Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Urlop w Grecji? Najwięcej wycieczek ma TravelDeal.pl > GRECJA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie GRECJA / --- / --- / KretaWczasy w Grecji to oferta wyjątkowa dla miłośników pięknych widoków, przyrody i zabytków. Jeśli głównym celem wyprawy do tego kraju stanie się Kreta, jedno jest pewne – o nudzie będzie można zapomnieć. Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić w czasie wycieczki po tej wyspie? Oto 10 miejsc, które warto odwiedzić będąc na Krecie.

TOP 10: Muzeum Archeologiczne w Rethymnon

Choć Rethymnon to przede wszystkim gwarne miasto i modny kurort, w czasie wycieczki po jego terenie można ujrzeć wiele cennych pamiątek z dawnych czasów. Gdzie ich szukać? W Muzeum Archeologicznym, które znane jest z ciekawej ceramiki z czasów minojskich. W muzeum tym można również zobaczyć ciekawe narzędzia, pochodzące z jaskiń Zoniania i Melidoni, oraz idole kobiece o fallicznym kształcę. Tak cenne zabytki tworzą unikalną kolekcję, z którą w czasie wypoczynku na Krecie z pewnością warto się zapoznać.

TOP 9: Klasztor w Elafonissi

Majestatyczna budowla, która dumnie wznosi się nad letniskiem Elafonissi, przyciąga licznymi legendami oraz piękną architekturą. Ten pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku monastyr będzie atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika sztuki i pięknych widoków. Z klasztornych murów rozciągają się przecież wspaniałe widoki, które mogą oczarować każdego zaglądającego tu gościa.

TOP 8: Klasztor Arkadi

To jeden z najpiękniejszych klasztorów na terenie Grecji oraz jeden z najwspanialszych przekładów weneckiej architektury, jakimi może nas oczarować Kreta. Klasztor Arkadi to jednocześnie ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii oraz miejsce, które stało się jednym z symboli walki o niepodległość Grecji. To właśnie tu w połowie XIX wieku szukali schronienia mieszkańcy okolicznych wsi, którym za udział w antytureckim powstaniu groziła śmierć. O ich męczeńskim losie przypomina m. in. niewielka placówka muzealna, którą można zwiedzić w trakcie pobytu na terenie monastyru.

TOP 7: Fortyfikacje Chanii

Chania to jedno z najważniejszych miast na Krecie, którego turystyczny potencjał jest nam doskonale znany. Potężny port oraz znajdujące się w jego pobliżu fortyfikacje, będące ciekawą pamiątką z okresu weneckiego, to nie lada gratka dla każdego, kto w czasie wycieczki po Krecie będzie chciał odpocząć w otoczeniu wyjątkowych zabytków. Weneckie mury, potężne bastiony oraz doki przyciągają, a spacer po ich terenie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

TOP 6: Wykopaliska w Apterze

Choć na terenie Krety nie brakuje stanowisk archeologicznych, te w Apetrze mają wyjątkowy charakter. Wiadomo, że miasto to było w czasach antycznych jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w tej części Grecji, a o jego znaczeniu i potędze do dziś przypominają nam potężne mury miejskie. Na terenie tutejszych wykopalisk odkryto też wielkie cysterny na wodę, dzięki którym kilka tysięcy mieszkańców dawnej Aptery mogło mieć zapewniony dostęp do wody nawet przez okres 3 miesięcy. Tutejsze cysterny wzbudziły tak wielkie zainteresowanie w świecie nauki, że postanowiono przygotować specjalną wystawę na ich temat. Dziś można ją zobaczyć w pobliskim klasztorze św. Jana, którego część przeznaczono na potrzeby muzealne.

TOP 5: Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Choć Heraklion to wspaniałe miasto, mogące się pochwalić wieloma cennymi zabytkami, dla wielu turystów główną jego atrakcją jest właśnie Muzeum Archeologiczne. Zgromadzone w nim zabytki mają ogromną wartość, a w ich gronie pojawiają się tak cenne skarby, jak słynne kapłanki z fajansu oraz dysk z Fajstos, który jest jednym z najbardziej tajemniczych zabytków znalezionych na Krecie.

TOP 4: Jaskinia Zeusa

Jaskinia Zeusa to ciekawe miejsce i dla miłośników przyrody, i dla tych, których fascynuje grecka mitologia. To właśnie tu miał przyjść na świat Zeus – najważniejszy z greckich bogów, dzięki czemu już w czasach starożytnych często zaglądali tu pielgrzymi. Jednym z nich miał być sam Pitagoras – znany matematyk, który tak wiele zrobił dla greckiej nauki.

TOP 3: Wąwóz Samaria

Spacer dnem wąwozu Samaria to jedno z najciekawszych doświadczeń dla tych turystów, którzy chcą spędzić aktywnie urlop na Krecie. Piękne widoki sprawiają, że spacer po tym liczącym sobie aż 18 km długości wąwozie na długo zapisze się w pamięci każdego piechura. To najpiękniejsze miejsce w Górach Białych, które – jako jedyne miejsce na Krecie – zostały objęte ochroną jako park narodowy.

TOP 2: Pałac w Fajstos

Pałac w Fajstos to dość nietypowe rozwiązania architektoniczne, dzięki czemu zabytek ten zajmuje wyjątkowe miejsce na liście minojskich zabytków. Zadziwia tu centralny dziedziniec, intrygują też podziemne silosy na zboże oraz królewskie apartamenty. Miejsce to jest wielkim wyzwaniem dla badaczy greckiej kultury również ze względu na fakt, iż znaleziony tu dysk wciąż intryguje tajemniczym napisem.

TOP 1: Pałac w Knossos

Pałac w Knossos to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych oraz ogromne źródło wiedzy na temat kultury minojskiej. To również jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może nas oczarować Grecja. Ten potężny pałac do dziś zadziwia swoimi rozmiarami. Składał się on najprawdopodobniej z kilku kondygnacji i mógł się pochwalić ogromną ilością (około 1, 5 tysiąca) pomieszczeń. Do dziś można tu cieszyć się widokiem dawnych sal oraz dziedzińców, zachwyt wzbudzają też pozostałości pomieszczeń gospodarczych. Całość prezentuje się wspaniale, dzięki czemu Kreta może się pochwalić wyjątkowym obiektem.

Urlop na Krecie może się dla każdego z nas stać wyjątkową przygodą oraz niezwykłą lekcją historii. Na tej greckiej wyspie cennych pamiątek z dawnych czasów nie brakuje, a piękne widoki sprawiają, że ich zwiedzanie staje się przyjemnym doświadczeniem dla każdego gościa.

Na stronie TravelDeal.pl znajdziesz wiele ofert wycieczek do Grecji, na Kretę i inne wyspy greckie: TravelDeal.pl/zagranica/grecja

Zdjęcia

GRECJA / --- / --- / Kreta

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl