Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Jak wybrać dobrej jakości latarkę? Wskazówki > POLSKA


Globtroter.pl Globtroter.pl Dodaj do: wykop.pl
artykuły partnerskie

Zdjęcie POLSKA / --- / --- / Latarka - artykuł partnerskiWybór odpowiedniej latarki zależy przede wszystkim od tego, do jakich celów ma służyć. Na inne parametry należy zwrócić uwagę, jeśli szukamy niewielkiej latarki do celów domowych, a zupełnie na inne, gdy dobieramy sprzęt niezbędny podczas wyprawy w góry, wycieczki survivalowej lub pod namiot. W tym krótkim poradniku znajdziesz odpowiedzi na podstawowe pytania, co znacznie ułatwi Ci wybór.

Jaki typ latarki wybrać?Latarka to podręczne urządzenie, w które powinien być wyposażony każdy. Od czasu do czasu może przydać się np. na wypadek awarii prądu. Nieco inny, bardziej zaawansowany, model potrzebny będzie podczas wypraw w głąb dzikiej natury, zwiedzania jaskiń czy też eskapad pod namiot.

Co zabrać pod namiot, aby nie błądzić w ciemności? Jedną z najbardziej wygodnych dla użytkownika opcji jest latarka czołowa. Pozwala ona na dużą swobodę ruchów, co jest niezwykle przydatne podczas rozkładania bagażu, szukania drewna na ognisko czy drobnego ekwipunku, który przez przypadek zabłąka się gdzieś w wysokiej trawie. Dobrze jest, gdy taka latarka będzie lekka i odpowiednio przylegająca do czoła. Większe latarki ręczne lepiej sprawdzają się do specjalistycznej pracy w terenie, np. u służby celnej, leśniczych czy pracowników GOPR-u.

Najważniejsze parametry latarkiNa wydajność latarki składa się wiele czynników. Pierwszym z nich jest jej zasilanie. Na rynku znajdują się urządzenia akumulatorowe lub bateryjne. Jeśli decydujesz się na tę pierwszą opcję, upewnij się, że akumulator jest wymienny, a nie wbudowany na stałe. Drugie kryterium wyboru to moc latarki, podawana w lumenach (lm). Najmniejsze, kieszonkowe, mają zazwyczaj moc ok. 50 lm. Znacznie większą mają latarki czołowe (polecane również biegaczom), które wyróżniają się mocą w zakresie od 200 lm. Najbardziej zaawansowane, w tym profesjonalne modele, to moc w zakresie zbliżonym do 1000 lm. Równie ważna jest ilość trybów pracy latarki, w tym opcja pracy energooszczędnej – zwiększa to żywotność akumulatora lub baterii.

Droższe modele latarki wyposażone są także w funkcję regulowania wiązki i natężenia światła. Jest to bardzo przydatne, ponieważ w zależności od sytuacji można dostosowywać ostrość światła. Inna będzie bowiem wymagana podczas przedzierania się przez wąskie korytarze jaskini, a zupełnie inna podczas rozkładania namiotu. Obudowa dobrej jakości latarki musi być również wytrzymała i wodoszczelna (ten parametr oznaczony jest stopniem wodoodporności IPX). Ostatnim, ale nie mniej ważnym, parametrem jest czas pracy latarki. Warto jednak pamiętać, że producenci podają maksymalny czas pracy sprzętu działającego na trybie energooszczędnym.

Zdjęcia

POLSKA / --- / --- / Latarka - artykuł partnerski

Dodane komentarze

Wiesław dołączył
14.02.2009

Wiesław 2020-04-09 20:27:39

wszystko to fajne ale................
trzeba również wziąć pod uwagę możliwość utraty latarki i to w bardzo banalnych okolicznościach. Przez ponad 10 lat woziłem ze sobą latarkę i nigdzie nie było problemu, od Londynu przez Frankfurt po Dubai, aż na tranzycie w Auckland pani kontroler bagażu stwierdziła że to niebezpieczne i zabrała mi ją, jak widać fantazja kontrolerów nie zna granic.Podobnie ale z preparatem przeciw moskitom było na lotnisku w zapyziałej Pradze

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl