Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Wycieczka do Norwegii. > NORWEGIA


gorest2 gorest2 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie NORWEGIA / Preikestolen / obok hotelu / PreikestolenPrzeloty bezpośrednie do Norwegii w okolice Stavanger.

Szczególnie sprzyjający czas na wyjazd do Norwegii to początek lata. Pogoda jest wtedy najbardziej zachęcająca, a przyroda już w pełni rozkwitu. Deszcze naprzemiennie ze słońcem powodują powszechną zieloność oraz rozkwit kwiatów. Temperatury utrzymują się zasadniczo poniżej 20 stopni w dzień i około 10 stopni w nocy, dlatego oprócz okrycia przeciwdeszczowego warto zabrać ciepły wełniany sweter i okulary przeciwsłoneczne. Temperatury odczuwalne mogą być wyższe w ciągu dnia, gdy nie ma wiatru.

Jak tam dojechać: Tanie loty z Katowic oraz z Gdańska umożliwiają bezpośredni przylot do Stavanger które znajduje się w dogodnej dla zwiedzania lokalizacji. Stamtąd jest około 35 km do sławnego punktu Preikestolen (platforma kamienna na około 700 m) położonego w bardzo malowniczym fiordzie Lysebotn, który łączy w jedno wysokie góry i morze. Szlak na platformę, z której roztacza się malowniczy widok, o ile nie ma chmur czy deszczu, zajmuje około dwóch godzin w jedną stronę. Nie jest specjalnie wymagający, dlatego można spotkać wielu turystów, nawet w wieku emerytalnym. Warto wziąć sprawdzone wcześniej buty, które nie ślizgają się po wilgotnym podłożu, ponieważ idzie się głównie po wielkich kamieniach ułożonych w równy trakt. Można zabrać również kijki, ale trasa jest bardzo dobrze przygotowana i praktycznie idzie się cały czas po kamiennych lub drewnianych stopniach, które specjalnie zaprojektowano i umieszczono tam dla ułatwienia zdobycia Preikestolen dla większej liczby turystów. Miejsce na początku szlaku jest wyposażone w duży parking, dwa sklepy z pamiątkami, hotel z restauracją oraz wypożyczalnią sprzętu trekingowego. Są także indywidualne domki nad jeziorem jeśli ktoś dysponuje odpowiednią ilością gotówki. Ceny nieco odstraszają wyprawy niskobudżetowe. Skromny posiłek kosztuje 50 złotych, a nocleg w dormitorium to około 180 zł od osoby. Jednak pozostając tam przez dwa dni mamy większe prawdopodobieństwo natrafienia na doskonałą pogodę i wykonania większej ilości wspaniałych zdjęć. Szczególnie malownicze są mgły unoszące się z gór podczas zmian pogodowych następujących bardzo często.

Zdjęcia: obok hotelu, Preikestolen, Norwegia okolica Preikestolen, NORWEGIA
obok hotelu, Preikestolen, Norwegia okolica Preikestolen, NORWEGIA


Oprócz Preikestolen w tym samym fiordzie około 20 km w głębi fiordu znajduje się Kjerag (szerak) kamień pomiędzy dwoma masywami na wysokości 1 km, na którym turyści często robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Można tam dotrzeć szlakiem trekingowym z Preikestolen, albo dojechać okrężną drogą od południa fiordu, która jest znacznie bardziej popularna.


Wyjątkowo czyste powietrze i nietypowy klimat powodują, że warto zwiedzić Norwegię latem.

Zdjęcia

NORWEGIA / Preikestolen / obok hotelu / PreikestolenNORWEGIA / Preikestolen / obok hotelu / Norwegia okolica Preikestolen

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl