Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Polska rowerem. 5 doskonałych szlaków rowerowych w Polsce na rok 2022 > POLSKA


szy szy Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Pomorskie / Mierzeja Wiślana / Szlak rowerowy R10 na Mierzei WiślanejOstatnie lata przyniosły duże zmiany na trasach rowerowych w Polsce. Województwa małopolskie i zachodniopomorskie wprowadziły do Polski europejski standard budowy tras rowerowych, który charakteryzuje się zwiększonym bezpieczeństwem i dostępnością rowerowych aktywności. Zapraszam na pięć doskonałych tras rowerowych, które warto przejechać w tym roku.

Zdjęcia: Mierzeja Wiślana, Pomorskie, Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej, POLSKA
Mierzeja Wiślana, Pomorskie, Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej, POLSKA


Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej

Trasa rowerowa przez lasy Mierzei Wiślanej powstała dzięki wspólnemu przedsięwzięciu gminnych samorządów Stegny, Sztutowa i Krynicy Morskiej oraz Nadleśnictwa Elbląg, które finansowała Unia Europejska. Krótki fragment od przekopu Wisły w Mikoszewie do Jantaru wykorzystuje polska część wspomnianego szlaku rowerowego EuroVelo 10 wokół Bałtyku, a dalej - od Jantaru przez Stegnę, Sztutowo, Kąty Rybackie i Krynicę Morską aż do granicy polsko-rosyjskiej w Piaskach - biegnie szlak łącznikowy trasy wokół Bałtyku oznaczony symbolem R10. I to właśnie ten znak najczęściej można spotkać przy rowerowej trasie. Aktualna długość szlaku, uwzględniająca zmiany spowodowane budową przekopu Mierzei Wiślanej w Skowronkach, wynosi 52 kilometry.

Zdjęcia: Połczyn-Zdrój, Pomorze Zachodnie, Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim, POLSKA
Połczyn-Zdrój, Pomorze Zachodnie, Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim, POLSKA


Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim

Stary Kolejowy Szlak powstał dzięki zamianie długich fragmentów zlikwidowanych linii kolejowych na drogi rowerowe. W chwili obecnej rowerzyści mogą korzystać z dwóch takich: z Karlina do Zieleniewa koło Kołobrzegu (z niewielką przerwą w Gościnie) oraz ze Złocieńca do Połczyna-Zdroju. Kolejny, trzeci pojawi się w latach 2022-2023 i pobiegnie z Wierzchowa pod Złocieńcem aż do Wałcza. Nieco zaokrąglając - na około 180 kilometrów głównego przebiegu szlaku między Wałczem a Kołobrzegiem, już za rok-dwa około 90 kilometrów stanowić będa piękne pokolejowe trasy rowerowe. Dzisiaj ich długość to około 65 kilometrów.

Zdjęcia: Męcikał, Bory Tucholskie, Szlak rowerowy Kaszubska Marszruta w Borach Tucholskich, POLSKA
Męcikał, Bory Tucholskie, Szlak rowerowy Kaszubska Marszruta w Borach Tucholskich, POLSKA


Szlak rowerowy Kaszubska Marszruta w Borach Tucholskich

Kaszubska Marszruta powstała dzięki powiatowi chojnickiemu i okolicznym gminom - Brusy, Chojnice, Czersk i Konarzyny. W całości znajduje się w województwie pomorskim. Partnerem projektu są także Park Narodowy Bory Tucholskie oraz nadleśnictwa Przymuszewo i Rytel. Dzięki współpracy wszystkich wymienionych powstał kompletny projekt, który czerpie garściami z wielkiego potencjału Borów Tucholskich. Projekt, jakim dysponować powinien każdy region Polski, a którego nie wstydziłby się żaden z regionów Europy, które kładą nacisk na rozwój turystyki rowerowej. W tej chwili długość wszystkich leśnych dróg rowerowych wokół powiatu chojnickiego wynosi niemal 200 kilometrów.

Zdjęcia: Barcice, Beskid Sądecki, EuroVelo 11 - szlak rowerowy w dolinie Popradu, POLSKA
Barcice, Beskid Sądecki, EuroVelo 11 - szlak rowerowy w dolinie Popradu, POLSKA


EuroVelo 11 - szlak rowerowy w dolinie Popradu

Szlak rowerowy z Krynicy-Zdroju do Nowego Sącza tworzą dwie różne trasy, które powstały w ramach odrębnych projektów realizowanych przez różnych autorów. I tak od Krynicy-Zdroju do Muszyny prowadzi 11-kilometrowa droga rowerowa wzdłuż potoków Kryniczanka i Muszynka, zbudowana w ramach projektu Velo Krynica. A od Muszyny aż do Nowego Sącza biegnie fragment europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11 o długości prawie 60 kilometrów. Razem tworzą doskonały szlak rowerowy o długości około 70 kilometrów, który - moim zdaniem - atrakcyjnością nie ustępuje nawet popularnej pętli Velo Czorsztyn wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

Zdjęcia: Jastrzębie-Zdrój, Górny Śląsk, Żelazny Szlak Rowerowy na Górnym Śląsku, POLSKA
Jastrzębie-Zdrój, Górny Śląsk, Żelazny Szlak Rowerowy na Górnym Śląsku, POLSKA


Żelazny Szlak Rowerowy na Górnym Śląsku

Żelazny Szlak Rowerowy powstał w ramach polsko-czeskiego projektu "Przekraczamy granice" finansowanego przez Unię Europejską, w którym wzięły miasto Jastrzębie-Zdrój, gmina Godów, gmina Zebrzydowice, a także czeskie Karwina i Piotrowice. W całości oddany do użytku został 10 września 2020 roku. Szlak składa się z jednej głównej pętli i kilku krótkich bocznych odcinków dojazdowych. Długość podstawowej pętli szlaku (podczas mojej wycieczki, nie licząc zjazdów do Zebrzydowic i do kościoła w Kaczycach) wyniosła 42 kilometry. Jest to więc szlak krótki, rekreacyjny, przygotowany z myślą o jednodniowej aktywności.

Zdjęcia

POLSKA / Pomorskie / Mierzeja Wiślana / Szlak rowerowy R10 na Mierzei WiślanejPOLSKA / Pomorze Zachodnie / Połczyn-Zdrój / Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu ZachodnimPOLSKA / Bory Tucholskie / Męcikał / Szlak rowerowy Kaszubska Marszruta w Borach TucholskichPOLSKA / Beskid Sądecki / Barcice / EuroVelo 11 - szlak rowerowy w dolinie PopraduPOLSKA / Górny Śląsk / Jastrzębie-Zdrój / Żelazny Szlak Rowerowy na Górnym Śląsku

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

tytuł licznik ocena uwagi
Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej. Pomorskie Trasy Rowerowe (Znajkraj) 8 Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej. Pomorskie Trasy Rowerowe (Znajkraj)
Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim. Rowerem nad Morze Bałtyckie (Znajkraj) 1 Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim. Rowerem nad Morze Bałtyckie (Znajkraj)
Kaszubska Marszruta. Bory Tucholskie na rowerze (Znajkraj) 4 Kaszubska Marszruta. Bory Tucholskie na rowerze (Znajkraj)
EuroVelo 11 w Małopolsce: szlak rowerowy doliny Popradu (Znajkraj) 1 EuroVelo 11 w Małopolsce: szlak rowerowy doliny Popradu (Znajkraj)
Żelazny Szlak Rowerowy - najlepsza trasa rowerowa na Śląsku (Znajkraj) 1 Żelazny Szlak Rowerowy - najlepsza trasa rowerowa na Śląsku (Znajkraj)

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl