Artykuły i relacje z podróży Globtroterów
pokaż wszystkie artykuły
Kategoria: kraj:UKRAINA
Liczba wyszukanych artykułów: 77
Andrzej Zasada Ciąg dalszy relacji z podróży...
zdjęcia
aaandrzejp Opis, relacja z podróży z miejscowości Użhorod, Mukaczewo, Berehowe, Schodnica.Informacje, porady przydatne w podróży
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
aaandrzejp Relacja z wyjazdu na wschodnią Ukrainę do miasta Charków. Praktyczne rady pomocne w podróży.
inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
Antoni Zachodnia Ukraina usytuowana jest w centrum Europy i na styku kultur europejskich, stąd jej niezwykła historia i różnorodne dziedzictwo architektoniczne. Przykładem tego są zamki polskich szlachciców i węgierskich możnowładców, twierdze tureckich chanów i rosyjskich książąt. Z kilku tysięcy średniowiecznych budowli ostało się zaledwie kilkaset zamków i pałaców - cennych zabytków architektonicznych i historycznych pomników kraju.
inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, mapy, linki
aaandrzejp Relacja z podróży po dawnych kresach Polski. Ile osób słysząc propozycje urlopowe dotyczące tego kraju tylko się uśmiechnie? Czy słusznie? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie opisując relacje z mojego pobytu u naszych sąsiadów.
inf.praktczne, zdjęcia, linki
Antoni Liczące ponad 12 tysięcy eksponatów Muzeum Pisanki w Kołomyi znajduje się w budynku w kształcie olbrzymiego kurzego jaja o wysokości 13,5 m. W kolekcji są pisanki z Bojkowszczyzny, Naddniestrza, Podola, Polesia, regionu czarnomorskiego. Są prace z Białorusi, Danii, Czech, Francji, Polski, Rumunii, Słowacji, także z Argentyny, Chin, Egiptu, Indii, Izraela, Kanady, Kenii, Pakistanu i ze Sri Lanki. Kolekcja została wpisana do księgi rekordów Guinnessa.
inf.praktczne, zdjęcia, linki
Antoni Odwiedzając Lwów, warto jeden dzień poświęcić Żółkwi, aby bliżej poznać to królewskie miasto i jego zabytki. Ze Lwowa, w czterdzieści minut autobusem, pokonamy blisko 30 kilometrową odległość, dzielącą obydwa miasta.
inf.praktczne, zdjęcia, linki
igebski O wycieczce do Lwowa myślałem już od paru lat. Wreszcie nadarzyła się odpowiednia okazja i moje marzenie zostało zrealizowane. Lwów to symbol polskich kresów i można byłoby mówić i pisać o nim bardzo długo. Nie mam jednak swady naszej przewodniczki Marianny (córka Polki i Ukraińca), więc ograniczę się do paru wspomnień z siedmiogodzinnego zwiedzania miasta nad rzeką Pełtwią.
inf.praktczne, zdjęcia
Wypad do Lwowa, Odessy, Białogrodu, Kiszyniowa, Naddniestrza, Kamieńca Podolskiego, Chocimia cz. 3.

liczba odsłon: 2160
aaandrzejp Relacja z podróży do Kmieńca Podolskiego, opis pobytu w tym mieście. Wycieczka do twierdzy Chocim, relacja.
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
Wypad do Lwowa, Odessy, Białogrodu, Kiszyniowa, Naddniestrza, Kamienca Podolskiego, Chocimia cz. 1.

liczba odsłon: 2801
aaandrzejp Relacja z podróży do Odessy. Opis pobytu w niej. Wycieczka do Białogrodu-Akerman (twierdza). Praktyczne rady.
inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, linki
igebski Relacja z odwiedzonych miejsc w Kijowie, Meżihorii i Czarnobylu. Sobory, rezydencje, pomniki, stadiony, wymarłe miasta i wsie.
inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
macciej Artykuł opisuje wyjazd w ten rejon z października 2015. W sumie byłem w Strefie Wykluczenia siedem razy, ten jednak był zarówno najdłuższy, jak i pozwolił poznać wiele dotąd nieznanych mi miejsc. Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoli osobom myślącym o takim wyjeździe ocenić, czego mogą się tam spodziewać.
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
Antoni Kiedy po powrocie z Kijowa przeglądałem zdjęcia miejsc, które odwiedziłem podczas tygodniowego pobytu, ze zdumieniem uznałem, że jest to naprawdę wyjątkowe, baśniowe miasto.
inf.praktczne, zdjęcia
Zonolux Sprawozdanie z motocyklowej podróży przez południowo-zachodnią i centralną Ukrainę oraz Mołdawię latem 2015 r. Tekst zawiera wrażenia z kraju częsciowo ogarniętego wojną i politycznym niepokojem, a także praktyczne porady dotyczące podróży po Ukrainie.
inf.praktczne, zdjęcia, linki
GlobAdmin Jeśli jesteście ciekawi jak Wiktor radzi sobie podczas motocyklowej podróży, tym razem po Ukrainie i Rumunii, to polecamy jego najnowszą relację!
zdjęcia
GlobAdmin Prezentujemy relację z kolejnego etapu podróży Wiktora w ramach projektu MOTOVBLOG 2014. Tym razem poczytajcie o Ukrainie.
zdjęcia
piotrmas Jeśli na hasło "Pamir" chcecie się od razu pakować, to koniecznie przeczytajcie relację Piotr! Przekonajcie się czy rzeczywiście będzie daleko, trudno i niebezpiecznie :-)
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
Smok-1 czyli uwaga na promocje oferowane przez tę linię.
inf.praktczne, zdjęcia
Za horyzont Zapraszamy do kolejnej, czwartej już, części Wschodniej Odyseji ekipy "Za horyzont".Patronat nad projektem objął m.in. Globtroter.pl.
zdjęcia
Project Pamir 2014 Przedstawiamy kolejny patronat medialny Globtrotera! Tym razem kibicujemy "grupie mężczyzn w kwiecie wieku, którzy niechętnie opuszczą swoje domostwa i wsiądą na motocykle zmierzając przed siebie" :-)
zdjęcia
Leoncjo Dokończenie relacji z części pierwszej.
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
Leoncjo Relacja z podróży do miejsc, których nie udało się zobaczyć w roku 2012: Ajudah, twierdza w Kerczu, przylądek Kazantyp nad Morzem Azowskim, zabytki Starego Krymu, Grota Szaliapina w Nowym Świecie, Wielki Kanion i Srebrny Wodospad, skalny monastyr i Twierdza Sjurieńska w okolicach Małoje Sadowoje, skalne monastyry w Inkermanie, Sewastopol i groty Bakczysaraju.
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
Za horyzont Każdy wie, że Ukraińcy słyną z gościnności, my jej również doświadczaliśmy, a to jedna z jej form...
zdjęcia
Za horyzont Dlaczego jechaliśmy przez Moldawię, walka z deszczem i upragniony wspaniały posiłek oraz odpoczynek. Zostało nam jeszcze kawałek drogi do Odessy, co wydarzyło się w tym czasie?
zdjęcia
Nakrym W nawiązaniu do mojej relacji z Gruzji - opis miejscowosci, z której w tę podróż wyruszyliśmy i do której powróciliśmy. Miejscowość nazywa się Rybaczie i znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu. Wyjaśnienie dlaczego jest to "Podróż, która wciąż trwa" na końcu artykułu...
zdjęcia
Za horyzont Pierwsza część Wschodniej Odysei ekipy Za horyzont - z pewnością będziecie czekali na kolejne :-)
zdjęcia
jedrzej Ciąg dalszy relacji z naszego pobytu w Odessie...
zdjęcia
jedrzej Dalszy ciąg relacji z pobytu nad Morzem Czarnym, czyli kolejna odsłona Odessy.
zdjęcia
jedrzej Zapraszamy na krótką relację z pobytu w Paryżu Południa, jak niektórzy nazywają Odessę.
inf.praktczne, zdjęcia
jedrzej Krótka relacja z wizyty w Jaskini Marmurowej, jednej z głównych atrakcji Krymu.
inf.praktczne, zdjęcia
jedrzej Jest to relacja z naszego pobytu w stolicy Autonomii Krymskiej; Symferopolu.
inf.praktczne, zdjęcia
jedrzej Sewastopol, który ma niewiele ponad dwieście lat, jest otoczony przez trzy miejscowości o znacznie dłuższej historii. Na południu leży Bałakława, nosząca w starożytności nazwę Simbolon Limne (Przystań Przeznaczenia). Na zachodzie Chersonez Taurydzki, dawna kolonia grecka. Natomiast na północnym wschodzie Inkerman (Jaskiniowa Twierdza). Bałakławę i Chersonez już zwiedziliśmy. Naturalne było zatem to, że na ostatnią wycieczkę w okolicy Sewastopola wybraliśmy się do Inkermanu.
inf.praktczne, zdjęcia
jedrzej Sewastopol jest dzisiaj portem wojennym, główną bazą ukraińskiej i rosyjskiej floty czarnomorskiej. Jego nazwa oznacza miasto chwały.
zdjęcia
jedrzej Chciałbym zaprosić do przeczytania relacji z naszego pobytu w Chersonezie Krymskim, miejscu o ponad dwu i pół tysiącletniej tradycji. Niedawno ten wyjątkowy zabytek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
zdjęcia
jedrzej Bałakława jest jednym z najpiękniejszych zakątków Wielkiego Sewastopola. Swoją nazwę wywodzi z języka krymsko-tatarskiego, co oznacza "rybny ogródek". Dzięki swojemu położeniu w zacisznej zatoce otoczonej górami stwarza idealne warunki do odpoczynku.
zdjęcia
jedrzej W okolicach Bakczysaraju znajduje się wiele tzw. skalnych miast i klasztorów wykutych w skałach przez dawnych mieszkańców. Jednym z nich jest klasztor Kaczi - Kalon wykuty przez greckich mnichów w IX wieku. Poniższa relacja opisuje nasz trekking do tego miejsca jak również do pobliskiego klasztoru św. Anastazji.
zdjęcia
jedrzej Relacja z trekkingu do twierdzy Tepe Kermen. Starożytna twierdza położona na imponującym szczycie zapewnia wspaniałe widoki na okolice i dużą satysfakcję z jej zdobycia.
zdjęcia
jedrzej Bakczysaraj, dawna stolica Chanatu Krymskiego zajmuje wąską dolinę rzek iCzuruk-su. Jest znany z wielu zabytków, oraz ciekawych okolic, gdzie nie brakuje dawnych klasztorów i skalnych miast a wszystko to jest położone pośród niepowtarzalnych krajobrazów.
zdjęcia
jedrzej Teodozja jest jedynym miastem na Krymie, które zachowało swoją antyczną nazwę, oznaczającą "dana od bogów". Założona przez Greków, dwa i pół tysiąca lat temu była ważnym portem handlowym. Dzisiaj to zdaniem wielu najprzyjemniejsza miejscowość na Krymie, oferująca swoim gościom zarówno odpoczynek jak i wiele ciekawych zabytków. Nic dziwnego, że postanowiliśmy skorzystać z tych atrakcji.
inf.praktczne, zdjęcia
jedrzej Prezentujemy krótką relację z trekkingu na wulkan Kara-Dag czyli Czarną Górę położony niedaleko Koktebelu.
inf.praktczne, zdjęcia
paragon Tym razem kilka zdań o niewielkim miasteczku położonym w malowniczej zatoczce – o Nowym Świecie.
zdjęcia
paragon Po kilku dniach pobytu na Krymie, na dobre zadomowiliśmy się w naszym małym domku w Massandrze. Codziennie serwowałam mojej rodzince porcję plażowania, przeplatając ją dla smaku zwiedzaniem. Moje zdolności dyplomatyczne osiągnęły apogeum. Pogodzić pasję chlapania się w wodzie moich pociech z moją pasją do łażenia – mistrzostwo świata!
zdjęcia
paragon Mając tylko dwa tygodnie urlopu i chcąc zwiedzić Krym, niestety trzeba pójść na duży kompromis, gdyż nie sposób zobaczyć wszystkiego, o czym się czytało i marzyło. Trzeba wybrać, a to jest niełatwe, gdyż nigdzie nie ma informacji, co warto zobaczyć bardziej a co mniej. No i są jeszcze dzieci... najmniej zainteresowane łażeniem po zabytkach...
zdjęcia
paragon Wyjeżdżając na wakacje raczej nie myślimy o rzeczach nieprzyjemnych, które mogą nas spotkać. Ale niestety, czasem zdarza się, że i nam przytrafia się małe nieszczęście. A jeśli podróżujemy z dziećmi, prawdopodobieństwo wzrasta dwukrotnie.
zdjęcia
paragon Kilka zdań o poruszaniu się samochodem po drogach na Ukrainie i Półwyspie Krymskim. Osobom wybierającym się tam po raz pierwszy choć troszkę może przybliży, czego mogą się spodziewać. Przed wyjazdem sama poszukiwałam takich informacji.
droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
Archeolodzy_i_Sztuka Jest mnostwo osob - w tym sami Ukraincy i Rosjanie - ktorzy odradzaja przemieszczanie sie w ten sposob po swoich krajach. Bo niebezpiecznie, bo bija, gwalca, porywaja i rabuja. Ale czy tego samego nie mozna uslyszec takze w Polsce?
inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
pomel Dziesięciodniowy wypad do Ukrainy szlakiem Zamków Kresowych. Zobaczymy, w kolejności alfabetycznej: Brzeżany, Buczacz, Chocim, Czortków, Jazłowiec, Kamieniec Podolski, Krzemieniec, Krzywcze, Kudryńce, Lwów, Monasterzyska, okopy Św. trójcy, Olecko, Pierewiesło, Poczajów, Podhorce, P[odhajce, Skałe Podolską, Świrz, trembowlę, Wiszniowiec, Wysieczkę, Zaleszczyki, Zbaraż, Złoczów, Złoty potok, Żółkiew i Żwaniec
zdjęcia, linki
Archeolodzy_i_Sztuka Jak zorganizować wyprawę przez pół świata? Można tworzyć miliony planów i projektów, a ostatecznie i tak wyjdzie inaczej. Ale chyba nie najgorzej. Oto krótka relacja o naszych przygotowaniach.
inf.praktczne, zdjęcia, linki
Freeco 2013 Natalia, Mateusz, Waldek i Janek. Przygotowujemy się do wyruszenia w wyprawę po bezdrożach Azji. Podczas podróży będziemy starali się rozpowszechniać i uczyć od innych prostych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie i codziennym życiu. Chcemy uczyć się wspólnego działania nie opierając go na majątkowych korzyściach lecz czerpać radość ze wspólnego tworzenia. Przemierzając różnorodne kraje czerpać z mądrości i doświadczeń rozmaitych kultur. Poznawać i uczestniczyć w życiu zwykłych ludzi.
inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia, mapy, linki
Leoncjo Relacja z kilkunastodniowej podróży po Krymie: wybrzeżem od Kerczu po Sewastopol, góry w okolicach Auszty (Demerdżi, Czatyr-Dach) oraz Bakczysaraj i otaczające go skalne miasta.
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
AB1 W 2012 roku na Ukrainie spędziliśmy prawie 3 tygodnie. Z Warszawy do Kamieńca Podolskiego pojechaliśmy poczciwym PKS-em. W Kamieńcu zamieszkaliśmy w wynajętej kawalerce. Przez tydzień zwiedzaliśmy Kamieniec. Potem lokalnym autobusem przemieściliśmy się na ukraińską Bukowinę do Czerniowców. Tam zatrzymaliśmy się we wcześniej zarezerwowanym hotelu Koral. Po tygodniu udaliśmy się także lokalnym autobusem do Iwano-Frankiwska (Stanisławowa) leżącego w Galicji. Zamieszkaliśmy tam w hotelu Dnister, miejscu samym w sobie dość oryginalnym. Stamtąd po kilku dniach wróciliśmy ukraińskim autobusem do Warszawy.
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki

liczba odsłon: 1959
Volta ao Mundo Wspomnienie Ukrainy... Ukraina była dla nas od razu nowym doświadczeniem. Nigdy nie byliśmy poza wschodnią granica Polski.
zdjęcia
enzu Relacja z podróży przez Zakarpacie, Rumunię, Mołdawię na Krym.
zdjęcia
Smok-1 Relacja dotycząca przekraczania granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem (lipiec 2012), ku przestrodze, jakby ktoś się nastawiał na prosty, bezstresowy i szybki przejazd przez granicą, to raczej nie tutaj
inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia

liczba odsłon: 13197
Bałkany na motocyklu Plan na wakacje: Bałkany na motocyklu. Może to nie koniec świata, ale na naszą pierwszą wyprawę motocyklową zupełnie wystarczy.
zdjęcia, mapy, linki

liczba odsłon: 4162
Cyprian W KIERUNKU IMPERIUM CZYNGIS CHANA Relacja z samochodowej wyprawy po Mongolii i krajach Azji Centralnej Część V - Kazachstan, Rosja, Ukraina
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki

liczba odsłon: 3792
Cyprian W KIERUNKU IMPERIUM CZYNGIS CHANA Relacja z samochodowej wyprawy po Mongolii i krajach Azji Centralnej Część I - Ukraina, Rosja, Mongolia,
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
Jerzy1 Zaczytując się ku pokrzepieniu serc w powieściach Henryka Sienkiewicza postanowiłem sprawdzić jak dziś wyglądają miejsca w których żyli Wołodyjowski, Zagłoba, Skrzetuski, Jarema Wiśniowiecki i inni bohaterowie "Trylogii
inf.praktczne, zdjęcia, linki
towPawel Czernobyl – słowo, które od 25 lat budzi grozę na całym świecie, jednocześnie inspirując twórców gier komputerowych oraz filmów science fiction. Kijów – wschodnioeuropejska stolica, która potrafi zafascynować. Nasza ekipa: 9 osób – 5 z Polski, 4 z Finlandii; budżety: ograniczone; nastawienie do życia: pozytywnie zakręcone. Środki transportu: Katowice – Kijów (samolot), Kijów – Wrocław (pociągi). Start.
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
Castle Zapraszamy do zapoznania się z trzema relacjami z naszej wyprawy rowerowej po Ukrainie, która odbyła się w trzech pierwszych tygodniach sierpnia 2010 roku.
zdjęcia, linki
tkos Lwów i Wilno to miasta tęsknoty wielu Polaków. Lwowiacy ze swoim charakterystycznym humorem i przekąsem mogą się równać jedynie z rodowitymi mieszkańcami warszawskiej Pragi. Niestety Lwów, może co prawda wolniej niż Wilno, ale jednak coraz bardziej oddala się kulturowo od Polski.
inf.praktczne, zdjęcia
katarzyna.kno Kilka dni w mieście Lwa, czyli jak stare łączy się z nowym.
zdjęcia
vertix Na samym początku chciałbym uprzedzić wszystkich „wyjadaczy wyprawowych” iż opis ten kierowany jest do ludzi którzy dopiero zaczynają z dalszymi wyjazdami, więc to co dla mnie było krytyczne, ekstremalne lub wspaniałe – dla kogoś kto cały świat przejechał będzie oczywiste i normalne – ale każdy od czegoś zaczynał… Plan wyjazdu: Przejście graniczne Krakowiec, Lwów, Tarnopol, Krzemieniec, Zbaraż, Zarwanica, Kamieniec Podolski, Sambor, Krościenko i wszystkie niezaplanowane odchyłki od mapy.
inf.praktczne, zdjęcia
Majka Relacja z krótkiej wycieczki do Lwowa
zdjęcia
zielonooka Czas praktyk skończony! Czas wakacji rozpoczęty! Czas dany by poznać smak Ukrainy! Czas by się w niej zakochać! To już kolejna relacja z podróży trzech szalonych dziewczyn, tym razem Ukraina! Zapraszamy!
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
Aelion Opisz naszej wyprawy autostopem z Warszawy na Krym - rok 2008
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, mapy, linki
CHEEROCKE Relacja z podróży i kilka przydatnych wskazówek. Jeśli macie jakieś pytania to piszcie na maila lub gg
inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
liczba odsłon: 5114
podróżnik Wyjątkowy zakątek świata zawierający całą przebogatą paletę barw, smaków i zapachów. Krym to miejsce przeuroczych pałaców pełnych bogactwa osadzonych w scenerii bajkowej przyrody mieniącej się wszystkimi barwami słońca. Kraina kolorowych miasteczek pełnych egotycznych meczetów, cerkwi, kienes i ludzi emanujących życzliwością, otwartością i pomocą.
liczba odsłon: 10086
m83mariusz Był maj, kiedy do głowy wpadł mi pomysł na kolejną wyprawę rowerową. Celem głównym okazała się Bułgaria a tak właściwie to dwa najwyższe szczyty gór Riła i Pirin. Jeśli starczyłoby pieniędzy to miałbym dojechać do Stambułu. Zaczęło się szukanie towarzyszy podróży, sponsorów, przygotowywanie sprzętu a przede wszystkim formy fizycznej. Tygodniowo przejeżdżałem około 250km 3 razy w tygodniu. Tereny dookoła świetnie nadają się na treningi wytrzymałościowe i siłowe. Dwa tygodnie przed wyjazdem zachorowałem na anginę. Na szczęście wystarczył tydzień abym z tego wyszedł, ale niestety byłem osłabiony. Tydzień przed wyjazdem nie miałem ekipy, więc rozważałem samotną podróż. Zdecydowałem jednak, że zamieszczę ogłoszenie na serwisie internetowym globtroter.pl ogłoszenie o poszukiwaniu współtowarzysza podróży. I otrzymałem wiadomość od Joli, która była doświadczoną podróżniczką jednak nigdy nie wyruszyła na rowerze w dalsze rejony niż okolice miasta Świecie czy Toruń. Po wymianie maili umówiliśmy się na starcie wyprawy, czyli 23 lipca na Rynku Głównym w Krakowie o godzinie 7 rano.
liczba odsłon: 7319
drozdze Relacja z wyprawy do Rumunii przez Ukrainę w dniach 14-28 sierpnia 2007 roku. Trasa wyprawy: Poznań - Przemyśl – Lwów – Czerniowce – Suczawa – Nowy Sołoniec - Góra Humorului – Sighisoara – Sibiu – Góry Fogaraskie – Braszów – Bukareszt – Suczawa – Czerniowce – Lwów – Przemyśl. Opis jak najbardziej subiektywny...ale dużo przydatnych informacji dla wszystkich wybierających się do Rumunii.
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odsłon: 7241
pikuj Opis dwutygodniowego wyjazdu.
droga na miejsce, proga powrotna
Z panem Mickiewiczem w Akermanie
liczba odsłon: 9677
podróżnik Krajobrazy pełne soczystej zieleni. Tysiące hektarów równin w dywanach pszenicy i żółtych słoneczników, poprzecinanych wstęgami niebieskich rzek. Niekończące się stepy z egzotyczną roślinnością. Porohy tajemnicze i groźne. Miasta pełne wysokich złotych kopuł cerkiewnych i życzliwych ludzi. Oto taką spotkałem Ukrainę nie odpowiadającą krążącym powszechnie stereotypom.
radzias Wypad w góry planowaliśmy z Michałem ooooo a może jeszcze wcześniej W końcu się udało pokonać wszelkie trudności i jedziemy. Wybór padł na Góry Fogarskie - najwyższy masyw Rumunii. Stanowią one, po Tatrach, najbardziej wysokogórski rejon Karpat. Naszym celem jest najwyższy szczyt Rumunii - Moldoveanu (2544 m). Jako, że jedziemy na totalnej żyle i liczymy każdy grosz, to rezygnujemy z kupna przewodnika i opieramy się na opisie szlaku z Górskiej Gazety Internetowej
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
iwmich Wsiadając do ukraińskiego pociągu, nie liczcie na nadmiar świeżego powietrza. Okna na ogół się nie otwierają, a jeśli macie szczęście i uda wam się któreś otworzyć, z pewnością nie zamkniecie go już do końca podróży. Z tych przyczyn na trasie Lwów-Symferopol przeziębiłam sobie pęcherz, a Gosia w drodze powrotnej zemdlała. Ale to tylko drobne skutki uboczne wspaniałej wyprawy na Krym AD 2005.
inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia

liczba odsłon: 11558
jackliners Zastanawiając się nad treścią nasuwało mi się pytanie czy podróż, którą odbyliśmy jest warta przedstawienia?
Otóż myślę, że tak ponieważ miała zalążek jakiegoś ekstremalnego (w pewnym sensie) wyczynu, a dlaczego? to postaram się przedstawić.
inf.praktczne, droga na miejsce, zdjęcia
Perrin „Co?! Jak?! Gdzie?! Kiedy?!”- tak mówili najpierw. Po chwili zaś: „Jesteście nienormalni!” „To bez sensu”, „Co wy tam będziecie robić?”, „Przecież tam teraz zimno”. Takie mniej więcej były reakcje ludzi, którym mówiłem o naszych planach wyjazdu na Krym, na przełomie stycznia i lutego.
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna
jacekw Stary pasterz bez emocji opowiada historie jak to niedźwiedzie porywają krowy, mówi że zdaża się to nawet w biały dzień. Niedowierzamy za bardzo w te opowieści, lecz gdy późnym wieczorem błogą ciszę rozrywa paniczny jęk krów i donośne ujadanie owczarków kaukazkich. Przekonujemy się co to znaczy niedźwiedź. Tym razem nie padła żadna krowa, psy skutecznie odpędziły wroga.
inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
Krótkie statystyki:
Liczba artykułów w bazie: 2684, Łączna liczba odwiedzin: 13103937
Dział Artykuły
Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.