Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Roztocze i Lwów cz.2 > POLSKA, UKRAINA


Andrzej Zasada Andrzej Zasada Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Roztocze / Kniazie / Cerkiew w Kniaziach Ciąg dalszy relacji z podróży...


OKOLICE ZWIERZYŃCA
Mieszkając w pensjonacie w Zwierzyńcu natknąłem się na wydawnictwo "Magiczne Roztocze" pełne ciekawych informacji o regionie. Podczas lektury dowiedziałem się, że w miejscowości Kniazie znajdują sie ruiny cerkwi greckokatolickiej, w których nakęcono kilka scen filmu "Zimna wojna". Odległość nie jest duża, a "Zimna wojna" to mój ulubiony film. Decyzja mogła więc być tylko jedna – jedziemy!
Po drodze mijamy Krasnobród, w którym można zwiedzić barokowy kościół i klasztor ufundowane przez Marysieńkę, późniejszą żonę króla Jana III Sobieskiego. Odpocząć natomiast można nad rozległym krasnobrodzkim zalewem.
Za Krasnobrodem trafiamy na Tomaszów Lubelski. Przejeżdżając przez centrum tego powiatowego miasta zauważamy dwie ciekawe budowle: murowaną cerkiew prawosławną z XIX w. i drewnianą herbaciarnię, równiez z XIX w. Niestety, nie było czasu, aby obejrzeć wspomniane zabytki z bliska.
Podczas drogi oczywiście cały czas towarzyszą nam urokliwe roztoczańskie krajobrazy i lasy.
Nie było łatwo trafić do, nieco oddalonej od głównej drogi, wioski Kniazie. Gdy w końcu się udało, to nagle urwał się asfalt. Zostawiamy auto i, kierowani nawigacją, idziemy przez las. Potem jeszcze skręcamy w wąską ścieżkę i oto jest.

Zdjęcia: Kniazie, Roztocze, Cerkiew w Kniaziach , POLSKA
Kniazie, Roztocze, Cerkiew w Kniaziach , POLSKA


Murowana cerkiew św. Paraskewy w Kniaziach powstała na przełomie XVIII/XIX w. Jest to okrągła cerkiew na planie krzyża. Jej wnętrze zdobiły, częściowo jeszcze widoczne, piękne polichromie. Cerkiew uległa zniszczeniu w czasie II-giej wojny światowej. Kopuła i stropy zawaliły się. Obecnie jest w stanie ruiny. Magii temu miejscu dodaje fakt, że to właśnie tutaj dopełnił się los filmowych Zuli i Wiktora..

Zdjęcia: Kniazie, Roztocze, Cerkiew w Kniaziach znana z filmu "Zimna wojna", POLSKA
Kniazie, Roztocze, Cerkiew w Kniaziach znana z filmu "Zimna wojna", POLSKA


Tuż obok świątyni znajduje się murowana dzwonnica. A nieco dalej rozległe pozostałości cmentarza greckokatolickiego. Mocno zarośnięty i zniszczony cmentarz wywiera niesamowite wrażenie.
Podobno mieszkańcy mieli nadzieję, że po "zagraniu" w znanym filmie cerkiew stała się znana i zostanie wyremontowana. Na razie jednak na to się nie zanosi i moim zdaniem świątynia powoli dożywa swoich dni...
Dużą atrakcją Roztocza Środkowego - wymienianą chyba we wszystkich przewodnikach - są tzw. szumy na Tanwi w okolicy wsi Susiec. Już tłumaczę o co chodzi. Tanew to nieduża, malownicza rzeka. W czasie zaborów była rzeką graniczną między Austro-Węgrami a Rosją. Przypominają o tym stylizowane budki strażnicze z epoki. Szumy zaś to niewielkie kaskady powstałe na progach skalnych. Na Tanwi jest ich kilkadziesiąt, a nazwa wzięła się prawdopodobnie od charakterystycznego odgłosu jaki wydaje spływająca z niedużej wysokości woda.

Zdjęcia: Susiec, Roztocze, Szumy na Tanwi, POLSKA
Susiec, Roztocze, Szumy na Tanwi, POLSKA


Bardzo malowniczy szlak "szumów" prowadzi wzdłuż rzek Tanew i Jeleń. Znajduje się na nim spora ilość mostków i kładek. Brzegi Tanwi płynącej niekiedy w głębokiej dolinie często są obudowane drewnianymi ścieżkami z barierkami. Ułatwia to spacerowanie i zapewnia bliski kontakt z naturą. Na rzece Jeleń znajduje się natomiast urokliwy, nieduży wodospad o wys. 1.5 m.
Teren, częściowo objęty rezerwatem, jest bardzo atrakcyjny przyrodniczo, szlak ciekawy i urozmaicony, turystów więc bywa sporo. Aby uniknąć tłoku na spacer najlepiej wybrać się w dzień powszedni.
W poszukiwaniu ciekawych miejsc zdatnych do kąpieli wybraliśmy się nad nieodległy zalew Nielisz. Jest to największy zbiornik wodny w województwie lubelskim, wybudowany w latach 90 – ch XX w. na rzece Wieprz. Na jednym z jego brzegów, obok miejscowości Nielisz, powstało duże, strzeżone kąpielisko. Jest tu plaża, molo, toalety, przebieralnie oraz punkty gastronomiczne. Można wypożyczyć kajaki lub rowery wodne. Woda w miarę czysta. Ogólnie rzecz biorąc bardzo przyjemne, zadbane i dobrze zorganizowane miejsce na odpoczynek powiązany z kąpielą i opalaniem. Gdyby jeszcze tylko dno było mniej muliste, a poziom wody nieco wyższy...
Niedaleko Zwierzyńca znajduje się słynne miasteczko Szczebrzeszyn. Tak, tak ten Szczebrzeszyn, w którym brzmi chrząszcz w wierszu Jana Brzechwy. Dzięki temu wierszykowi miasteczko jest znane chyba każdemu dziecku w Polsce. Pomnik chrząszcza – a raczej konika polnego grającego na skrzypcach – znajduje się w rynku, blisko ratusza. Co roku w sierpniu w mieście odbywa się też festiwal Stolica Języka Polskiego.
O dawnej wielokulturowości miasteczka świadczą położone blisko siebie: kościoły katolickie, cerkiew greckokatolicka oraz synagoga obecnie przekształcona w ośrodek kultury.
Bardzo ciekawym miejscem jest rozległy cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie. Jest to jeden z najstarszych kirkutów w Polsce. Został założony w XVI w. i z tego też okresu pochodzi najstarsza umieszczona na nim macewa. Cmentarz mógłby moim zdaniem przyciągnąć wielu turystów, niestety obecnie jest mocno zaniedbany.

Zdjęcia: Szczebrzeszyn, Roztocze, Drzewo pamięta..., POLSKA
Szczebrzeszyn, Roztocze, Drzewo pamięta..., POLSKA


Miarą pewnej odrębności kulturowej jaka jeszcze panuje na Roztoczu jest gastronomia. W restauracjach i barach możemy bez trudu skosztować potraw, których nie znajdziemy w innych regionach Polski. Bardzo często ich głównym składnikiem jest...kasza gryczana. Zjemy więc kotlety z kaszy gryczanej, pierogi z twarogiem i kaszą gryczaną, łupcie czyli gołąbki z kaszą gryczaną oraz piróg biłgorajski, który tak naprawdę jest zapiekaną ... kaszą gryczaną. Roztocze było kiedyś ubogim regionem, dlatego potrawy sporządzano z produktów dostępnych i tanich. A mniejsze lub większe pola gryki spotkać można na Roztoczu właściwie na każdym kroku.

Zdjęcia: Roztocze, Roztocze, Gryka, POLSKA
Roztocze, Roztocze, Gryka, POLSKA


Oczywiście można też skosztować innych dań. Mi przypadł do gustu żur podawany z twarogiem i dużą ilością chrzanu. Ciekawą propozycją deserową okazała się kasza jaglana z żurawiną.
W Zwierzyńcu korzystaliśmy z oferty dwóch placówek: karczmy regionalnej "Młyn" i restauracji "Czar Roztocza". W"Młynie" jest większy wybór dań regionalnych, w "Czarze" natomiast dominuje tradycyjna kuchnia polska. Polecam wypad do "Zagrody Guciów" mieszczącej się w pobliskim Guciowie. Kompleks składa się z gospody, skansenu, który można zwiedzać oraz sklepików z pamiątkami i produktami gastronomicznymi. W gospodzie dominuje kuchnia roztoczańska, można skosztować np. zupy pokrzywowej lub wspomnianej kaszy jaglanej na słodko. Kto woli ryby niech pojedzie nieco dalej do wioski Bondyrz i wstąpi do "Chaty Rybaka" zlokalizowanej obok zabytkowego, drewnianego młyna. To prawdziwe królestwo pstrąga, podawanego na wiele sposobów. Z czystym sercem mogę też polecić klimatyczną restaurację "Mama" w miejscowości Jacnia. Lokal prowadzony jest przez przyjaciółkę Kory, która mieszkała w pobliżu. Częścią wystroju są obrazy Kory, można też kupić książkę autorstwa Kamila Sipowicza. Jedzenie – pierogi z soczewicą i placki z cukinii – bardzo smaczne.

Zdjęcia: Krasnobród, Roztocze, Gdzieś na Roztoczu..., POLSKA
Krasnobród, Roztocze, Gdzieś na Roztoczu..., POLSKA


Zdjęcia: Guciów, Roztocze, Zagroda Guciów - skansen, POLSKA
Guciów, Roztocze, Zagroda Guciów - skansen, POLSKA


Podróżując po Roztoczu można też często natknąć się na stoiska z lokalnymi wyrobami kulinarnymi. Miody, dżemy, chleby, soki, ciasta, przetwory mięsne – wybór jest naprawdę atrakcyjny. Również miejscowe piekarnie czy mniejsze sklepy spożywcze oferują lokalny asortyment, np. bułeczki z kaszą jaglaną i rodzynkami lub piróg biłgorajski na zimno. Warto się rozglądać i kosztować!


LWÓW


Lwów od Zwierzyńca dzieli niecałe 140 km.. Trzeba więc skorzystać z okazji. Jest tylko jedno ale.... Owiana złą sławą granica. Wieści dotyczące czasu oczekiwania zataczają coraz szersze kręgi, dlatego decydujemy się na wyjazd zorganizowany. Prawdopodobnie pozwoli nam to zaoszczędzić nieco czasu. Ale i tak na granicy spędziliśmy ponad dwie godziny w jedną i ponad dwie w drugą stronę. Dodając do tego samą podróż, postój na kawę i wymianę pieniędzy, to okaże się, że mimo naprawdę wczesnego wyjazdu, na zwiedzanie zostało już bardzo mało czasu. Powiem tak – jeszcze nigdy w życiu nie zwiedzałem w sposób tak szybki i powierzchowny...
We Lwowie zaskoczyła mnie wciąż duża obecność polskich śladów. Mieszkam w pobliżu Wrocławia i jest to teren o zerwanej ciągłości historycznej. W moim rodzinnym mieście, a także we Wrocławiu, śladów polskości, co zrozumiałe, jest dużo mniej niż we Lwowie. Jest to sytuacja trochę surrealistyczna, że moje rodzinne miasto wydaje się w pewnym sensie mniej polskie niż odległy, zagraniczny i pozaunijny Lwów...
Niektóre z zabytków czy miejsc od razu kojarzą się z Polską, inne wymagają nieco większej uwagi czy też znajomości historii, aby ten związek odnaleźć..
Do pierwszej kategorii należy oczywiście pomnik Adama Mickiewicza. Już od ponad stu lat nasz wieszcz stoi u stóp wysmukłej kolumny i nie zaszkodziły mu ani obie wojny ani zmiany przynależności państwowej Lwowa.

Zdjęcia: Lwów, Lwów - pomnik Adama Mickiewicza, UKRAINA
Lwów, Lwów - pomnik Adama Mickiewicza, UKRAINA


Podobnie jest z Cmentarzem Łyczakowskim, najstarszą lwowską nekropolią założoną pod koniec XVIII w. Ilość spoczywających na nim zasłużonych Polaków jest tak znaczna - wspomnę tylko Marię Konopnicką, Gabrielę Zapolską czy Stefana Banacha – że miejsce to podświadomie traktujemy jako nasze, polskie. Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że na Cmentarzu Łyczakowskim spoczywają przedstawiciele wielu narodowości, w tym także wielu zasłużonych Ukraińców. Nekropolia ta ma obecnie status muzeum. Biorąc pod uwagę ilość zabytkowych nagrobków, posągów i kaplic, rozmieszczonych wśród starego drzewostanu, miejsce to jak najbardziej zasługuje na miano zabytku. Szkoda tylko, że przemknęliśmy przez cmentarz jak wicher, bo przecież można by tam spędzić i pół dnia, spacerując nieśpiesznie i wyłapując co ciekawsze detale rzeźbiarskie...

Zdjęcia: Lwów, Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, UKRAINA
Lwów, Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, UKRAINA


Osobną częścią Cmentarza Łyczakowskiego jest utworzony w 1919 r. Cmentarz Orląt Lwowskich. Spoczywają na nim polegli w walkach z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918 – 1920. Duża część spośród nich to uczniowie szkół średnich i wyższych..Tego miejsca miało nie być. Rozjechane w latach 70 - ch przez sowieckie czołgi jakimś cudem jednak ocalało. Teraz, odnowione, budzi silne wzruszenie i refleksję...

Zdjęcia: Lwów, Cmentarz Obrońców Lwowa, UKRAINA
Lwów, Cmentarz Obrońców Lwowa, UKRAINA


Żelaznym punktem programu wycieczek po Lwowie jest zwiedzanie opery. Okazały, bogato zdobiony gmach opery (pierwotnie Teatru Miejskiego) reprezentuje eklektyzm w sztuce. Został uroczyście otwarty w 1900 r.. Zaprojektowany i kierowany przez Polaków był miejscem w dużym stopniu poświęconym sztuce narodowej.

Zdjęcia: Lwów, Opera we Lwowie, UKRAINA
Lwów, Opera we Lwowie, UKRAINA


Lwowski rynek otoczony jest pięknymi, głównie renesansowymi kamienicami. Część z nich została póżniej przebudowana w stylu rokokowym lub empirowym. Na szczególną uwagę zasługują: Kamienica Królewska należąca m.in. do Jana III Sobieskiego, oraz tzw. Czarna Kamienica, o rzadko spotykanym oryginalnym kolorze fasady. Zajmujący centralne miejsce ratusz powstał natomiast w XIX w. w stylu klasycystycznym. W narożnikach rynku znajdują się fontanny z XIX w. przedstawiające postacie mitologiczne.

Zdjęcia: Lwów, Lwowska starówka, UKRAINA
Lwów, Lwowska starówka, UKRAINA


Tuż obok rynku znajduje się Katedra Łacińska – jeden z najstarszych kościołów Lwowa. Zbudowana w "strzelistym" stylu gotyckim zyskała z czasem wiele elementów z innych epok, np. ołtarz jest w stylu barokowym, a witraże pochodzą z końca XIX w. W katedrze tej słynne śluby w czasie potopu szwedzkiego złożył król Jan Kazimierz.

Zdjęcia: Lwów, Lwowska ulica, UKRAINA
Lwów, Lwowska ulica, UKRAINA


Z podobnego okresu pochodzi Katedra Ormiańska. Na niej również liczne przebudowy odcisnęły swój ślad. Jest dowodem na znaczącą rolę, jaką odgrywała kolonia ormiańska we Lwowie od początku istnienia miasta.
I jeszcze na koniec szybki spacer na Wzgórze Zamkowe, z którego roztacza się ładny widok na położone w dole miasto. Na wzgórzu dość duży tłok, ale atmosfera bardzo swojska. Kilku Ukraińców popija wódeczkę. No, ale czas nagli, pora wracać.
Niespełna jeden dzień we Lwowie to zdecydowanie za mało. W mieście tym znajduje się ponad połowa wszystkich zabytków Ukrainy. Wiele z nich związanych jest z Polską. Lwów zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi.


Roztocze oferuje wiele różnorodnych atrakcji. Dla złaknionych wysiłku fizycznego są do dyspozycji liczne szlaki piesze, rowerowe, kajakowe oraz kąpieliska. Na amatorów zwiedzania czeka wiele zabytków. Wygłodniałych kusi regionalna kuchnia. Jakby tego było mało, Roztocze reklamuje się jako najbardziej nasłonecznione miejsce w Polsce.

Zdjęcia

POLSKA / Roztocze / Kniazie / Cerkiew w Kniaziach POLSKA / Roztocze / Kniazie / Cerkiew w Kniaziach znana z filmu POLSKA / Roztocze / Susiec / Szumy na TanwiPOLSKA / Roztocze / Szczebrzeszyn / Drzewo pamięta...POLSKA / Roztocze / Roztocze / GrykaPOLSKA / Roztocze / Krasnobród / Gdzieś na Roztoczu...POLSKA / Roztocze / Guciów / Zagroda Guciów - skansenUKRAINA / - / Lwów / Lwów - pomnik Adama MickiewiczaUKRAINA / - / Lwów / Cmentarz Łyczakowski we LwowieUKRAINA / - / Lwów / Cmentarz Obrońców LwowaUKRAINA / - / Lwów / Opera we LwowieUKRAINA / - / Lwów / Lwowska starówkaUKRAINA / - / Lwów / Lwowska ulica

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl