Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Gdzie dwóch sie bije... Punta del Este, Urugwaj > URUGWAJ


emerytkawpodrozy emerytkawpodrozy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie URUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Los Dedos 1Punta del Este to miejscowość położona w odległości 115 kilometrów od Montevideo. Urugwajczycy uważają, że Punta del Este przypomina Miami, Cannes, bywa też nazywane „Saint-Tropez Ameryki Południowej”. Jako podróżnik tzw. budżetowy, raczej nie znalazłbym w nim hotelu, w którym mogłabym się zatrzymać.

Podobnie jak większość przybywających tutaj, niezależnie od tego, czy na tydzień, czy jak ja na jeden dzień, najpierw idę na plażę La Brava, chociaż nie przyciągnęły mnie tutaj jej zalety jako miejsca do opalania. Powodem są wystające z piasku palce, czyli słynna rzeźba Los Dedos – „Palce” (czasem nazywana też „Ręka”, a niekiedy „Pomnik tonącego człowieka”).

Zdjęcia: Punta del Este, Maldonado, Los Dedos 2, URUGWAJ
Punta del Este, Maldonado, Los Dedos 2, URUGWAJ


Historia tego pomnika to fantastyczna ilustracja przysłowia „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”. W tym przypadku bijących się było ośmiu. Razem z młodym rzeźbiarzem chilijskim Mario Irarrázabalem brali udział w 1982 roku w I Międzynarodowym Spotkaniu Rzeźbiarzy. Na placu, na którym miały stanąć ich rzeźby, zbyt wiele miejsca nie było, i najmłodszy artysta został przez kolegów wykolegowany. Postanowił zatem umieścić swoją rzeźbę na plaży; co więcej, to miejsce zainspirowało go do stworzenia właśnie takiej pracy – miała być ostrzeżeniem dla pływaków, surferów i windsurferów. Dzisiaj o pracach tamtych artystów nikt już nie pamięta, a dzieło Irarrázabala stało się ikoną Punta del Este. Jego twórcy przyniosła sławę i dalsze zlecenia. Podobne rzeźby jego autorstwa stanęły w Madrycie, Wenecji i na pustyni Atakama w Chile. Do Wenecji i Madrytu na razie się nie wybieram, ale na pustyni Atakama będę…
Tymczasem obchodzę ze wszystkich stron sterczące z piasku palce, tyle że zrobienie zdjęcia rzeźby bez kogoś pozującego do fotografii pt.: „my tam byli”, nie jest możliwe.

Zdjęcia: Punta del Este, Maldonado, Punta del Este 1, URUGWAJ
Punta del Este, Maldonado, Punta del Este 1, URUGWAJ


Czas zobaczyć w Punta del Este coś jeszcze, zobaczyć co było tutaj, zanim rzeźba stała się najsławniejszym obiektem tej miejscowości. Półwysep nie jest duży, z łatwością obchodzę go promenadą prowadzącą wzdłuż brzegu. Trochę czasu poświęcam rzeźbom współczesnym w galerii sztuki z eksponatami ze śrub, nakrętek i łańcuchów, które już do niczego innego się nie nadają. Chwilę odpoczywam w gloriecie z widokiem na port, kolejną spędzam patrząc jak rybacy przygotowują do sprzedaży ryby z porannego połowu. Prawdę powiedziawszy nie na rybaków patrzę tylko na foki i ptactwo wszelkie czekające na resztki z pańskiego stołu.

Zdjęcia: Punta del Este, Maldonado, Punta del Este 6, URUGWAJ
Punta del Este, Maldonado, Punta del Este 6, URUGWAJ


Zdjęcia: Punta del Este, Maldonado, Na brzegu - Punta del Este 2, URUGWAJ
Punta del Este, Maldonado, Na brzegu - Punta del Este 2, URUGWAJ


Na najdalej wysuniętym w morze punkcie półwyspu zaaranżowano miejsce pamięci narodowej – kotwica statku Boque Ajax ma przypominać o stoczonej w 1939 roku tzw. bitwie o Rio Pata. Nakręcono o niej w 1956 roku film – polski tytuł „Bitwa o ujście rzek”. To właśnie tutaj, u stóp wysokiego brzegu na którym stoję, zaczyna się umowna granica między estuarium rzeki La Plata i Oceanem Atlantyckim.

Zdjęcia: Punta del Este, Maldonado, Punta del Este 3, URUGWAJ
Punta del Este, Maldonado, Punta del Este 3, URUGWAJ


Najstarszym zabytkiem na półwyspie jest latarnia morska o wysokości 45 metrów, która wskazuje statkom drogę od 1860 roku. Kryształowe pryzmaty wykorzystane w systemie oświetleniowym bazującym jednak na elektryczności zostały przywiezione z Francji.

Zdjęcia: Punta del Este, Maldonado, Punta del Este. Latarnia morska z 1860 roku, URUGWAJ
Punta del Este, Maldonado, Punta del Este. Latarnia morska z 1860 roku, URUGWAJ


Zdjęcia: Punta del Este, Maldonado, Punta del Este. Kościół pw. MB Gromnicznej, URUGWAJ
Punta del Este, Maldonado, Punta del Este. Kościół pw. MB Gromnicznej, URUGWAJ


Tuż obok latarni znajduje się kościół katolicki pod wezwaniem Matki Boskiej Gromnicznej. Nie bez powodu takie wezwanie. To właśnie 2 lutego, w święto MB Gromnicznej, Juan Díaz de Solís objął panowanie nad tymi ziemiami w imieniu Korony Hiszpańskiej. Obecna budowla została poświęcona w 1948, wtedy też została erygowana oddzielna parafia. Dziwnym zbiegiem okoliczności kościół jest otwarty. No… raczej nie jest to zbieg okoliczności, przecież dzisiaj jest właśnie 2 lutego. W kościele trwają przygotowania do nabożeństwa odpustowego.

Zdjęcia: Punta del Este, Maldonado, Punta del Este 4, URUGWAJ
Punta del Este, Maldonado, Punta del Este 4, URUGWAJ


Zdjęcia: Punta del Este, Maldonado, Punta del Este 5, URUGWAJ
Punta del Este, Maldonado, Punta del Este 5, URUGWAJWięcej w eKsiążce: Emerytka w Ameryce Południowej. Urugwaj – Paragwaj – Argentyna – Chile – Boliwia – Peru – Brazylia

Zapraszam też na: http://emerytkawpodrozy.blogspot.com/

Zdjęcia

URUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Los Dedos 1URUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Los Dedos 2URUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Punta del Este 1URUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Punta del Este 6URUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Na brzegu - Punta del Este 2URUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Punta del Este 3URUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Punta del Este. Latarnia morska z 1860 rokuURUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Punta del Este. Kościół pw. MB GromnicznejURUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Punta del Este 4URUGWAJ / Maldonado / Punta del Este / Punta del Este 5

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl