Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Narwiański Park Narodowy - podróż od podszewki > POLSKA


wpogonizapieknem.com wpogonizapieknem.com Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Podlasie / Narwiański Park Narodowy / Narwiański Park Narodowy - podróż od podszewkiNarwiański Park Narodowy, długi i smukły, jak rzeka Narew, wzdłuż której rozlewisk się ciągnie. Biegnie przez Podlasie z leżącej na północy wsi Rzędziany, aż po urokliwe miasteczko Suraż na południu. Nie ma tu wielkich aglomeracji, nie ma niezliczonych restauracji i sklepów. Są pola ciągnące się aż po horyzont i ona, Narew, błyskotliwie sunąca przez swoje dzikie rozlewiska. Ponad jej taflą wirują niezliczone tabuny ptaków, a jej brzegi skrywa wiotka trzcina. Narwiański Park Narodowy nie kryje może górskich widoków, nie spotkasz tu zbyt wielu ludzi. Ale odnajdziesz wolność, która zagra w Twojej duszy i pociągnie Cię na spotkanie przygodzie.

Jak zaplanować podróż?
Jak dotrzeć?
Dotrzeć do Narwiańskiego Parku Narodowego wbrew pozorom nie jest tak trudno, nawet jeśli nie masz samochodu. Ja też nie mam. Mówiąc jednak krótko, masz trzy sposoby, aby trafić na miejsce:

1.Samochodem;
2. Pociągiem do Białegostoku, Uhowa lub Łap, a stamtąd rowerem w wybrane przez siebie miejsce nad brzegiem Narwi.
3. Pociągiem dotrzeć do Łap lub Uhowa i tam się zatrzymać. Obie te miejscowości leżą nad brzegiem Narwi. Nie musisz mieć ze sobą ani roweru, ani samochodu.

Gdzie się zatrzymąc?
Przedstawię Ci 5 propozycji, według mnie, najlepszych, a oto i one:
1. Rzędziany, wieś na północy Narwiańskiego Parku Narodowego;
2. Suraż, urokliwe miasteczko na południu Parku;
3. Bokiny, wieś leżąca w zakolu Narwi;
4. Uhowo, wieś na wschodnim brzegu narwiańskich rozlewisk;
5. Łapy, przedstawiam je tutaj tylko ze względu na możliwość dotarcia do nich pociągiem. Nie polecam Ci tej miejscowości, według mnie wyzbyta jest zupełnie z magii Podlasia.

Atrakcje
Narwiański Park Narodowy zapewnia wiele atrakcji, jednak przedstawię tutaj te, które, według mnie, zobaczyć trzeba:
1. Zerwany Most, część zachodnia oraz wschodnia;
2. Kładka Śliwno-Waniewo;
3. Kurowo i Siedziba Narwiańskiego Parku;
4. Góra Zamkowa w Surażu.
Myślę, że atrakcją godną uwagi jest również możliwość wypożyczenia kajaku i przemierzani na jego pokładzie rozlewisk Narwi.

Szlaki
Wokół Narwi ciągnie się wiele szlaków zarówno rowerowych, jak i pieszych. Trasa, którą można objechać cały Park, zaglądając we wszystkie najpiękniejszego jego zakątki, ma mniej więcej 110km.

Gdzie zjeść?
Kiedy tam jechałam, nastwiona byłam na gotowanie w noclegowni i nie popełniłam błędu. Co prawda w niektórych miejscowościach nad brzegami Narwi są restauracje, lecz nie we wszystkich. Szczególnie, jeśli, tak jak ja, podróżujesz bez samochodu, lepiej bądź gotowy na przygotowanie posiłku samodzielnie.

Dla kogo Narwiański Park Narodowy?
Na szlakach biegnących wokół Narwi swoje miejsce odnajdą z pewnością kolarze. Opustoszałe asfaltowe drogi sprzyjają szybkiej jeździe z wiatrem huczącym w uszach. Poza tym Narwiański Park Narodowy, to idealny zakątek dla miłośników wodnych przygód. Czy może być coś piękniejszego niż wziąć kajak i przemierzyć nim błękitne wody Narwi?

Kiedy?
Kiedy najlepiej wybrać się nad Narew? Wiosną, gdy młode ptaki startują do swoich pierwszych lotów i zapewne latem, gdy grzejące słońce sprzyja wodnym wariacjom. Poza sezonem przemierzanie dróg Narwiańskiego Parku może być nieco utrudnione przez nieczynność niektórych miejsc, np. wypożyczalni kajaków. Dlatego też, żeby wykorzystać w pełni atrakcje, z pewnością warto wybrać się tam w sezonie… nie żebym sama zastosowała się do tej porady.Narwiański Park Narodowy jest miejscem idealnym dla wszystkich kochających wolność. Ten artykuł to skrócona wersja wskazówek związanych z podróżą nad Narew, jeśli Cię zaciekawił lub planujesz wybrać się w te rejony, zajrzyj tutaj: https://wpogonizapieknem.com/narwianskiparknarodowy/ będzie mi bardzo miło Cię gościć.

Zdjęcia

POLSKA / Podlasie / Narwiański Park Narodowy / Narwiański Park Narodowy - podróż od podszewki

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl