Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Trochę lata w środku zimy > KUBA


ArturG ArturG Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie KUBA / Sancti Spíritus / Trynidad / Plaza MayorKuba to ostatnio bardzo popularny kraj wśród turystów. Bez wątpienia warto ją odwiedzić póki zachowuje swój charakter państwa socjalistycznego z wolna wkraczającą inicjatywą prywatną.

Już samo przeniesienie się z zimowej Polski do zimowej Kuby to różnica 30 stopni C. Fajna taka zima, kiedy temperatura oscyluje wokół tej znanej z ciepłego lata w naszej szerokości geograficznej. Teoretycznie w lutym na Kubie deszcze występują rzadko, ale mogłem się przekonać, że nawet i wtedy zdarzają się huragany z obfitymi deszczami, na tyle obfitymi, że przez 30 godzin nie było elektryczności w Hawanie i szeroko pojętych jej okolicach. To nietypowe zjawisko przeczekałem jednak w Toronto, gdyż mój lot do stolicy Kuby był opóźniony o kilka godzin.

Zdjęcia: Trynidad, Sancti Spíritus, Plaza Mayor, KUBA
Trynidad, Sancti Spíritus, Plaza Mayor, KUBA


Zdjęcia: Trynidad, Sancti Spíritus, Plaza Mayor, KUBA
Trynidad, Sancti Spíritus, Plaza Mayor, KUBA


Zdjęcia: Playa Giron, Matanzas, Zatoka Świń to bogactwo morskiego życia , KUBA
Playa Giron, Matanzas, Zatoka Świń to bogactwo morskiego życia , KUBA
Dwa tygodnie spędziłem w 4 miejscach, turystycznych i dobrze opisanych tak w różnych książkach, przewodnikach, jaki i w Internecie. Nie będę się nad nimi rozpisywał; chciałbym ująć niniejszy tekst bardziej praktycznie. Byłem razem z żoną i córką w Hawanie, Vinales, Trinidadzie i Playa Giron.

Zdjęcia: Trynidad, Sancti Spíritus, Codzienność, KUBA
Trynidad, Sancti Spíritus, Codzienność, KUBA


Zdjęcia: Playa Giron, Matanzas, Tajemniczy drozd karaibski, KUBA
Playa Giron, Matanzas, Tajemniczy drozd karaibski, KUBAZarezerwowałem tylko jeden nocleg po przylocie. Miałem być w casa particulares o pierwszej w nocy, ale przez huragan byłem o czwartej nad ranem. Zważając na fakt, że koszty noclegu zostały już ściągnięte z mojej karty to pełen obaw pojechałem do casa. I tu pierwsze pozytywne zdziwienie, zaraz po wyjściu z taxi (20 CUC z lotniska do centrum) zaczepił nas właściciel casa. Nie wiem czy czekał te 3 godziny, czy mieszkał obok i zobaczył taxi. Po prostu był, a kilka godzin snu po 30 godzinach podróży bardzo się przydało.

Zdjęcia: Playa Giron, Matanzas, Cytrynka czarnolica, KUBA
Playa Giron, Matanzas, Cytrynka czarnolica, KUBA


Zdjęcia: Vinales, Pinar del Rio, Czego ty szukasz? /sieweczka krzykliwa/, KUBA
Vinales, Pinar del Rio, Czego ty szukasz? /sieweczka krzykliwa/, KUBA


Zdjęcia: Playa Giron, Matanzas, Szczudłak białobrewy, KUBA
Playa Giron, Matanzas, Szczudłak białobrewy, KUBADo Vinales pojechaliśmy zbiorową taxi (generalnie ceny są zbliżone do tych podawanych w przewodniku Pascala, tak w przypadku autobusów jak i taxi). W ciągu kilku minut mieliśmy już nocleg. Zatrzymała nas starsza pani pokazując zdjęcia domku. Ten był lekko na uboczu, ale tylko 5 min pieszo od centrum. Cicho, ciepło, śniadania i obiady na tarasie z małym kwietnym ogródkiem w cenie 5 CUC za posiłek. Przylatujące do kwiatów kolibry furkotały skrzydełkami 3 m od nas - sielanka. Dwa dni minęło szybko na rowerowych przejażdżkach i wędrówkach w tym urokliwym miejscu.

Zdjęcia: Vinales, Pinar del Rio, Kościół, KUBA
Vinales, Pinar del Rio, Kościół, KUBA


Zdjęcia: Playa Giron, Matanzas, Krokodyl kubański, KUBA
Playa Giron, Matanzas, Krokodyl kubański, KUBA


Zdjęcia: Trynidad, Sancti Spíritus, Powrót ze szkoły, KUBA
Trynidad, Sancti Spíritus, Powrót ze szkoły, KUBATrynidad - kolorowe, ładne miasteczko, w którym są muzea, ładne widoki, dużo restauracji, mnóstwo casa - nocleg znalazłem w dwie minuty. Kilkanaście km na południe jest plaża Ancon - taka karaibska z jasnym piaskiem i palmami. Na północ od miasta są lasy, góry i wodospady. Do najbliższych wodospadów da się dojść na piechotę, do dalszych konieczny jest transport. Ceny za nocleg to 25 CUC/ pokój z łazienką, a śœniadania 5 CUC za osobę. Obiady w restauracjach rzędu 7 CUC/duże danie.

Zdjęcia: Vinales, Pinar del Rio, Mogoty w dolinie, KUBA
Vinales, Pinar del Rio, Mogoty w dolinie, KUBA


Zdjęcia: Vinales, Pinar del Rio, Motyle są piękne, KUBA
Vinales, Pinar del Rio, Motyle są piękne, KUBA


Zdjęcia: Trynidad, Sancti Spíritus, Może i dla nas coś zostało (wilgowron czarny), KUBA
Trynidad, Sancti Spíritus, Może i dla nas coś zostało (wilgowron czarny), KUBAPlaya Giron to wioska nad Zatoką Świń, znana z inwazji emigrantów z Kuby wspomaganych przez USA w trakcie kadencji Kennedy'ego i znana też z kompletnej klęski jaką poniosła polityka USA względem Kuby. Jest tu muzeum poświęcone tamtemu zdarzeniu, ale jest też ładna plaża i rafa koralowa, która przyciąga wielu turystów. Tu też musieliśmy poszukać noclegów, pewnie ze 20 minut. Casa bardzo miła, a posiłki chyba najlepsze podczas całego wyjazdu.

Zdjęcia: Playa Ancon, Sancti Spíritus, Muszelki, KUBA
Playa Ancon, Sancti Spíritus, Muszelki, KUBA


Zdjęcia: Playa Giron, Matanzas, Muzeum - inwazja w Zatoce Świń, KUBA
Playa Giron, Matanzas, Muzeum - inwazja w Zatoce Świń, KUBA


Zdjęcia: Trynidad, Sancti Spíritus, Muzykują od najmłodszych lat, KUBA
Trynidad, Sancti Spíritus, Muzykują od najmłodszych lat, KUBA
I tu chciałbym zdementować info, że jedzenie na Kubie jest słabe. Nam ono bardzo smakowało. Najlepsze było to przygotowane w casa przez właścicieli. Jadłem najlepsze krewetki w życiu, pyszne langusty, ryby, a na pierwsze danie różne zupy; na śniadanie jednym z dań było 3-5 gatunków owoców i świeżo wyciskany przepyszny sok. W restauracjach jedzenie też bardzo dobre. Nie bardzo więc wiem jak można pisać, że jedzenie jest słabe - no chyba, że ktoś ustawicznie odżywia się kanapkami, które są troszkę przesolone - fakt.

Zdjęcia: Trynidad, Sancti Spíritus, No to hop, KUBA
Trynidad, Sancti Spíritus, No to hop, KUBA


Zdjęcia: Playa Giron, Matanzas, Pamięć wiecznie żywa, KUBA
Playa Giron, Matanzas, Pamięć wiecznie żywa, KUBA


Zdjęcia: Vinales, Pinar del Rio, Pelikan brunatny, KUBA
Vinales, Pinar del Rio, Pelikan brunatny, KUBACały wyjazd "od a do z" kosztował 4,5 tys., i to bez zbytniego oszczędzania. Bez pamiątek i relatywnie drogich langust na obiad pewnie można zejść nieco poniżej 4 tys. Czy to jakoś drogo - chyba nie?


Kuba wywarła na mnie duże wrażenie. Przemili ludzie, dobre jedzenie i piękna przyroda. Jeżeli tylko zadba się o tani przelot to bez wątpienia kraj warty odwiedzenia. Samo przemieszczenie się i znajdowanie noclegów przebiega bez problemów, więc nawet osoby bez dużego doświadczenia w podróżach sobie poradzą. Oczywiście pomaga znajomość hiszpańskiego (akurat córka uczy się), ale nawet tylko ze względną znajomością j. angielskiego sobie poradzicie.

Zdjęcia

KUBA / Sancti Spíritus / Trynidad / Plaza MayorKUBA / Sancti Spíritus / Trynidad / Plaza MayorKUBA / Sancti Spíritus / Trynidad / CodziennośćKUBA / Matanzas / Playa Giron / Cytrynka czarnolicaKUBA / Pinar del Rio / Vinales / Czego ty szukasz? /sieweczka krzykliwa/KUBA / Pinar del Rio / Vinales / KościółKUBA / Matanzas / Playa Giron / Krokodyl kubańskiKUBA / Pinar del Rio / Vinales / Mogoty w dolinieKUBA / Pinar del Rio / Vinales / Motyle są piękneKUBA / Sancti Spíritus / Trynidad / Może i dla nas coś zostało (wilgowron czarny)KUBA / Sancti Spíritus / Playa Ancon / MuszelkiKUBA / Matanzas / Playa Giron / Muzeum - inwazja w Zatoce ŚwińKUBA / Sancti Spíritus / Trynidad / Muzykują od najmłodszych latKUBA / Sancti Spíritus / Trynidad / No to hopKUBA / Matanzas / Playa Giron / Pamięć wiecznie żywaKUBA / Pinar del Rio / Vinales / Pelikan brunatnyKUBA / Sancti Spíritus / Trynidad / Powrót ze szkołyKUBA / Matanzas / Playa Giron / Szczudłak białobrewyKUBA / Matanzas / Playa Giron / Tajemniczy drozd karaibskiKUBA / Matanzas / Playa Giron / Zatoka Świń to bogactwo morskiego życia

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl