Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Orla Perć: Jak wygląda i jakich przygotowań wymaga najtrudniejszy szlak w Tatrach? > POLSKA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Orla PerćDo najpiękniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do przebycia szlaków w Tatrach należy Orla Perć. Osoby decydujące się na jej pokonanie powinny dysponować odpowiednim sprzętem, doświadczeniem wspinaczkowym na podobnych trasach oraz wiedzieć, kiedy jest najlepszy czas na pieszą wędrówkę.

Jak podaje Adam Marasek – ratownik TOPR i przewodnik tatrzański I klasy – od 1909 r. do 2014 r. w polskich Tatrach śmierć poniosły 872 osoby, z czego 122 ludzi zginęło na Orlej Perci. Tylko w latach 1995–2014 doszło do 459 wypadków w których zginęło 57 osób. Najczęstszymi przyczynami takich zdarzeń są upadki z wysokości oraz poślizgnięcia (źródło: https://krakow.wyborcza.pl). Statystyki te ukazują, jak ważne jest m.in. dobre przygotowanie turystów ruszających na szlak, a także zdrowy rozsądek i nieprzecenianie własnych możliwości.

Orla Perć – jak wygląda szlak?

Orla Perć znajduje się w Tatrach Wysokich. Większość szlaku stanowią trawersy (fragmenty drogi poprowadzone w poprzek zbocza), a część granie (odcinki łączące sąsiednie szczyty). Trasa wyposażona jest w klamry i łańcuchy, jednak mimo to osoby, które cierpią na lęk wysokości, powinny poważnie zastanowić się, czy chcą przejść ten szlak z uwagi na znajdujące się na nim ekspozycje.

Na Orlą Perć prowadzi wiele szlaków, z których część można pokonać samodzielnie. Można się na nią dostać od trzech stron:

- od strony Kasprowego Wierchu i Świnicy (jednym, czerwonym szlakiem wzdłuż grani);
- od strony Doliny Gąsienicowej ze schroniska PTTK „Murowaniec” (sześcioma szlakami dojściowymi, z których trzy określane są jako trudne);
- od strony schroniska PTTK znajdującego się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (czterema szlakami, z których dwa określane są jako trasy o niewielkich trudnościach technicznych – szlak żółty na Krzyżne i niebieski na Zawrat).

Przejście całej Orlej Perci w porze letniej zajmuje średnio około 7 godzin, dlatego warto jest podzielić tę trasę na kilka odcinków:

- Zawrat – Kozia Przełęcz,
- Kozia Przełęcz – Kozi Wierch,
- Kozi Wierch – Skrajny Granat,
- Skrajny Granat – Krzyżne.

Za najtrudniejszy do pokonania uchodzi odcinek od Zawratu do Koziego Wierchu. Wymaga on od podróżników braku lęku przed przepaściami, doświadczenia we wspinaczkach oraz sprzętu takiego jak: profesjonalny kask wspinaczkowy czy wysokiej jakości buty trekkingowe.
Tego typu wyposażenie można znaleźć na takich stronach jak sklep górski e-Horyzont.pl .

Zdjęcia: ---, ---, Orla Perć, POLSKA
---, ---, Orla Perć, POLSKAKiedy zdecydować się na przejście Orlej Perci?

Najlepszym i najbezpieczniejszym czasem na wyprawę w góry jest okres letni, kiedy to panują najkorzystniejsze warunki atmosferyczne. Dłuższe dni sprawiają, że znacznie łatwiej jest uniknąć błądzenia, natomiast słoneczna pogoda minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się na skałach. Osoby, które kochają zimowe wyprawy, muszą obowiązkowo posiadać doświadczenie w tak trudnych wędrówkach, powinny też szczegółowo zapoznawać się z prognozami pogodowymi oraz ściśle stosować się do informacji zawierających ostrzeżenia lawinowe.

Przygotowanie do wyprawy

Każda wędrówka wymaga odpowiedniego przygotowania się. Oprócz samych umiejętności należy wyposażyć się w wysokiej jakości odzież turystyczną i sprzęt. Prócz wspomnianych wcześniej butów i kasku niezbędnikiem każdego wędrowca jest wytrzymały plecak, którego wielkość powinna być dostosowana do liczby rzeczy, które ze sobą zabieramy (takie plecaki turystyczne ma w swojej ofercie m.in. sklep Jack Wolfskin). Rzeczy należy rozmieścić rozważnie – dobrze wypełniony plecak jest łatwiejszy w noszeniu i zapewnia odpowiednią równowagę nawet w trudnych warunkach. Należy pamiętać, aby zabierać ze sobą wyłącznie potrzebne produkty i akcesoria.


Odzież taka jak spodnie, bluzy i polary powinna zapewniać dobrą cyrkulację powietrza i być szybkoschnąca, wówczas sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych. Innym, bardzo istotnym elementem ubioru są właściwie dobrane skarpety zapewniające odpowiednie krążenie. Również one powinny być wykonane z szybkoschnącego i oddychającego materiału, który będzie chronił stopy przed otarciami. Warto także zadbać o dodatkowe akcesoria, takie jak uniwersalne ponczo z pokrowcem na plecak, aby uchronić siebie oraz swój ekwipunek przed deszczem. Pełny termos to obowiązkowy element wyposażenia podczas zimowej wędrówki, natomiast latem idealnym rozwiązaniem może okazać się bukłak z dodatkowym wężykiem, który pozwoli utrzymać odpowiedni poziom wody w organizmie bez robienia częstych postojów.

Zdjęcia: ---, ---, Orla Perć, POLSKA
---, ---, Orla Perć, POLSKAKażda wyprawa w góry wymaga zachowania ostrożności oraz zdrowego rozsądku. Szczególnie do pokonania tak trudnego szlaku jak Orla Perć należy się dobrze wyposażyć i przygotować. Ponadto warto przez taką przeprawę przejść w grupie i z przewodnikiem, aby zakończyć ją bezpiecznie i z zachowaniem pięknych widoków w pamięci.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Orla PerćPOLSKA / --- / --- / Orla PerćPOLSKA / --- / --- / Orla Perć

Dodane komentarze

senia dołączył
20.06.2008

senia 2019-11-02 23:30:03

Nie wolno lekceważyć, ale też nie demonizujmy 😉

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl