Artyku y i relacje z podr y Globtroter w

Alonissos - szmaragdowe greckie wakacje > GRECJA


Iwona Niedopytalska Iwona Niedopytalska Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdj cie GRECJA / Sporady Północne / Alonissos Patitiri / ^Niesamowity kolor wody w PatitiriSą takie miejsca na świecie, gdzie turystyka dopiero pączkuje, a do rozkwitu brakuje jeszcze trochę czasu. Trzeba więc wykorzystać go, zanim nadejdzie moment, w którym kameralne zakątki stracą swe dziewictwo, a plaże zaleje wielojęzyczny tłum.

Zdj cia: Alonissos Patitiri, Sporady Północne, ^Niesamowity kolor wody w Patitiri, GRECJA
Alonissos Patitiri, Sporady Północne, ^Niesamowity kolor wody w Patitiri, GRECJA



Dzisiejsza Alonissos, niewielka wyspa wysunięta na północ Archipelagu Sporadów, starożytnym Grekom znana była jako Ikos. Zamieszkiwał ją syn Dionizosa i Ariadny – Stafylos (co oznacza winogrono). Sławę mieszkańcom przysporzyła właśnie uprawa winorośli. Już w najdawniejszych czasach zajmowano się tu winiarstwem, a urny z napisem „IKOS” opłynęły na ówczesnych statkach wiele mórz. Inna nazwa wyspy to Achilliodromia . To tutaj bowiem pochowano ojca słynnego Achillesa.
Na Alonissos najlepiej wybrać się z portu na Skiathosie, jedynego miejsca na Archipelagu Sporad Północnych, mającego lotnisko i port, z którego można dopłynąć na wiele okolicznych wysp. Alonissos jest malutka, ma długość zaledwie 20 km. W najszerszym miejscu jest szeroka na 4 i pół kilometra.

Zdj cia: Morze Egejskie, Sporady Północne, ^Kierunek Alonissos, GRECJA
Morze Egejskie, Sporady Północne, ^Kierunek Alonissos, GRECJA



Zdj cia: Alonissos, Sporady Północne, ^Patitiri - port, GRECJA
Alonissos, Sporady Północne, ^Patitiri - port, GRECJA



Podobno była jedną z pierwszych wysp Morza Egejskiego, które zostały zamieszkałe, a będąc usytuowana na skrzyżowaniu głównych szlaków morskich tętniła życiem. To z tych okolic wyruszyła mityczna łódź Argos, którą Jazon i Argonauci – najwaleczniejsi herosi tamtych czasów, popłynęli do Kolchidy po złote runo. W okolicach wyspy dno morskie kryje wiele wraków, które potwierdzają lata świetności tego miejsca. Raj dla wielbicieli podwodnych odkryć.

Zdj cia: okolice Alonissos, Sporady Północne, ^Grota, GRECJA
okolice Alonissos, Sporady Północne, ^Grota, GRECJA



Wyspa jest kameralna, a kamieniste plaże lśnią w słońcu szmaragdową tonią. Wiele dzikich plaż jest dostępnych wyłącznie od strony morza. W krystalicznie czystej wodzie żyją jeżowce, więc najlepiej wchodzić do niej w odpowiednim obuwiu. W letnich miesiącach woda jest wyjątkowo ciepła, ale niektóre plaże mają tylko niewielki odcinek płycizny, która stosunkowo blisko brzegu zamienia się nagle w kilkumetrowy uskok. Warto o tym pamiętać zażywając kąpieli z dziećmi.

Zdj cia: Alonissos, Sporady Północne, ^Wysoki brzeg, GRECJA
Alonissos, Sporady Północne, ^Wysoki brzeg, GRECJA


Obecnie stolicą Alonissos jest Patitiri - znajdujące się na południowym wschodzie wyspy, które spełnia również rolę tutejszego portu. Swoją nazwę zawdzięcza starożytnym winnicom o tej samej nazwie. Tutaj położona jest najpopularniejsza plaża, której woda ma wyjątkowy kolor.

Zdj cia: Patitiri, Sporady Północne, ^Kamienista plaża, GRECJA
Patitiri, Sporady Północne, ^Kamienista plaża, GRECJA



Zdj cia: Alonissos, Sporady Północne, ^Za zakrętem port, GRECJA
Alonissos, Sporady Północne, ^Za zakrętem port, GRECJA



Dawna stolica, Chora, zwana też Starą Wioską jest malowniczo położona na wzgórzu z widokiem na Morze Egejskie. Została poważnie zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1965 roku. To właśnie po tym wydarzeniu ludność zdecydowała przenieść się do portu. Warto jednak wspiąć się na wzgórze, by z wysokości obejrzeć przepiękną panoramę, przejść się wąskimi, brukowanymi uliczkami, obejrzeć zamek oraz kamienne domy z dziedzińcami. Ścieżka z Chory zaprowadzi nas do kościoła Agio Anargyroi, otoczonego gęstym, piniowym, pachnącym lasem, w którym doskonale się oddycha.

Zdj cia: Alonissos, Sporady Północne, ^Na wysokości, GRECJA
Alonissos, Sporady Północne, ^Na wysokości, GRECJA



Alonissos to miejsce niezwykłe, gdzie dominuje przyroda, którą się tu szanuje. W związku z tym jest siedzibą Narodowego Parku Morskiego Północnych Sporadów, dając schronienie rzadkim ptakom morskim, delfinom i fokom mniszkom śródziemnomorskim, które są pod ochroną.
W Milii natomiast znajduje się Międzynarodowa Akademia Homeopatii, wykorzystująca tutejszą medycynę ludową i całą gamę ziół porastających wyspę. Przyroda, czyste plaże, spokój, idylliczna atmosfera – to wszystko można tu znaleźć, nie szukając wcale.
Warto posmakować także lokalnych specjałów: zupy rybnej, fig grillowanych z miodem, trójkątnych ciasteczek posypanych cukrem rycynowym, fouskakii czyli tutejszych pączków i innych produktów z dodatkiem sera, orzechów i migdałów.


Spokój tej zagubionej na Morzu Egejskim wyspy udziela się wszystkim przyjeżdżającym, dzięki czemu pobyt na niej doskonale ładuje akumulatory, pozwalając przetrwać kolejne miesiące w miejskiej dżungli, do której, niestety, musimy wrócić…

Zdj cia

GRECJA / Sporady Północne / Alonissos Patitiri / ^Niesamowity kolor wody w PatitiriGRECJA / Sporady Północne / Morze Egejskie / ^Kierunek AlonissosGRECJA / Sporady Północne / Alonissos / ^Patitiri - portGRECJA / Sporady Północne / okolice Alonissos / ^GrotaGRECJA / Sporady Północne / Alonissos / ^Wysoki brzegGRECJA / Sporady Północne / Patitiri / ^Kamienista plażaGRECJA / Sporady Północne / Alonissos / ^Za zakrętem portGRECJA / Sporady Północne / Alonissos / ^Na wysokości

Dodane komentarze

Aldina13 do czy
10.01.2019

Aldina13 2019-01-14 10:16:05

Dosyc ciekawa relacja z podrozy👍

[konto usuniete] do czy
00.00.0000

[konto usuniete] 2018-06-08 10:39:07

To przez peselową nadwzroczność ;-)

Iwona Niedopytalska do czy
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-06-07 19:24:31

"Bo sięgasz wzrokiem dużo dalej :)"

[konto usuniete] do czy
00.00.0000

[konto usuniete] 2018-06-06 16:23:17

A ja ciągle greckie wyspy odkładam na zaś...

Iwona Niedopytalska do czy
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2018-06-06 14:36:18

Dziękuję za odwiedziny. Grecja jest piękna i choć w wielu miejscach zaniedbana, to jednak można tam "dać sobie na luz" i to jest mega zdrowe dla naszej psyche :)

[konto usuniete] do czy
00.00.0000

[konto usuniete] 2018-06-05 20:08:31

Zgrabnie napisane. Rady praktyczne na pewno okażą się przydatne. Ładna jest ta Twoja Grecja. Zachęcasz do podróży :)

Przydatne adresy

Brak adres w do wy wietlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2025 Globtroter.pl