakowań. Zawsze należy zabrać ze sobą minimum 3 litry wody, buty do chodzenia po terenie skalistym lub piaszczystym, kompas, gdyż często GPS nie działa prawidłowo, a telefon komórkowy nie ma sygnału.
Wiele osób uważa, że pustynia to tylko jałowe nieużytki, ale jest to tętniące życiem miejsce, gdzie można napotkać rozmaite rośliny, zwierzęta, jaszczurki i owady. Dla niewprawionych turystów polecana jest wydma Al Wathbie zlokalizowana na obrzeżach Abu Zabi, gdzie znajduje się naturalna formacja o nazwie „wydmy kopalne”.
https://www.geocaching.com/geocache/GC6TDNB_wathba-fossil-dunes?guid=ee5be15a-c3bb-4dbf-acca-f44e9974bd39
Cel — przyroda
Miłośnicy przyrody mogą we wszystkich rejonach ZEA zobaczyć coś ciekawego. Ostatnio odkryto tu kilka gatunków zwierząt i roślin endemicznych.
Urząd Turystyki i Kultury w Abu Zabi (TCA Abu Dhabi) nawiązał współpracę z lokalnym producentem daktyli „Al Foah Organic Data Farm”, aby zaprezentować dziedzictwo kraju w nowy sposób.
Wraz z działaniami rekreacyjnymi i edukacyjnymi gospodarstwo w Al Ain będzie otwarte dla zwiedzających, aby zademonstrować proces uprawy daktyli i sposoby ich wykorzystania.
http://www.alfoah.ae/events/abu-dhabi-to-cultivate-unique-date-factory-as-a-tourist-attraction
Cel — safari
Każde biuro turystyczne w ZEA ma w swojej ofercie safari. Można na nie pojechać samochodem z napędem na cztery koła, którym kieruje wykwalifikowany kierowca umiejętnie pokonujący wydmy. Można pojechać na wielbładzie idącym wolno w karawanie przez pustynię. Takie popołudniowe wyjazdy trwają kilka godzin, a kończą się podziwianiem zachodu słońca na pustyni i arabską kolacją przy dźwiękach muzyki. Ostatnio pojawiły się oferty porannych safarii ze śniadaniem do miejsc, gdzie można z ukrycia obserwować dzikie zwierzęta przychodzące do wodopoju.
Cel — kultura
Turystyka kulturowa w ZEA ma do zaoferowania wiele miejsc, gdzie turysta dowie się o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tego kraju. Odrestaurowane stare rynki, wioski i forty stoją obok nowoczesnych budynków i muzeów, takich jak Luwr czy Muzeum Guggenheima, budowanych na wyspie Saadiyat w Abu Zabi.
Turystyki kwalifikowana
Do najbardziej popularnych form turystyki kwalifikowanej w ZEA należy nurkowanie, które można uprawiać przez cały rok. Wybrzeże, przy którym w dawnych czasach istniało wiele portów, skrywa niezliczoną ilość wraków oraz rafy kolarowe. W tych wodach można spotkać rekina wielorybiego — lokalnie nazywanego al djer. Dlatego powstało tu wiele wyspecjalizowanych ośrodków dla nurków.
http://www.thedivecentre.ae/east-coast-scuba-diving/
Zainab Wreck to miejsce z wrakiem w pobliżu Abu Zabi, wyłącznie dla zaawansowanych nurków.
Jassim Wreck na zachód od Abu Zabi z maksymalną głębokością 28 m.
Turystyka biznesowa
Wiele firm z Europy wybiera ZEA jako miejsce, gdzie pracownicy mają sponsorowany wypoczynek lub szkolenia. Hotele w ZEA są dobrze przygotowane do turystyki biznesowej, posiadając zaplecza konferencyjne wysokiej klasy.

Wieżowce
20 najwyższych budynków zlokalizowanych w Dubaju i Abu Zabi mieści się w pierwszej setce najwyższych budynków świata.
Abu Zabi
Burj Mohammed Bin Rashid wysokość – 381.2 m., 88 pięter
W budynku jest 13 wind i 474 apartamentów. Zlokalizowany jest przy centrum handlowym World Trade Center, w miejscu dawnego suku.
ADNOC Headquarters wysokość – 342 m., 65 pięter
To siedziba przedsiębiorstwa ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company) zajmującego się wydobyciem ropy naftowej oraz jej przetwarzaniem. Charakterystyczną cechą budynku jest prostokątny, elegancki, prosty kształt z otwartą koroną.
https://www.youtube.com/watch?v=sHuNX87ikFs
The Landmark wysokość – 324 m., 72 piętra
W budynku jest 18 wind i 140 apartamentów oraz biura. Jego geometria bazuje na dwunastokątach, figurach często stosowanych w sztuce islamu. Na szczycie budynku znajduje się podniebny ogród.
https://www.youtube.com/watch?v=MuHacrNn1xU
Albahar Towers
Wieże Al Bahar znajdują się na północnym brzegu Abu Zabi. Bliźniacze budynki mają 145 metrów i dynamiczną fasadę złożoną z komponentów w kolorze piasku, reagujących na nasłonecznienie, dzięki kontrolującym komputerowo specjalnym czujnikom. Ten system ma za zadanie podnieść komfort pracy w biurach.
http://www.archivolta.com.pl/panel/dane/artykul_20130715190319.pdf
Capital Gate Tower wysokość – 165 m., 36 piętra
Budynek ten ma 18 stopni nachylenia w kierunku zachodnim, co jest cztery razy większe niż w przypadku Krzywej Wieży w Pizie.
http://www.ctbuh.org/TallBuildings/FeaturedTallBuildings/CapitalGateTowerAbuDhabi/tabid/3380/language/en-GB/Default.aspx

W Abu Zabi są dwa teatry: Abu Dhabi National Theatre i Abu Dhabi Theatre. Teatr Narodowy założony w 1981 roku może pomieścić 2246 widzów, ale rzadko są tam wystawiane sztuki teatralne. Drugi natomiast został otwarty w 2007 roku z 530 miejscami, lecz i w nim inscenizacje teatralne są sporadyczne.


Emirat Abu Zabi ma duzo do zaoferowania turystom.

Zdjęcia

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Emirat Abu Zabi / Abu Zabi / Abu Zabi

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Wrażliwa skóra. Wieże Al Bahar Towers, Abu Dhabi, ZEA 103 Artykul o Albahar Towers.
ADNOC Headquarters 434 Film o wiezowcu.
East Coast Scuba Diving 20 Informacje dla nurkow.
Abu Dhabi to Cultivate Unique Date Factory as a Tourist Attraction 45 Artykul.
Wathba Fossil Dunes 210 Informacje o Wathba Fossil Dunes.
Ferrari World Abu Dhabi 2 Oficjalna strona.
Yas Water World 3 Oficjalna strona.
ABU DHABI TOURISM 7 Broszura informacyjna.
SIR BANI YAS ISLAND 4 Informacje o wyspie.
An exotic island you cannot visit 690 Artykul o wyspie.
Marawah 29 Informacje o rezerwacie przyrody.
Marawah marine biosphere reserve is protected and preserved 231 Artykul o rezerwacie przyrody.
WELCOME TO AL WATHBA WETLAND RESERVE 90 Informacje AL WATHBA WETLAND RESERVE.
Ain al-Fayda 14 Informacje o parku Ain al-Fayda.
WELCOME TO MANGROVE NATIONAL PARK 99 Informacje o MANGROVE NATIONAL PARK .
EMIRATES NATIONAL AUTO MUSEUM 270 Informacje o EMIRATES NATIONAL AUTO MUSEUM.
ENAM 112 O Emirackim Muzeum Aut.
NURAI ISLAND 218 Informacje o NURAI ISLAND.
Al Futaisi Island 57 Informacje o Al Futaisi Island.
Lulu Island: an uncultured pearl in a sea of development 461 Artylul o wyspie.
A Golden Tribute to the Ancient Umm Al Nar Civilisation 135 Artykul o wyspie.
Umm An-Nar Tomb 137 O wyspie.
DAS Island 222 Informacje o wyspie DAS.
Desert Islands Education Centre in Abu Dhabi’s Delma Island to offer ICDL training 4 Raport z konferencji.
Sir Bani Yas Island: A haven for endangered Arabian wildlife 351 Artykul o wyspie.
Dalma. 10 Informacje o Dalma.
Delma 9 Informacje o Delma.
Sila 7 Informacje o Sila.
Mirfa 8 Informacje o Mirfa.
Ghayathi 14 Informacje o Ghayathi.
Ruwais City 80 Informacje o Ruwais.
Jebel Dhanna 48 Informacje o Jebel Dhanna.
Madinat Zayed 10 Informacje o Madinat Zayed.
AL AIN CAMEL MARKET 186 Informacje o AL AIN CAMEL MARKET.
Al Ain Oasis 319 Informacje o Al Ain Oasis.
Al Ain ZOO 3 Informacje o Al Ain ZOO.
HILI ARCHAEOLOGICAL PARK 177 Informacje o HILI ARCHAEOLOGICAL PARK.
JEBEL HAFEET 326 Informacje o JEBEL HAFEET.
AL AIN NATIONAL MUSEUM 74 Informacje o AL AIN NATIONAL MUSEUM.
AL JAHILI FORT 137 Informacje o AL JAHILI FORT.
AL AIN PALACE MUSEUM 235 Informacje o AL AIN PALACE MUSEUM.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl