Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Baśniowy Kijów > UKRAINA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie UKRAINA / Kijów / Sofijski Sobór  / Sobór Mądrości BożejKiedy po powrocie z Kijowa przeglądałem zdjęcia miejsc, które odwiedziłem podczas tygodniowego pobytu, ze zdumieniem uznałem, że jest to naprawdę wyjątkowe, baśniowe miasto.

Do Kijowa dolecimy z Gdańska, Katowic, Lublina, Poznania i Warszawy. Kupując bilety odpowiednio wcześniej, możemy zaplanować przedłużony weekend w Kijowie dla całej rodziny, na każdą kieszeń, ale też ku uciesze naszych najmłodszych członków rodziny, bo atrakcji dla nich nie brakuje. Kursują tez autobusy, jest też połączenie PKP Intercity i Kolei Ukraińskich na trasie Przemyśl-Kijów. Skład kursuje raz dziennie przez cały tydzień. Z Kijowa wyrusza o godz. 6:45 zatrzymując się po drodze m.in. we Lwowie, a do Przemyśla dociera na godz. 13:25. W drogę powrotną pociąg wyjeżdża o godz. 14:26, zatrzymując się we Lwowie o godz. 17:17, a do Kijowa dociera na godz. 22:33. Piękna, niezwykła jest sakralna architektura Kijowa, kopulaste, złociste wieżyczki cerkwi, monastery pełne złoceń i malowideł. Ławra Peczerska i Sobór Mądrości Bożej

Zdjęcia: Sofijski Sobór , Kijów, Zaułki, UKRAINA
Sofijski Sobór , Kijów, Zaułki, UKRAINA

to dwa z sześciu zabytków Ukrainy wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ławra Peczerska jest wyjątkowo cennym zespołem architektonicznym, który powstawał, jako centrum prawosławia, przez ponad dziewięć wieków. Na obszarze o powierzchni ok. 27 ha znajduje się ponad 80 budynków, z których jedna część stanowi muzeum, druga pełni funkcje kultowe. Między innymi mieści się tu Muzeum Skarbów Historii Ukrainy (Dom Kownira) i Muzeum Miniatur artysty Mykola Sjadristija, który tworzył nawet malusieńkie przedmioty widoczne tylko pod mikroskopem jak np.: pchła w złoconych butach, szachownica umieszczona na główce szpilki, czy wykonany ze złota, o wysokości 0,8 mm, bohater „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery. Sobór Mądrości Bożej, zwany też Soborem Sofijskim jest niemniej unikatową katedrą, a zarazem dobrze znanym w świecie pomnikiem historii,

Zdjęcia: Centrum miasta, Kijów, Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach , UKRAINA
Centrum miasta, Kijów, Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach , UKRAINA

architektury, malarstwa monumentalnego i sztuki sakralnej pierwszej połowy XI wieku. W pobliżu znajduje się Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach.

Zdjęcia: Andriejewskij Spusk (Zjazd), Kijów, Mural, UKRAINA
Andriejewskij Spusk (Zjazd), Kijów, Mural, UKRAINAWreszcie barokowa osiemnastowieczna cerkiew św. Andrzeja przy ulicy Zjazd św. Andrzeja. Andriejewski Zjazd to stromy podjazd pomiędzy dzielnicą handlową Podil nad brzegiem Dniepru, a północnym centrum miasta. Ulica jest najbardziej znana ze względu na odbywający się tutaj codziennie targ sztuki, a także liczne mini-galerie, punkty rzemieślnicze i ożywające po południu kawiarnie i restauracje.

Zdjęcia: Andriejewskij Spusk (Zjazd), Kijów, Muzeum Michaiła Bułhakowa, jadalnia, UKRAINA
Andriejewskij Spusk (Zjazd), Kijów, Muzeum Michaiła Bułhakowa, jadalnia, UKRAINA

Na ścianie jednego z budynków znajduje się najpiękniejszy mural Kijowa. Przy deptaku znajduje się też sporo zabytków: dom Michaiła Bułhakowa,

Zdjęcia: Andriejewskij Spusk (Zjazd), Kijów, Muzeum Jednej Ulicy, UKRAINA
Andriejewskij Spusk (Zjazd), Kijów, Muzeum Jednej Ulicy, UKRAINA

słynnego autora „Mistrza i Małgorzaty”, „zamek” Ryszarda Lwie Serce, pomnik Jarosława I Mądrego, czy wreszcie Muzeum Jednej Ulicy.

Zdjęcia: Aleja Pejzażowa, Kijów, I kot by się uśmiał..., UKRAINA
Aleja Pejzażowa, Kijów, I kot by się uśmiał..., UKRAINA

Opowiada historię Kijowa z perspektywy – jak nazwa wskazuje ulicy Andrijewski Zjazd. Muzeum mieści się pod numerem 2B, w którym zebrano blisko 7 tys. eksponatów związanych z budynkami i mieszkańcami tej ulicy. Tuż za cerkwią św. Andrzeja znajduje się Aleja Pejzażowa, która wygląda jak wielki plac zabaw.

Zdjęcia: Aleja Pejzażowa, Kijów, Mały książę, UKRAINA
Aleja Pejzażowa, Kijów, Mały książę, UKRAINA

Znajdują się tutaj gigantyczne mozaiki i kocie kryjówki, w których można się schować, są pomniki bohaterów baśni i bajek, jak: „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Mały Książę”,

Zdjęcia: Aleja Pejzażowa, Kijów, W świecie Alicji z Krainy Czarów, UKRAINA
Aleja Pejzażowa, Kijów, W świecie Alicji z Krainy Czarów, UKRAINA

jest też zjeżdżalnia stylizowana na „Alicję z Krainy Czarów”.

Zdjęcia: Złote Wrota, Kijów, Pomnik kota Panteleimona, UKRAINA
Złote Wrota, Kijów, Pomnik kota Panteleimona, UKRAINA

Jest to ulubione miejsce rodzin z dziećmi, które spędzają tam słoneczne weekendy, a także ulubione miejsce spotkań kijowian, którzy uznają promenadę za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w swoim mieście. W Kijowie spotkamy niezliczone pomniki zwierząt. Na skwerach, obok Złotej Bramy, znajdziemy rzeźby upamiętniające kota, wabiącego się Pantyusha (lub Panteleimon),

Zdjęcia: Złote Wrota, Kijów, Kot, UKRAINA
Złote Wrota, Kijów, Kot, UKRAINA

który zamieszkiwał w kuchni pobliskiej restauracji i niestety zginął tragicznie w pożarze. Zwierzę było ulubieńcem obsługi lokalu, jak i bywających w nim gości. W parku, powszechnie nazywanym „kocim parkiem” znajdują się jeszcze inne kocie figurki.

Zdjęcia: Stacja metro - Złote Wrota, Kijów, Czekając na..., UKRAINA
Stacja metro - Złote Wrota, Kijów, Czekając na..., UKRAINAPowinniśmy odwiedzić kijowskie metro, które jest najgłębiej położonym metrem na świecie, ponieważ centrum Kijowa leży na wzgórzach. Najgłębiej położona jest stacja Arsenalna - 105 metrów pod ziemią. Nasze zwiedzanie kijowskiego metro możemy rozpocząć od stacji Złote Wrota.

Zdjęcia: Sichovyh Strilciv, Kijów, Święty Jerzy, UKRAINA
Sichovyh Strilciv, Kijów, Święty Jerzy, UKRAINAKijowski patriotyczny street art jest przeniesieniem czasów historycznych, do współczesności. Po Rewolucji Godności wyraźnie dostrzegamy odrodzenie ukraińskiego patriotyzmu, uświadomienie polityczne i próby budowania tożsamości narodowej, która odrzuca kojarzenie kultury ukraińskiej z rosyjską. Sztuka uliczna Kijowa stała się komentarzem do bieżących wydarzeń politycznych, społecznych, a nawet gospodarczych.

Zdjęcia: Muzeum narodowej architektury, Pirogowo, Kijów, Jesień, UKRAINA
Muzeum narodowej architektury, Pirogowo, Kijów, Jesień, UKRAINA

Ukraińscy i międzynarodowi twórcy patriotycznych murali sprawili, że Kijów stał się bardziej kolorowy. Dzięki nim popularne stało się poznawanie miasta szlakiem najciekawszych miejskich graffiti.


Muzeum Narodowe Architektury Ukrainy \"Pirogowo\" powstało w latach 1969-1976, na obszarze 150 hektarów. Ma charakter etnograficzny i zorganizowane zostało w formie skansenu. Prezentowane zabytki odtwarzają historię poszczególnych regionów Ukrainy.

Zdjęcia: Muzeum narodowej architektury, Pirogowo, Kijów, Wiatraki, UKRAINA
Muzeum narodowej architektury, Pirogowo, Kijów, Wiatraki, UKRAINA

Zobaczymy tutaj wyjątkowe, jedyne dzisiaj na Ukrainie chaty z XVI stulecia, a także drewniane kościoły, młyny wodne i wiatrowe. Są także ubrania i naczynia datowane od początku XVII do XX wieku. To jedyny w swoim rodzaju największy na Ukrainie zbiór eksponatów etnograficznych w liczbie – 40 000.

Muzeum Narodowe Architektury Ukrainy \"Pirogowo\" skupia zabytki Środkowej Dniepropietrowszczyzny, Południowej Ukrainy, Połtawszczyzny, Słobożańszczyzny, Polesia, Podola, Karpat i in. Główną wartością muzeum jest jego autentyzm, bez stylizacji na ludowość. Chodząc po dużym obszarze możemy podziwiać prawdziwą naturę ukraińską, słuchać muzyki ludowej, poznawać folklor i kulturę kraju w różnych wiekach.

Zdjęcia

UKRAINA / Kijów / Sofijski Sobór  / Sobór Mądrości BożejUKRAINA / Kijów / Sofijski Sobór  / ZaułkiUKRAINA / Kijów / Centrum miasta / Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach UKRAINA / Kijów / Andriejewskij Spusk (Zjazd) / MuralUKRAINA / Kijów / Andriejewskij Spusk (Zjazd) / Muzeum Michaiła Bułhakowa, jadalniaUKRAINA / Kijów / Andriejewskij Spusk (Zjazd) / Muzeum Jednej UlicyUKRAINA / Kijów / Aleja Pejzażowa / I kot by się uśmiał...UKRAINA / Kijów / Aleja Pejzażowa / Mały książęUKRAINA / Kijów / Aleja Pejzażowa / W świecie Alicji z Krainy CzarówUKRAINA / Kijów / Złote Wrota / Pomnik kota PanteleimonaUKRAINA / Kijów / Złote Wrota / KotUKRAINA / Kijów / Stacja metro - Złote Wrota / Czekając na...UKRAINA / Kijów / Sichovyh Strilciv / Święty JerzyUKRAINA / Kijów / Muzeum narodowej architektury, Pirogowo / JesieńUKRAINA / Kijów / Muzeum narodowej architektury, Pirogowo / Wiatraki

Dodane komentarze

fanniemiec dołączył
01.09.2016

fanniemiec 2017-04-08 23:00:32

Bardzo dobrze się ten street art wpasowuje w krajobraz Kijowa. Zresztą wystarczy spojrzeć na kolory. Dzięki za fajną relację! Trzeba zwiedzać Kijów, póki jest taniej, zresztą dajemy im prace odwiedzając ;)))

macciej dołączył
04.08.2016

macciej 2017-04-03 21:48:09

"Polecam też muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Co ciekawe, na pomnik Matki Ojczyzny można dostać się na samą górę, ręka trzymająca tarczę ma niewielką platformę, mieszczącą ok 3 osób :) Trzeba tylko zagadać z pracownikami i wyłożyć kilkaset grn

Na mnie w Kijowie wrażenia zawsze robiły te lewobrzeżne blokowiska, Trojeszczina i Osokorky. ZSRR w pigułce, szczególnie nocą ;)"

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl