Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Pisanki z Kołomyi > UKRAINA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Kołomyja / Muzeum pisankiLiczące ponad 12 tysięcy eksponatów Muzeum Pisanki w Kołomyi znajduje się w budynku w kształcie olbrzymiego kurzego jaja o wysokości 13,5 m. W kolekcji są pisanki z Bojkowszczyzny, Naddniestrza, Podola, Polesia, regionu czarnomorskiego. Są prace z Białorusi, Danii, Czech, Francji, Polski, Rumunii, Słowacji, także z Argentyny, Chin, Egiptu, Indii, Izraela, Kanady, Kenii, Pakistanu i ze Sri Lanki. Kolekcja została wpisana do księgi rekordów Guinnessa.

Zdjęcia: Kołomyja , Obwód Iwanofrankiwski, Muzeum pisanki, UKRAINA
Kołomyja , Obwód Iwanofrankiwski, Muzeum pisanki, UKRAINA

Kołomyja położona nad Prutem, w odległości ok. 200 km od Lwowa, jest miastem powiatowym w obwodzie iwanofrankiwskim. Liczy ok. 60 tys. mieszkańców. Stanowi centrum huculskiej sztuki ludowej. Znajduje się tu m.in. muzeum etnograficzne i muzeum pisanek.

Zdjęcia: Muzeum pisanki w Kołomyi, Obwód Iwanofrankiwski, Eksponat, UKRAINA
Muzeum pisanki w Kołomyi, Obwód Iwanofrankiwski, Eksponat, UKRAINA


Kołomyja, będąc pod zaborem austriackim, była silnym ośrodkiem polskiego patriotyzmu. Szczyciła się, tym, że z jej okolic pochodził Franciszek Karpiński (1741-1825), wybitny twórca polskiego oświecenia, nazwany "poetą serca".

Zdjęcia: Kołomyja, Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, Obwód Iwanofrankiwski, Tablica poświęcona Franciszkowi Karpińskiemu, UKRAINA
Kołomyja, Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, Obwód Iwanofrankiwski, Tablica poświęcona Franciszkowi Karpińskiemu, UKRAINA

Tam w latach 1898–1906 w Gimnazjum im. Króla Kazimierza Jagiellończyka uczył się Stanisław Vincenz - polski prozaik i eseista, miłośnik i znawca Huculszczyzny i Pokucia. http://www.krajoznawcy.info.pl/kolomyja-stolica-pokucia-37603
W 1892 r. hrabia Edmund Starzeński stworzył w Kołomyi Muzeum Huculskie, które w okresie międzywojennym pod nazwą Muzeum Pokuckie zgromadziło duże zbiory rękodzieła huculskiego, oraz ceramiki.

Zdjęcia: Nahujowice (ukr. Нагуєвичі) , Drohobycz, Izba, UKRAINA
Nahujowice (ukr. Нагуєвичі) , Drohobycz, Izba, UKRAINA

Zdjęcia: Muzeum Etnograficzne w Kołomyi, Obwód Iwanofrankiwski, Barwna huculska odzież, UKRAINA
Muzeum Etnograficzne w Kołomyi, Obwód Iwanofrankiwski, Barwna huculska odzież, UKRAINA

Jego tradycje kontynuuje ukraińskie Muzeum Etnograficzne w Kołomyi, którego oryginalną wydzieloną część stanowi Muzeum Pisanki, zlokalizowane w wybudowanym w 2000 roku budynku w kształcie wielkiego kurzego jaja o wysokości 13,5 m. W kolekcji zgromadzono ponad 12 tysięcy eksponatów z Bojkowszczyzny, Naddniestrza, Podola, Polesia, regionu czarnomorskiego i innych.

Zdjęcia: Kołomyja. Muzeum pisanki, Obwód Iwanofrankiwski, Obraz, UKRAINA
Kołomyja. Muzeum pisanki, Obwód Iwanofrankiwski, Obraz, UKRAINA

Są pisanki z Białorusi, Danii, Czech, Francji, Polski, Rumunii i Słowacji oraz z: Argentyny, Chin, Egiptu, Indii, Izraela, Kanady, Kenii, Pakistanu, oraz ze Sri Lanki. Niezwykła kolekcja została wpisana do księgi rekordów Guinnessa. Pisanki wykonywane są najróżniejszymi technikami. Od malowanych, wydrapywanych i oklejanych koralikami, ziarnkami maku, są też obszywane nićmi, jedwabiem lub kolorową włóczką. Prawdziwe arcydzieła ze scenkami rodzajowymi, motywami roślinnymi, religijnymi, geometrycznymi, są też sceny z polowań i zabaw weselnych. Najwięcej jest jaj kurzych są też jaja kacze, gęsie, orle i strusie. Są tutaj pisanki rzeźbione w kamieniach szlachetnych, drewnie lipowym, wypalane z gliny, porcelanowe i fajansowe, szklane, ażurowe, wykonane przy użyciu wierteł dentystycznych. Zachwycają mikroskopijną ornamentyką pisanki z kołomyjskiego Kosmacza, czy z lat 70 i 80 ubiegłego wieku, wydmuszki z Zakarpacia. W muzeum zobaczymy ukraiński stół wielkanocny z pisankami, koszyczki z pisankami noszonymi do poświęcenia.
Pisanki w cywilizacji ludzkiej znane są od kilku tysięcy lat, najstarsze pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. (najstarsze w Persji). Symbolizują rodzącą się do życia przyrodę.

Zdjęcia: Kołomyja, Muzeum pisanek, Obwód Iwanofrankiwski, Wielkanocny stroik, UKRAINA
Kołomyja, Muzeum pisanek, Obwód Iwanofrankiwski, Wielkanocny stroik, UKRAINA

Dlatego od dawna ludzie chętnie obdarowywali się nimi, życząc sobie zdrowia, pomyślności i szczęścia. Na Huculszczyźnie wieszano je na sznurkach pod świętymi obrazami.

Warto dodać, że w dniach od 14 do 15 kwietnia 2018 r. w Kołomyi odbędzie się wielkanocny festiwal pisanek, na który zjadą się mistrzowie w zdobieniu pisanek z wielu krajów.
Celem festiwalu jest zachowanie i wzmocnienie narodowych tradycji sztuki ludowej , popularyzacja technik i szkół, stylów twórczych i nowych metod, wsparcie uzdolnionych dzieci i młodzieży, popularyzacja pisanki jako narodowego symbolu chrześcijańskiej akcji paschalnej, oraz zapoznanie się z tradycjami pisanki w różnych regionach Ukrainy, Europy i świata.

Zdjęcia: Kołomyja, Obwód Iwanofrankiwski, Ratusz, UKRAINA
Kołomyja, Obwód Iwanofrankiwski, Ratusz, UKRAINA

Zdjęcia: Kołomyja , Obwód Iwanofrankiwski, Kamieniczka, UKRAINA
Kołomyja , Obwód Iwanofrankiwski, Kamieniczka, UKRAINA

Będąc w Kołomyi odwiedźmy bardzo kolorowy miejscowy rynek. Wybierzmy się na spacer po mieście obejrzeć ratusz i kamieniczki w rynku, stary cmentarz katolicki. Odwiedźmy miejscowe świątynie. W kościele pw. św. Ignacego Loyoli znajdują się cenne polonika, tablica ufundowana przez mieszkańców Kołomyi w 1925 roku upamiętniająca nieznanych żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny.

Zdjęcia: Kołomyja , Obwód Iwanofrankiwski, Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, UKRAINA
Kołomyja , Obwód Iwanofrankiwski, Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, UKRAINA

Zdjęcia: Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, Kołomyja , W hołdzie walczącym o niepodległość Ojczyzny, UKRAINA
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli, Kołomyja , W hołdzie walczącym o niepodległość Ojczyzny, UKRAINA

Inna tablica pochodząca z naszego wieku poświęcona jest wybitnemu poecie, autorowi pieśni m.in. „Kiedy ranne wstają zorze” i kolędy „Bóg się rodzi”. http://wszedobylscy.com/co-warto-zobaczyc-kolomyja/
I jeszcze jedna informacja dotycząca bogactwa kulturalnego tej ziemi. W 1876 r. w Kołomyi powstała Szkoła Przemysłu Ceramicznego, kształcąca garncarzy i kaflarzy - producentów kafli do pieców. Niektóre z nich trafiły na cesarskie pokoje w Wiedniu.

Zdjęcia: Kołomyja, Muzeum pisanek, Obwód Iwanofrankiwski, Huculska izba, UKRAINA
Kołomyja, Muzeum pisanek, Obwód Iwanofrankiwski, Huculska izba, UKRAINA

Miały one bogatą ikonografię: postacie świętych, motywy roślinne i zwierzęce, sceny figuratywne, głównie z polowań, sylwetki żołnierzy, cyrkowców, sceny z życia codziennego dworu i wsi. Wszystko to w kolorystyce zieleni, brązu i żółci. Wyroby garncarskie z Kołomyi i pobliskich miejscowości: Pistynia, Kut i Kosowa otrzymały z czasem nazwę "majolika pokucka". .


Warto wiedzieć, że Pistyń przedwojenny, który wówczas był znanym polskim kurortem, opisał na kilkunastu stronach Stanisław Grzesiuk w książce "Boso, ale w ostrogach".

Zdjęcia: Pistyń, Obwód Iwanofrankiwski, Cerkiew pw Wniebowstąpienia Najświętszej Dziewicy Bogurodzicy, UKRAINA
Pistyń, Obwód Iwanofrankiwski, Cerkiew pw Wniebowstąpienia Najświętszej Dziewicy Bogurodzicy, UKRAINA

Zdjęcia: Pistyń, Obwód Iwanofrankiwski, Kąpielisko nad rzeką Pistynką, UKRAINA
Pistyń, Obwód Iwanofrankiwski, Kąpielisko nad rzeką Pistynką, UKRAINA

Zdjęcia: Pistyń, Obwód Iwanofrankiwski, Wiszący mostek nad rzeką Pistynką, UKRAINA
Pistyń, Obwód Iwanofrankiwski, Wiszący mostek nad rzeką Pistynką, UKRAINA

Wybierając się do Pistynia odwiedźmy starą cerkiew z 1600 roku, pw Wniebowstąpienia Najświętszej Dziewicy Bogurodzicy oraz powędrujmy wzdłuż malowniczych brzegów rzeki Pistynki

Zdjęcia

UKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Kołomyja / Muzeum pisankiUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Muzeum pisanki w Kołomyi / EksponatUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Kołomyja, Kościół pw. św. Ignacego Loyoli / Tablica poświęcona Franciszkowi KarpińskiemuUKRAINA / Drohobycz / Nahujowice (ukr. Нагуєвичі) / IzbaUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Muzeum Etnograficzne w Kołomyi / Barwna huculska odzieżUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Kołomyja. Muzeum pisanki / ObrazUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Kołomyja, Muzeum pisanek / Wielkanocny stroikUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Kołomyja / RatuszUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Kołomyja / KamieniczkaUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Kołomyja / Kościół pw. św. Ignacego LoyoliUKRAINA / Kołomyja / Kościół pw. św. Ignacego Loyoli / W hołdzie walczącym o niepodległość OjczyznyUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Kołomyja, Muzeum pisanek / Huculska izbaUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Pistyń / Cerkiew pw Wniebowstąpienia Najświętszej Dziewicy BogurodzicyUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Pistyń / Kąpielisko nad rzeką PistynkąUKRAINA / Obwód Iwanofrankiwski / Pistyń / Wiszący mostek nad rzeką Pistynką

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl